Kettős Mérce

  • Munka
  • Szegénység
  • Egészségügy
  • Lakhatás
  • Sajtó
  • K/A
  • Brüsszel+/-

A Mérce legújabb cikkeiért és friss hírekért kattints ide!

Az ellenzék attól rossz, hogy nincs is politika Magyarországon

Az ellenzék attól rossz, hogy nincs is politika Magyarországon

JámborAndrás
Tetszik
0
2014. augusztus 10. vasárnap, 18:53

Az elmúlt napok a budapesti ellenzéki összefogásról, és ennek különböző szintű MSZP általi megbombázásáról szóltak. De előbb Horváth Csaba öncélú kamikáze küzdelmének, majd a fővárosi MSZP hatalmi harcának következtében, és az áprillis választás előtti alkudozások után, a másik két pártról is az a látszat alakult ki, hogy kisstílűek. És az, hogy így látjuk őket, nem véletlen.

A magyar politika az elmúlt 10 évben átalakult, jelenleg ennek az átalakulásnak járunk a végén. A politika morális aspektusa és a közügyek intézéséről szóló része lényegében kiveszett a politikáról folytatott diskurzusból, és már az elemzők és újságírók is úgy láttatják a politikát mint csupán hatalmi harcok terepét.

Mikor láttunk utoljára bármilyen politikai párttól,  vastagon beleértve a Fideszt is, olyan döntést vagy döntési lehetőséget, amelynek meg tudták volna indokolni a fontosságát és hasznosságát, és amiről tudtuk, mit jelent, mit okoz, mihez vezet 1-3-5-10 éves távlatban?

 

Mikor láttunk utoljára politikustól olyat, hogy elsődlegesen nem saját hasznát nézve, pusztán morális okokból hozott döntést, majd nem hátrált ki belőle, következetesen végigvitte az utat, amit választott?


Az elmúlt évek magyar politikája, és a politikát közvetítő sajtó hozzáállása is arról szól, ki hol tud pozíciót és szavazatot szerezni azon képzelt dialógus szerint, amit állítólag a magyar választópolgárok elvárnak, miközben a választópolgárok valós akarata sehol nem jelenik meg. Egyáltalán nem esik szó arról sem, hogy egy-egy döntés hosszútávon jó-e az országnak, a településnek, vagy akár egy politikai közösségnek, csak a hatalmi szempontok szerinti rövidtávú megközelítés van jelen.


Pedig az a párt vagy politikai közösség lesz képes Orbánék riválásává válni, és ami még fontosabb, az országot jó irányba vinni, amely megfelel a következő feltételeknek. Van perspektívája, tudja, mit akar kezdeni az országgal, és azt is, ehhez hogy tud eljutni, ezt el is tudja magyarázni, mégpedig úgy, hogy az hiteles legyen először a saját táborának, majd a teljes politikai közösség számára, ezután ezeket az intézkedéseket végre is tudja hajtani, az eredményeket meg tudja tartani, a hibákat ki tudja javítani, és ezt újra is tudja kezdeni más és más témákban.


Ez pedig sokkal több, mint hatalompolitikai kérdés. Ez egyrészt hitelességi, tehát morális alapot feltételező kérdés, másrészt vízió kérdése, tehát szakpolitikai és kommunikációs kérdés. És  harmadrészt hatalompolitikai kérdés, azaz, miként lehet ezt végrehajtani, hogy tudja megszerezni és jól használni a hatalmat az a párt, amely az előző kettővel rendelkezik.

Csakhogy, a magyar politikában ma senki nem rendelkezik az első két hozzávalóval. Egyetlen politikai erő sem rendelkezik az önfeláldozás, a valós szolgálat, a hitelesség képével, és egyetlen politikai erőnek sincs olyan víziója, ami valódi szakpolitikákra alapozva tudná, milyen országot akar látni négy év múlva, és oda hogyan kell eljutni. Tehát, lényegében nincs is politika Magyarországon, a szónak a közösség ügyeinek intézéséről szóló pozitív értelmében, csupán hatalmi harcok vannak.

A kormány politikája csupán kommunikáció, a folyamatos ellenségkép fenntartása egy olyan vízióval, ami legfőképp saját hatalmának megtartásáról szól, másodsorban pedig egy olyan kiváltságos osztály felépítéséről, amely hatalmon tartja a Fideszt.

A Jobbik politikája a különböző helyzetben lévő állampolgárok összeugrasztásáról, a politikai közösség egyes tagjai közötti hatalomtechnikai csemegézésről szól, miközben senki se lehet biztos abban, hogy kormányon nem ugyanolyan önös hatalmi pozíciót építene-e ki, mint a Fidesz. Javaslataik pedig, a nemzeti mázra felhúzva, egy-egy téma radikális felvetéséről, és hangos, de bizonytalan, vagy láthatóan káros megoldási javaslatáról szólnak, amelyek valószínűleg egyenként sem oldanák meg a problémákat, de összeségében, a vízió szintjén, végképp nem adnak választ az ország problémáira.

 

Az LMP politikájának egyetlen meghatározása, az általuk felvázolt két táborral szembeni hatalmi önmeghatározás. Az a víziószerűség, amit kialakítottak is csupán arról szól, hogy ‘a többiek hülyék, mi majd megoldjuk’, de lényegében hiteles, az ország teljes közösségének tett tartalmi ajánlatuk nincsen.

De legrosszabb helyzetben a magukat baloldali ellenzéknek definiáló pártok vannak. Amelyek közül a DK emelkedik még ki saját önmeghatározásában, de az ő üzenetük is lényegében csak a hatalomról szól, a “nyugodt békeidők visszaidézéséről”, a 2010 előtti állapotok visszaállításáról, “amikor mi kormányoztunk”. Más pártnak az ellenzéki térfélen sincs olyan gondolata, ami a fenti négy feltételből legalább egyet teljesítene.

Pontosan ez is látszik a pártok kommunikációjában. Lényegében csak a kormányra adott reakciók, de még inkább a hatalmi vetélkedés kérdései látszanak. Ezért, első körben, akár felelőssé is tehetjük a kormánypárti túlsúlyú médiát, de a pártok összes megszólalását követve se látszik semmi, ha lebontjuk a kommunikációs máznak se nevezhető, összetákolt roncsderbit.

Amit az MSZP ebben a pillanatban művel, az maga számára a legkárosabb, de ennél fontosabb szempont, hogy a teljes baloldal hitelvesztéséhez vezethet.  A 10-12 önkormányzati helyről szóló vita igazából nem is rémkép, ami arról szólna, hogy ezek a pártok nem mondanak semmit, azon kívül, hogy hatalmat akarnak maguknak, hanem lényegében a valóság. Ezek a pártok nem is tudnak mit mondani.

Ha valóban lenne komoly elgondolás arról, mit akarnak kezdeni az országgal, akár lehetne megérvelhető  az a 10-12 hely, de ameddig az egyetlen érvük az, hogy “nekünk ez jár”, és a másik két párttól az egyetlen válasz az, hogy “de ez nekünk is jár”, és nem az, hogy a választók azt várják el tőlünk, hogy ezt és ezt képviseljük, számukra jár a képviselet (tehát nem csupán a politika hatalmi aspektusára való hivatkozás), igazából lényegtelen is, ki kapja meg a koncot, mert tartalom nélkül, ez csupán az időleges túlélést jelenti.

Ezek a pártok pedig, saját feltüzelt választóikon és a jobb híján rájuk szavazókon kívül, semmit se tudnak elérni addig, ameddig saját maguknak sem tudják megmondani, mit szeretnének ezzel az országgal, és hogyan akarják ezt elérni. Ha pedig ez megvan, jöhet a nehezebb rész, ennek a kommunikációja és a hatalom megszerzése. De ez a sorrend nem felcserélhető. Mert aki csupán a hatalmat akarja megszerezni, és egy mondatot nem tud mondani arról, miért akarja azt, az azon a pályán versenyez, ahol esélye sincs a Fidesszel szemben.

Ha csupán a hatalompolitikai kérdések kerülnek napirendre, a Fidesz megverhetetlen lesz, hiszen ezen a pályán ők a legjobbak, és egyedül nekik van errőforrásuk élni a hatalommal. Ha pedig a politika témája egyes egyedül a hatalom, hát ki másra szavaznának a választók, mint arra a pártra, aki ebben a legjobb?

 

Kattints ide és íratkozz fel a Kettős Mérce hírlevelére

Nyomj egy tetsziket, és olvasd a Kettős Mércét a Facebookon!
JámborAndrás 2014. 08. 10. Tovább →
Tetszik
0
komment

Nyomj egy tetsziket, és olvasd a Kettős Mércét a Facebookon!

Ajánlott bejegyzések:

  • Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyertesei Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyertesei
  • Adjunk hitet magunknak október 23-án! Adjunk hitet magunknak október 23-án!
  • A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasolják A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasolják
  • Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshez Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshez
  • Je suis KFC-s munkavállaló Je suis KFC-s munkavállaló

A bejegyzés trackback címe:

https://kettosmerce.blog.hu/api/trackback/id/tr476592979

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Leírás

Ide írhatsz levelet nekünk!

Hirdetés

Legfrissebb cikkeink

  • Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyertesei
    Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyerteseiEstefelé már szinte minden adat beérkezett Csehország választási központjába a voksolásról, így kimondhatjuk, hogy a nyertes a “korrupt elitek” ellen keresztesháborút hirdető, a rendszerváltás után...
  • Adjunk hitet magunknak október 23-án!
    Adjunk hitet magunknak október 23-án!Az október 23-i civil tüntetés valójában nem a rendező Közös Ország Mozgalomról és nem is a pártokról szól, amelyek majd 2018-ban indulnak. Fél évvel a választás előtt az a kérdés, megmutatjuk-e,...
  • Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat össze
    Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat összeA milliárdos Andrej Babiš és populista pártja  az ANO nyeri a cseh választásokat a Europe Elects modellbecslése szerint 26-27%-al az ANO lesz az első, a második helyen a szélsőjobboldali SPD és a...
  • A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasolják
    A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasoljákA néppárti spanyol kormány mai ülésén Katalónia autonómiájának felfüggesztésére tett javaslatot. Ha a jobboldali többségű szenátus rábólint a döntésre, akkor  a régió kormánya által gyakorolt...
  • Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshez
    Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshezA sajtóban nagy visszhangot kapott a Pew Research Center képviseleti demokrácia támogatottságáról szóló globális felmérése. Bombasztikus címeket olvashattunk: a magyarok negyede diktátort akar, csak...
  • A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?
    A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?Csehországban képviselőházi választásokat tartanak október 20-án és 21-én. Bár egyre kevésbé merünk a közvélemény-kutatásokra és felmérésekre szentírásként tekinteni, szinte biztos, hogy az új...
  • A német liberálisok nagy visszatérése
    A német liberálisok nagy visszatéréseA 2013-ra látványosan összeomló német liberális párt, az FDP az évtized európai politikai visszatérését hozta össze a szeptember 24-i német szövetségi választásokon. De milyen ez a párt, mit képvisel,...
  • Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi Lillától
    Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi LillátólPedig lenne miért. Van ugyanis, ami nem hit kérdése. Az ATV valamiért jó ötletnek gondolta, hogy A nap kérdése ez legyen: „Sárosdi Lilla színésznő azt állítja, hogy Marton László Kossuth-díjas...
  • Je suis KFC-s munkavállaló
    Je suis KFC-s munkavállalóPuzsér Róbert szerint proli pofon csattant Szabó Zoltán Indexes újságíró arcán, amelyet maga az újságíró állított elő. A Fidesz publicistája szerint pedig az Indexet ütötték meg a KFC-ben, és a...
  • Újabb sztrájk jön az Operaházban 
    Újabb sztrájk jön az Operaházban Három szakszervezet hirdetett meg munkabeszüntetést a Magyar Állami Operaházban csütörtökön, a dolgozókkal kötött kollektív szerződés hiánya miatt. A sztrájkra A hugenották október 28-i bemutatója...

Kettős Mérce

Támogatónk

A Kettős Mérce részt vesz a „Network 4 Debate” projektben. Támogatónk a Nemzetközi Visegrádi Alap.

Keresés

Archívum

  • 2017 október (55)
  • 2017 szeptember (61)
  • 2017 augusztus (63)
  • 2017 július (68)
  • 2017 június (58)
  • 2017 május (61)
  • 2017 április (68)
  • 2017 március (68)
  • 2017 február (61)
  • 2017 január (64)
  • 2016 december (65)
  • Tovább...
Creative Commons Licenc
Impresszum | Támogasd a Mércét! | About us | Egyesület | Átláthatóság
Facebook Tumblr Twitter Youtube
süti beállítások módosítása
Dashboard