Szenátorok egy csoportja törvényjavaslatot nyújtott be a kannabisz gyógyászati használatának szövetségi szintű legalizálására – Obama óvatos nyilatkozataiból arra következhetünk, hogy a szövetségi kormány álláspontja is egyre megengedőbb.
Az Egyesült Államokban 2015 áprilisáig 24 állam engedélyezte a kannabisz gyógyászati felhasználását és 4 állam a nem-gyógyászati, rekreációs fogyasztást is legálissá tette. A szövetségi kormány azonban egészen idáig keményen ellenezte a legalizációt, a szövetségi drogtörvény (Controlled Substances Act) a kannabiszt a legveszélyesebb kábítószerek I. listájába sorolja, amelyeknek nincs elismert orvosi alkalmazása. Ezt a helyzetet szeretné megváltoztatni három szenátor, két demokrata és egy republikánus egy új törvényjavaslat (CARERS ACT) segítségével, amely a kannabiszt a szövetségi törvény II. listájába helyezné át.
De ugyan kit érdekel, hogy milyen listában van a kannabisz, ha az egyes államokban már úgyis legális – kérdezheti az olvasó. Bizony elég sok előny származna abból, ha a kannabiszt áthelyeznék a II. listába, össze is szedtünk nyomban négyet:
1. Az adóhatóság (IRS) jelenleg nem teszi lehetővé a kannabisszal kapcsolatos üzleti tevékenységek költségeinek levonását az adóból, ez megváltozna;
2. Lehetővé válna, hogy a gyógyászati kannabiszt forgalmazók a termékeiket más államokban is forgalomba hozzák;
3. Az orvos által felírt kannabiszt jelenleg nem támogatják a betegbiztosítások, ez megváltozna, így a betegek számára jobban hozzáférhetővé válna a gyógyszerük;
4. Jelenleg a bankok nem akarnak számlát nyitni a kannabisszal foglalkozó üzleteknek, mert félnek a szövetségi pénzmosás-elleni akcióktól, ez a jövőben megváltozna, és a kannabiznisz-vállalkozások is kaphatnának például hitelt.
A CNN fő orvosi szakértője, Dr. Sanjay Gupta (korábbi cikkének magyar fordítását olvasd a Drogriporteren!) vasárnap egy interjút közölt Barack Obama amerikai elnökkel, amelyben az elnök a következőt nyilatkozta: „Nem csak azt gondolom, hogy a marihuána körültekintő gyógyászati alkalmazása helyes ... de azt is kijelentettem már, hogy minél inkább közegészségügyi megközelítéssel és nem csak bebörtönzéssel kezeljük a drogabúzussal kapcsolatos egyes ügyeket, annál nagyobb sikereket érhetünk el.”
Magyarországon jelenleg az állam nem ismeri el a kannabisz gyógyászati felhasználását, pedig a tudományos bizonyítékok szerint számos betegségben (rák, epilepszia, Crohn-betegség, SM, neuropátiás fájdalmak stb.) szenvedő páciensek rohamait, fájdalmát, hányingerét igen eredményesen és számos más gyógyszerhez viszonyítva kevesebb mellékhatással képes csillapítani.
A fűlegalizáció egyértelműen generációs ügy, a szigorú tiltás támogatása idővel nálunk is éppúgy csökkenni fog, mint Amerikában. A Pew Research Center legutóbbi kutatása szerint ott a teljes lakosság 53%-a támogatja az ügyet, a fiatalok körében ez az arány 68%. A betegeknek azonban gyakran nincs idejük megvárni, amíg a tudatlanság és előítéletek kihalnak. Európában is számos jó gyakorlatot ismerünk arra, hogyan kellene szabályozni ezt a kérdést. Csehországban például tavaly legálissá tették a gyógyászati a kannabiszt, és külön állami intézetet állítottak fel, amely a termesztésért és forgalmazásért felel. Sokat tanulhatnánk a csehektől.
Sárosi Péter
Drogpolitikai Programvezető
TASZ Drogriporter
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.