A Kettős Mérce interjút készített két, jelenleg Isztambulban élő fiatallal a tüntetések hátteréről és a jelenlegi állapotokról. A török kormány antidemokratikus működése ellen tüntető tömegeket egy park beépítése tüzelte fel, ahova Isztambul 95. plázáját akarják felépíteni – a jelenlegi álláspont szerint a beruházást megvalósítják. A közelben lévő Atatürk Kulturális Központ helyére pedig a miniszterelnök egy mecsetet kíván építeni, a kormány erősödő valláspolitikájának jeléül. A jelenlegi kormány 11 éve uralkodik az ország felett és úgy tűnik az embereknek most lett elegük az elnyomásból. Országszerte tüntetések zajlanak, amelyek során a rendőrség embertelen módon lép fel a tünetőkkel szemben. A mecsetekben, hotelekben, egyetemeken orvosok látják el a sebesülteket, a kormányközeli szolgáltatók által blokkolt internethez az emberek hozzáférést biztosítanak, feloldják jelszavaikat. A tüntetések után, a hajnali órákban, a tüntetők pedig maguk szedik fel az utcáról a szemetet és sietnek társaik segítségére.
"La poesie est dans la rue" – a költészet az utcán van. Felirat az isztambuli francia konzulátus ajtaján
Viktória jelenleg európai önkéntesszolgálaton van Isztambulban. Székesfehérvári gyökerei vannak, Budapesten él és az AFS Nemzetközi Csereprogram Alapítvány munkatársa. A munkája során is fiatalokkal foglalkozik, a családjában többször fordultak meg cserediákok, a török kultúrához való kötődése is a fiatalokkal való munkájából ered. Minden nap elmegy a tüntetésekre, ahol videókat készít, melyeket feltölt az internetre, hogy mindenki láthassa, mi folyik jelenleg a városban. Élménybeszámolóit magyar és angol nyelven is közzéteszi blogján:
Mióta vagy ott, hogyan látod a tüntetések kialakulása körüli helyzetet?
4 hónapja vagyok Isztambulban, ahol egy gyerekekkel foglalkozó szervezetnél teljesítek európai önkéntes szolgálatot. A jelenlegi tüntetést egy hosszú folyamat végső kipukkanásának látom. Már május 1-én, amikor a rendőrség nem engedte egyesülni és a Taksim térre belépni a tüntetőket, harapni lehetett a feszültséget a városban.
A politikát megérteni sohasem könnyű, hiszen összetett és soha sem fekete-fehér, mindenki a saját szemüvegén keresztül éli meg a történéseket. A törökök számára véleményem szerint különösen nehéz, hogy az ország viszonylag nagy népessége a politikai hovatartozás és a társadalmi nézetek szempontjából is abszolút megosztott. A véleményskála minden pontján rengeteg képviselőt találni. Emellett egy olyan Törökországban, amely Európa felé fordul mind gazdaságilag mind a társadalom terén, meg kell alapozni a demokrácián alapuló működést, amit jelenleg jórészt a fiatal, világot látott, tanult generáció képvisel.
Mit gondolsz, mi az ottani politika legnagyobb problémája?
A legnagyobb problémát abban látom, hogy a konzervatív, kormányzó párt az egyén és a családok magánéletébe betörő rendelkezéseket hoz, immár több éve. A konzervatív és vallásos értékek, bár 1923-ban hivatalosan is függetlenítve lettek a politikától, most újra összefonódni látszanak.
Hogyan látod a tüntetéseket, mi motiválja az embereket?
A tüntetések megindulása óta a feljebb említett okokon túl úgy gondolom, hogy a rendőrség agresszív reakciója, az erőszak elfajulása méginkább felszította a kedélyeket. A kormány válasza a békés tüntetésre nem a tárgyalás volt, hanem a "rossz gyerekeket kukoricára akarta térdepeltetni". Ez nem megnyugtatja, de még radikálisabbá teszi a jogaikért harcolókat.
Szerinted mik a lehetséges végkimenetelek?
Én lennék a legboldogabb, ha erre a kérdésre megfelelő válaszom lenne, de sajnos nem tudok még annyit az itteni helyzetről, hogy nyilatkozhassak. A magam nyitott, európai gondolkodásával nyilván a tárgyalást és együttműködést látnám szívesen, de nem tudom, hogy a jelenlegi résztvevők bármelyike mennyire hajlandó ilyen lépésekre és egyáltalán milyen platform adna erre egyáltalán lehetőséget.
Mit gondolsz, mik azok a dolgok, amiket mi magyarok tanulhatnánk ezekből az eseményekből?
Úgy gondolom, hogy a magyaroknak értékelniük kell a jelenleg nálunk működő rendszert és a mostanában történtekkel ellentétben visszafordulni nyugat felé. Bármilyen párt is legyen kormányon fontos, a demokratikus, európai értékeket szem előtt tartva, együttműködve fejlesszük az országot. Fontos lenne, hogy a magánéletünk továbbra is abszolút független legyen az irányító kormány értékeitől, hiszen ez mindenkinek saját joga és felelőssége.
Merve jelenleg az Isztambuli Műszaki Egyetem fejlesztőmérnök szakán tanul, tanulmányait jövőre fejezi be. Az érettségi után egy évet élt Magyarországon, ahol kijárta a gimnázium utolsó osztályát és leérettségizett magyar nyelven. Kurd barátjával Isztambulban élnek, hobbijuk a zene és a színház, mindenre nyitott, befogadó párt alkotnak. Merve eredetileg a Trójához közel eső nagyvárosból, Canakkaléből származik, szülei köztisztviselők. A magyar és a török politikát is kiválóan ismeri. Válaszait eredeti formában közöljük.
Mi előzte meg a tüntetéseket? Hogyan kezdődött ez az egész?
A tüntetés először a parkról szólt. A park volt a csúcspont, mert 3 másik dolog is történt előtte, ezek is a Taksim környékén vannak. Tarlabaşı Bulvarı (Tarlabaşı Sugárút), Atatürk Kültür Merkezi (Atatürk Kulturális Központ), Taksim Yeraltı Ulaşım Projesi (Taksim Földalatti Közlekedes Projekt) es a Gezi Parkı – a kormánypárt szerint a vásárlóközpont és a mecset [megépítése] sokkal fontosabb. Először az egyetemisták és az építészek kezdtek tüntetni, kb 300-400 emberrel a parkban. Aztán május 31-én hajnalban jöttek a rendőrök és könnygázt dobtak és vízágyúkat használtak, tüzet raktak és felégették az aktivisták sátrait. Aznap reggel kezdődött a tömeges tüntetés, [ami rendőri agresszióba torkollott].
Ezen a videón az egyik tüntető ételt ad mindenkinek, a rendőrnek is.
Este mindenki ott volt, több mint 10.000-en voltak a Taksim környékén. Igazából nem is lehetett megközelíteni a helyszínt június 1-ig, egész este harcoltak – szó szerint.
Az Occupy Gezi a google mapsen pirossal jelöli azokat a helyeket, ahol a tüntetők harcpan állank, továbbá az internetelérési pontokat és az orvosi segítséget is.
Miért most telt be a pohár az embereknél?
Sok barátom megsérült, a lakótarsom leesett [egy lépcsőn] és nem tudott járni. 40 órája az egyik baratnőm nem tud kimenni, mert könnygázgránátokat dobnak az utcára. Szerintem a mostani fájdalo, mindenkire hat. Nem csak a jobboldali, nem csak az atesita, nem csak abaloldali emberekre. Mindenkinek fáj [ami történik]. A kormánypártnak sikerült felosztania az embereket [különböző] csoportokba. [De már nem a csoportok közötti ellentétekből fakadnak a problémák.]
Például 2 héttel ezelőtt megtiltották az alkoholfogyasztást 22:00- 07:00 között. Emiatt az egyik kendőt viselő muszlim baratnőm is elment tüntetni. Mert ő is tudja már, egyszer biztos, hogy hoznának egy olyan szabályt, ami őt is zavar. Plusz a szabadság az igazi muszlimoknak is a legfontosabb dolog.
Mi volt a kormány eddigi legrosszabb intézkedése?
A kormánypárt még mindig próbálja szétszakítani az embereket. Ők [a kormánypárt] a legnagyobb provokátorok. Sajnos a Taksimban sokféle politikai csoport van most, és nem a világi nézeteik miatt vannak ott. A lakótársam most mondta, hogy sok aktivista a régi igazságtalanságok miatt van ott. De pont ezek a dolgok teremtik meg a különböző, egymással ellenséges csoportokat a társadalomban. Nekünk először egység kell, a szabadságért.
Az én számomra Erdogan a legrosszab dolog, ami törtent az egesz történetben. Mert mindenkinek adott egy "játékot", hogy [inkább azzal] foglalkozzanak az emberek. A kurdok “teroristák” lettek, mások számára [pedig a] muszlimok, a fasiszták, a szegények, a buták [lettek ellenségek]. Plusz, a média is nagy probléma. Nem tudnak semmit [azok], akik nem használnak internetet, mert hatalmas a cenzúra.
A török fiatalok mennyire aktívak politikailag?
Politikailag nagyon aktív csoportok vannak, de a mostani helyzet olyan, hogy mindenkinek egyedül, de mégis egységben kell felállnia. Sajnos akad olyan is, akit ez nem érdekel. Például az egyik évfolyamtársam még mindig a nyári kirándulási lehetőségeiről beszél a Facebookon. És ez nagyon szomorú.
Mit gondolsz, mi lesz a tüntetések eredménye?
Most nem szeretnék beszélni erről, mert minden pár nap alatt, hirtelen történt. De remélem a választáskor jó eredményeket fogunk látni. Sajnos a kormánypárton kívül, más pártoknak sincs jó politikai programja. Addig rémelem, hogy más pártok is megerősödnek majd. Különben hiába lesz az egész, mert ez már nem csak a parkról szól.
Milyen országban szeretnél élni fiatal felnőttként? Hogyan képzeled el a te Törökországodat?
Én itt maradok, mindegy, hogy mi történik. Nem a nemzetért, nem a családért…nem is tudom miért, de itt a helyem. Az emberek igazi muszlimok probálnak lenni, nem pedig olyanok, mint a kormánypárt. Mert a kormánypárt miatt van sok olyan ember, akiknek nincs pénze, de a háza mellé építenek egy bevásárlóközpontot. Ne legyen már ez elég. Ez csak a látszat.
Mi a legnagyobb különbség a magyar és a török emberek között politikailag?
Én egy évet töltöttem ott Budapesten, “importtüntető” is lettem, amikor veletek mentem tünteti. Nálatok a kormány az EU miatt és a törvények miatt nem csinálhat ilyeneket már, de tudom, hogy ott sem jó a helyzet, nálatok is nagy a feszültség. Remélem hamarosan minden rendben lesz mindkét országban, de a két ország problémái teljesen különböznek. Itt ötször annyi ember van, nagyobb a különbség a szegény és a gazdag között. A kultúrától is sokminden függ és ez eddig nálunk például nem sok jót hozott.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.