A minap azzal a gyanúval élt a kormányváltó szövetség egy pártja, hogy közmunkásokat azzal zsarolnak, hogy a Fidesz jelöltjére szavazzanak, különben megnézhetik magukat. Erre az ellenzéki párt annyit tudott csak mondani, hogy álljanak ellen a közmunkások, és bátran szavazzanak arra, akire akarnak. Ilyet kérni egy szerencsétlen helyzetben lévő közmunkástól aligha komolyan vehető eljárás. Politikusi felszólítások helyett érdemi javaslattal élünk a megzsaroltaknak, egyúttal a választási csalás leleplezésére is „mutatunk” prevenciós „eljárásokat”.
Fontos! Nem csak saját magunkra figyeljünk, hanem akár „egyszerű” szavazók, akár szavazatszámláló bizottsági tagok vagyunk, éberségünk másokra is terjedjen ki.
- Kezdődik azzal, hogy mi is lebuktathatjuk a láncszavazást. Láncszavazásnál könnyen előfordulhat, hogy az egyébként zavarban levő láncszavazó zsebéből az okmányai elővételekor kihull borítékostul a borítékba rejtett szavazat (vagy ugyanez csak boríték nélkül). Ha ilyennel találkozunk a sorban, érdemes erre felhívni a bizottság figyelmét, a delegáltak pedig különösen figyeljenek. Észrevettük, és már mehet a patália. Ha kifele a szavazókörből egymás utánba veszik az irányt a szavazók egyugyanazon udvar vagy kocsma felé, akkor ott láncszavazás folyik a háttérben, ott lesz a bázis.
- Mint az köztudott a közmunkások fenyítésének egyik módja szavazólapjának (pl.: Fideszre húzott szavazatának) lefényképezése, majd a hétfői napon történő „hivatali” bemutatása, esetleg elküldése még a szavazás után az illetékesnek. Ennek kijátszásra lehetőség, hogy behúzzuk az x-et a Fideszre, lefényképezzük, majd pedig érvénytelenné tesszük a szavazólapot, és mivel törvény adta jogunk újat kérni egyszer, már élünk is a lehetőséggel. 1:0 ide. (rontott szavazólapot vissza kell adni. fontos: rontott legyen)
- Ügyeljünk arra, hogy a szavazólapokon eredeti pecsét legyen, ha ez színes akkor látszani fog, ha megpróbálták fénymásolni, viszont ha fekete a pecsét akkor biztos pecsét legyen, ne pedig fénymásolt pecsét. A szavazólap viszonylag könnyen előállítható, a fekete pecsét esetén szólaljon meg bennünk a kisördög, vessünk rá egy pillantást!
Nem csak itt kell észnél lenni, ezért pár jó tanács azoknak, akik szavazatszámláló bizottsági tagok.
- Ha szavazó köri delegáltak vagyunk, úgy túl azon, hogy ésszel menjünk ki például a WC-re, stb. (ne hagyjuk magára a másik párt(ok) delegáltjait), ügyeljünk arra, hogy a delegáltak között munkamegosztás legyen. Senki ne csinálja több mint 12 órán át ugyanazt a munkát, különösen figyeljünk arra, hogy az utolsó két órában ne a fideszes delegált kezelje a névjegyzéket, ugye ismerjük a Kubatov lista müködését. Az utolsó órák – különösen a kis településeken – élet-halál kérdése lehet, ott, ha narancsos delegált úgy akarja, úgy jelenik meg a szavazó, hogy ott se volt. Gyanús viselkedésre ad okot az, ha valaki a névjegyzéket ellenőrizve gyakran futkorászik ki telefonálni.
- Arra is figyelni kell, hogy a névjegyzéket kezelő kezében toll nem lehet napközben, az oda rendelt tollat adhatja csak a szavazni kívánónak – vagy utóbbi a sajátját használhatja. Azt sem árt ügyelni, hogy mindenki a saját nevénél írja alá a névjegyzéket.
- Mivel a szavazólapok már készen vannak, nem lehet újakat legyártatni, vagyis a szavazás napját megelőzően visszalépett jelölteket le kell takarítani a szavazólapról. A delegált ügyeljen arra, hogy ne az őt delegáló párt jelöltjét húzzák ki véletlenül a szavazólapról. Bezony, ilyenre is fordult már elő.
- Ha és amennyiben pl. 300-zal több szavazólap kerül be, mint ahányan jogosultak szavazni az adott körben, az akkor mínusz 300 szavazatlevonás minden jelölttől. Így aki csal, akinek jelöltje csal, az a levonás után is 0-ban van, míg a többiek mínusz 300-ban. Kivédeni ezt úgy lehet, ha delegáltunk nagyon figyel és ügyel bent a körben, nem vakargatja magát, nem hagyja, hogy elaltassák. Merthogy erre is van példa: míg az előbbi processz zajlik, addig bent a körben kitakarják, kérdeznek tőle, fenntartják a felügyeltben. Ne hagyja!
- Az ellenzék készülhet arra, hogy egy-két helyen a kormányváltó szövetséget keresik, de ezt élőszóban „összefogásként” kérdezik. Pl: „Melyik lista az összefogás?” – jön a kérdés a delegáltakhoz. Biztosak lehetünk abban, hogy nem Szepessy Zsolt pártját keresi az illető, és abban is biztosak lehetünk, hogy a fideszes delegált rávágja, hogy 16-os (azaz Összefogás Párt listáját). Ébernek kell lenni, ha delegáltak vagyunk nem árt visszakérdezni, mire gondol az illető? Biztosak lehetünk, hogy ilyen válaszok jönnek majd ilyenkor: „az MSZP-s összefogás”; „amin Gyurcsány van”, stb. Ekkor a válasz: „az a 17-es lista”.
- Az a polgár, aki többször jelenik meg mint „kísérő”, arról okkal lehet feltételezni, hogy nem az irgalmas jótét lélek, hanem pártszimpatizáns, pártszolga, „megbízott”, aki „segít” a lehető legjobb döntést meghozni. A bizottság tagjainak fel kell ismerni az ilyet, rá kell kérdezni, hogy ő kicsoda. Ha segítségadást kérünk a szavazáshoz, tudjuk azt, hogy mindig két bizottsági tag mehet be a fülkébe. Ne engedjük, hogy csak egy párt delegáltja menjen be az illetővel! Azt se, hogy a pártok agitációs anyagaikat otthagyják a szavazófülkében, rendszeresen csekkolni kell a fülkét.
- Fontos: a szavazatszámlálás közös meló legyen! Ne rikácsoljon senki sietségre, és minden számláló bizottsági tag ellenőrizze a számlálás minden folyamatát! Figyelni nehogy pecsét kerüljön egy le nem pecsételt szavazólapra. A szavazatszámlálók kezében ne legyen toll! Ennek kivédésének módja, hogy a számláláskor ne legyen semmi az asztalon, se pecsét, se toll. Viszont történt már köröm alá rögzített tollheggyel szavazólap érvénytelenítés, éberség minden szinten, mutassa meg mindenki a kezét mielőtt indult a számolás.
Sajnáljuk, hogy a fentiekben ilyen praktikákat kellet ajánlanunk és felhívni a figyelmet olyan „bulikra”, amelyek elképzelhetetlenek lennének olyan országokban, amelyeknek papíron köztársaság az államformája. A szavazás tisztaságának megóvása érdekében, ha valakinek kérdése van, keressen bennünket, inkább kérdezzünk és informáljuk egymást.
A fenti poszt tartalmában a Dinamó Műhely segédkezett.
Kattints ide és íratkozz fel a Kettős Mérce hírlevelére
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.