Kettős Mérce

  • Munka
  • Szegénység
  • Egészségügy
  • Lakhatás
  • Sajtó
  • K/A
  • Brüsszel+/-

A Mérce legújabb cikkeiért és friss hírekért kattints ide!

Anglia választ, de elég rossz a felhozatal – Terítéken: szegényellenesség és xenofóbia

Anglia választ, de elég rossz a felhozatal – Terítéken: szegényellenesség és xenofóbia

Kettős Mérce vendégszerző
Tetszik
0
2015. május 6. szerda, 18:15
választás külföld munkáspárt bevándorlás konzervatív egyesült királyság cameron miliband

Csütörtökön választ az Egyesült Királyság. Vagy legalábbis az urnák elé járulnak azok, akiket érdekel, hogy Miliband vagy Cameron márkanéven adják-e el nekik innentől majdhogynem ugyanazt.

Najó, a két pártvezető nem teljesen olyan, mint két tojás, de mondjuk a Traubiszóda és Cola light hasonlat megállná a helyét. Ed Miliband, a Munkáspárt legújabb vezetője ugyanis hiába állítja, hogy egy felelősségteljesebb kapitalizmust vezet be Angliában, és visszavezeti szociáldemokrata gyökereihez a Munkáspártot, ennek nem sok jelét látni.

De miért is kellene visszatalálni a gyökerekhez?

A brit baloldal legfőbb célja az elmúlt évtizedekben az volt, hogy a thatcheri elképzelésekre építve egy olyan piacbarát baloldali politikát vezessen be, aminek az égvilágon semmi köze nincs a baloldalisághoz, azt “leszámítva”, hogy a célkitűzéseiben az szerepel (kicsit sarkosan fogalmazva), hogy a felügyelet nélkül tomboló piaci erők majd állami segítség nélkül megteremtik a jólétet mindenkinek.

Ha csak a gazdasági mutatókat nézzük, akkor persze a Tony Blair nevéhez köthető harmadik utas projekt egész jól működött. Kétszer újra is választották, csak épp az egyenlőtlenség nőtt kormányzása (és utódja, Gordon Brown kormányzása) alatt, majd jött egy gazdasági krach, amiben elég nagy szerepet játszott a dereguláció, és az, hogy a bankrendszer kordában tartására nagy ívben tettek a törvényhozók.

Gordon Brown csúfosan el is vesztette a 2010-es választást, de Tony Blair addigra már katapultált: 2007 óta a közel-keleti békefolyamatot mozdítja előre nagy sikerrel.

De mindegy is, ez a régi gárda...

– mondhatnánk, de akkor nem veszünk figyelembe egy fontos tényezőt: David Cameron, aki a konzervatív-liberális demokrata koalíció élén, piacbarát és meglehetősen szegényellenes politikájával valamelyest gatyába rázta a gazdaságot, sikeresen átfogalmazta a problémát: elhitette a választókkal, hogy minden problémáról a Blair-brigád felelőtlen költekezései (és irgalmatlan eladósodása) tehetnek, ezzel defenzív pozícióba lökve Milibandet. Bár a konzervatív sajtó előszeretettel csúfolja még őt Vörös Ednek, a programjában előkelő helyen szerepel az, hogy nem fogja növelni, sőt tovább csökkenti az elmúlt években vérrel-verítékkel 12 százalékról 5-re leszállított államháztartás hiányt.

(A valóban baloldali szavazók már nem is nagyon tekintik a Labourt tényezőnek, inkább az egyre erősödő zöldekre vagy a Skót Nemzeti Pártra teszik a voksaikat.)

Hogy az amúgy baloldalibb elképzeléseire – mint a heti 25 órás ingyenes gyermekfelügyelet, a 8 fontra emelt minimálbér és a jobban felszerelt kórházak – miből lesz pénz, ha folytatják a spórolást, és nem akarnak az előirányzottnál több kölcsönt felvenni, azt nem nagyon tudni. Persze, bejöhet valami abból, ha a leggazdagabbak adóját visszaemelik a mostani 45 százalékról az azt megelőző 50 százalékra, és megadóztatják a pármillió fontot érő kúriák tulajdonosait is. De félő, hogy ez nem lesz elég.

Meg biztos spórolnak valamennyit az egyre kevésbé szívesen látott bevándorlókon is.

Bevándorlókon?

Igen, róluk majdnem el is feledkeztünk. David Cameron már kb. hatalomra kerülése óta a bevándorlók miatt hőzöng, a multikulti bukásáról beszél, és szeretné lehetetlenné tenni, hogy az EU-n belülről érkező, főként kelet-közép-európai bevándorlók részesülhessenek a segélyekből (a kívülről érkezőkről nem is beszélve). A szövegét persze ilyen-olyan módon átvette a Labour és a liberális demokrata párt is. Az euroszkeptikus, xenofób UKIP pedig eleve nem riadt vissza az idegenellenes izgatástól – az most úgyis forróbb téma, mint az EU-ból való kilépés vagy ki-nem-lépés.

A Labour valamelyest szelídített ugyan Cameronék javaslatán, és négy év brit munkaviszony és adófizetés helyett „csak” két évet vár el a Nagy-Britanniában letelepedő EU állampolgároktól, ettől függetlenül nem riadt vissza a párt attól, hogy politikai tőkét kovácsoljon a bevándorlók szívatásából és „Controls on Immigration" feliratú vörös bögrét osztogasson a támogatóknak.

Az egész bevándorlós helyzet attól (is) lesz kifejezetten perverz, hogy azt sugallja, egyes képviselők a szavazatmaximálás reményében saját nagyszüleik megbélyegzésétől sem riadnának vissza. A Labour, a konzervatívok, a libdemek és a UKIP vezetői ugyanis mind rendelkeznek így-úgy nem angol (azaz bevándorló?) felmenőkkel. Miliband szülei Lengyelországból érkeztek, a libdem Nick Clegg felmenőinek egy része orosz és balti-német, az UKIP-es Nigel Farage hugenotta ősei Franciaországból menekültek Angliába, de még David Cameron felmenői között is találni németországi bankárt (legalábbis a Wikipédia szerint).

Érdemes lenne megkérdezni, velük hogyan bánnának, ha nem évtizedekkel (századokkal) korábban érkeztek volna Nagy-Britanniába, hanem 2015-ben.

Egy bolgár televízió műsorvezetője egyszer már szóba is hozta a hugenotta felmenőket Farage-nál. Itt lehet megnézni:

Ja és hogy ki fog nyerni? Eléggé fej-fej mellett halad Miliband és Cameron, de egyikük se tudna magában kormányt alakítani.

Ez azt jelenti, ha bejön a libdemek várakozása, és ők lesznek a királycsinálók, akkor tuti nem lehetne különbséget tenni tory és munkáspárti kormányzás között. Hisz Clegg leginkább úgy definiálja pártját, mint középutas a konzervatívok és a munkáspárt között: kevesebb kiadást vág meg, mint az előbbi, de többet spórol, mint az utóbbi; és alapvetően egyikőjüktől sem zárkózik el.

Persze ha Miliband valójában baloldali lenne, szóba jöhetne koalíciós partnerként a Skót Nemzeti Párt is, amely nem csak balos(abb, mint a Labour), de tarolni fog Skócia szinte minden választókörzetében (ezzel legalább ötven hellyel kisegítve a Munkáspártot).

Miliband viszont azt mondja, inkább nem kormányoz, minthogy összeálljon a skótokkal. WTF? Ennyit ér a társadalmilag igazságosabb kormányzás?

választás külföld munkáspárt bevándorlás konzervatív egyesült királyság cameron miliband Kettős Mérce vendégszerző 2015. 05. 06. Tovább →
Tetszik
0
komment

Nyomj egy tetsziket, és olvasd a Kettős Mércét a Facebookon!

Ajánlott bejegyzések:

  • Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyertesei Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyertesei
  • Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat össze Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat össze
  • Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshez Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshez
  • A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban? A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?
  • Je suis KFC-s munkavállaló Je suis KFC-s munkavállaló

A bejegyzés trackback címe:

https://kettosmerce.blog.hu/api/trackback/id/tr57435194

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Leírás

Ide írhatsz levelet nekünk!

Hirdetés

Legfrissebb cikkeink

  • Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyertesei
    Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyerteseiEstefelé már szinte minden adat beérkezett Csehország választási központjába a voksolásról, így kimondhatjuk, hogy a nyertes a “korrupt elitek” ellen keresztesháborút hirdető, a rendszerváltás után...
  • Adjunk hitet magunknak október 23-án!
    Adjunk hitet magunknak október 23-án!Az október 23-i civil tüntetés valójában nem a rendező Közös Ország Mozgalomról és nem is a pártokról szól, amelyek majd 2018-ban indulnak. Fél évvel a választás előtt az a kérdés, megmutatjuk-e,...
  • Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat össze
    Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat összeA milliárdos Andrej Babiš és populista pártja  az ANO nyeri a cseh választásokat a Europe Elects modellbecslése szerint 26-27%-al az ANO lesz az első, a második helyen a szélsőjobboldali SPD és a...
  • A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasolják
    A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasoljákA néppárti spanyol kormány mai ülésén Katalónia autonómiájának felfüggesztésére tett javaslatot. Ha a jobboldali többségű szenátus rábólint a döntésre, akkor  a régió kormánya által gyakorolt...
  • Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshez
    Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshezA sajtóban nagy visszhangot kapott a Pew Research Center képviseleti demokrácia támogatottságáról szóló globális felmérése. Bombasztikus címeket olvashattunk: a magyarok negyede diktátort akar, csak...
  • A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?
    A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?Csehországban képviselőházi választásokat tartanak október 20-án és 21-én. Bár egyre kevésbé merünk a közvélemény-kutatásokra és felmérésekre szentírásként tekinteni, szinte biztos, hogy az új...
  • A német liberálisok nagy visszatérése
    A német liberálisok nagy visszatéréseA 2013-ra látványosan összeomló német liberális párt, az FDP az évtized európai politikai visszatérését hozta össze a szeptember 24-i német szövetségi választásokon. De milyen ez a párt, mit képvisel,...
  • Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi Lillától
    Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi LillátólPedig lenne miért. Van ugyanis, ami nem hit kérdése. Az ATV valamiért jó ötletnek gondolta, hogy A nap kérdése ez legyen: „Sárosdi Lilla színésznő azt állítja, hogy Marton László Kossuth-díjas...
  • Je suis KFC-s munkavállaló
    Je suis KFC-s munkavállalóPuzsér Róbert szerint proli pofon csattant Szabó Zoltán Indexes újságíró arcán, amelyet maga az újságíró állított elő. A Fidesz publicistája szerint pedig az Indexet ütötték meg a KFC-ben, és a...
  • Újabb sztrájk jön az Operaházban 
    Újabb sztrájk jön az Operaházban Három szakszervezet hirdetett meg munkabeszüntetést a Magyar Állami Operaházban csütörtökön, a dolgozókkal kötött kollektív szerződés hiánya miatt. A sztrájkra A hugenották október 28-i bemutatója...

Kettős Mérce

Támogatónk

A Kettős Mérce részt vesz a „Network 4 Debate” projektben. Támogatónk a Nemzetközi Visegrádi Alap.

Keresés

Archívum

  • 2017 október (55)
  • 2017 szeptember (61)
  • 2017 augusztus (63)
  • 2017 július (68)
  • 2017 június (58)
  • 2017 május (61)
  • 2017 április (68)
  • 2017 március (68)
  • 2017 február (61)
  • 2017 január (64)
  • 2016 december (65)
  • Tovább...
Creative Commons Licenc
Impresszum | Támogasd a Mércét! | About us | Egyesület | Átláthatóság
Facebook Tumblr Twitter Youtube
süti beállítások módosítása
Dashboard