Kettős Mérce

  • Munka
  • Szegénység
  • Egészségügy
  • Lakhatás
  • Sajtó
  • K/A
  • Brüsszel+/-

A Mérce legújabb cikkeiért és friss hírekért kattints ide!

Miért akarná Amerika megpuccsolni Orbánt?

Miért akarná Amerika megpuccsolni Orbánt?

BSimonkrisztian
Tetszik
0
2014. november 25. kedd, 19:00
amerika külföld kitiltás Fidesz Orbán Viktor NAV

„Orbánt legszívesebben agyonlövetnék” – verte a nyálát a napokban Bayer Zsolt Fidesz-közeli publicista. A jobboldali véleményformálók egy része szerint az Egyesült Államok kipécézte magának a magyarokat, a Válasz.hu-nak adott interjújában Bayer például azt sejteti, hogy Amerika Gyurcsány Ferenc ex-miniszterelnök kártyáiból játszik, destabilizálni tervezi a kormányt és el akarja tüntetni Orbán Viktort a politikából.

ManyupTunt3.jpg(Fotó: 444.hu)

De tényleg Magyarországon pörög mostanában Obama és csapata?

Abban nyilván van igazság, hogy sokan örülnének neki nyugaton, ha a jelenlegi miniszterelnök felhagyna a politizálással, de annak látszólag nem sok alapja van, hogy nagy amerikai destabilizációs akcióról beszéljünk. Alapvetően az Egyesült Államoknak van egy csomó sürgetőbb problémája, mint a tízmillió lakosú Magyarország (épp most hosszabbította meg Barack Obama az amerikai csapatok afganisztáni jelenlétét, és fájhat a feje az Iszlám Állam meg az iráni atomprogram miatt is), úgyhogy eléggé valószínűtlen, hogy teljes munkacsoportok dolgoznának azon, hogyan lehetne Orbánt elmozdítani a hatalomból. Már csak azért sem, mert eléggé kétséges, hogy ki lépne a miniszterelnök helyére. Azt még talán a tengerentúlról is lehet látni, hogy a baloldalon nincs olyan erő, amely jelenleg kormányképes lenne, úgyhogy nyugaton elfogadták, hogy a magyar választók megint elegendő számban bizalmat szavaztak a Fidesznek ahhoz, hogy újabb négy évig velünk maradjon.

A legfrissebb, sokat emlegetett kitiltási ügy sem azt mutatja, hogy itt valamiféle puccs lenne készülőben. Vida Ildikóék kitiltása egészen biztosan nem arról szólt, hogy Amerika lejárassa a kormányt, hiszen az egészet a Századvég lapja, a Napi Gazdaság szellőztette meg. Ha az amerikai diplomácián múlik, talán máig nem értesül róla senki, csak a kormány és az érintettek. Ők viszont, mint azóta kiderült, hivatalos ügyben továbbra is beutazhattak volna, csak nyaralni nem lett volna sok esélyük az Államokban.

Ez viszont önmagában elég gyenge nyomásgyakorlás, kivéve, ha az volt Amerika célja, hogy rápirítson a magyar vezetésre, és rábírja a hatóságokat, hogy tényleg foglalkozzanak a már jóval korábban jelzett korrupciógyanús üggyel (vagy ügyekkel). Ez utóbbi viszont érthető, tekintve, hogy a nagyszámú, magyarországi székhellyel is rendelkező amerikai cégnek szüksége van a kiszámítható környezetre, annak érdekében, hogy itt működni tudjon, és ne adj' isten munkahelyeket is teremtsen.

Persze machináltak itt már korábban is az amerikaiak rendesen – lehet erre rávágni. És tényleg. Az 1989-es SEED Act. (Kelet-európai Demokráciák Támogatása törvény) négy évre elosztva 136 millió dollárt biztosított a magyar gazdaság átalakítására és a magánszektor fejlesztésére, és az Egyesült Államok Fejlesztési Hivatala (USAID) is jelen volt nálunk az ezredfordulóig, de legkésőbb a 2004-es EU-csatlakozással az Egyesült Államok konstatálta, hogy eleget foglalkozott a régióval, innentől kezdve Nyugat-Európa feladata, hogy itt minden rendben legyen. (Pont emiatt inkább Németországtól kellene tartaniuk a jobboldali véleményformálóknak. Michael Roth, a német külügyminisztérium államminisztere ugyanis pár hete Magyarországon járva megemlítette, hogy az államok belügyeibe való beavatkozás tilalma az EU-n belül értelmét vesztette, és reményét fejezte ki, hogy hamarosan létrejön az az EU-s mechanizmus, amellyel végre felelősségre lehet vonni a normaszegőket.)

Persze pár évvel ezelőtt még senki nem számolt azzal, hogy Oroszország ennyire közeli barátja lesz a magyar kormánynak. Az oroszok meg ugye nem állnak közel az amerikaiak szívéhez. Már George W. Bush alatt is szerepelt az amerikai nemzetbiztonsági stratégiában pár bekezdés arról, hogy Oroszország nem tiszteli a demokratikus intézményrendszert és a szabadságjogokat, ami problémát jelenthet, hisz sok olyan ország van, ahol mindkettőjüknek vannak érdekeltségei. Mitt Romney republikánus elnök-jelölt pedig a 2012-es kampányban – jóval az ukrán helyzet eszkalálódása előtt – ellenségnek nevezte Oroszországot, amelyre oda kell figyelni, már csak azért is, mert folyton keresztbe tesz Amerikának az ENSZ Biztonsági Tanácsban. A republikánusok külpolitikai gondolkodása máig is a hidegháborúból táplálkozik, azaz továbbra is úgy gondolkoznak a külpolitikáról, mint egyfajta verseny, amelyben meg kell mutatniuk a másik félnek, hogy ők az erősebbek (kivéve Ron Pault és a párt libertariánus ágát, akik az Oroszország elleni szankciókat például azért utasítanák el, mert attól gyengülne a dollár). Azzal, hogy november elején a republikánusoké lett a szenátusi többség, megnőtt annak az esélye is, hogy Amerika (Obama eddigi próbálkozásainál) keményebben lép fel az oroszokkal szemben. A republikánusok közül például többen követelték, hogy Amerika juttasson fegyvereket az ukránoknak, és növelje a Grúziának, és más kelet-európai országoknak nyújtott támogatásokat.

Hiba tehát abban bízni, hogy a jobboldali republikánusok (Reagan- és Bush-szobor ide vagy oda), nagyobb szimpátiával fognak közeledni Magyarország felé, mint tették azt a balos demokraták. Az egyik legnagyobb oroszellenes politikus a Szenátusban például pont a republikánus John McCain, aki idén januárban Magyarországra is ellátogatott. Ekkor jelezte is a kormánynak, hogy örülne, ha átláthatóbb lenne a paksi szerződés. Ennél többre viszont – feltehetőleg –még tőle sem kell számítani. Végülis Magyarország leginkább önmagát szívatja meg az orosz hitellel és az orosz energiafüggőség növelésével, az orosz érdeket nem feltétlenül fogja tudni erősebben nyomatni, mint a Brüsszelben elég erős orosz lobbi.

Hogy akkor mégis miért ír folyton rólunk a New York Times és a többi amerikai újság? Annak több oka is van. Egyrészt, az amerikai sajtóban több hely jut a külföldi riportoknak, mint nálunk, így elkerülhetetlen, hogy szó essen esetenként Magyarországról is, ennek meg idehaza mindig sajtóvisszhangja lesz. Másrészt az Orbán-kormány (mérsékelt) érdeklődésre tett szert akadémiai körökben is. A politológusok számára például azért lett Magyarország érdekes, mert Közép-Európát sokáig a sikeres demokratikus átmenet mintapéldájának tekintették, még Fareed Zakaria is azt írta The Rise of Illiberal Democracy című 1997-es esszéjében, hogy Magyarország egyike azon demokratizálódó államoknak, ahol megvan a jogbiztonság, ezért elkerülhetetlen, hogy elinduljon a gazdasági növekedés is. Az elmúlt négy és fél évben viszont pont az ő egyik pozitív példája jelentette ki, hogy „illiberális” akar lenni. Egy másik prominens szerző, Adam Przeworski, a New York University professzora pedig azt állapította meg egy tanulmányában, hogy 6000 dolláros fejenkénti GDP felett már stabilnak nevezhető egy demokrácia, azaz nem fog megfordulni a demokratizálódási folyamat (ezt még a kilencvenes években számolta ki, de feltehetőleg Magyarország akkor is felette van a határnak, ha ezt átkalibráljuk 2014-es dollárra). Magyarország lehet tehát az első ország, amely ezt az elméletet megcáfolja (erről egy rövid, bár már valamelyest idejétmúlt elmélkedés itt olvasható)

Tehát Bill Clinton is azért említi meg Orbán Viktort a Daily Showban, mert Magyarország valamelyest jól mutat a hírekben, ha mumust keresünk, de ennél többet nem érdemes belelátni. Még ha Obama be is szól a baltás gyilkos kiadatása miatt, ez nem több mint egy rutinművelet, ami valahogy úgy néz ki, hogy egy briefing során a Fehér Ház Európával foglalkozó munkatársai elmondják neki, mi történt aznap, miről érdemes beszélni, ő meg, ha fontosnak tartja, ejt róla pár szót egy sajtótájékoztatón. Magyarország egyszerűen túl kicsi, hogy Amerika belemenjen egy komolyabb diplomáciai perpatvarba miatta.

A maximum tehát, amit „Amerika” tesz, hogy támogatja a magyar civil társadalom erősödését. De még ezt sem a kormány teszi, hanem magánalapítványok (még ha egyikük-másikuk pártközeli is). Ennél többre nincs is szükség, hiszen Magyarországnak nem az kell, hogy valaki bábáskodjon felette, hanem az, hogy végre valahára legyen a társadalomban egy olyan réteg, amely látja, mi az ország valódi érdeke, és érvényt is tud annak szerezni. Ezt viszont ne tekintsük már külföldi nyomásgyakorlásnak.

amerika külföld kitiltás Fidesz Orbán Viktor NAV BSimonkrisztian 2014. 11. 25. Tovább →
Tetszik
0
komment

Nyomj egy tetsziket, és olvasd a Kettős Mércét a Facebookon!

Ajánlott bejegyzések:

  • Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi Lillától Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi Lillától
  • Katalán válság: Nagyon úgy tűnik, a spanyol kormány felfüggeszti a régió autonómiáját Katalán válság: Nagyon úgy tűnik, a spanyol kormány felfüggeszti a régió autonómiáját
  • Liberálisozva, röhögcsélve gúnyolták ki az Index KFC-ben megvert újságíróját Mészáros Lőrinc tévéjében Liberálisozva, röhögcsélve gúnyolták ki az Index KFC-ben megvert újságíróját Mészáros Lőrinc tévéjében
  • Bagdad átvette az irányitást a kirkuki olajfinomítók felett Bagdad átvette az irányitást a kirkuki olajfinomítók felett
  • Magukra hagyott tanodákat látogatott a Tanítanék Mozgalom az Adománytaxival Magukra hagyott tanodákat látogatott a Tanítanék Mozgalom az Adománytaxival

A bejegyzés trackback címe:

https://kettosmerce.blog.hu/api/trackback/id/tr776932587

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Leírás

Ide írhatsz levelet nekünk!

Hirdetés

Legfrissebb cikkeink

  • Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyertesei
    Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyerteseiEstefelé már szinte minden adat beérkezett Csehország választási központjába a voksolásról, így kimondhatjuk, hogy a nyertes a “korrupt elitek” ellen keresztesháborút hirdető, a rendszerváltás után...
  • Adjunk hitet magunknak október 23-án!
    Adjunk hitet magunknak október 23-án!Az október 23-i civil tüntetés valójában nem a rendező Közös Ország Mozgalomról és nem is a pártokról szól, amelyek majd 2018-ban indulnak. Fél évvel a választás előtt az a kérdés, megmutatjuk-e,...
  • Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat össze
    Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat összeA milliárdos Andrej Babiš és populista pártja  az ANO nyeri a cseh választásokat a Europe Elects modellbecslése szerint 26-27%-al az ANO lesz az első, a második helyen a szélsőjobboldali SPD és a...
  • A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasolják
    A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasoljákA néppárti spanyol kormány mai ülésén Katalónia autonómiájának felfüggesztésére tett javaslatot. Ha a jobboldali többségű szenátus rábólint a döntésre, akkor  a régió kormánya által gyakorolt...
  • Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshez
    Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshezA sajtóban nagy visszhangot kapott a Pew Research Center képviseleti demokrácia támogatottságáról szóló globális felmérése. Bombasztikus címeket olvashattunk: a magyarok negyede diktátort akar, csak...
  • A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?
    A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?Csehországban képviselőházi választásokat tartanak október 20-án és 21-én. Bár egyre kevésbé merünk a közvélemény-kutatásokra és felmérésekre szentírásként tekinteni, szinte biztos, hogy az új...
  • A német liberálisok nagy visszatérése
    A német liberálisok nagy visszatéréseA 2013-ra látványosan összeomló német liberális párt, az FDP az évtized európai politikai visszatérését hozta össze a szeptember 24-i német szövetségi választásokon. De milyen ez a párt, mit képvisel,...
  • Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi Lillától
    Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi LillátólPedig lenne miért. Van ugyanis, ami nem hit kérdése. Az ATV valamiért jó ötletnek gondolta, hogy A nap kérdése ez legyen: „Sárosdi Lilla színésznő azt állítja, hogy Marton László Kossuth-díjas...
  • Je suis KFC-s munkavállaló
    Je suis KFC-s munkavállalóPuzsér Róbert szerint proli pofon csattant Szabó Zoltán Indexes újságíró arcán, amelyet maga az újságíró állított elő. A Fidesz publicistája szerint pedig az Indexet ütötték meg a KFC-ben, és a...
  • Újabb sztrájk jön az Operaházban 
    Újabb sztrájk jön az Operaházban Három szakszervezet hirdetett meg munkabeszüntetést a Magyar Állami Operaházban csütörtökön, a dolgozókkal kötött kollektív szerződés hiánya miatt. A sztrájkra A hugenották október 28-i bemutatója...

Kettős Mérce

Támogatónk

A Kettős Mérce részt vesz a „Network 4 Debate” projektben. Támogatónk a Nemzetközi Visegrádi Alap.

Keresés

Archívum

  • 2017 október (55)
  • 2017 szeptember (61)
  • 2017 augusztus (63)
  • 2017 július (68)
  • 2017 június (58)
  • 2017 május (61)
  • 2017 április (68)
  • 2017 március (68)
  • 2017 február (61)
  • 2017 január (64)
  • 2016 december (65)
  • Tovább...
Creative Commons Licenc
Impresszum | Támogasd a Mércét! | About us | Egyesület | Átláthatóság
Facebook Tumblr Twitter Youtube
süti beállítások módosítása
Dashboard