Az elmúlt napokban szerencsére bebizonyosodott, a rasszizmus csírája se lelhető fel a közéleti megnyilvánulásokban. Előbb a Roma Holokauszt emléknap alkalmából jelentette ki Balog Zoltán, hogy olyan itthon nem is volt, Ausztriából vitték el a magyar cigányokat, majd a megnyugtató történelem átértelmezés után, ma Miskolc önkormányzata kezdte el a számozott utca főként cigány lakóinak kitelepítését, méghozzá egy rokkant, közüzemi tartozással nem rendelkező gyerekes nővel kezdve.
Most pedig kiderült, hogy a miskolci CineFest filmfesztivál megtiltotta, hogy a magyarországi cigányságról szóló filmek kerüljenek a fesztivál programjába. Ezt a DunaDOCK filmes műhely szerint azzal indokolták, hogy “a filmfesztivál időpontja idén az önkormányzati választások elé esik, így a politikai konfliktusok elkerülése végett, és biztonsági okokból nem vállalnak semmilyen magyarországi roma témájú filmvetítést, sőt a szokásos roma programjukat sem tartják meg."
Szintén szerencsés fordulat, hogy a fesztivált támogatja a magyar állam és a helyi önkormányzat is, így megtudhatjuk, milyen fontos számukra, és a fesztivált támogató “független” intézményeknek a romák társadalmi integrációja, a problémák kibeszélése, a társadalmi béke.
Ugyanis a fesztivált, amely nem engedte levetíteni a filmeket, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, a Nemzeti Kulturális Alap, a Nemzeti Filmalap, a Nemzeti Médiahatóság, és Miskolc önkormányzata támogatta. A Jameson whiskey márka mellett.
Az esetről a DunaDOCK számolt be:
Közlemény
Kedves Barátaink,
sajnálattal közöljük, hogy a DunaDOCK nem tartja meg MasterClass programját a szeptemberi Jameson CineFest Miskolci Nemzetközi Filmfesztiválon.
Legnagyobb meglepetésünkre kiderült, a CineFest csak akkor tud idén helyet adni szakmai programunknak, ha abban - terveinkkel ellentétben - nem szerepel magyarországi roma témájú film, vagy ha mégis, akkor az érintett filmek címe, tartalma és alkotóik nem lehetnek feltüntetve a fesztivál hivatalos programjában és semmilyen egyéb nyilvános fórumon.
Idén is szakmai kritériumok alapján válogattunk nemzetközileg elismert külföldi- és magyar dokumentumfilmeket MasterClassunkhoz. A hazai alkotások közül vetíteni terveztünk egy nagy klasszikust - Schiffer Pál Cséplő Gyuri (1978) című filmjét -, és egy nemzetközi fesztiválokat megjárt, friss dokumentumfilmet is. Történetesen mindkettő roma témájú.
Érthetetlen számunkra a CineFest vezetőségének indoklása, miszerint a filmfesztivál időpontja idén az önkormányzati választások elé esik, így a politikai konfliktusok elkerülése végett, és biztonsági okokból nem vállalnak semmilyen magyarországi roma témájú filmvetítést, sőt a szokásos roma programjukat sem tartják meg.
Mi hisszük, hogy a dokumentumfilm olyan médium, amely segíti az egymás iránti empátiát, és elfogadhatatlannak tartjuk, hogy egy független filmes szakmai program szabadságát korlátozhatja az aktuálpolitika.
Ilyen feltételekkel a DunaDOCK nem lesz jelen a CineFesten, döntésünkről már tájékoztattuk a fesztivált.
Őszintén sajnáljuk, hogy egy nemzetközi filmfesztiválon ilyen helyzet előállhat.
MasterClass sorozatunkat más helyszínen és időpontban folytatjuk, amelyről hamarosan tájékoztatunk benneteket.
Budapest, 2014. augusztus
a DunaDOCK csapat
Böjte Ágnes, Groó Diana, Trencsényi Klára, Ugrin Juliannaj
Kattints ide és íratkozz fel a Kettős Mérce hírlevelére
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.