Ma délután több millió francia állampolgár, számos nemzetközi vezető, az amerikai igazságügyi miniszter, a német, az olasz, az angol miniszterelnök, a palesztin elnök és a jordán király vonultak fel, a néhány napja végbement véres tragédiára emlékezve. De nem csak erre a tragédiára emlékeztek, hanem kiálltak a Köztársaság eszményei - a szabadság, az egyenlőség és a testvériség - mellett is. Ezért is nevezték a menetet “köztársasági” menetnek.
Ezen a meneten vett részt Orbán Viktor is. A miniszterelnök elutazása előtt azt mondta:
“Az európai ember áll támadás alatt, az európai ember szabadsága és életformája. Nem tehetjük meg, hogy nem nézünk vele szembe. Európának képesnek kell lennie arra, hogy megvédje magát. A politikai korrektség pedig már nem nyújt védelmet a kegyetlen barbársággal szemben. A jelenlegi európai politika nem tudja megvédeni az európai embereket.”
Maguk a Charlie Hebdo munkatársai valószinűleg egy címlappal gratulálnák ehhez a gesztushoz, ahol Orbán Viktor az ő sírjukat gyalázná meg, mert lényegében ezekkel a mondatokkal ez történik. A lap életben maradt újságírói, és az egész francia nemzet az elmúlt napokban ugyanis egy dolgot hangsúlyozott, nem szabad félni, és ebből kifolyólag rossz politikai döntéseket hozni. Az a másfél millió ember aki ma utcára megy, biztosan nem ért egyet Orbán Viktor mondataival, hogy a szabadság csak másodlagos kérdés.
A francia politikai közösség, a francia média pedig - kivéve Marine Le Pent és apukáját, aki szerint lényegében rohadt anarchisták az elhunytak - az egységet hangsúlyozta a napokban; illetve azt, nem szabad engedni a terrositáknak, nem szabad engedni a szabadságból és a köztársaság eszményeiből. Tehát lényegében azért állnak ki, hogy az olyan politika, amit Orbán Viktor mondataiban képviselt, ne kaphasson teret a világban.
Az elmúlt napokban egyébként a francia média is foglalkozott Orbánnal, és a közösségi médiában is sokan szégyenkeztek amiatt, hogy például az orosz és török meghívottak mellett részt vesz a Charlie Hebdo emlékére rendezett meneten több olyan politikus is, aki hazájában nem akkora barátja a szabadságnak és a demokráciának. Ilyen pl. az emberi jogokra nem túl kényes gaboni elnök, Ali Bongó, vagy a spanyol Mariano Rajoy, aki épp most szavaztatott meg egy ún. szájkosár törvényt, amely elképesztő mértékben korlátozza a gyülekezési- és szólásszabadságot.
És mi is egyetértünk ezekkel a véleményekkel: Orbán Viktornak és “barátainak” nem a francia köztársasági meneten kellett volna részt vennie, hanem Marine Le Pen külön menetén vidéken. Aki ezekben a napokban a liberális Európa ellen foglal állást, és a jelenlegi európai politikát támadja, annak nem kellett volna felvonulnia a “Köztársaság menetén”!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.