A Harmadik Szektor egy hosszú távú kutatás, amelynek célja három magyarországi közösségi kezdeményezés (Auróra, Gólya Közösségi Ház és Szövetkezeti Presszó, OFF-Biennále Budapest) történetének, motivációinak, módszereinek és tapasztalatainak feltárása a tudásmegosztás és egy új kulturális paradigma megvalósítása céljából.
Mindhárom vizsgált kezdeményezés szándékai nagyjából egybeesnek, amennyiben mindhárom egy közösségi kísérlet, amely a demokratikus intézményrendszer helyreállítását, a – gazdasági és ideológiai – függőség felszámolását, illetve a civil társadalom és együttműködés megteremtését, életképessé tételét tartja egyik feladatának. Ugyanakkor különbségek fedezhetők fel a tevékenységükhöz kapcsolódó, meghatározó fogalmak értelmezése, a módszertanok és ideológiai hátterek tekintetében. A kutatás (valamint a készülő dokumentumfilm és online adatbázis) ezeket az azonosságokat és különbségeket vizsgálja és veti össze.
A Harmadik Szektor a kutatás első fázisát egy 12 részes online videó- és cikk-sorozat formájában mutatja be az alábbi kérdések mentén:
Hogyan valósítható meg a demokratikus működés mikroszervezeti szinten, és milyen hierarchiákat termel ki? Milyen közösségfogalom képes egybetartani egy önszerveződő közösséget, és milyen módon képzelik el a civil társadalmat? Mennyire zártak, és tevékenységük miként tehető nyitottabbá, illetve miként biztosítható a valós részvételiség? Hogyan és meddig tarthatók fenn a civil tevékenység alapját képező önkéntesség energiái? Milyen álláspontok jellemzik a grassroots-kezdeményezések politikumhoz való viszonyát? Milyen missziót fogalmaznak meg e közösségek, és melyek jelen pillanatban a legfontosabb elvi problémáik, kérdéseik?
A videók április 24. és május 28. között heti két alkalommal jelennek meg a Kettős Mércén.
A felvezető (Mi lesz 10 év múlva?) videóban szereplő személyek megjelenési sorrendben:
Bernáth László (Auróra), Székely Katalin (OFFBB), Révész Péter (Auróra), Bencsik Barnabás (OFFBB), Horváth Judit (Auróra), Juhász Anna (OFFBB), Varga Zalán (Gólya), Rania (Gólya), Schönberger Ádám (Auróra), Erőss Nikolett (OFFBB), Walter Richard (Auróra), Somogyi Hajnalka (OFFBB), Balogh Kata (Auróra), Mayer Dániel (Auróra), Pölöskei Péter (OFFBB), Sajtos László (Gólya), Susan Eszter (Auróra), Lukács Áron (Auróra) és Tamás Gáspár Miklós
A Harmadik Szektor csatornáját itt találod: https://www.youtube.com/channel/UCQK0ywQKushFLTO660DskXA
A Harmadik Szektor Facebook-oldalát itt találod: https://www.facebook.com/harmadikszektor
Az OFF-Biennále válaszai a Harmadik Szektor felvetéseire itt.
A hiányzó videórészletről:
Somogyi Hajnalka (OFFBB) 2015. május 13-án azzal a kéréssel fordult a Harmadik Szektorhoz, hogy a videósorozatunkból távolítsuk el a vele készült interjúrészleteket, mivel azok publikálására nem adott engedélyt.
Az előzmények: 2015 április 14-én jeleztük az összes intejúalanyunk fele, hogy 19-én online hozzáférést biztosítunk az előszerkesztett interjúkhoz, 22-ig várva észrevételeiket. Somogyi Hajnalka elfoglaltságára hivatkozva azt válaszolta, hogy ezek a napok számára nem alkalmasak. Erre való való tekintettel 2 nappal korábban, április 17-én küldtük el az anyagot, hogy több idő (6 nap) legyen a megtekintésükre. Visszajelzés hiányában, az emlékeztető emailünkre április 22-én az az egysoros válasz érkezett, hogy a megtekintés nem sikerült.
Tekintettel arra, hogy a felvétel interjú-helyzetben készült, nem a publikálási jóváhagyást, hanem észrevételeket vártunk volna, elindítottuk a tervezett időpontban a sorozatot, amelyben felhasználtunk vele készült részleteket is.
Eljárásunkat etikusnak tartjuk, ennek ellenére Somogyi Hajnalka kérésnek eleget tettünk.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.