Eljött, aminek jönnie kellett: Rogán Antal csökkentetné az árakat a kereskedelemben, hiszen csökken a benzinár. Biztos népszerű lesz az ötlet, ahogy a rezsicsökkentés is az volt. Hiszen a napnál is világosabb, hogy igaza van ennek a jóembernek: ha a benzinár drágulása esetén árat emelnek a kereskedők, akkor a benzinár csökkenése esetén csökkennie kell minden termék árának is. És ki lenne inkább hivatott a kisiklott piaci folyamatokat helyretenni – ha úgy tetszik, az élősködő tőkéstől megvédeni a munkásosztályt –, mint a rendkívül népszerű kormánypárt?
A kiskereskedelmi árak központi szabályozása nehéz dolog (amellett, hogy baromság). De még nehezebb egy szabad piaci körülmények között kialakult viszonyrendszerben elkezdeni szankcionálni azokat, akik nem csökkentik a kívánt mértékben a termékeik árát. Nem vagyok közgazdász, de nekem elég nehéznek tűnnek a válaszok a következő kérdésekre:
-
Honnan tudja a kormány, hogy korábban mikor, melyik bolt, mit és mennyiért árult?
-
Ha ezt tudja is, azt honnan tudja, hogy az árképzésben egy adott pillanatban mekkora szerepe volt az üzemanyag árának?
-
Honnan tudja a kormány, hogy a változó keresleti viszonyok adott időpontban mekkora árrést tettek szükségessé a rentábilis működéshez?
-
Mindezek fényében hogyan fogja megítélni bárki, hogy melyik tőkés méltányos a munkásosztállyal, és melyik szipolyozza őket?
-
+1 kérdés: a rezsicsökkentés miatti költségcsökkenést miért nem kéri számon a kormány? Ha már minimálisan következetes akar lenni, akkor bizony hajrá.
És végül: az meg hogy a fenébe van, hogy amikor 440 forint volt a benzin, akkor Budapesten kilométerenként 180 forintért lehetett taxizni, majd a fideszes többség központilag szabályozta a taxik árait 280 forintos áron, de most nem zavarja, hogy azóta 340 forint a benzin? 40%-kal nőtt a taxidíj a központi árszabályozás következtében, megtiltották az árversenyt a társaságok között, miközben 25%-kal csökkent az üzemanyagok ára. Pont ennyi értelme van a központi árszabályozásnak.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.