A tegnapi volt a kijevi tüntetések eddigi legvéresebb napja. Az összecsapásoknak eddig 25 halálos áldozata van. A tüntetők először egészen a parlamentig majd a kormányzó régiók pártja pártközpontjáig hatoltak, ahonnan őket a rendőrök és a tituskák, egészen a Majdanig szorították vissza. Éjszaka a kormány megkisérelte visszafoglalni a tüntetőktől Kijev főterét.
Azonban történt más is a háttérben, pár utcára a tüntetésektől az orosz kormány képviselői megígérték 2 milliárd dollárral támogatják az Ukrán kormányt, és emellett felszólították őket a tüntetések leverésére, a szokásos módi szerint a nyugatiakat vádolva a tüntetések eszkalálódásával.
"Amit ma Kijevben látunk az a Kreml megvalósult forgatókönyve. Az Ukrajnának nyújtott 2 milliárd gyakorlatilag fizetés a Majdan megtisztításáért. Most hogy Janukovics végleg bevérezte a kezeit, végre teljesen elfogadhatatlanná válhat a nyugat és az EU számára. Egyszerű diktátorrá vált, akinek hatalma csak és kizárólag Oroszországtól függ. Mostanra sejtjük, hogy a megegyezés lehetetlen. Az országban a parlamentarizmus teljesen halott, a hatalom már csak a nyers erőszakban bízik." - írta Olkeszi Kaftantól ukrán újságíró.
Az ellenzék több vezetője pedig előre megrendezett leszámolásról ír, ami mögött szintén az orosz nyomást említik.
Magyarország pedig ebben a pillanatban válasz út előtt áll. Végképp elkötelezzük magunkat kelet felé, mi leszünk Oroszország bástyája, trójai fa lova az EU-ban, orosz adóssággal, és orosz energiafüggőséggel a hátunkban, vagy megpróbáljuk megőrizni "függetlenségünket".
Oroszország gazdasági érdekeivel a hatalom birodalmi ambícióit szolgálja ki. Az a mérvű függőség ami Paks II megépítése után jönne, nem csak gazdaságilag állítani sodródó pályára hazánkat, hanem politikailag is . Az orosz érdek jelenleg nem más, mint a nyugati terjeszkedés, vagyis mindig is az volt. Nagy Katalin, és Sztálin ugyanúgy a közép-európai és balkáni érdekzónáról álmodozott, mint most Putyin is. Nem véletlen a jelen terv sem, ami egy új gazdasági és politikai egyesülés terveit vázolja fel, Fehéroroszországgal és Ukrajnával.
Az ami Ukrajnában történik nem egyszerűen intő jel. Ukrajnát az elmúlt 10 évben a gáz árával és egyéb gazdasági szükségletekkel tartotta sakkban a Putyini hatalom, és kényszerítette szép lassan a teljes orosz függőségbe. Magyarország jelenleg is már el van kötelezve energiafüggőségével Oroszországnak. Ám nem mindegy, hogy ezt tovább növeljük e, mellé rakunk e egy hatalmas államadósságot, vagy esetleg inkább megpróbáljuk a mostani függést csökkenteni és ezzel az ország függetlenségét növelni.
A mi kérdésünk az: rálépünk-e arra az útra, ami nem egyenesen, de kisebb kerülőkkel Putyin karjába vezet? Arra az útra amin minél tovább maradva egyre nehezebben tudunk majd lefordulni róla, úgy, ahogy most Ukrajna is próbál.
Ha pedig az elmúlt 3 év történéseit nézzük, és nem csak az orosz és az oroszt jelentő azeri, iráni közeledésre gondolunk, hanem a demokratikus és belső gazdasági rendszer putyini monopolisztikus átalakítására, a két rendszerváltás sikertelenségéből fakadó helyzet kihasználására, és a demokratikus rendszer, és a hatalmon kívül álló gazdasági érdek lassú felszámolására. Nem nagyon mondhatunk mást. Az orbáni út, hosszú távon egyenlő lehet a putyini úttal.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.