Kettős Mérce

  • Munka
  • Szegénység
  • Egészségügy
  • Lakhatás
  • Sajtó
  • K/A
  • Brüsszel+/-

A Mérce legújabb cikkeiért és friss hírekért kattints ide!

Trollok harca - újraprogramozható-e a Liget projekt?

Trollok harca - újraprogramozható-e a Liget projekt?

Kettős Mérce vendégszerző
Tetszik
0
2015. április 19. vasárnap, 18:26
Zoboki Gábor Baán László Liget projekt Új Nemzeti Galéria

Mégis feltartóztathatja valami a Liget projekt dübörgését, legalábbis ez derült ki a nagyérdemű számára az index keddi cikkéből, amely a Katona József Színházban rendezett kerekasztal-beszélgetésről számolt be. Budapest legfontosabb kulturális beruházásának lendületét nem szakmai vagy civil konzultációk eredménye törte volna meg, hanem egy olyan építész egyéni akciója, aki történetesen a miniszterelnök közeli ismerőse. Zoboki Gábor, a Müpa tervezője, részt vett a Nemzeti Galéria új épületének tervpályázatán, csak épp nem a kijelölt helyre, a Pecsa helyére álmodta meg az új múzeumot, hanem… a Várba, nem mellesleg pedig egy alternatív múzeumi negyed-koncepciót is felvázolt.

liget-csonakazo.jpg

Városligeti-tó, 1916, Urai Dezső felvétele; forrás: Fortepan

"Az építész nyelve a terv, leghatásosabban így fejtheti ki a véleményét. Ezért nyújtottuk be múzeumi koncepciónkat, amely egyaránt tekintettel kíván lenni Budapest múltjára és jövőjére. Konstruktív segítő szándékkal, minőségi vita során szeretnénk véleményt formálni egy olyan kérdésben, amely a városban élőket érintő fontos döntésekről szól, ám még hiányzik belőle a szakmai konszenzus” – idézi az epiteszforum.hu Zoboki Gábort. Az új koncepció, amely a szakma számára is váratlanul újranyitja Budapest egyik legnagyobb ívű városfejlesztési projektjét, „a pusztuló vagy alulhasznosított belvárosi műemlékeinkben tökéletesen megoldhatónak” véli a múzeumi negyed programját.

Az új fejleményekről kértük ki Bardóczi Sándor tájépítész véleményét, aki tavaly részt vett a Városliget+ alternatív projekt koncepciójának kidolgozásában. Bardóczi a Mércének úgy nyilatkozott, „Zoboki ellentervének minden városelemző, múzeumi alternatív helykiválasztó, turisztikai megállapításával” egyetért,

„ám maga az épület a III. Birodalom klasszicizáló stílusát idézi, amitől nagyon rossz lesz az ember szájíze. A legvalószínűbbnek azt tartom, hogy maga az épület formai megjelentése egy gigantikus mestertroll húzás tőle, amely meghackeli a politikai döntéshozói erőteret, egyértelműen a tekintélyelvnek, a hiúságnak akar hízelegni. Trójai falónak tökéletes, a megtalált helyszín így biztos nem kerül azonnali elvetésre, de nagyon remélem, hogy ezen a helyszínen egy más megformálású épület lehet az Új Nemzeti Galéria. Zoboki sokkal jobb építész ennél, ez a rajzokról visszaköszönő anakronizmus egy hatalmas fricska, szinte szarkasztikus a dolog.”

Bardóczi a Katonában tartott vitáról és a projekt új fejleményeiről Vár a Liget! címmel az epiteszforum.hu-n adta közre gondolatait; maga ez a beszélgetés szerinte hűen tükrözte „a mai magyar értelmiségi elit erővonalait”, és tegyük hozzá, a nagyobb nyilvánosság előtt folyó szakmai viták sajátos szerveződését is. Zoboki ugyanis a szervezők felkérése ellenére sem szólt hozzá a vitához, bár jelen volt a nézőtéren, „míg Baán László a kerekasztal tagjaként részletesen kifejthette a véleményét”. Maga a beszélgetés pedig „egy olyan belterjes muzeológiai vita” maradt, „amiből nehezen lehetett a szereplőket kibillenteni és amely a jelenlegi fő problémáról, (miszerint hol legyen múzeumi fejlesztés Budapesten) szinte teljes egészében elterelte a figyelmet.”

Hasonlóképp, maga a "fejlesztéssel veszélyeztetett zöldfelület” sem igazán vált témává, és főképp a sokat ismételt féligazságok mentén : “nőni fog a zöldfelület, de arról nem esett szó, hogy a hatalmas építkezés következtében mekkora mértékben fog sérülni a meglévő. Ahogyan arról sem, hogy a sokkal intenzívebbre tervezett terhelés az egyébként is mélységesen túlterhelt zöldfelületeket végveszélybe sodorhatja, azaz a papíron felhizlalt zöldfelület - meglehet - hajítófát sem ér a park megmaradása szempontjából”.

liget-snohetta03.jpg

A norvég Snohetta látványterve az új Nemzeti Galériához; további képek a nyertes pályaművekről pl. itt

Mig Baán László szerint Európában itt sikerül majd leginkább egybeintegrálni egy városi nagyparkot és a kulturális városfejlesztést - Bardóczi úgy véli, hogy effajta projektekre  “azért nincs európai (sőt euro-atlanti) példa, mert ez ettől a kultúrkörtől teljesen idegen. A londoniak a Hyde park, a madridiak a Retiro, a berliniek a Tier Garten, a bajorok az Englischer Garten, a párizsiak a Tuilériák vagy a Mars mező kapcsán egy hasonló történéstől menten a szívükhöz kapnának, hiszen úgy értékelnék azt a típusú fejlesztési viselkedést, mintha valaki egy finom társaságban felrakná a sáros lábát az asztalra.” A Liget 200 éves történelmében valójában az a 70 év tekinthető kivételesnek, amikor a  “székesfővárostól „ideiglenesen” kapott arra engedélyt az állam, hogy az Ezredéves kiállítást megvalósítsa. Az "ideiglenesség" 70 évig tartott, ezt követően nyílt arra esély, hogy újra a közpark vonal erősödjön fel. Ez a megkezdett visszarendeződés múlhat most ki a Liget-Budapest restaurációs kísérletével”.

Bardóczi két érdekes példát is idéz, ahol szakmai, illetve lakossági civil szerveződések vigyázzák a városok legbecsesebb közparkjainak integritását.  Az egyik a New Yorki Central Park, ahol idővel “komoly fejlesztői nyomás alakult ki Manhattanben, így rendre előkerült az elképzelés, hogy a park területéből le-lecsippentsenek egy darabot. Robert Moses, egy igazi egyszemélyes “háttérhatalom” a New Yorki ingatlanpiacon azonban rendelkezett azzal a kultúrával, amellyel nálunk kevesen: mint számos civil szervezet nagy súlyú mecénása nagyon vigyázott rá, hogy a park integritása megmaradjon. 1934 - 1960 között jelentős részben neki, az egyébként New York teljes városképét átszabó fejlesztőnek volt köszönhető, hogy a park körül vannak az épületek (például a múzeumok) és nem benne.

Érdekes tény, hogy Frank Lloyd Wright-tal való rokonsági viszonyuk ellenére minden eszközzel fúrta a Guggenheim Múzeum létrejöttét, így végül az nem a parkon belül, hanem mellette, az East drive-on épülhetett fel. Mosest követően ismét volt egy leszálló periódusa a parknak, amelynek egy fantasztikus civil összefogás vetett véget. A beteg parkot Elizabeth "Betsy" Barlow várostervező-szakíró színre lépésével sikerült meggyógyítani. Barlow non-profit szervezetet hozott létre 1980-tól, amely mára teljes mértékben képes menedzselni a park életét és folyamatos megújítását. A Central Park Conservancy ma a park éves fenntartásának és ütemezett zöldfelületi fejlesztésének (!) 85%-át kitermeli saját bevételből, amelyben nem kis szerepet játszanak az adományok. Ha ma bárki akár csak 7%-os mértékben be akarná építeni a Central Parkot, annak szembe kellene néznie egy erős, saját városának értékeivel végletekig tisztában lévő civil városlakói ellenállással, akik önkéntesként és anyagiakban is rengeteget tesznek azért, hogy a Central Park tényleg park maradjon”.

A másik példa a washingtoni National Mall, amelynek “napjainkban zajlik a hihetetlenül nagy léptékű rekonstrukciója, ahol a vezető karmester szerepét egy civil szakmai szervezet, az Amerikai Tájépítészek Szövetsége (ASLA) tölti be. A National Mall és a Constitutional Garden sok tekintetben vérrokonságot mutat a Városligettel, hiszen itt is múzeumok sora kapcsolódik szervesen a parkhoz. Ezeket a múzeumokat is szokás bővíteni, azonban az ott érvényben lévő szabályozás, tiszteletben tartva a városalapító atyák hagyományozta városszerkezetet, ezt egy ideje csak a felszín alatt engedi meg és rendkívül parázs viták eredményeként jöhet csak létre.”

A cikket olvasva eszünkbe juthat, hogy ha szakmai szerveződés eddig nem tudott ügydöntően kiállni a Liget-projekt ellen, az talán a kortárs tájépítészet hazai helyzetével is összefügg. Bardóczi kifejti, hogy egy közép-kelet-európai folyamat részeként a hazai kertművészet 1945 utáni teljesen kiszorult a művészeti kánonból. “Ha jobban meg akarjuk érteni, mi történik, és miért történik ma mindez a Városligettel, és miért elképzelhetetlen ugyanez, a kulturális beruházásait rendre a kikötői negyedek, volt ipari területek rehabilitálásával megvalósító nyugaton, akkor azt is látnunk kell, hogy az euro-atlanti térségben a kertművészet a művészeti kánon szerves része maradt, így közvetlen beleszólása, sőt vezető szerepe van abban, hogy egy városi nagyparkban mi történjen. A Városliget nemzetközi tervpályázatában fel sem merült a park integritása. Különálló épületre kiírt pályázatokkal találkozunk, a park teljes mértékben alárendelődött a múzeumi programnak. Második körben, az épületekhez igazítva kívánnak tájépítészeti tervpályázatot meghirdetni kötött keretek között, miközben a park maga elvérzik ebben az elvileg érte készülő fejlesztésben.“

A tájépitész a díjnyertes pályaművekről ezt mondta a Mércének:

„A nyertes tervek nem képviselnek kiemelkedő építészeti színvonalat, a legtöbb nagy sztár pályázó mintha félvállról vette volna a problémát, és kontextus nélküli épületeket tervezett a Ligetbe, amelyek nem válhatnak landmarkká, ahogyan a Louvre piramisa, a Guggenheim Múzeum New Yorkban vagy Bilbaóban azzá vált, így egy vízionált építészeti turizmust sem fognak beindítani Budapest felé. A norvég Snohetta győztes terve rendkívüli mértékben hasonlít a 2007-ben általuk tervezett Oslói Operaház épületére, ugyanaz a gondolat köszön itt vissza, csak amíg Oslóban ez egy kikötői környezetben kontextusba van helyezve, itt olyan tájolást sikerült végigvinni, ahol a nagy lelátóként funkcionáló lépcső fele hátat fordít a Ligetnek, és a Hungária körutat szemléli. Egyértelműen ez a legjobb a pályázati termésből, de ez önmaga minősíti a teljes tervpályázati mezőnyt: nem születtek kiugró építészeti megoldások.”

Zoboki ellenterve tehát ezt a koncepciót is megkérdőjelezi. A partizánakció bátorságát Bardóczi lelkesen üdvözli. Szerinte ráadásul a Nemzeti Galériának jobb helye lenne a Várban, plusz a Pecsa helyén felhúzandó épület „szíven fogja szúrni a parkot mind történeti, mind funkcionális értelemben. ... Tekintettel arra, hogy a Városliget a klasszicista Pest egyik kiemelkedő épített történeti emléke, a város egy nagyon jelentős mozzanata a polgárosodás és a világvárossá válás folyamatában, kertépítészeti szempontból pedig valójában az egyetlen megmaradt jelentős emlék a korszakon belül, nagyon hiányolom azt a tiszteletet a fejlesztőktől, amely a National Mall-on létezik. Egészen biztos vagyok benne, hogy ezen a helyen a Nagyrétet kellene rehabilitálni a PeCsa elbontásával. Éppen ezért drukkolok minden olyan alternatíva felszínre kerülésének, publikálásának, amely a park közepéről kiszedi a Galériát.”

Itt a Galéria is méltatlan helyen lenne, hiszen sem megfelelő tömegközlekedéssel, sem  közmű infrastruktúrával nem elegendően ellátott. Nem véletlen, hogy “a Petőfi Csarnok ezen a helyen néhány évtized alatt funkcionálisan elsorvadt és lepusztult”. Az új múzeum telepítése a parki növényzet egy részét is lerombolná, a helyreállítás évtizedeket is igénybe vehetne, de a parkot is átszabná - véli Bardóczi –, felülírva az eredeti tervezői szándékot, amely „az akkori szellemi áramlatok (felvilágosodás, Rousseau, Capability Brown) nyomán tudatosan jött itt létre, a vissza a természetbe-elv, az egyenlőség-szabadság-testvériség leképezése volt egy polgárosodó városban”. Heinrich Nebbien, avagy Nebbien Henrik ugyanis (aki valóban népkertet tervezett, a pályázat szerint a „város minden osztálya számára”), „irtózott az egyenes vonalaktól és a tengelyes szimmetriától. Így a kulturális fejlesztés igényének minden jó szándéka mellett is elveszhet az az eredeti tervezői koncepció… Mindaz az esszencia lehet itt áldozattá, amely miatt ez a park megelőzte a korát. Ha tetszik, öt, a hivatalos kánonba foglalt művészeti ág szépen lerombolja itt a hatodikat, a kánonon kívülit.”

liget-galeria1.jpg

Ezek a tervek azonban, a hét fejleményei alapján vesztettek valamit valószínűségükből. Lett egy új, lázadni látszó koncepció, ami Zoboki irodáját kizárja a pályázatból, és amit Bardóczival együtt akár üdvözölhetnénk is a bátorságáért. Másfelől viszont ez az elképzelés egy ideálisnak tűnő helyre - a Szent György tér nyugati oldalára - felhúzna egy rettenetes, birodalmi vagy újbirodalmi stílusú épületet. És sajnos nem vagyunk arról meggyőződve, hogy ez provokatív gesztusként értelmezhető.

Pénteken, a Magyar Tudományos Akadémián rendezett konferencián egy támogatója sem akadt az eredeti terveknek, a tervpályázat felemás eredménye nyomán felerősödnek a kritikus hangok. Mindebből akár kisülhetne valami jó is, de a szakma “erővonalai”, a civil szervezettség szintje, illetve a politikai viszonyok alapján azt is el tudjuk képzelni, hogy kecske és káposzta alapon egy rossz kompromisszum szülessék, amivel se a Liget, se a Galéria, sem mi nem járunk jól, miközben elszórunk tenger sok pénzt, jobbára átláthatatlanul és talán feleslegesen.

Zoboki Gábor Baán László Liget projekt Új Nemzeti Galéria Kettős Mérce vendégszerző 2015. 04. 19. Tovább →
Tetszik
0
komment

Nyomj egy tetsziket, és olvasd a Kettős Mércét a Facebookon!

Ajánlott bejegyzések:

  • Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshez Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshez
  • A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban? A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?
  • A német liberálisok nagy visszatérése A német liberálisok nagy visszatérése
  • Végre vezethetnek a szaúdi nők – de az elnyomásuknak még nagyon nincs vége Végre vezethetnek a szaúdi nők – de az elnyomásuknak még nagyon nincs vége
  • A felrobbantott máltai újságírónő fia: “Háborúban állunk az állam és a szervezett bűnözés ellen, melyek megkülönböztethetetlenné váltak.” A felrobbantott máltai újságírónő fia: “Háborúban állunk az állam és a szervezett bűnözés ellen, melyek megkülönböztethetetlenné váltak.”

A bejegyzés trackback címe:

https://kettosmerce.blog.hu/api/trackback/id/tr397379084

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Leírás

Ide írhatsz levelet nekünk!

Hirdetés

Legfrissebb cikkeink

  • Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyertesei
    Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyerteseiEstefelé már szinte minden adat beérkezett Csehország választási központjába a voksolásról, így kimondhatjuk, hogy a nyertes a “korrupt elitek” ellen keresztesháborút hirdető, a rendszerváltás után...
  • Adjunk hitet magunknak október 23-án!
    Adjunk hitet magunknak október 23-án!Az október 23-i civil tüntetés valójában nem a rendező Közös Ország Mozgalomról és nem is a pártokról szól, amelyek majd 2018-ban indulnak. Fél évvel a választás előtt az a kérdés, megmutatjuk-e,...
  • Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat össze
    Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat összeA milliárdos Andrej Babiš és populista pártja  az ANO nyeri a cseh választásokat a Europe Elects modellbecslése szerint 26-27%-al az ANO lesz az első, a második helyen a szélsőjobboldali SPD és a...
  • A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasolják
    A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasoljákA néppárti spanyol kormány mai ülésén Katalónia autonómiájának felfüggesztésére tett javaslatot. Ha a jobboldali többségű szenátus rábólint a döntésre, akkor  a régió kormánya által gyakorolt...
  • Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshez
    Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshezA sajtóban nagy visszhangot kapott a Pew Research Center képviseleti demokrácia támogatottságáról szóló globális felmérése. Bombasztikus címeket olvashattunk: a magyarok negyede diktátort akar, csak...
  • A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?
    A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?Csehországban képviselőházi választásokat tartanak október 20-án és 21-én. Bár egyre kevésbé merünk a közvélemény-kutatásokra és felmérésekre szentírásként tekinteni, szinte biztos, hogy az új...
  • A német liberálisok nagy visszatérése
    A német liberálisok nagy visszatéréseA 2013-ra látványosan összeomló német liberális párt, az FDP az évtized európai politikai visszatérését hozta össze a szeptember 24-i német szövetségi választásokon. De milyen ez a párt, mit képvisel,...
  • Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi Lillától
    Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi LillátólPedig lenne miért. Van ugyanis, ami nem hit kérdése. Az ATV valamiért jó ötletnek gondolta, hogy A nap kérdése ez legyen: „Sárosdi Lilla színésznő azt állítja, hogy Marton László Kossuth-díjas...
  • Je suis KFC-s munkavállaló
    Je suis KFC-s munkavállalóPuzsér Róbert szerint proli pofon csattant Szabó Zoltán Indexes újságíró arcán, amelyet maga az újságíró állított elő. A Fidesz publicistája szerint pedig az Indexet ütötték meg a KFC-ben, és a...
  • Újabb sztrájk jön az Operaházban 
    Újabb sztrájk jön az Operaházban Három szakszervezet hirdetett meg munkabeszüntetést a Magyar Állami Operaházban csütörtökön, a dolgozókkal kötött kollektív szerződés hiánya miatt. A sztrájkra A hugenották október 28-i bemutatója...

Kettős Mérce

Támogatónk

A Kettős Mérce részt vesz a „Network 4 Debate” projektben. Támogatónk a Nemzetközi Visegrádi Alap.

Keresés

Archívum

  • 2017 október (55)
  • 2017 szeptember (61)
  • 2017 augusztus (63)
  • 2017 július (68)
  • 2017 június (58)
  • 2017 május (61)
  • 2017 április (68)
  • 2017 március (68)
  • 2017 február (61)
  • 2017 január (64)
  • 2016 december (65)
  • Tovább...
Creative Commons Licenc
Impresszum | Támogasd a Mércét! | About us | Egyesület | Átláthatóság
Facebook Tumblr Twitter Youtube
süti beállítások módosítása
Dashboard