Ma újabb fordulatot vett a Quaestor-botrány, amikor kiderült, hogy egy eddig üzleti tevékenységgel nem foglalkozó úriember lett a Quaestor vezetője, míg Tarsoly Csaba egyes hírek szerint költözni készül. Az elvileg két hete öncsődöt jelentő Quaestor pedig valójában csak múlt hét végén kezdeményezte az öncsődöt. Összeszedtük a cég és eddigi vezetőjének legfurcsább kapcsolatait.
Debrecenben tüntettek a Quaestor károsultjai
1. 2010. április 8-án a PSZÁF (amelynek jogutódja a MNB) határozatban állapította meg, a Quaestor megtéveszti a fogyasztóit, amikor kötvényeit úgy tünteti fel, mintha kiterjedne rájuk a Betétbiztosítási Alap védelme. 2015-ben a mostani becsapottak jelzése szerint ugyanazokat a trükköket alkalmazták, mint 2010-ben. Tehát a határozat ellenére sem történt semmi.
2. 2014 novemberében, a Quaestor bedőlése előtt pár hónappal az MNB alelnöke 70 milliárdos kötvénykibocsájtást engedélyezett a Quaestornak. Ugyanez az alelnök, Windisch László vizsgálja ki most a brókerbotrány okait és felelőseit. A Quaestor ezenkívül 150 milliárd hamis kötvényt bocsájtott még ki.
3. A Quaestor azt mondta, öncsődöt jelentett be a botrány első napján, csakhogy ezt valójában 10 nappal később, március 19-én jelentette be.
4. A Quaestor vezetőjét, Tarsoly Csabát eddig még ki se hallgatta a rendőrség
5. 2014. december 2-án a jegybank engedélyt adott arra, hogy a Quaestor Értékpapír-kereskedelmi és Befektetési Zrt. megvegye a Credigen Bank Zrt.-t. A határozatot újfent Windisch László írta alá. A Quaestor ezzel banki licencekhez jutott (ez hiányzott addig az amúgy kiterjedt üzleti portfólióval rendelkező csoport étlapjáról). Egy ilyen engedély kiadását pedig egy vizsgálat előzi meg - írja a hvg.hu.
6. A Quaestor bejelentése után, március 9-én az MNB egy óra alatt megtalálta a 150 milliárdos fiktív kötvénykibocsájtást.
7. A Blikk információi szerint Tarsoly Csaba hétfő reggel elhagyta otthonát és ismeretlen helyre távozott. Ügyvédje cáfolta a hírt, és azt írja, Tarsoly még mindig úgyanott él mint eddig - írja Blikk. A Quaestor-vezér házánál állítólag már a teherautók is megjelentek.
8. A Quaestor Pénzügyi Tanácsadó Zrt. eddig egy lichtensteini cég, az Insula Management Establishment tulajdonában volt. De most már nem. Március 16. óta a Quaestor-csoport kötvénykibocsájtásokat végző kft-je, a Quaestor Financial Hrurira lett a nagytulajdonos a cégiratok szerint, 50 százalékot meghaladóan. Csakhogy a Quaestor Pénzügyi Tanácsadó Zrt. a tulajdonosa a most már őt tulajdonoló Quaestor Financial Hrurirának is - írja a 444
9. Új vezetője is van a a Quaestor Pénzügyi Tanácsadó Zrt.-nek: Tarsoly Csaba és felesége helyett egy eddig ismeretlen személy, Orgován Béla vette át a cég és ezzel a cégcsoport vezetését. A hvg.hu szerint Básty Cecília ügyvéd ellenjegyezte Orgován Béla aláírásmintáját, csakhogy a hölgy ügyvédi irodájának megadott cimén és telefonszámán egy másik ügyvédi iroda van. Orgován Béla február óta cégtulajdonos, azelőtt semmilyen cége nem volt
10. A központi Quaestor-cég közgyűlési jegyzőkönyve szerint a csődben levő Quaestor Financial Hrurira Kft. 5,2 milliárd forint értékben, több mint duplájára emeli a társaság tőkéjét. Ezt meglehetősen furcsán oldják meg: a Quaestor Financial Hrurira Kft. korábban 57 milliárd forintot adott kölcsön a központi Quaestor-cégnek, és most a tartozásból 5,2 milliárdot tulajdonrésszé alakítanak, a maradékot pedig (52 milliárd forintot) a Quaestor Pénzügyi Tanácsadó Zrt. tőketartalékába helyezik - szintén a fenti HVG cikk szerint.
11. Tarsoly Csaba és cégei részt vettek a keleti nyitásban, Moszkvában és más városokban vízumügynökséget nyitottak a kormánnyal együtt. A moszkvai vízumokról kiderült, hogy segítségükkel az Eu területére juthattak prostituáltak és bűnözők.
12. Tarsoly Csabának számos üzlete van azzal a Kiss Szilárdal, aki sikkasztás gyanúja miatt ül előzetesben, és korábban úgy nevezték ki moszkvai agrárattasénak, hogy kétszer is elhasalt orosz maffiakapcsolatai miatt a nemzetbiztonsági átvilágításon.
13. Tarsoly Csaba rendszeres beszélt telefonon azzal a nyíregyházi férfival, akit Kiss Szilárdal együtt hallgatott le a rendőrség. A férfi korábban már a Kaya Ibrahimmal és Yosif Tottal kapcsolatos, a jelenlegi kormánypárttal hírbehozott cégeltüntetési ügyekben is érintett volt.
(Az utolsó 3 pontról itt írtunk korábban: )
14. A Tarsoly Csabával több üzletet bonyolító Külügyminisztérium cégei is a Quaestornál tartották a pénzüket, de pont a csőd előtt vették ki azt - írja az Index.
Nem tudjuk, hogy az ügy megoldásában melyik információ lesz a lényeges és melyik nem, de ezekből egyelőre nem úgy látszik, hogy a Quaestor károsultjai hozzájutnának a pénzükhöz, inkább az ellenkezője. A kérdés az, hogy az MNB a katasztrófa előtt miért nem látta a problémákat, és ezután mégis miért ők folytatják a vizsgálatot. Illetve az, hogy különös cégmanővereit, hogy tudja továbbra is végrehajtani Tarsoly és a Quaestor. Ha pedig minderre választ kapunk, és ezek a válaszok felvetik a pénzügyi ellenőrzés felelősségét, akkor a következő kérdés az, van-e kapcsolat e mulasztások és Tarsoly Fideszhez köthető érdekeltségei között?
Segíts, hogy még több ilyen összefoglaló cikket tudjunk megírni, támogasd a Mércét, és legyél az előfizetője, cserébe vállaljuk, hogy követjük a magyar politikai és gazdasági botrányok hátterét. Kattints, itt tudsz minket támogatni.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.