A Fidesz az elmúlt 2 évben mindent elkövetett a fékek és ellensúlyok rendszerének kiiktatása érdekében és a szabad választások ellehetetlenítésének érdekében. Öt pontban soroljuk fel, szerintünk mik azok a tények, amelyek már most megkérdőjelezik a 2014-es választások tisztaságát; majd egy hetedik pontban elmondjuk mi is a megoldás ez ellen.
1. Médiatöbbség
A közmédia elfoglalásával és saját médiabirodalmuk megteremtésével a Fidesz nem csinált mást, mint a baloldali médiatúlsúlyt jobboldalivá alakította. A jobboldali média elfogultságáról nem érdemes hosszan beszélni a Heti Válasz és a Magyar Nemezet a kormányzati összeesküvések panoptikuma lett. De nem maradt ki a közmédia sem ebből a remek válogatásból. Jellemző példa egy alig fél hónappal ezelőtti eset, amikor is a főbb hírportálok hozták az államadósság hiába a nyugdíjkassza beolvasztása, mégis csúcsra jutott. A Kossuth Rádióban a hír így nézett ki: Giró-Szász András szerint sose volt olyan alcsony az államadósság, mint most. Még azt sem vágták be mire reagált valójában. Az NMHH felmérése is jól igazolja amiről beszélünk: maga a Fidesz is bőven több szót kap, mint az összes ellenzéki párt együtt, de a KDNP és a kormány is többet beszélhet a médiában, mint mondjuk az MSZP.
2. Kampányeljárási szabályok
Míg pártfinanszírozási szabályok nincsenek, azt a nemrégiben elfogadott választási törvény jól példázza, milyen előnyt ad saját oligarcháinak a Fidesz. Míg a kereskedelmi tévékben nem folyhat kampány, addig a közmédiában igen, bár korlátozott módon. A további hirdetéseket pedig mindenki egyenlő módon vásárolhatja meg, iszonyatosan kevés lehetőséggel. Kivéve egyet. A köztéri hirdetésekre semmilyen szabályozás nincsen, az égvilágon semmilyen. A piaci szereplők kényük-kedvük szerint válogathatnak, kinek és mennyiért adnak lehetőséget hirdetésre sőt, azt is megtehetik, hogy valakink egyáltalán nem adnak. És hogy kik ezek a piaci szerplők? Simicska Lajos önmagában a piac 40%-át uralja, de más szereplők is köthetők a Fideszhez, így a piacot kb. 55-65%-ban tulajdonképpen a Fidesz uralja. Márpedig óriásplakát-kampánynak csak úgy van értelme, ha teljes az országos lefedettség, viszont vannak olyan megyék (Veszprém és Somogy például), ahol a Fideszhez közeli üzletemberek több, mint 90%-os részesedéssel rendelkeznek a köztéri hirdetési cégekben. Ezért nincs szabályozva az óriásplakátpiac.
A rendszer másik érdekssége, hogy a kormányra nem vonatkozik semmilyen tiltás, így lehet, hogy a Fidesz egy forintot sem hirdet el az RTL Klubbon, de percenként kormánypropaganda megy, az ellenzéknek pedig nem lesz joga ugyanezen a felületen hirdetni.
3. Fideszre írt egyéni körzetek
A Fidesz még a választási törvényben magára írta a körzeteket. Jó példa erre Kecskemét: a városszéli 3-4 önkormányzati körzetet, ahol például az LMP 20%-nyi szavazatot szerzett, hozzácsapta a tanyavilághoz, így hozva létre egy teljesen értelmetlen, de egyik ellenzéki párt számára sem megnyerhető egyéni választókerületet. Ott van még Szabolcs-Szatmár-Bereg megye is, ahol a Jobbikos tiszavasvári mellé csapták Nyíregyháza balos részét, így az eddigi 4 környékbeli körzetből, amiből egyre esélyes volt a Jobbik, egyre az MSZP, kettő pedig Fidszes volt csináltak két teljesen fideszes, egy mérsékelten fideszes, de megosztott szoci-jobbik ellenzékkel rendelkező kerületet. Az ilyen mértékű körzetátírásokra még számtalan példa van. Így jöhetett létre az a rendszer, amiben elképzelhető egy, a 2004-es amerikai elnökválasztást idéző rendszer, amiben hiába nyer mondjuk 42-39-re szavazatszámban egy ellenzéki összefogás, lehet, hogy kevesebb mandátumot szerez, mint a kevesebb szavazatot kapó Fidesz.
4. Határon túli szavazók
A határon túli szavazókkal kapcsolatban a Fidesz egy olyan rendszert hozott létre, amiben az ellenzéki pártok nem látják, hol élnek kettős állampolgárok, míg Semjén Zsolt mindegyikük pontos elérhetőségét tudja. Tehát lényegében a Fidesz tud majd kampányolni, de az ellenzék nem hogy nem, de még azt se tudja majd ellenőrizni, hogy történt-e csalás a kettős állampolgárok szavazatit illetően, mivel ezt a pártdelegáltakból álló választási bizottság nem, csak a választási iroda ellenőrizheti!
5. Megemelt létszámú szavazatszámlálók
Bár kevés szó esett erről a módosításról, annál fontosabb. Ezután csak az a párt delegálhat egy körzetbe szavazatszámlálót, aki legalább ketőtt képes delegálni. Márpedig szavazókörzet az országban több, mint tízezer van, ez pedig azt jelenti egy ellenzéki pártnak 30-40 ezer szavazószámlálót kell delegálnia, ha mg akar győződni, hogy sehol sem történik csalás. Ha egy párt nem delegál, akkor csupán a helyi jegyzőben reménykedhet, hiszen ő jelöli ki az egy darab független tagot.
Ezek voltak azok a nagyobb változások amik befolyásolhatják hogyan alakulnak a 2014-es választások. Arról, hogy gyakorlatilag a független AB, és Kúria felszámolása felé haladva mennyivel csökken az érdemi jogorvoslati lehetőség; vagy arról, hogy minden kampánymulasztást a csak fideszes delegáltakból álló Nemzeti Választási Iroda fog elbírálni szó sem esett.
De a mélydepresszióból kirántanám most a Kedves Olvasót. A fentieket elolvasva talán mindenki rájöhetett, hogy ez a választás nem egy egyszerű választás lesz, ahol pártok versengenek a programjaikkal. Ez a választás nagy részben arról fog szólni marad-e még demokrácia Magyarországon. És a mi felelősségünk az, hogy ezt a választást megnyerjük. A feladat egyszerű: jelentkezni kell valamelyik párthoz aktivistának és 2013 októberétől kezdve fel kell szántani az országot. A mai ellenzéknek, legyen az DK-s, MSZP-s, LMP-s, Együtt2014-s, vagy PM-s, be kell állnia a pártja mögé és ha valóban hisz a versengő demokráciában, magának is tennie kell azért, hogy ne bukja el ezt a választást. A jelszó egyszerű: 100 000 aktivista a demokráciáért, ennek a százezer aktivistának pedig el kell vinnie 2,5 millió szavazót legalább a Fidesz ellen szavazni, ha ezt a számot sikerül túllőni, akkor pedig nem követhet el a Fidesz olyan csalást, ami ne taszítaná le a trónjáról.
A bejegyzés trackback címe:
Trackbackek, pingbackek:
Trackback: Mandiner blogajánló 2013.04.15. 18:52:03
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.