A Magyar Nemzet tovább folytatja a lejáratókampányt az őszi tüntetések szervezői ellen. Miközben a Hír TV vasárnap azt állította, hogy a Kettős Mérce próbálja lejáratni őket azzal, hogy #kedveshírtv hashtaggel elindítottunk egy kampányt, amelynek célja, hogy mindenki vallja be "bűneit", és ezzel mutassunk rá a kormánypárti média kicsinyes lejáratásaira.
Míg pénteken és szombaton jóindulattal azt lehetett állítani, hogy szakmai tévedésről, elnagyoltságról van szó a kormánypárt médiumainak támadásában, ma reggel a Magyar Nemzetben megjelent cikk már egyértelműen manipulatív. Könnyen bizonyítható, hogy szelektálnak a rendelkezésükre álló információk közül, és csupán azokat rakják be híradásukba, amelyek a sztorijukat, a „bűnöző tüntetők” képet erősítik, míg azokat az információkat, amik ennek az ellenkezőjéről tanúskodnak, tudatosan elhallgatják. Ez már nem nemtörődömség, hanem tudatos hírhamisítás. De nézzük sorban.
Várady Zsolt ügyében azt állítja a Magyar Nemzet, hogy az iWiW alapítója azzal próbálja bagatellizálni az ügyét, hogy csak csekély mennyiségű kábítószer volt nála. Ezzel szemben a cikkbe nem került be az a két információ, ami pontosan az általuk idézett rész mellett található Várady közleményében, hogy végigjárta az igazságszolgáltatás lépcsőit, elterelésre járt, és az ügy így lezárult. És az az információt se közölték, hogy a dolog 11 évvel ezelőtt történt. Pedig ezzel a két információval kiegészítve már egészen máshogy néz ki az eset.
Gulyás Balázs ügyében azt állítja a Magyar Nemzet, hogy az internetadós tüntetések szervezője azzal vágott vissza, nem tudja honnan került a Hír TV-hez a közlekedési balesetéről szóló dokumentum. Miközben Gulyás Balázs minden nyilatkozatában elmondja, hogy igen, elkövette a cselekményt, azt már a helyszínen elismerte, bocsánatot kért, segített a másik autó utasainak, elment a bíróságra, ott is elismerte tettét, majd 200 ezer forintra és fél éves vezetéstől való eltiltásra ítélték. Vajon ezek az információk nem helyezik más megvilágításba az ügyet?
Kalocsai Kingánál egyenesen azt állítják, zűrös ügybe keveredett, személyi szabadság korlátozásával vádolták, de a Fidesz közkegyelmében részesült. Azt már elfelejti megemlíteni a Magyar Nemzet, hogy mivel tárgyalás nem volt, így a személyi szabadság korlátozása meg se állhatott. Ezzel az újság megsérti az ártatlanság vélelmének elvét, és azt állítja, Kalocsai a Fidesz döntése miatt nem kapott büntetést, miközben ez nem igaz. A Magyar Nemzet azt is elfejeti megemlíteni, hogy nem egy hétköznapi köztörvényes bűncselekményről, hanem egy erőszakmentes polgári engedetlenségi akcióról volt szó. Ezek az információk is más megvilágításba helyezik az ügyet.
Nemes Balázs ügyében csupán annyit említ a Magyar Nemzet, hogy nem felelt meg a tüntetésszervező a Kancellária szakmai gyakorlatán, és furcsállja, hogy míg korábban a Kancellárián próbálkozott, most kormányellenes tüntetést szervez. Csakhogy a Közfelháborodás napja nem szimpla kormányellenes, hanem a teljes politikai elittel szembehelyezkedő tüntetés volt. Nemes Balázs pedig leírta saját Facebook-oldalán, ami a médiában is megjelent később, hogy még a gyakornoki állás előtt a HaHa aktivistája volt, és pontosan azért jelentkezett a Miniszterelnökségre gyakornoknak, mert kíváncsi volt arra, hogyan működik az intézmény, és mert szolgálni akarta a hazáját. A Magyar Nemzet és a Hír TV tudósításaiból az is kimaradt – pedig elérhető a szerkesztők számára –, hogy Nemest – saját állítása szerint –, miután megtudták korábbi HaHás múltját, leültették beszélgetni, majd az első adandó alkalommal elbocsájtották. Ez a sztori is kerekebb így talán.
A Magyar Nemzet cikkének aprópóját pedig az adta, hogy egy újabb nagy sztorit ástak elő. A Koppány-csoport nevű szélsőjobboldali, a devizahitelesek ügyében tiltakozó szervezet vezetőjének múltját tárták fel, mint aki az őszi tüntetések szervezője. És bár a Koppány-csoport tényleg rendezett egy tüntetést, amely a legkisebb volt az elmúlt hónapokban, nagy újságírói naivitás kell ahhoz, hogy összekeverjük azt a netadós, a NAV tüntetésekkel, vagy a Közfelháborodás napjával. Nyilván érezték ezt a Hír Tv szerkesztői, így a Koppány-csoportól azt írták, az a Hallgatói Hálózattal áll kapcsolatban, és ehhez egy idézetet is hoztak a Koppány-csoport vezetőjétől, hogy “kelett nekik a vérfrissités”. Csakhogy a Koppány-csoport tagjai között nem láttunk volt, vagy jelenlegi HAHA-s aktivistát, a tüntetésükön se jelent meg ilyen, és mi sem tudunk arról, hogy a két szervezet között bármilyen kapcsolat lenne.
A Kettős Mérce Facebook-oldalán szolidaritási nyilatkozatot adtunk ki, amikor a nyáron a Magyar Nemzet több újságíróját elbocsájtották. Akkor is ezt tettük, amikor a Hír TV közölte, megtámadták újságíróit a tüntetők (bár a megtámadás tényét lehet vitatni). Ezt nem azért tettük, mert kedveljük ezeket a sajtóorgánumokat, ellenkezőleg, botrányosnak tartjuk manipulatív szerkesztői gyakorlatukat. Ellenben a szolidaritás és az emberi minimum nem lehet politikai vélemény kérdése. Mi azt kérjük a Hír TV és a Magyar Nemzet dolgozóitól is, tartsák magukat a médiaetika elveihez és az emberi moralitás alapvetéseihez, és ne folytassanak hadjáratot emberek ellen csak azért, mert más a politikai véleményük és ennek hangot is adnak. Ha a tüntetések szervezőinek múltját akarják bemutatni, ne kiragadott részletekkel és tetszőlegesen, a saját maguk által kreált sztorit elősegítő információválasztással tegyék ezt meg, hanem az egyes emberek életútját minden szempontból bemutató, korrekt riportokkal.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.