Sokan írják, hogy mennyire cikik az emberek, hogy pont az internetadó miatt balhéznak végre úgy igazán, és hogy miért szarják le a jogállamot meg a szegényeket. Bár a szolidaritás tényleg az egyik legszebb dolog, én nem lennék annyira negatív azzal kapcsolatban, hogy ez most az internetadó miatt történik - mert nem "amiatt" történik, csak annak kapcsán. Azt feltételezni, hogy a középosztálybeliek csak az ingyen letöltés miatt akadtak ki, olyan mintha az isztambuli Gezi parkos tüntetéseket cinikusan úgy interpretálnánk, hogy a középosztály féltette a megszokott kis parkját, bezzeg a szegények miatt nem mentek addig utcára.
(Fotó: Index)
Ez most egy olyan ügy volt, amiben ezerszer érthetőbb és megfoghatóbb volt az, hogy miért igazságtalan, miért sérti az emberek szabadságát, mint az alkotmány módosítása, a magánnyugdíj-pénztárak elkaszálása, a médiatörvény, stb. Ezt az ügyet mindenki érti, mindenki ugyanúgy értelmezi, mindenki azonosulni tud vele, hiszen mindenki internetező. Aki az internetadó ellen kiáll, annak nem kell attól félnie, hogy kigúnyolják, nevetségessé válik, amiért egy elvont ügy miatt utcára vonul.
Az is lehet, hogy szimplán eljött egy fordulópont a kollektív cselekvésben, aminek kevés köze van a konkrét ügyhöz, ami miatt olyanok is kifejezik elégedetlenségüket, akik korábban nem. A legtöbben az internetadót úgy értelmezték, hogy "már ezt is el akarják tőlünk venni", “ezt is szét akarják barmolni minden más után”, azt a szabadságot is el akarják venni az emberektől, hogy ne kelljen elszámolni az internethasználattal az állam felé. Akikkel én beszéltem - pl. az autós oktatóm, aki persze középosztálybeli, én mégse venném egy kalap alá azokkal az ismerőseimmel, akik évek óta tüntetnek - nem azért akadtak ki ezen, mert sokba kerülne nekik, hanem mert milyen alapon avatkozik ebbe bele, kontrollálja az internetet az állam. Azért az mégis csak hatalmas pozitívum, hogy látják az emberek az összefüggést az internet és a szabadság között, hogy a hozzáférést az internethez jogként értelmezik egy olyan országban, ahol az emberek nem hisznek a saját jogaikban.
Persze lehet cinikusan azt mondani, hogy csak azért, mert félnek, hogy nem tölthetik le a kedvenc sorozatukat, de hát ott tartunk, hogy már a kedvenc sorozatunk letöltése sem olyan bagatell dolog, mert hát basszus, mennyivel jobb, hogy a kedvenc sorozatunkat nézhetjük annál, mintha a tévés agymosás lenne az egyetlen választási lehetőségünk. (Nem véletlen, hogy pont a HírTV-s csávónak ment neki a nép tegnap este.) Értem, hogy magasztosabbnak tűnik, ha az emberek a legelesettebbekkel szolidaritást vállalva mennek utcára, de az is ugyanolyan fontos, hogy valaki az őt, saját magát érő igazságtalanság ellen ki tudjon állni. Én évek óta most éreztem azt először, hogy az emberek nem aggódva és passzívan, hanem büszkén és indulatosan vonultak utcára, olyan emberekként, akiknek jogaik vannak, amelyeket számon mernek kérni a kormányon. Ennek a jelentőségét elvitatni azzal, hogy csak azért tüntettek ezek az emberek, mert nemsokára sokba fog kerülni letölteni a Gilmore Girls-t, teljesen fölösleges cinizmus, amivel kár nyomasztani magunkat és bagatellizálni azt, ami történt, és remélhetőleg történni fog.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.