Az Átlátszó írta meg, hogy pénteken közös megegyezéssel szerződést bontottak a vs.hu újságírójával, Keller-Alánt Ákossal. Csakhogy a cikk szerint a szerződésbontás oka az volt, hogy az újságíró túl erőset kérdezett Rogán Antaltól, méghozzá egy, az MNB-ben tartott, sajtótájékoztatón.
fotó: vs.hu
Eddig még nem derült ki biztosan, hogy pontosan kik a tulajdonosai a vs.hu-nak. Hivatalosan a We Love Budapest-hez köthető Száraz István az, aki a tulajdonosi jogokkal bír, de a zuhanyhíradó szerint Matolcsy György milliárdos unokatestvére áll valójában a portál mögött. Ezt igazolja a számos Magyar Nemzeti Bankos hirdetés az oldalon, és egy furcsa interjú is még tavalyról, ahol lényegében Matolcsy György mondatait egy interjúnak álcázott kérdéssorral színesítették – sőt oda is írták mellé, hogy mivel a kérdések emailben mentek el, nem volt lehetőségük visszakérdezni.
A vs.hu ennek ellenére, nem egy kormányzati szócső, független cikkek, kormánykritikus anyagok is megjelennek rajta rendszeresen. De a sztori sokban emlékeztet a tavaly nyáron az Origonál történtekre. A pontos részleteket nem ismerve, úgy tűnik, leszóltak a tulajdonosi körből, hogy valakinek politikai okokból mennie kell az MNB-ben tartott sajtótájékoztató után. Ákos fizetését pont az eset előtt emelték meg. Bár a portál cáfolta, hogy a kirúgás mögött politikai okok lennének, a saját Facebook posztjukban közölt reakció is így zárul:
“Ákosnál viszont nagyjából ezzel az esettel vált világossá, hogy a rendszeresen előforduló, hirtelen beütő magatartásbéli nehézségek nem fognak megoldódni, sőt, akármikor robbanhatnak, lehetnek sokkal durvábbak. Ezzel sajnos végleg elveszítette a bizalmat.”
A videót mindenki megnézheti, hogy valóban robbant-e az újságíró vagy egyszerűen csak egy kérdést akart-e feltenni. Nekünk nagyon úgy tűnik, hogy csak a munkáját végezte:
A VS.hu-s sztoriban, ahol a szerkesztőség jelenlegi és volt tagjaitól is egyre erősebb politikai ráhatásról hallani, az a szörnyű, hogy a mostani újságírók közül rengetegen az Origótól érkeztek, és feltehetően szép lassan ugyanabban a helyzetben találják magukat, amelyből eljöttek. Hiába akarnának objektíven tájékoztatni, a megélhetésük érdekében arra fognak kényszerülni, hogy kiszolgálják a rendszert, hiszen a fogyatkozó számú, nem kormányközeli újságok már nem tudnák őket alkalmazni. Talán csak az a lehetőségük marad, hogy elhagyják a szakmát, vagy megadják magukat, és hagyják, hogy megtörje őket az a rendszer, amellyel nem értenek egyet, és amelynek befolyása ellen korábban minden erejükkel védekezni próbáltak.
Ákos esetében nem tudjuk mi történhetett pontosan, de erős a sejtés, hogy egy politikus megint kirúgatott egy újságírót, aki nem megfelelő módon szólt hozzá. Már csak azért is, mert pont azután távolították el a laptól, hogy a vs.hu tulajdonosi körére befolyással bíró MNB-ben tette fel kérdését, és Rogán szavába vágott, mivel a politikus nem volt hajlandó meghallgatni, mi is pontosan az újságíró kérdése, hanem már azelőtt próbálta volna mellébeszéléssel letudni, hogy valódi kérdést intéznének hozzá.
De még ha van is kétségünk afelől, hogy ebben a konkrét esetben a politika szólt bele egy újságíró sorsába, azt biztosan tudjuk, hogy a magyar média nagy része valamilyen módon be van kötve fideszes politikusok vagy Simicska Lajos valamilyen érdekeltsége alá. Az Origo például mára az enyészeté lett. A T-csoport lényegében odaadta magát pénzért a kormánynak, a négyszeresére emelt állami hirdetések mellett tegnap, Putyin látogatása előtt a címlapon tudatták, hogy Putyin elfenekeli Obamát, épülnek az orosz stadionok, és Magyarországon tüntetők tüntettek az orosz demokrácia (?) ellen.
Ma Magyarországon nem vicc, vagy túlzás, azt mondani, hogy az újságírók nagy része politikai nyomás alatt, magán öncenzúrát gyakorolva dolgozik. És valószínűleg nem Keller-Alánt Ákos esete lesz a közeljövőben az egyetlen olyan eset (mint ahogy más előjellel, ha Simicskára gondolunk, a közelmúltban is láttunk ilyesmit), amikor politikai célzatú kirúgásról fogunk hallani valamelyik újságnál. Mi olvasók pedig nem nagyon tudunk mást tenni, mint olvasási szokásaink átalakításával jelezni, hogy nem vagyunk kíváncsiak olyan újságra, amelyen láthatjuk, hogy a szerkesztőség munkájába a politika beleszól.
A vs.hu esetében döntse el mindenki maga, kívánja-e olvasni továbbra is a híreiket, bízik-e abban, hogy nem kormánypropaganda érkezik tőlük. Sajnos egyre több okunk van arra, hogy bizalmatlanok legyünk.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.