Az utóbbi években Budapest utcáin több olyan csapat is feltűnt, akik az egyre növekvő szegénység egyik szélsőséges tünete, az éhezés és rosszul tápláltság ellen próbálnak tenni. Önszerveződő módon hétről-hétre több száz embert segítenek hozzá, hogy elköltsön egy olyan ebédet, amiben a szerencsésebbeknek minden nap része lehet. A Levegőt! legutóbbi adásában 3 ilyen kezdeményezés képviselőivel beszélgettünk arról, hogyan indult, hogy zajlik ma, és hogyan alakulhat a jövőben a munkájuk.
Magyarországon kb. minden harmadik háztartásnak nincs elég jövedelme ahhoz, hogy a benne élők megfelelően táplálkozzanak. A helyzet akkor is kirívóan súlyos, ha azt más országok adataival, és ha a korábbi hazai adatokkal hasonlítjuk össze.
1. ábra:
Nemcsak az EU átlagához képest nagyon magasak az élelmiszerszegénység magyarországi számai: a többi visegrádi országban is jóval kisebb azoknak az aránya, akik nem engedhetik meg maguknak legalább kétnaponta, hogy húst (vagy halat, vagy hasonló értékű vegetariánus ételt) egyenek. Ráadásul a visegrádi országok és Magyarország adatai közötti különbség évről évre nő.
2. ábra:
Hasonló a helyzet az OECD által közölt adatok esetében: itt azt látjuk, hogy 35 országból csak Mexikóban és Törökországban rosszabb a helyzet, mint Magyarországon. Mindenhol máshol kevesebbeket sújt az élelmiszerszegénység. A rohamosan romló magyarországi állapotokat mutatja, hogy a két felmérés között eltelt öt évben Magyarországon növekedett leggyorsabban azoknak az aránya (több mint 13 százalékponttal, vagyis 1,3 millió emberrel), akik alkalmanként nem engedhetik meg maguknak, hogy elég élelmiszert vásároljanak maguknak és családjuknak.
Mindezek miatt különösen fontosak azok a kezdeményezések, amelyek arra vállalkoznak, hogy ételt osszanak a rászorulóknak. A Levegőt! rádióműsor legutóbbi adásában három olyan csoport képviselőivel beszélgettünk, amelyek alulról szerveződve egyre több embernek segítenek abban, hogy jóllakhassanak. A Budapest Bike Maffia, a Food Not Bombs és a Heti Betevő aktivistáival arról beszélgettünk, hogy miért jöttek létre és mi mozgatja őket, miként szerveződnek, hogyan szereznek pénzt vagy ételt, és hány szegénységben élő embert tudnak elérni.
Az adást itt hallgathatod meg:
Akármilyen tiszteletreméltó és szép dolog is önkéntes munkában ételt főzni és ételt osztani a szegénységben élő embereknek, azt is át kell gondolnunk, hogy a közvetlen segítségnyújtáson túl mit tehetünk azért, hogy (legalább) Magyarországon mindenkinek legyen elég jövedelme ahhoz, hogy elegendő élelmiszert vehessen magának.
A társadalmi igazságosság bizonyosan többet követel annál, mint hogy egy szélsőségesen egyenlőtlen társadalom jobb módú tagjai egy-egy jószándékú önszerveződő csoporton keresztül alkalmanként segítsenek a szegénységben élő milliók közül azon keveseken, akiket ezek a kezdeményezések éppen elérnek. A nyomor és az éhezés radikális csökkentése átfogó társadalompolitikai reformok - egy tisztességesen működő jóléti állam - nélkül valószínűleg lehetetlen. A meghívott szerveződések aktivistáit így arról is kérdeztük, hogy miként látják a tevékenységük viszonyát az ehhez szükséges közpolitikai és politikai változásokhoz.
...és persze az is szóba került, hogy miként lehet csatlakozni hozzájuk!
A Levegőt! című rádióműsor minden héten csütörtök este 9 órától jelentkezik a Klubrádión. A műsor adásai a Kettős Mércére is felkerülnek, és a Levegőt! fül alatt tudod őket meghallgatni. További érdekességekkel, linkekkel várunk a Facebook-oldalunkon, csatlakozz te is!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.