Április 25-én Európai Parlamenti választásokat tartanak. Hatalmi szempontból a tét kicsi, de a választás hivatkozási alap lehet az egyes pártok megítélése szempontjából a következő 4 évben. A választás tétje az MSZP és az Együtt-PM számára a legnagyobb, de bárki könnyen bukhat nagyot, míg a nyerésre kicsi az esély.
A hazai EP választáson az első három párt sorrendje majdnem, hogy borítékolható. Nyerni fog a Fidesz, a második helyre fut be a Jobbik, míg a harmadik az MSZP lesz (bár a második-harmadik helyen lehet még fordulat, erről többet fogunk tudni a következő hónap közvélemény-kutatásai után). Az igazi kérdés az, ki fut be a negyedik, ötödik és hatodik helyre, illetve ki fog mandátumot szerezni.
A választásokon a részvétel várhatóan rendkívül alacsony lesz. Az országgyűlési választások után egy hónappal, nem érdekli a szavazókat, hogy újra véleményt mondhassanak, nincs igazi tétje a győzelemnek vagy a vereségnek. A külön induló pártok pedig nem tudják még megszorítani sem a Fideszt, így a kormányváltó hangulat (főleg, hogy még nincs is új kormány) miatt se fognak az állampolgárok tömegesen elmenni szavazni. Az alacsony részvétel pedig az elkötelezett szavazókkal és erős szervezettel rendelkező pártoknak kedvez. Ilyen a Fidesz, a Jobbik, a DK és az MSZP, míg az LMP és az Együtt-PM pedig inkább, a nagyobb arányban szavazó városi, fővárosi szavazók, nem elkötelezett részében bízhat.
De nézzük, mik az egyes pártok esélyei, és mi a szereplésük tétje a választásokon?
Fidesz: A Fidesz valószínűleg döntő többséget fog szerezni, ez pedig igazolhatja a párt által az országgyűlési választásokon szerzett kétharmados többséget. A rendkívül jó mozgósítási képességgel rendelkező kormánypárttól már az is meglepetés lenne, ha az országgyűlési eredménye alatt, vagy közelében szerepelne, ellenben az se lenne meglepő, ha bőven 50% feletti eredményt érne el.
Jobbik: A Jobbik minden valószínűség szerint befut a második helyre, és ezzel beléphet a váltópárti pozíció előszobájába. Ez pedig azt jelentheti, hogy ők lehetnek az EP választások igazi győztesei. A kérdés, megtudja-e közelíteni az euroszkeptikus párt az OGY választáson elért eredményét - tudja-e mozgósítani az európai mandátumról szóló választásra a szavazóit -vagy alatta marad annak. Ha 20% körül végez a párt, akkor az megerősítheti a pozícióját és ezzel nagy csapást mérhet az MSZP-re, és a baloldalra.
MSZP: A választások legnagyobb nyertese vagy vesztese lehet a szocialista párt. A számukra legjobb forgatókönyv, ha megelőzik vagy megközelítik a Jobbikot, miközben sem az LMP, sem a DK, sem az Együtt-PM nem szerez mandátumot. Ebben az esetben egyedüli valódi erőként maradhatnak jelen a baloldali térfélen. A legrosszabb forgatókönyv szerint pedig az MSZP csúfosan kikap a Jobbiktól, miközben mindhárom kis párt mandátumot szerez, és valamelyikük meg is közelíti a szocialista pártot. Ebben az esetben, az MSZP elveszíti legjobb szavazó vonzó képességét, azt, hogy egyedüliként kimagaslik a baloldalon. Ha ez bekövetkezne, az azt jelentené, nem csak Mesterházy Attila vezető szerepe, hanem a párté is megkérdőjeleződik hosszú távon, ami teljesen átalakíthatja az ellenzéki térfelet.
DK: A DK rendelkezik a kis pártok közül a legbiztosabb és legelkötelezettebb szavazói bázissal, illetve a legjobb szervezettel, így ők a legesélyesebbek a mandátumszerzésre, a választások utáni közvélemény-kutatások eredményeinek megismerése előtt. Gyurcsány pedig szavazói felé növelte is a tétet azzal, hogy bejelentette, ha nem szereznek mandátumot, a párt vezetői lemondanak parlamenti helyeikről. Bár ez csupán szimbolikus lépés, de növelheti a választás tétjét a párt szavazói felé. Ha a DK mandátumot szerez, sőt megközelíti az MSZP-t, Gyurcsány újabb nagy visszatérése következhet, ami akár a 2018-as miniszterelnök-jelölti ambícióinak is teret adhat. Ha viszont nem szereznek mandátumot, akkor a párt hosszú távon beleragadhat a kis párti szerepbe, és csupán az MSZP oldalkocsija maradhat.
Együtt-PM: Ha a januári közvélemény-kutatásokat nézzük a teljes népességben 4-5, a biztos szavazóknál 7-9%-on álló Együtt-PM mandátumszerzése valószínű. Csakhogy azóta történt pár dolog. Megalakult a kormányváltó összefogás és Bajnaiék betagozódtak Gyurcsány és Mesterházy mellé. Majd jött a választási vereség, és azóta próbálnak elkülönülni ettől a blokktól. Kérdés, ezt hogyan díjazzák a választók. Márpedig, ha nem jól, akkor a pártszövetség karrierje akár véget is érhet. Ha Bajnai valóban kiszáll a választások után, és nem szerez mandátumot az Együtt-PM (tehát nem ugorja meg az 5%-ot), akkor teljesen eljelentéktelenedhet a párt a választók szemében. Viszont egy sikeres EP szereplés, akár ugródeszka is lehet a főpolgármesteri jelöltséget az MSZP-vel szemben megpályázó párt számára.
LMP: A párt esélyességét, és esélytelenségét ugyanolyan jól jelzi az 5,3%-os országgyűlési választási eredmény. Az LMP nagy lehetősége, hogy középre pozicionált a jobboldali és a baloldali blokktól független pártként be tudott jutni a Parlamentbe. Ez vonzhatja is a szavazókat, hiszen két parlamenti választásokon elért 5%-os eredmény után nem fogják azt gondolni, elveszik az LMP-re leadott szavazatuk. De az is kérdés, ennek az 5,3%-nyi szavazónak mekkora része volt valóban az LMP politikájára szavazó választópolgár, és mennyi volt a két blokkal szemben “valami másra szavazó” választó. A párt esélyeit mindenképpen csökkenti a baloldali blokk kis pártjainak külön indulása, hiszen nagyobb mértékben az Együtt-PM, kisebb mértékben a DK is vehet el tőlük szavazókat. Ha a párt április 6. szavazóinak a fele május 25-én is elmegy szavazni és az LMP-t választja, akkor meg lesz a mandátum, ez pedig megerősítheti a párt pozícióit, és igazolhatja Schiffer András elmúlt hetekben botrányt kavaró kijelentéseit, hosszú távon erőt adhat a pártnak. Ha viszont nincs meg az 5%, az meg is rendítheti a párt eddigi politikai irányvonalát.
Hogy valójában mi fog történni, az május 25-én kiderül, de az biztos, ez az EP választás sokkal fontosabb kérdésekről fog hosszú távon dönteni, mint az EP mandátumok sorsa. Ezért mi a Kettős Mércén végig fogjuk követni a kampány alakulását, és nemsokára újra jelentkezünk az EP választás esélyeit taglaló cikkekkel.
Kattints ide és íratkozz fel a Kettős Mérce hírlevelére
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.