Kettős Mérce

  • Munka
  • Szegénység
  • Egészségügy
  • Lakhatás
  • Sajtó
  • K/A
  • Brüsszel+/-

A Mérce legújabb cikkeiért és friss hírekért kattints ide!

A Magyar Ősz érthetetlensége teljesen érthető

A Magyar Ősz érthetetlensége teljesen érthető

JámborAndrás
Tetszik
0
2014. november 20. csütörtök, 10:21
választás tüntetés korrupció internetadó Fidesz magyarősz

Amikor a mostani tüntetéseket értékelik az értelmiségi szereplők, közírók, újságírók, pár kivételtől eltekintve nem is próbálják meg értelmezni, valójában mi történik, csupán a saját létező logikájukba illesztik be a történéseket. Vannak, akik a rendszerváltást sírják vissza, mások a pártpolitikai mezőben helyezik el a tüntetéseket, szervezetben, vezetőben, hierarchiában, mozgalomban, hosszútávú, a pártpolitikai mezőben értelmezhető célban gondolkoznak, miközben az eseményeket nem ez irányítja.

internetado-tuntetes_83_4.jpg

A mostani tüntetéseket lényegében az hívta elő, hogy a hagyományos politikai tér kiüresedett. A politikai elemzők azon csodálkoznak, miért a három választás után jött létre ez a tiltakozás, pedig pontosan ez magyarázza, miért most jött ez a fellángolás. A választás, mint a politikai véleménynyilvánítás tere, teljesen kiüresedett. Míg a korábbi választásokon legalább azt tudtad üzenni, mi nem tetszik neked, idén erre nem volt lehetőség a Fidesz által átírt rendszerben és ellenzék hiányában értelmetlenné váltak a választások, a feszültséget, amit a rossz kormányzás hozott, máshol kellett kiadni. Maradt az utca.

Csakhogy a pártpolitikai tér teljes kiüresedése, a pártok hiteltelensége miatt nem ennek az üres térnek a megtöltése zajlik. Aki a rendszerváltás előtti hangulatból, 2006-ból, a magyar politikatörténet egy-egy eseményéből kívánja megérteni ezt a szituációt, téved.

Tegye a szívére a kezét bárki: azért ment ki az utcára, mert új pártot akar létrehozni, vagy hozzájárulni ehhez? Esetleg valamelyik mostani párt hatalomra jutása érdekében? Nem, csupán a felháborodás, a düh vitt ki minket az utcára. A cél nem a hatalom birtoklása, hanem pontosan a hatalom korlátozása, és vannak példák, amikből kiindulhatunk.

Franciaországban 5 éve jelent meg a Felháborodottak című könyv, ami röviden összefoglalva a nyugati társadalom igazságtalanságairól szólt. Ennek alapján robbantak ki Spanyolországban, Franciaországban és Olaszországban is órási tiltakozások, amelyek az utóbbi két országban a hagyományos baloldali politikai kultúra részévé váltak, de Spanyolországban egy teljesen új mozgalmat hívtak életre. Ez a mozgalom a mai napig aktív különböző csoportokban, akik a korrupció, a megszorítások ellen százezreket visznek az utcára.

Egyiptomban Mubarak kormányzása szintén elégedetlen fiatalok százezreit vitte az utcára, az interneten szerveződő megmozdulások végül a diktátor bukásához vezettek, de a tiltakozók az utcán maradtak a Muszlim Testvériség ellenében is, majd a katonai puccs után tovább folytatják az ellenállást a katonai juntával szemben.

Az USA-ban a politikai rendszer igazságtalansága, az egyenlőtlenségek, a bankok ellen ment az utcára – egy demokrata, méghozzá az első fekete elnök kormányzása idején – az Occupy Wall Street mozgalom, és kezdte el megváltoztatni az amerikai baloldal politikájának alaptételeit.

Mindhárom mozgalom más és más (és egyébként sok más szerveződést is említhetnénk, a legismertebbeken kívül), de mindháromban vannak közös pontok. Az elégedetlenség kifejezése, az internet mint alap szervezési pont, a pártok elutasítása, a hierarchia, a vezető és a hatalomba való törekvés hiánya.

Ha valóban példát akarunk keresni a mostani történésekre, nem a múltunkba kell visszanéznünk, hanem kitekintenünk a világba. Nyilván nem szükségképpen arról van szó, hogy a tüntetők ismerik ezeket a mozgalmakat, belőlük merítenek példát, de a szerveződés spontaneitása, a düh kifakadása miatt a mostani tüntetések sokkal közelebb állnak ezekhez a megmozdulásokhoz, mint a magyar belpolitika történéseihez. Hiszen ezek a megmozdulások mind a tüntetők szociológiai összetételében, mind az elérési csatornákban, mind az üzenetekben nagyjából úgy néznek ki, mint a jelenlegi „magyar ősz”.

De egyes hasonlóságokra persze a magyar belpolitikában is találunk példákat az elmúlt évekből, és ez nem véletlen. A Hallgatói Hálózat és Az Alkotmány Nem Játék tüntetései sok szempontból hasonlóak voltak a mostani tüntetésekhez, de ez a szervezői körök átfedéseiből adódik, és nem maguknak a megmozdulásoknak a dinamikájából, amik teljesen más alapokkal rendelkeznek; míg azok a tüntetések végig adott szakpolitikákról szóltak, most a szakpolitikák, konkrét ügyek, csak lehetőséget adnak a felháborodás kifejezésére. A szintén sokat emlegetett Milla pedig csak a tömeg nagyságában mutat hasonlóságot a mostani eseményekkel, ők félévenként tudtak nagy tömegeket az utcára vinni (az első néhány, pár héten belül lezajlott Milla-tüntetésen lényegesen kevesebben voltak), és más volt mind a tömeg összetétele, mind az a düh-faktor, ami a mostani tiltakozásokat hajtja.

Ezért is furcsák azok az elemzések, amelyek most az eddig megszokott keretekből kiindulva, a megszokott értelmezési tartományban vezetik le, mi fog történni. Egyrészt itt nincs szó egységes mozgalomról, csak a megnövekedett politikai aktivizmusról, másrészt pedig nem lehet a szűk pártpolitikai térben értelmezni a dolgokat. Nem a 2018-as választások miatt ment ki senki az utcára, nem 4 év elégedetlensége tört a felszínre, hanem az egész jelenlegi politikai elittel szembeni elégedetlenség. Hiszen ha nem így lenne, akkor a most elégedetlen emberek leszavaztak volna valamelyik ellenzéki pártra. A létező kevés kutatásból, és a tüntetésen készített interjúkból pedig tudjuk, ez többnyire nincs így.

Itt a cél, ahogy feljebb írtuk, nem a hatalom megszerzése, hanem a hatalom korlátozása. A jelenlegi tüntetések célja, hogy megmutassa a kormánynak, hogy egyáltalán van ellenállás vele szemben. A mostani tüntetéssorozattól ezért jelenleg mást elvárni, abba mást belelátni, túlzás.

Az viszont lehetséges, hogy a most megszerzett tapasztalatokat, kapcsolatokat összeszedve, a kialakult politikai teret használva valaki vagy valakik pártot, pártokat fognak létrehozni. Van példa erre a spanyol Podemosnál, amely az elégedetlenség élére állva egy kutatás szerint jelenleg a legnépszerűbb erő Spanyolországban. De itt most egyelőre nem ez történt, és hiba ebből az irányból megközelíteni a történéseket.

Most annyi történt, hogy megteremtődött a társadalmi igény a politizálásra, a politikába való beleszólásra, és megtört az az apátia, amely a politikát körbevette. A felháborodás társadalmi bázisa jött létre Magyarországon, és hogy ez mozgalommá, párttá válik, egyáltalán leírható lesz-e a magyar politikában hagyományosan használt kifejezésekkel, a jelenlegi eseményeket értékelve lényegtelen és valószerűtlen. A kérdés inkább az, fenntartható-e ez az állapot, működtethető-e a düh, ami az emberekben munkál, és mi lesz a kifutása a tüntetéseknek.

És persze mindemellett ott az igény a társadalmi változásra, vízióra, jövőképre, hitelességre, bizalomra, szakpolitikára, egy normális politikai elitre, demokratikusabb politikai rendszerre, kormányzásra. Ami magának a kormányváltásnak az igényét is magával hordozza. De ez nem a tüntetések dolga, és aki ezt ezektől a tüntetésektől, tüntetőktől várja, csak a politikai csodavárás kategóriájában gondolkodik, olyan feladatra kényszeríti a szervezőket, amiknek nem tudnak megfelelni. Aki erre vár, csak új Bajnai Gordonokat, Millákat, LMP-ket tud előállítani, de valódi változást nem. Mert a valódi változáshoz, idő, tudás, tanulás, nagyon sok munka kell.

választás tüntetés korrupció internetadó Fidesz magyarősz JámborAndrás 2014. 11. 20. Tovább →
Tetszik
0
komment

Nyomj egy tetsziket, és olvasd a Kettős Mércét a Facebookon!

Ajánlott bejegyzések:

  • Adjunk hitet magunknak október 23-án! Adjunk hitet magunknak október 23-án!
  • A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasolják A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasolják
  • A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban? A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?
  • Újabb sztrájk jön az Operaházban  Újabb sztrájk jön az Operaházban 
  • A Filmművészeti Egyetem 114 hallgatója kéri a szexuális zaklatással vádolt Marton László felfüggesztését A Filmművészeti Egyetem 114 hallgatója kéri a szexuális zaklatással vádolt Marton László felfüggesztését

A bejegyzés trackback címe:

https://kettosmerce.blog.hu/api/trackback/id/tr986917959

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Leírás

Ide írhatsz levelet nekünk!

Hirdetés

Legfrissebb cikkeink

  • Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyertesei
    Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyerteseiEstefelé már szinte minden adat beérkezett Csehország választási központjába a voksolásról, így kimondhatjuk, hogy a nyertes a “korrupt elitek” ellen keresztesháborút hirdető, a rendszerváltás után...
  • Adjunk hitet magunknak október 23-án!
    Adjunk hitet magunknak október 23-án!Az október 23-i civil tüntetés valójában nem a rendező Közös Ország Mozgalomról és nem is a pártokról szól, amelyek majd 2018-ban indulnak. Fél évvel a választás előtt az a kérdés, megmutatjuk-e,...
  • Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat össze
    Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat összeA milliárdos Andrej Babiš és populista pártja  az ANO nyeri a cseh választásokat a Europe Elects modellbecslése szerint 26-27%-al az ANO lesz az első, a második helyen a szélsőjobboldali SPD és a...
  • A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasolják
    A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasoljákA néppárti spanyol kormány mai ülésén Katalónia autonómiájának felfüggesztésére tett javaslatot. Ha a jobboldali többségű szenátus rábólint a döntésre, akkor  a régió kormánya által gyakorolt...
  • Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshez
    Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshezA sajtóban nagy visszhangot kapott a Pew Research Center képviseleti demokrácia támogatottságáról szóló globális felmérése. Bombasztikus címeket olvashattunk: a magyarok negyede diktátort akar, csak...
  • A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?
    A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?Csehországban képviselőházi választásokat tartanak október 20-án és 21-én. Bár egyre kevésbé merünk a közvélemény-kutatásokra és felmérésekre szentírásként tekinteni, szinte biztos, hogy az új...
  • A német liberálisok nagy visszatérése
    A német liberálisok nagy visszatéréseA 2013-ra látványosan összeomló német liberális párt, az FDP az évtized európai politikai visszatérését hozta össze a szeptember 24-i német szövetségi választásokon. De milyen ez a párt, mit képvisel,...
  • Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi Lillától
    Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi LillátólPedig lenne miért. Van ugyanis, ami nem hit kérdése. Az ATV valamiért jó ötletnek gondolta, hogy A nap kérdése ez legyen: „Sárosdi Lilla színésznő azt állítja, hogy Marton László Kossuth-díjas...
  • Je suis KFC-s munkavállaló
    Je suis KFC-s munkavállalóPuzsér Róbert szerint proli pofon csattant Szabó Zoltán Indexes újságíró arcán, amelyet maga az újságíró állított elő. A Fidesz publicistája szerint pedig az Indexet ütötték meg a KFC-ben, és a...
  • Újabb sztrájk jön az Operaházban 
    Újabb sztrájk jön az Operaházban Három szakszervezet hirdetett meg munkabeszüntetést a Magyar Állami Operaházban csütörtökön, a dolgozókkal kötött kollektív szerződés hiánya miatt. A sztrájkra A hugenották október 28-i bemutatója...

Kettős Mérce

Támogatónk

A Kettős Mérce részt vesz a „Network 4 Debate” projektben. Támogatónk a Nemzetközi Visegrádi Alap.

Keresés

Archívum

  • 2017 október (55)
  • 2017 szeptember (61)
  • 2017 augusztus (63)
  • 2017 július (68)
  • 2017 június (58)
  • 2017 május (61)
  • 2017 április (68)
  • 2017 március (68)
  • 2017 február (61)
  • 2017 január (64)
  • 2016 december (65)
  • Tovább...
Creative Commons Licenc
Impresszum | Támogasd a Mércét! | About us | Egyesület | Átláthatóság
Facebook Tumblr Twitter Youtube
süti beállítások módosítása
Dashboard