A Clark Ádám térről és a Hősök teréről vonulnak az ápolók, egészségügyi dolgozók és támogatóik a megalázó bérek, munkakörülmények és az egészségügy helyzete miatt a Kossuth térre, majd az EMMI Arany János utcai épülete elé. Percről percre tudósításunk.
19:55 Zombor államtitkár mégis eljött, de beszédét jó sokáig nem tudta elkezdeni, mert nem lankadó füttyszó fogadta.Végül, miután a szintén kifütyült Cser Ágnes kifárasztotta a tömeget (lásd alább), Zombor visszajött, és mégis elmondta, amivel készült.
Azt sem szerették az összegyűltek, amikor azt mondta, hogy nem kell félni. Reméli, megállapodnak, és szerinte "a tüntetőknek mindenben igaza van".
Szerintünk is.
Jó lenne, ha holnaptól ennek jegyében változnának a dolgok, a kormány hozzáállása, a területre fordított források, a dolgozók szervezeteivel való egyeztetés jelentősége.
Az Arany János utcában felhangzott a Himnusz, ezzel zárjuk közvetítésünket.
Találkozunk május 21-én, amikor a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete tüntet egy felelős és felvilágosult oktatáspolitikáért, és május 29-én, a szociális ágazat tiltakozó menetén!
Ne adjuk a jövőnket, gyertek ti is!!!!!!
"Nem elég, hogy az EU-ban a bérek terén a sereghajtók közé tartozunk, még Kelet-Európával kapcsolatban is leszakadunk lassan."
"2010 és 2013 között reálértéken 189 milliárd forintnyi kivonás történt az egészségügyből, pedig már 2010-ben is az uniós átlag alatt költöttünk az egészségügyre."
"Túlterheltség, folyamatos eszköz- és gyógyszerhiány, lepusztult létesítmények, időutazás a múltba."
19:52 Az est legnépszerűtlenebb szónoka, úgy tűnik, Cser Ágnes, a legnagyobb magyar egészségügyi szervezet (MSZEDDSZ) elnöke, aki mint korábban írtuk, a kormány jóindulatát megőrzendő inkább távol maradt a mai demonstrációtól. Nem vicc, tényleg ezt mondta. Holott tudjuk, épp egy tárgyalás közepén érdemes erőt mutatni.
Cser nem tudta elmondani, mit gondol, a végén azzal próbálkozott, hogy kérte, fütyüljék ki hangosabban. Amikor a csúcson volt a füttykoncert, azt mondta, hogy "ha már így kifütyültétek magatokat, akkor elmondanám..."
- de akkor is tekertek egyet a demonstrálók, és így végül lejött a színpadról.
19:50 Az EMMI előtt egyesült két csoport felolvasta petícióit, és követelte az egészségügyi minisztérium visszaállítását. Valóban, lehet, hogy tényleg jobb volt, amikor egy darab személyzetis, akarom mondani RH helyett, a társadalom szempontjából talán legfontosabb, szociális, oktatási és egészségügyi területeknek külön miniszterük volt. Milyen súlya van ma a magyar kormányban egy államtitkárnak?
19:44 Ha esetleg most pottyantál volna le egy idegen bolygóról, és nem tudod, mi a gondja a tüntetőknek, és miért fontos ez mindannyiunknak, akkor ez a cikkünk segíteni fog:
"A szociális ágazat – amelynek tagjai az ápolók, a szociális munkások – nettó átlagbére ugyanis kicsivel magasabb, mint 80 ezer forint. Ebből kell megélni, gyereket nevelni kikapcsolódni. Ezek az emberek ma gyakran nem keresnek többet, mint azok, akikkel rászorultként foglalkoznak. Simán előfordul például, hogy egy szociális munkás kevesebbet keres, mint annak a családnak a jövedelme, amellyel foglalkoznia kell."
A Fidesz ma közleményben reagált a tüntetésekre, azt írták, a dolgozók biztosak lehetnek abban, hogy az országnak olyan vezetése van, amely ismeri a magyar egészségügy problémáit, és minden erejével azon van, hogy javuljanak a dolgozók munkakörülményei és anyagi megbecsülése.
A szakadatlan erőfeszítések eredményeképp eddig a következő történt:
"A kormány ezeket az embereket évek óta hitegeti. Pedig lényegében a balról és jobbról is elátkozott 100 napos program óta nem kaptak lényegi és jelentős fizetésemelést, ennek a képeken látszik is az eredménye. 2 éve áll a szociális szakma sztrájkkészültségben ezekkel a fizetésekkel, 2 éve ígéri meg nekik a kormány a béremelést, majd csúsztatja a következő évre minden egyes év kezdete előtt. Most éppen 2016 januárjára ígérik."
19:35 Az index szerint a tömegben több ellenzéki politikus is megjelent: például Szelényi Zsuzsa az Együttből, Schiffer András és Szél Bernadett LMP-s, illetve Bokros Lajos. De Zombor Gábor egészségügyi államtitkárt, akit a szervezők külön meghívtak a tüntetésre, még nem látták, pedig ígérte eljön.
Reméljük, nem beteg.
19:33 A Kossuth térről elindult a menet az EMMI felé, ennek ők is, mi is örülünk, sőt, az EMMI-nél is vidáman várják őket:
19:30 Egy jól szervezett tüntetés fontos kellékei:
19:25 A kormánnyal szemben közismerten bátor, kritikus hangot képviselő Heti Válaszban ma Ablonczy Bálint csap a lovak közé, és fogalmazza meg kételyeit: nem lehet, hogy esetleg az egészségügy mégis fontosabb, mint a hazánkra lelkesedő bevándorlás-veszély? Ti mit gondoltok?
" Nagyon nem szeretem a lélegeztetőgép-kalkulációt, de azért érdekelne: vajon miért kell egymillárd forintos, komikusan manipulatív konzultációt indítani a bevándorlásról, amikor a magyar állampolgárokat nagyságrendekkel jobban érintő egészségügy konzultációja – jobb híján – az utcán zajlik?" (valasz.hu)
19:20 Egy fiatal ápoló, aki úgy tűnik, büszke a szakmájára, és egy perecárus, aki az alkalomhoz illően öltözött:
19:13 A fehér köpenyesek már az EMMI-nél, csatarendben:
19:05 Kohut Ildikó a Kossuth téren:
"Egyszer a lànyom megkèrdezte, hogy ha èn beteg vagyok, mièrt egy màsik gyerekre vigyàzol? Aztàn màr meg sem kérdezte, hogy hètvègèn mit csinàlunk."
"Egyszer kaptunk bruttó 10 ezer bèremelést, amikor bevezették a chips adót. Azóta senki nem eszik chipset?"
18:45 Kossuth téren az utolsó felszólaló az Orvosi Egyetemek Szövetségétől: "Az egyetemi oktatók is kimaradtak a béremelésekből" - mondja. Az orvos oktatóktól elvárják, hogy 3 nyelven oktasson, napi 10-12 órában beteget is elásson, tanítson, publikáljon. Karbantartatlan gépeken kell tanítaniuk, ő saját pénzen Amerikából vett eszközöket, hogy tanítani és dolgozni tudjon.
18:40 Az Oktogonnál megállt az eleje, összerántják a menetet. A vége kb. még mindig a Hősöknél, nagyon sokan jöttek. Csak BAZ megyéből 500-an. Így vonulnak az Andrássyn:
18:31 A következő Kossuth téri felszólaló Dr Kusper Zsolt, a Magyarországi Mentőszövetségtől:
18:24 Selmeczi Kamil szellemesen indít a Parlament előtt:
Ma az ápolók nagyon kevesen vannak. Ezért köszönöm, hogy most a Kossuth téren és nem a Trafalgar téren vagytok.
Bele kell nyúlni a pénztárcába. Méghozzá az állam pénztárcájába.
18:22 Mai kettes számú videónk!
Több ezren tartanak a belvárosba az EMMI elé és több ezren vannak a Kossuth téren, akik onnan késöbb szintén csatlakoznak. A Parlament elött az imént Sándor Mária beszélt: " Vissza akarjuk kapni a megbecsültségünket! Eddig és ne tovább!"
Posted by Kettős Mérce on Tuesday, May 12, 2015
"Nem hittem volna, hogy a nap mint nap halállal szembe néző tűzoltók meghátrálnak, de azt sem hittem volna hogy egy gyenge nővér kollégái kiállnak, és azt mondják, eddig és ne tovább.Felébresztette a társadalmat."
"Hagyjuk, hogy megosszanak minket?"
A tömeg válasza: Nem.
Majd elindul az "Én is ápoló vagyok" skanda.
18.16 A fehér köpenyes menet a Bajzánál jár. A nők, asszonyok, lányok, akik a vállukon tartják a magyar egészségügyet és szociális szakmát.
18:10 A Kossuth téren Sándor Mária, gyermekszakápoló szólal fel:
Elsősorban köszöni Raffer Annamáriának, aki most őt helyettesíti.
"Összefogtunk, soha nem voltunk még ennyien a Parlamentnél. Mit akarunk? Azt, amit ti, kedves magyar állampolgárok. Becsületes betegellátást és nem tűzoltást. Hogy legyen idő az idős emberek mellé leülni. Hogy ne kelljen a fájdalommal órákat várni.
De ehhez kell működő egészségügy és pénz. Béremelést kérünk, ami itthon tart. Kérjük vissza a megbecsülésünket. Ezt kérjük a magyar dübörgő gazdaságtól!"
18:05 Az Értetek, Értünk, Veletek! névre keresztelt demonstráció a Kossuth térre ért, újra beszédek jönnek, a támogatók névsorából a bányászok és a bölcsödei dolgozók szakszervezete kapta a legnagyobb tapsot, illetve a szlovén szakszervezetek.
17:50 "A magyar egészségügyben nem történt rendszerváltás" - mondja a Csongrád megyéből érkezett Irinyi Tamás.
Elöregedett a szakdolgozói társadalom, 22 ezer szakdolgozó hiányzik, 10 év múlva 40 ezren fognak hiányozni.
A tervezők nem hajlandóak leereszkedni, hogy megkérdezzék a dolgozókat, hogy nézzen ki az épület.
"A hálapénznek becézett korrupció csak tovább növeli a feszültséget a dolgozók között. Nem tudok olyan egészségügyi szakdolgozóról, aki kajman-szigeteki bankszámlára mentené ki a vagyonát,vagy adót csalna - mert nincs miből, nincs mit."
17:45 Közben a másik menet épp befordul egy sarkon:
17:42 A következő szónok az Otthonápolási és Hospice Alapítvány képviselője:
"Régóta tudjuk, hogy a magyar egészségügyi ellátó rendszer beteg, és egyre romlik az állapota. Sokáig titkoltuk,de mára oda jutottunk, hogy nem lehet tovább."
Az otthoni szakápolók 8 pontos követelést fognak átadni a szaktárcának a tüntetés végén, ezt most felolvasták.
A szónok arra is felhívja a figyelmet, hogy a magyar társadalom "orvosközpontú", és a szakdolgozókat nem becsüli meg eléggé.
17:40 A Hősök terén hatezren lehetnek. Bugarszki Miklós:
Azon izgulunk hogy vajon a gyerekeink rendben lesznek-e éjszaka AMÍG MI DOLGOZUNK! Az elmúlt 8 évben 2 miniszter, 2 államtitkár is eljött, hogy tárgyaljon, de nem tettek semmit. Az ápolókat mindenki egyedül hagyta. Mi a szükség óráiban segítünk. Most a szükség úgy hozta, hogy rajtunk kell segíteni!
17:39 A Hősök terén Bugarszki Miklós azt mondja: "Mától május 12, a magyar egészségügyi szakdolgozók összefogásának napja lesz!"
17:38 Budáról közeleg a menet, eleje már a József Nádor térnél a vége még a Lánchíd közepén :
17:33 A nap aranyköpését még sajnos nem tudtuk eddig megosztani veletek, de majd most!
A Cser Ágnes által vezetett Magyarországi Munkavállalók, Szociális és Egészségügyi Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezete (MSZ EDDSZ) - ez az ún reprezentatív szervezet Magyarországon, nem vesz részt a mai demonstrációkon.
Hogy miért?
Cser Ágnes a Magyar Nemzetnek azt mondta: sztrájktárgyalás idején nem demonstrálnak, mert nem veszélyeztethetik a másik oldal jóindulatát.
Vessük ezt össze Sándor Mária, a fekete ruhás mozgalmat elindító ápolónő kijelentéseivel, aki azt mondta április végén az RTL Klubnak:
Az egészségügy minden rétegében dolgozó kollégák úgy érezték, hogy most össze kell fogni, most együtt kell mozdulni, mert nincs több alku, nincs több mellébeszélés. Nem bírjuk tovább, elfogyott az erőnk.
17:32 A MESZK korábban már említett 12 követelése szórólapon:
17:28 Bélteczki János, a Magyar Orvosi Kamar elnöke az imént azt mondta a Klubrádión, ha semmi sem változik, "a jövőnket tesszük tönkre!". Naponta 3 orvos és 2 nővér hagyja el az országot, hogy a méltatlan körülmények miatt máshol próbáljon boldogulni.
Ezt a tüntetésen például így fogalmazták meg:
17:26 Ez pedig a színpad:
17:25 A színpadról úgy tűnik, megtelt a tér:
17:20 Egyre többen vannak a Hősök terén, és úgy tűnik, vidékről is sokan jöttek:
17:17 Még több kép a menetről:
17:15 Indulás a Lánchídtól, szól a Szállj el, kismadár!
17:12 Magyar nők a magyar aszfalton egy jobb egészségügyért!
17:08 Tudósítónk együtt érkezik a Hősök terére a tüntetőkkel, sokan fehérben, de feketében is vannak jó sokan. Nektek is feltűnt, hogy ennek a mozgalomnak a derékhadát nők alkotják? Igen, nyilván azért, mert nekik jutnak a legalacsonyabb bérezésű állások, és épp ezért üdvözöljük a bátorságukat!
17:00 A Clarkon Kis László az utolsó felszólaló, aki azt mondja, ez nem csak az ápolók és orvosok harca. Tartsatok ki! Értünk, értetek, veletek! - zárja beszédét, és a menet induláshoz készülődik. Egy mentőből dudálnak és integetnek a tüntetőknek.
16:59 Rózvég Zsuzsa a következő gondolatokkal zárja beszédét:
Követeljük, hogy a szociális dolgozókat tegyék az egészségügyi dolgozókkal egy szintre. Nővérhiány és pénzhiány van a szociális dolgozóknál is.
"Meguntuk, hogy az ország vezetői ott rúgnak belénk, ahol tudnak. Itt, Magyarországon akarok ápoló maradni. Mert én ápoló vagyok, és az is maradok."
Elkezdődött az ápolók tüntetése a Clarkon! "Ápoló vagyok, az is akarok maradni, és Magyarországon akarok maradni!" Percről percre közvetítésünk a linken: http://kettosmerce.blog.hu/2015/05/12/fekete_ruhas_apollok_vonulnak_a_tisteseges_egeszegugyert_percrol-percre
Posted by Kettős Mérce on Tuesday, May 12, 2015
16.53 Így fest a tömeg felülről, voltaképp nem is olyan fekete:
16:50 A következő felszólaló a szociális területről érkezett, Rózvég Zsuzsa (a nevek esetleges pontatlanságaiért elnézést kérünk), a Kútvölgyi Idősek Otthonából. Egy elrettentő adattal kezdi: kollégáinak átlag életkora 45 év fölötti, és nincs olyan, akinek ne lenne mozgásszervi betegsége.
16:40 Jelenleg 500-600-an lehetnek a téren, a szónok szerint "történelmet írnak":
16:37 A Clark Ádám tér színpadán egy viccel indítanak:
- Mi a különbség az alagút és a fizetés között?
- Az alagútból ki lehet jönni.
16.33 A Lánchídon is fekete ruhások vonulnak. A hangulat jó, de ma a szokásosnál kicsit nehezebb lesz megtalálni egymást a tömegben:
16.30 Tudósítónk szerint a 16-os busz felét már fekete ruhás ápolók foglalják el - a téma Felcsút, a Várkertbazár és a stadionok, vajon mi köze lehet mindennek az egészségügy roskadozó állapotához?
Az ő követeléseik még pontosítás alatt állnak, de ez a 6 pont a lényeg:
1. Biztonságos betegellátás feltételeinek teljes körű biztosítása
2. Egységes ágazati szabályozás
3. Életpálya modell kidolgozása a fenntartótól függetlenül
4. Alapilletmény jelentős emelése a teljes ágazatban
5. A hálapénz rendszer megszüntetése feltételeinek megteremtése
6. Tényleges érdekegyeztetés azonnali megkezdése
16.25 Mik a követelések?
A MESZK március 21-én fogadta el 12 pontos követelés listáját, ebben pontosabb, szakszerűbb tételeket találunk, és a laikus számára az is kiderülhet belőle, hogy az egészségügyi dolgozók mindegyik nem kap ruhát és cipőt munkájához, illetve a nővérszállások is rossz állapotban lehetnek.
A fő probléma persze a szégyenletesen alacsony bérek kérdése: a MESZK követelése 50 000 forintos havi emelés az idén; illetve egy olyan ágazati stratégia és életpályamodell, amire túl régen várnak a szektor dolgozói.
Íme a 12 pont:
1. Ágazati stratégiát az egészségügyi szakdolgozók élet-és munkakörülményéinek javítására!
2. Szakdolgozói életpályamodell azonnali bevezetését!
3. A bértárgyalás azonnali megkezdését és szektor semleges megvalósítását!
4. 50.000 forint/hó havi alapilletmény emelését 2015-ben!
5. A változó bérek, a már rendezett alapilletmény szerinti bérszámfejtését!
6. A szakdolgozók közösségi közlekedésének támogatását!
7. A szakdolgozók Cafetéria rendszerének bevezetését!
8. Védő-és munkaruhát, munkacipőt minden szakdolgozónak!
9. Nővérszállók létesítését, felújítását!
10. A szakdolgozói hatáskörök tisztázását nemzeti szinten és méltó ellentételezését!
11. Ágazati stratégiát a hiányszakmák felszámolását az egészségügyi szakdolgozói területen!
12. Az ápolásügy képviseletének megerősítését az Egészségügyért Felelős Államtitkárság struktúrájában!
16:15 Két menet lesz tehát: a nővéreket, ápolókat, asszisztenseket képviselő Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara (MESZK) a Hősök teréről indul, a gyülekező 17 órától van, beszédek 17.30-tól.
A másik demonstrációt az Őszintén az Egészségügyről Akciószövetség hirdette meg, a címe: Értetek, Értünk, Veletek. Ők a Clark Ádám térről ötkor indulnak, gyülekező 16.30-tól.
Az Akciószövetség tagjai közt találjuk az Autonóm Területi Szakszervezetet, az Alapellátó Orvosok Országos Szövetségét (FAKOOSZ), a Független Egészségügyi Szakszervezetet, a Magyarországi Mentődolgozók Szövetségét, a Magyar Orvosok Szövetségét, a Magyar Rezidens Szövetséget és az Orvosegyetemek Szakszervezeti Szövetségét. Ők a Sándor Mária ápolónő által indított mozgalom jegyében feketében lesznek.
16:00 Egy képben, miről szólnak a mai tüntetések:
15:57 Ez lesz az útvonal:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.