Konferenciát szervezünk 2015. május 14-16-án, Budapesten, baloldaliság és feminizmus témában. Kiindulópontunk, hogy a feminizmus az a humanista eszme, amelynek alapállítása, hogy a nők és a férfiak egyenlőek, és jelenlegi egyenlőtlen társadalmi helyzetük, amely a nők hátrányára valósul meg, különböző elnyomó társadalmi folyamatok eredménye. A feminista mozgalmak célja ezeknek az elnyomó folyamatoknak a feltérképezése és megváltoztatása. A baloldaliság a társadalmi igazságosságért, egyenlőségért, szolidaritásért kiálló, ezeket alapértékeknek tekintő eszméket, eszmerendszereket, mozgalmakat, néha pártokat foglalja magában.
A feminizmus története során számos más politikai irányzatot, ideológiát inspirált és számtalantól nyert inspirációt. Ezek közül különösen jelentősek a baloldal eszmerendszerei, a marxizmus, a szocializmus, a szociáldemokrácia, az anarchizmus és a kommunizmus. A mai Magyarországon, amikor a nők szegénysége, a nők elleni erőszak, a hajléktalanságban élő és a prostitúcióra kényszerített nők elnyomása, a nők és férfiak közti bérszakadék, az üvegplafon jelensége, a nők reprodukciós jogainak csorbítása vagy megtagadása, az anyaságról való beszéd kisajátítása a jobboldalon, a homofób, heteroszexista (a heteroszexualitás és a heteró férfiak felsőbbrendűségét egyszerre hirdető) és rasszista beszéd mindennapos, égető probléma, elengedhetetlenné vált feminizmus és baloldaliság viszonyáról beszélni.
A baloldalnak szüksége van a feminizmusra. Egy olyan feminista baloldaliságra, amely egyszerre számol a kirekesztés különböző szintjeivel és módjaival; tisztában van vele, hogy a szegénység felszámolásának egyik feltétele a nemek közti igazságtalanságok felszámolása; elismeri és kritikusan közelíti meg a nők elleni elnyomás kisgyerekkori megalapozottságát, és erre a tudásra építi nyitott és befogadó oktatáspolitikáját; a szexuális kisebbségek kirekesztését az osztály- és a patriarchális elnyomás viszonyrendszerében is képes elhelyezni, és amely a feminizmus felől tud az anyaságról és a szülőségről a felelősség, a szeretet és a szabadság szempontjából megszólalni.
A feminizmus és a baloldal viszonya a történelem során hol gyümölcsözően harmonikus, hol konfliktusokkal terhelt volt. A baloldal és a feminizmus közös történetében gyakori tapasztalat, hogy a nők és a szexuális kisebbségek helyzetének és a nemek egyenlőségének kérdése elvész a baloldali politikai horizonton, vagy mindez csak akkor fontos, ha épp egyéb politikai célokra felhasználható. Az antifeminizmus a baloldalon is hosszú és tartalmas múltra tekint vissza. Mindennek gyakori és mindkét fél számára káros következménye, hogy a heteroszexuális fehér férfiak baloldalisága válik a baloldal gyakorlatává. A baloldalnak, ha komolyan veszi a társadalmi igazságosság eszméjét, fel kell számolnia ezt a fajta kirekesztést, a feminizmusnak pedig, ha komolyan veszi az egyenlőség eszméjét, elengedhetetlen sajátjaként használni a baloldal eszméjét és fogalmait. Mi, a konferencia szervezői, egy egyenrangú és elválaszthatatlan viszony lehetőségeit szeretnénk feltérképezni baloldaliság és feminizmus között.
Az előadások a hagyományos tudományos-egyetemi műfaj mellett szabadon lehetnek irodalmi művek vagy más művészeti eszközökkel létrehozott alkotások, valamint tapasztalati szakértők, érintettek beszámolói is. Az előadásnak nem kell előre megírt tanulmányon alapulnia, már kiforrott kutatások prezentációját ugyanúgy várjuk, mint új ötleteket. Az előadók kiválasztásakor szeretnénk minél több teret biztosítani a ritkábban megszólaló, pályakezdő, egyetemista, nem tudományban dolgozó, de fontos munkát végző jelentkezőknek. Ha valaki szívesen jelentkezne, de bizonytalan azzal kapcsolatban, hogy a témája beleillik-e a konferencia programjába vagy hogy eléggé kiforrott, jó-e az elképzelése, írjon nekünk (lehetőleg legalább egy héttel a határidő előtt), és mi igyekszünk segíteni.
A konferenciára történő jelentkezésről, feltételekről, határidőkről itt lehet tájékozódni:
- Email: balfemkonf@gmail.com
- Web: https://balfem.wordpress.com/
- Facebook: https://www.facebook.com/balfemkonf
Lóránd Zsófia, CEU Pasts, Inc. Center for Historical Studies (Közép-európai Egyetem, Történelemkutatási központ), NANE
Ámon Kata, Corvinus Egyetem, CEU, AVM
Cserháti Éva, LHO főszerkesztő, MUSZÁJ, NANE
Dósa Mariann, Oxfordi Egyetem, AVM, NANE, Közélet Iskolája
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.