Kettős Mérce

  • Munka
  • Szegénység
  • Egészségügy
  • Lakhatás
  • Sajtó
  • K/A
  • Brüsszel+/-

A Mérce legújabb cikkeiért és friss hírekért kattints ide!

Nem kell betojni Paks2-től

Nem kell betojni Paks2-től

Kettős Mérce vendégszerző
Tetszik
0
2014. július 17. csütörtök, 10:35
atom zöld oroszország korrupció putyin atomenergia paks energiapolitika

Az atomenergia és a megújulók között nemcsak munkahelyteremtés és fenntarthatóság szempontjából drámai a különbség, hanem a korrupció szempontjából is. A megújulókra épülő, fenntartható rendszer ugyanis nem üzemeltethető úgy, hogy egy-két állami monopólium kontrollálja az energiára költött pénzünket. Még Magyarországon sem. Vagy-vagy. Minden bizonnyal ez az egyik fő oka annak, hogy az EU-ban valószínűleg Magyarországon terjednek a leglassabban a megújulók, és ez az oka annak, hogy a kormány nem sajnálja a pénzt, a józan észt, de még a szabadságharcos imidzsét sem, és a Roszatommal akar atomerőművet építtetni.

greenpeace paks kutya.giffotó: Greenpeace

Az mindig érdekes jelenség, amikor egyre távolodik egymástól a valóság és a valóságról alkotott képünk. Az atomenergiának Fukusima előtt sem volt már sok esélye a gyorsan fejlődő megújulókkal szemben, azóta pedig egyértelmű: sokkal, sokkal drágább náluk – minden értelemben. Életben lehet tartani bőkezű állami támogatással, a versenytársait hátráltató szabályozással, de esélye körülbelül annyi, mint a gőzgépeknek volt a huszadik század közepén. Nem sok.

Valamiért Magyarországon ez most mégsem ilyen egyértelmű. Pedig a fizika és a gazdaság törvényei itt is ugyanazok. A kérdés csak az, hogy most, vagy pár év múlva jutnak érvényre. 

Ez jó hír mindazoknak, akik nem akarnak egy új Fukusima lehetőségével együtt élni, és nem akarnak még többet fizetni a villamos energiáért. 

Az atomenergia lényegében a kezdetektől, az ötvenes évektől kezdve változatlan, hatékonysága nem sokat fejlődött. A szigorodó biztonsági előírások ellenére átlagosan 20 évente bekövetkező, korábban lehetetlennek tartott katasztrófák, valamint a nagy aktivitású hulladékok elhelyezésének megoldatlansága miatt a költségei folyamatosan nőnek. A megújulóknak ezzel szemben gyorsan nő a hatékonyságuk, az általuk termelt energia ára pedig csökken. Ma már egy átlagos napelem olcsóbban termel egy új építésű atomerőműnél,de nem érdemes ezeket az adatokat megjegyezni: a megújulók előnye hétről hétre nő.  

Ezek tények. 

Az ideális zöld energiarendszer, ami a hatékonyság növelésén és a rugalmas, decentralizált megújulókon alapul, úgy lenne gazdaságos, hogy közben nagyon sok munkahelyet teremt. Jelentős részben pont annak a több, mint egymilliós, képzetlen tömegnek, akinek a rendszerváltás óta nincs munkája. 

Ez is tény.  

Igen fontos. 

Nyilvánvaló, hogy az egy darab új paksi erőmű megépítésének munkahelyteremtő ereje, még ha nagyon sokáig húzzák is, ezzel össze sem vethető. 

Adódik a kérdés: akkor miért nem dübörögnek nálunk, és a világon mindenütt a megújulók?

A válasz nagyon izgalmas. Egyrészt a világon sokfelé igenis dübörögnek. Az újonnan rendszerbe állt erőművek nagy többsége megújuló, a magántőke elsöprő többsége ezekbe az energiafajtákba kerül befektetésre, és így tovább. Ahhoz képest, hogy milyen iszonyatos méretű és sokrétű helyzeti előnye van a centralizált, szén- és atomenergiára épülő rendszernek, döbbenetes gyorsasággal omlik össze. 

Fukusima után nem állítottak le minden atomerőmű-beruházást - jellemzően a nukleáris energia ott őrzi többé-kevésbé pozícióját, ahol a mindenkori hatalommal jobban össze tudott fonódni. 

Ez a magyarázat arra is, hogy miért nem látszik nálunk a világszerte kibontakozó energiaforradalom. 

A jelenlegi rendszer ugyanis erősen centralizált, vagyis az energiára elköltött (egyre nagyobb mennyiségű) pénzünk egy, a mindenkori hatalom által kontrollált, kívülről jó esetben is csak minimális mértékben ellenőrizhető ponton megy át. Ez az MVM, többek között a Paksi Atomerőmű Zrt tulajdonosa. És mindent megtesz azért, hogy az aranytojást tojó tyúkját ne szorítsák meg a megújulók: ma már alig van falusi zsákbafutás és valamire való nagykoncert, amit ne az MVM mutatna be, propaganda-kamionjuk a legtöbb fesztiválon ott van, és jóindulatát (hirdetési pénzeinek elvesztését) nagyon kevés médium meri kockáztatni.Ennyi pénzt ennyi okos ember nem költ el hiába: a fukusimai katasztrófáról a magyarok sokkal ártalmatlanabb, jelentéktelenebb képet kapnak a külföldi olvasókhoz képest, és az atomenergiáról, a megújulókról Európában közmegegyezésesnek számító tapasztalati tények itt sötétzöld hippidumának tűnnek. 

Nézzük meg, mi történne, ha hazánk energiarendszere elindulna abba az irányba, amelybe a számos nyugat-európai ország alakítja. (Meg egyébként csomó, kevésbé korrupt és okosabb fejlődő ország is.) 

A hatékonyságnövelés következtében kevesebb energiát fogyasztanánk. És bár - elsősorban az átalakítás első éveiben- kilowattonként többet fizetnénk, az alacsonyabb fogyasztás miatt a számlák nem nőnének az egekbe. A felhasznált energia forrása is nagyot változna, hiszen ennek a rendszernek a lényege a jelenleginél többféle forrásra támaszkodás, a helyi sajátosságok kihasználása. Tehát fizetnénk egy kicsit az önkormányzati biomassza erőműnek, ami a falu, város szerves hulladékaiból állít elő energiát, fizetnénk annak a vállalkozónak, aki pár hektáron állított fel nap vagy szélerőművet, és valószínűleg fizetnénk továbbra is a nagy központi földgázerőműnek. A saját háztetőnkre szerelt napelemek után az ég világon senkinek nem fizetnénk. Aki többet fogyaszt, mint amennyit termel, annak az állam fizet a rendszerbe táplált fölösleg után. 

Kevesebb ismerősünk keresne munkát, a most segélyre, közmunkára szoruló emberek jelentős része értékteremtő, hasznos megélhetést találna. 

A két rendszer között nemcsak munkahelyteremtés és fenntarthatóság szempontjából drámai a különbség, hanem a korrupció szempontjából is. A megújulókra épülő, fenntartható rendszer ugyanis nem üzemeltethető úgy, hogy egy-két állami monopólium kontrollálja az energiára költött pénzünket. Még Magyarországon sem.

Vagy-vagy. 

Minden bizonnyal ez az egyik fő oka annak, hogy az EU-ban valószínűleg Magyarországon terjednek a leglassabban a megújulók, és ez az oka annak, hogy a kormány nem sajnálja a pénzt, a józan észt, de még a szabadságharcos imidzsét sem, és a Roszatommal akar atomerőművet építtetni. Pontosan előre nem látható mértékben, de konzervatív becslések szerint fejenként valahol fél és egymillió forint közötti összeggel eladósítva minket.

Jó hírt ígértünk a cikk elején. Bár a valóság és racionalitások tagadása elég egy ilyen szerződés aláírásához, egy atomerőmű felépítésének pár évtizedes projektjéhez nem. Az EU-nak ugyanis nem sok ponton van beleszólása a dologba, de egy igen lényegesben igen: a verseny befolyásolása, bújtatott állami támogatás nélkül ez az őrület nem valósítható meg, amivel kapcsolatban pedig az Uniónak komoly jogosítványai vannak. 

Plusz motivációt jelentenek az elmúlt hetek kelet-európai történései:  Putyin többször és világosan kinyilvánította, hogy az energiaforrásokkal nem habozik zsarolni Európát. 

Tehát, a moszkvai atomvonat még nem ment el. Vagy még nem érkezett meg. 

De ha el is kezdik az építkezést, a befejezése akkor is teljességgel valószínűtlen. Az atomerőművek felépülése világszerte jóval lassabban és drágábban megy a tervezettnél, és mivel nálunk ez minden nagyobb állami beruházásnál eleve így van, a brutális csúszásra bizton lehet számítani. Márpedig ma még lehet úgy csinálni, mint ha megérné egy új atomerőművet építeni a megújulók terjeszkedése mellett, de azok olyan gyorsan fejlődnek, hogy ez a drága és irracionális hazugság minden évvel tarthatatlanabbá válik majd. Európa sok országában (Ausztria, Németország, Olaszország, Bulgária, Csehország), buktatta meg a nukleáris ipar terveit a lakossági ellenállás, és a hazai közöny sem tarthat örökké, hiszen előbb-utóbb minden háztartásban láthatóak lesznek a számlákban az atomerőmű költségei, amit nem nehéz összevetni az olcsóbb megújulós árakkal. 

A legrosszabb, ami történhet, hogy Magyarországon is áll egy félig elkészült atomerőmű, és a megújulós rendszer a szomszédos országoknál pár évvel később épül ki. 

Azonban ez is az ostobaság túl drága emlékműve lenne ahhoz, hogy tétlenül hagyjuk. 

Vay Márton, Greenpeace

Kattints ide és iratkozz fel a Kettős Mérce hírlevelére

Nyomj egy tetsziket, és olvasd a Kettős Mércét a Facebookon!
atom zöld oroszország korrupció putyin atomenergia paks energiapolitika Kettős Mérce vendégszerző 2014. 07. 17. Tovább →
Tetszik
0
komment

Nyomj egy tetsziket, és olvasd a Kettős Mércét a Facebookon!

Ajánlott bejegyzések:

  • Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyertesei Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyertesei
  • Je suis KFC-s munkavállaló Je suis KFC-s munkavállaló
  • Itt az EU új menekültügyi tervezete, az együtt nem működő tagországok büntetésre számíthatnak Itt az EU új menekültügyi tervezete, az együtt nem működő tagországok büntetésre számíthatnak
  • Megint Orbánék állhatnak az EU fejlődésének útjába Megint Orbánék állhatnak az EU fejlődésének útjába
  • Kormányra kerülhet-e újra Ausztriában a szélsőjobb? Percről percre az osztrák választásról! Kormányra kerülhet-e újra Ausztriában a szélsőjobb? Percről percre az osztrák választásról!

A bejegyzés trackback címe:

https://kettosmerce.blog.hu/api/trackback/id/tr286507451

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Leírás

Ide írhatsz levelet nekünk!

Hirdetés

Legfrissebb cikkeink

  • Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyertesei
    Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyerteseiEstefelé már szinte minden adat beérkezett Csehország választási központjába a voksolásról, így kimondhatjuk, hogy a nyertes a “korrupt elitek” ellen keresztesháborút hirdető, a rendszerváltás után...
  • Adjunk hitet magunknak október 23-án!
    Adjunk hitet magunknak október 23-án!Az október 23-i civil tüntetés valójában nem a rendező Közös Ország Mozgalomról és nem is a pártokról szól, amelyek majd 2018-ban indulnak. Fél évvel a választás előtt az a kérdés, megmutatjuk-e,...
  • Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat össze
    Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat összeA milliárdos Andrej Babiš és populista pártja  az ANO nyeri a cseh választásokat a Europe Elects modellbecslése szerint 26-27%-al az ANO lesz az első, a második helyen a szélsőjobboldali SPD és a...
  • A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasolják
    A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasoljákA néppárti spanyol kormány mai ülésén Katalónia autonómiájának felfüggesztésére tett javaslatot. Ha a jobboldali többségű szenátus rábólint a döntésre, akkor  a régió kormánya által gyakorolt...
  • Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshez
    Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshezA sajtóban nagy visszhangot kapott a Pew Research Center képviseleti demokrácia támogatottságáról szóló globális felmérése. Bombasztikus címeket olvashattunk: a magyarok negyede diktátort akar, csak...
  • A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?
    A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?Csehországban képviselőházi választásokat tartanak október 20-án és 21-én. Bár egyre kevésbé merünk a közvélemény-kutatásokra és felmérésekre szentírásként tekinteni, szinte biztos, hogy az új...
  • A német liberálisok nagy visszatérése
    A német liberálisok nagy visszatéréseA 2013-ra látványosan összeomló német liberális párt, az FDP az évtized európai politikai visszatérését hozta össze a szeptember 24-i német szövetségi választásokon. De milyen ez a párt, mit képvisel,...
  • Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi Lillától
    Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi LillátólPedig lenne miért. Van ugyanis, ami nem hit kérdése. Az ATV valamiért jó ötletnek gondolta, hogy A nap kérdése ez legyen: „Sárosdi Lilla színésznő azt állítja, hogy Marton László Kossuth-díjas...
  • Je suis KFC-s munkavállaló
    Je suis KFC-s munkavállalóPuzsér Róbert szerint proli pofon csattant Szabó Zoltán Indexes újságíró arcán, amelyet maga az újságíró állított elő. A Fidesz publicistája szerint pedig az Indexet ütötték meg a KFC-ben, és a...
  • Újabb sztrájk jön az Operaházban 
    Újabb sztrájk jön az Operaházban Három szakszervezet hirdetett meg munkabeszüntetést a Magyar Állami Operaházban csütörtökön, a dolgozókkal kötött kollektív szerződés hiánya miatt. A sztrájkra A hugenották október 28-i bemutatója...

Kettős Mérce

Támogatónk

A Kettős Mérce részt vesz a „Network 4 Debate” projektben. Támogatónk a Nemzetközi Visegrádi Alap.

Keresés

Archívum

  • 2017 október (55)
  • 2017 szeptember (61)
  • 2017 augusztus (63)
  • 2017 július (68)
  • 2017 június (58)
  • 2017 május (61)
  • 2017 április (68)
  • 2017 március (68)
  • 2017 február (61)
  • 2017 január (64)
  • 2016 december (65)
  • Tovább...
Creative Commons Licenc
Impresszum | Támogasd a Mércét! | About us | Egyesület | Átláthatóság
Facebook Tumblr Twitter Youtube
süti beállítások módosítása
Dashboard