Ma zajlott a székelyek nagy menetelése, amit az összes erdélyi párt, és egyet kivéve az összes hazai párt támogatott. A menetelés célja kettős volt. Egyrészt, hogy felhívják a figyelmet a székelyföldi autonómia követelésére, másrészt pedig, hogy tiltakozzanak az új román közigazgatási törvény ellen, ami az erdélyi magyar önrendelkezési törekvéseknek elejét venné.
A Trianon utáni Kelet-Európa térképe számos helyen hagyott kisebbségeket az anyaországi területeken kívül. A második világháború utáni német kitelepítések végeztével a legnagyobb ilyen megmaradt kisebbség a magyar lett Kelet-Európában, illetve az anyaország nélküli cigányság.
Az olyan területeken mint Románia vagy Magyarország a demokratikus működés egyik alapja a kisebbségek védelme. Az önrendelkezés megadása, a kisebbségek védelme a többségi társadalommal szemben, legyenek azok akár magyarországi cigányok, vagy erdélyi magyarok az egyik legfontosabb szempont, ami egyúttal ezen országokban a demokrácia állapotát is megmutatja.
Szörnyű, hogy ebben az országban azok állnak ki sokszor nagy hangon a határon túli magyarok mellett, akik saját magyarországi kisebbségeikre magasról tesznek, de még szörnyűbb, hogy sokan akik a magyarországi kisebbségek mellett kiállnak, nem értik meg, miért fontos ezt megtennünk a határainkon túl, a magyar kisebbség védelmében.
Baloldali, zöld vagy liberális alapállásról, az európai értékek hívei, egyszerűen nem tehetnek mást, mint értékeikből kiindulva támogatniuk kell minden kisebbség jogát az önrendelkezésre! A mai székely menetelést saját értékeiből kiindulva más-más alapelven minden olyan állampolgárnak támogatnia kell, amely elkötelezett a kisebbségek védelmében!
Baloldaliként több ok miatt is támogatnom kell a székelyek autonómia követelését.
Egyrészt hiszek a társadalmi békében. Abban, hogy egy ország állampolgárainak közössége felelős a tagjai iránt, és gondoskodnia kell minden tagjáról, még ha nem is a többségi társadalom tagjairól van szó. Egy közösségnek egy államnak gondoskodni kell tagjairól, és meg kell adnia minden lehetőséget arra, hogy ők békében és saját kívánalmaik, saját kultúrájuk szerint tudják megélni mindennapjaikat.
Másrészt a demokráciában az önrendelkezés, az önkormányzatiság olyan jog, amit minél több közösségnek meg kell adnunk, hogy a demokrácia egészét saját magukénak érezzék. Hiszen így tudjuk mindannyian az egész közösséget sokkal inkább sajátunknak érezni.
Harmadrészt, ha szabadság és elnyomás között kell választanom, mindig a szabadságot fogom választani. A kelet-európai nemzetállamok logikája, mindig elnyomná a kisebbségben maradt közösségeket, és ha ezt hagyjuk, akkor mindig is a soviniszta logika fog diktálni ezekben az országokban, a békés együttéléssel szemben.
Negyedrészt az emberi jogokban nem lehet válogatni. Nem lehet azt mondani, egyik közösségnek megadom ezeket a jogokat, a másiknak viszont nem adom meg, mert azok sötétebb bőrűek. Hiteltelen lenne kiállni a határon túli magyar közösségekért, a Benes dekrétumok ellen, úgy, hogy nem teszünk meg mindent a magyarországi cigány kisebbség védelmében, és a velük való közös együttélésért.
Úgy hogy nem tudok mást mondani, hajrá székelyföldi autonómia!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.