Május elsején mindig sokan sütik el a poént, milyen hülyeség, hogy a munka ünnepe szabadnap. És igazuk is van. Május elseje eredetileg nem a munka, hanem a munkások szociális és emberi jogi harcának ünnepe. A munkásmozgalomé és a munkavállalói jogoké.
Ha május elsején ünneplünk akkor nem a munkát kéne ünnepeljük, hanem azt, hogy van nyugdíjunk, társadalom biztosításunk, szavazati jogunk, nincs gyerekmunka, nem rúghatnak ki minden ok nélkül, van szabadság, és beteg szabadság. De folytathatnánk a sorát azoknak a jogoknak,jóléti intézményeknek, amelyeket a munkásmozgalom harcolt ki a 19. és a 20. század során, és lettek univerzális értékek többnyire a század közepére.
Maga az ünnep azoknak a chicagói munkásoknak a harcára emlékezik, akik 1886. május elsején kezdtek sztrájkba a nyolc órás munkanap bevezetésért. A sztrájk harmadik napja - miután a rendőrség egy provokáció után belelőtt a tömegbe - harcokba torkollott, amelyekben végül 11 ember vesztette életét. Három évvel később a Második Internacionálé döntött úgy, hogy erre a sztrájkra emlékezve abban az évben minden országban május elsején az utcára vonulnak a munkások jogaikért. Ez pedig annyira jól sikerült, hogy innentől kezdve világszerte május elsején ünnepelték a munkások mozgalmak saját ünnepüket.
A magukat szocialistának hazudó diktatúrák évtizedei alatt lett ez az ünnep a munkavállalói jogok, a munkások, és a munkásmozgalom ünnepéből a munka ünnepe, jól mutatva, hogy az előző rendszer miként viszonyult a munkásmozgalmi hagyományokhoz. Az pedig, hogy május elseje az elmúlt 25 évben is a munka ünnepe maradt, lényegében elhallgatva és meghazudtolva a munkásmozgalmi hagyományt, jól mutatja milyen állapotban van a rendszerváltás utáni baloldal.
De május elseje még mindig a munkavállalói jogok ünnepe, az ezekért harcoló mozgalomra pedig az elmúlt 25 évben is nagy szükség lett volna, és ma is nagy szükség lenne.
Május elsején mintegy nulladik lépésként, emlékezzünk rá, hogy milyen kőkemény harcot kellett vívni ezeknek a jogoknak a megszerzésért, és a történeti munkásmozgalomra, amely megvívta ezt a harcot.
Kattints ide és íratkozz fel a Kettős Mérce hírlevelére
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.