Orbán barátja, Erdogan illiberális török hatóságai órákra elérhetetlenné tették a nagyobb közösségi média-szolgáltatókat az országban. Órákon belül falragaszok és graffitik jelentek meg, amelyeken aktivisták azt mutatták be, hogyan lehet kicselezni a blokkolást. Estére végül a török hatóságok feloldották a blokkot, miután a szolgáltatók eleget tettek a török cenzúra kérésének.
A török ügyészség 166 török internetes oldal, és a három legnagyobb közösségi média-szolgáltató blokkolását rendelte el ma reggel az országban. Az ügy előzménye, hogy múlt héten 2 marxista terrorista tört be a török ügyészség egyik épületébe, és tartotta fogva a török ügyészség egyik alkalmazottját, mivel ő nyomozott 2013-ban egy, a rendőrök által meggyilkolt 15 éves tüntető fiú ügyében, és míg egyesek tudni vélik, kik voltak a tettesek, a török hatóságok nem intézkednek. Az ügyész végül meghalt a túszejtés során, a terroristákat pedig az akció közben kivégezte a török rendőrség.
Az erről a túszejtésről készült fotók az internetről való törlését kérte a török hatóság, a terrorizmus propagálását tiltó törvények értelmében. A kérést pedig drasztikus módon nyomatékosították: 13 olyan internetes portált tettek elérhetetlenné, ahol korábbi cikkekben szerepeltek a képek, illetve a nagy közösségi média-szájtokat is, addig, ameddig nem veszik le ezeket a képeket. Leggyorsabban a Facebook reagált és törölte a képeket, de estére a YouTube és a Twitter is megadta magát.
Mindeközben a török utcákat olyan falragaszok és graffitik lepték el, amik bemutatták az állampolgároknak, hogyan kell kikerülni a török tűzfalat. Délutánra az elvileg letiltott Twitteren Törökoroszágban is nagyon sokan twittelték ki a #TwitterisblockedinTurkey hashtaget, amely egy időre világszinten is a legtöbbet használt hashtagek közé került.
A török hatóságok már korábban is letiltották a nagy közösségi média szolgáltatókat, 2014 márciusában 20 órára elérhetetlenné váltak a szájtok. Erdogan török elnök pedig megesküdött, hogy felszámolja a Twittert Törökországban. A török alkotmánybíróság két héttel később kimondta, alkotmányellenes, a szólásszabadság jogába ütköző volt a 20 órás némítás.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.