Ukrajna az odesszai tragédia felelőseit keresi, közben hadsereg mára előrehaladást ért el a donyecki kerületben lévő Kramatorszkban. Az EBESZ múlt héten elrabolt megfigyelőit ma szabadon engedték, és biztonságban vannak. A BBC tudósitója, Jeremy Bowen már Ukrajna mai, és Jugoszlávia 1989-es helyzete között von párhuzamot.
Oroszpárti tüntetők dobálják a majdanistákat Odesszában pénteken (Fotó: Reuters)A tegnapi nap keleti szomszédunkban nem csupán az ukrán hadsereg újabb, Donyeck térségében elindított „terrorelhárító akcióijáról” szólt, hanem az odesszai „fekete péntekről” is, amely során egy fegyveres konfliktussá alakuló tüntetés körülbelül 40 halálos áldozatot követelt. A halottak többsége az oroszokat támogató szeparatisták közül került ki, akik a Szakszervezetek Házában kiütő tűzvészben vesztették életüket. Az épület azután gyulladt ki, hogy annak tetejéről és ablakaiból a szeparatisták éles lőszerrel lőttek a Kijev-pártiakra. Mivel mindkét fél bőséggel dobált gránátokat és Molotov-koktélokat egymásra, szinte lehetetlennek tűnik kideríteni, melyik oldal okozta pontosan az épület és a szeparatisták sátrainak leégését.
Az ukrán kormány szerint a tegnap Odesszában felbukkanó oroszpártiak egyenesen a szakadár Dnyeszterentúli Köztársaságból és Oroszországból érkeztek, légfegyverekkel és éleslőszerrel is rendelkeztek (Fotó: Reuters)
Mára a helyzet Odesszában lecsillapodott, a kijevi kormány a történtekért a helyi rendőrségi vezetőket okolja, és azt állítja, hogy a Majdan-felvonulás megtámadása előre eltervezett orosz provokáció volt. Az ukrán hadsereg tegnapra körbezárta a lázadó Szlovjanszkot, de a városba bejutni nem tudott. Az éjszaka folyamán reguláris egységeiket a felkelők meg is támadták a közeli Kramatorszknál és Andrijivka faluban. Ma délutánra azonban az ukrán katonaság visszavette a karamatorszki biztonsági szolgálat épületét. A katonai akció eddig legalább 4 katona és több mint 20 szeparatista életébe került. Az orosz-párti, „népi köztársaság” fegyveres hívei végül elengedték a múlt héten elrabolt összes EBESZ megfigyelőt is, ők már biztonságban vannak.
Ukrán haderő Kramatorszkban
Eközben az immár Oroszországhoz tartozó Krímben a regnáló új hatalom is szembetalálta magát tüntetésekkel. A félsziget lakosságának körülbelül 12%-át adó krími tatárok a nap folyamán tömegdemonstrációt tartanak egyik vezetőjük, Musztafa Cemiljev szabadon engedéséért, és jelenleg a helyi rendfenntartó erőkkel néznek farkasszemet. A helyzet itt is veszélyessé válhat, ha bármelyik oldalról túlzottan felhevül a hangulat.
New photo: Stand-off continues&grows where crimean Tatars gathered w/ Mustafa Cemilev w/ Berkut border guards |EMPR pic.twitter.com/Sbe4DDnCzv
— Euromaidan PR (@EuromaidanPR) May 3, 2014
Hiába csitultak el viszonylag gyorsan az odesszai zavargások, a 38 orosz-párti halálos áldozat miatt az indulatok biztosan nem egyhamar múlnak el. A keleti katonai akciók ügyében tegnap az orosz külügy az EBESZ vezetőinek közreműködését kérte. Azt akarják elérni, hogy az ukrán vezetés tegyen le a donyeck környéki katonai támadások folytatásától. Eközben a teljes keleti ukrán határszakasz közelében még mindig ott állnak az elmúlt hetekben összevont orosz reguláris csapatok – sokan azt sejtik, hogy – mint ahogy Samatha Power amerikai ENSZ-nagykövet a Biztonsági Tanács tegnapi ülésén fogalmazott – az események mostani eszkalációja jó alapot szolgáltathat Oroszországnak egy nagyszabású katonai akció elindítására.
Az ukrán és orosz hadsereg egységeinek elhelyezkedése a térségben (forrás: Washington Post)
Ezért is vethette föl Jeremy Bowen, a BBC tudósitója ma, hogy Ukrajna helyzete egyre inkább hasonlít ahhoz, ahogyan a délszláv háború elkezdődött.
A különbség csupán annyi, hogy a legnagyobb befolyással bíró nagyhatalom csapatai már a határon állnak.
– tette hozzá.
#Ukraine reminding me more & more of early days of Yugoslav breakup. Except the big power with most influence is just over the border....
— Jeremy Bowen (@BowenBBC) May 3, 2014
Tóth Csaba Tibor
Kattints ide és íratkozz fel a Kettős Mérce hírlevelére
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.