A 2013-as év csak átvitt értelemben fog szólni a 2014-es választásokról. Egyelőre úgy tűnik, a kormány lemondásán kívül (aminek az esélye kb. 0) ez az év arról fog szólni, hogy lesz-e regisztráció, ki regisztrál, ki regisztráltat, hogy regisztrálunk, meg úgy alapjában véve: mi is az a regisztráció.
Januárban, vagyis nemsokára dönt az Alkotmánybíróság arról, hogy alaptörvényellenes-e a regisztráció. Az esély 50-50 százalék arra, hogy megsemmisíti a választási eljárási törvény ezen cikkelyeit az Alkotmánybíróság (és akkor még nem is beszéltünk a kampány médiaszabályozásáról, mármint arról, hogy igazából nem lesz a médiában kampány, csak ott, ahol a Fidesz előnyben van). Mert bár ellentétes az átmeneti rendelkezésektől megszabadított alaptörvénnyel, és még Sólyom László is azt mondta, hogy a magyar alkotmányosság elbukik, ha a regisztrációt nem semmisíti meg az Ab, mégiscsak egy majdnem teljesen elfoglalt Alkotmánybíróságról beszélünk, amely az épeszű döntéseit is csak kis többséggel hozza.
De ha valami csoda folytán a regisztrációt meg is semmisíti az Ab, akkor jön a Fidesz, engedi, hogy az alkotmányosság szépen előre dőljön, a két kezét lerakja a földre, a farát pedig felemelje, hogy a Fidesz hátulról jól meghágja. Ugyanis a kormánypárt bejelentette bármi is történik, ők bizony az alaptörvénybe rakják a regisztrációt. Alkotmányellenes? Nem baj, ha az alkotmányba belerakjuk már nem lesz az. Ha pedig ehhez hozzávesszük, hogy februártól Salamon László, a KDNP képviselője váltja Bihari Mihályt az alkotmánybírók között, többé nem is lesz gond.
A Nemzeti Együttműködés pedig haladni fog tovább. Valamikor a nyár elején megtudhatjuk, melyik cég nyeri el a közbeszerzést a regisztrációs kampányra, amelynek ütemét remélhetőleg Kubatov Gábor dönti majd el. Bizonyosan nem lesz szórás a fideszes választókerületek irányába, Budapesten például én nem is hirdetném a regisztrációt, hisz itt mindenki úgy is tud róla.
Mindeközben pedig már májusban el fog kezdődni az ellenzéki térfélen a játék, hogy kié az igazi regisztrációs kampány, és ki mögé kell a többieknek beállnia majd. Az, aki a legjobb regisztrációs kampányt hozza össze, aki leginkább látható lesz majd ezen a térfélen, valószínűleg az fogja vinni a pálmát is az ellenzéki vezető szerepében a 2014-es választáson.
Szeptembertől pedig beindul maga a regisztráció, természetesen, ha csak a kormány nem rontja véletlenül el, illetve az alkotmánybíróság hercehurcáira hivatkozva, nem tolják kicsit későbbre a regisztráció kezdetét. Borzasztó jajveszékelés fog majd beindulni, mivel az állampolgárok nagy része ezt is az utolsó pillanatban kívánja majd elintézni, ezért az elején nagyon rossz számok fognak érkezni arról, hogy hányan regisztráltak, míg 2014-től kezdve folyamatos lesz a sorban állás, az ügyintézés hiánya.
2013 tehát a regisztráció éve lesz, és ez jellemző is a magyar politikára. Hiszen a regisztráció az az aktus lesz, amelyről még mindig nem tudjuk, miért van rá szükség, viszont azt tudjuk, hogy teljesen feleslegesen nehezíti meg a demokratikus jogaink gyakorlását, csak azt éri el, hogy az embereknek már szavazni se lesz kedvük.
A bejegyzés trackback címe:
Trackbackek, pingbackek:
Trackback: Derű és ború az Alkotmánybíróság döntése után 2013.01.05. 07:39:44
Trackback: Menekülőút az alkotmányosságnak? 2013.01.02. 18:18:52
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.