A szörnyű bérezési rendszer, a rossz munkakörülmények és megbecsülés hiánya ellen tüntetnek a szociális ágazat dolgozói. Az elmúlt hetekben aktív "szelfi-kampányt" folytattak a Facebookon és próbáltak tárgyalni a kormányzattal is. Miután ez utóbbi zsákutcába futott, most az utcán próbálnak érvény szerezni követeléseiknek. Kövesd az eseményeket percről percre a Kettős Mércén!
20.14 A demonstráció a Himnusszal ér véget.
19.58 A tüntetés lassan a végéhez ér. Záróaktusként egy kézfogó gesztusra kerül sor a színpadon: a szakszervezeti vezetők megfogják egymás kezét, hogy megmutassák, hogy elválaszthatatlanok, és a közszféra dolgozó együtt fognak küzdeni. Egyenként lépnek a mikrofonhoz a szervező és támogató szakszervezetek képviselői. "Jussunk nem csak a munkánk, nem csak sorsunk, de jussunk a jó és a tisztes bér is" - skandálják együtt a tüntetők.
19.55 A dolgozók arra is kérik a miniszterelnök, hogy kérje bocsánatot. Zúg a "mondjon le"!
19.50 Orbán Viktor azt ígérte, senki nem járhat rosszabbul, és hogy senkit nem hagynak az út szélén. De persze azt is mondta, hogy a tetteit figyeljük, ne a szavait. És tényleg, senki nem hagytak az út szélén, hanem belelőttek az útszéli árokba - véli a szónok.
19.46 "Többen vagyunk itt, mint egy hazai NB1-es meccsen" - mondja a következő beszélő. Orbán mai ötévérétékelője után ő is értékeli az elmúlt öt évet. A szociális biztonság erőforrás a nemzet számára - idézi a Nemzeti Együttműködés Rendszerének alapító nyilatkozataiból. Azóta eltelt öt év. A saját bérüket nem felejtették el emelni, arra van keret. Újabb stadionok építésére, arra van keret. Csak a szociális dolgozók fizetéseire nem.
19.44 Francois Villon Ballada a parlamenthez című versét szavalja el, Faludy György átköltésében.
19.41 Hajléktalanellátásban dolgozó szociális munkás a színpadon: Nem vagyok hős, nem vagyok valami bátor. Ezért úgy gondoltam, befogom a pofám. De azt csak én tudom a legjobban, hogy mit érzek. Mit érzek akkor, amikor egy kliensemmel szemben ülök, és tudom, három hónap múlva én is ott lehetek az ő helyében.
19.35 Tóth László angyalföldi szociális munkás és szakszervezeti tag beszél: "Kedves Miniszterelnök Úr, minket nem lehet leszalámizni!" Szerinte az ágazat dolgozói nem kérnek sokat, csak emberhez méltó béreket. És tudják, hogy egymás nélkül nem fog menni.
19.34 A konferanszié bejelenti, hogy a petíciójukat átvették.
19.32 Arra kérik a kormányt, hogy kiszámítható, megélhetést biztosító illetményrendszer és a szociális életpályamodell bevezetését. "Amennyiben így lesz, úgy aktualitását veszti a kérdés: ki segít a segítőknek?"
19.29 Cser Éva és Seres Ágnes bölcsődei szakemberek a Szegény Kisgyermeknevelők Panaszait olvassák fel. "Ma, május 29-én 300 forint van a pénztárcámban. Saját lakásról, családalapításról álmodni sem merek."
19.26 Papp szerint lenne költségvetési fedezet a fizetésemelésre. Arra kéri a kormányt, építse be a mostani költségvetésbe a béremelést. "Együtt vagyunk!" - fejezi be beszédét.
19.24 Habony Árpádhoz, az egykori pályatárshoz fordul, aki mint restaurátor vitrinbe rakta a koronát. Arra kéri, hogy segítsen.
19.21 A közművelődési dolgozók nevében Papp Éva szakszervezeti vezető beszél. Elmondja, a béreik alig a minimálbér fölött vannak, még mindig ugyanott, mint 2002-ben. A kormány nekik is csak halvány ígéreteket tesz, 2016-ra az életpályamodell tárgyalásáról. Ellenben ők ötven százalékos béremelést akarnak.
19.14 Újra Mészáros Balázs énekel, újra szól a Ha én rózsa volnék!
19.12 A konferanszié szerint nekik ki kell állniuk minden kiszolgáltatott csoportért, romákért, fogyatékkal élőkért, szegénységben élőkért, hajléktalanokért. Egy perc néma csendre kéri a tüntetőket.
19.10 Csodálatos pillanat a tüntetésen: a szerbiai szociális dolgozók egyik szakszervezetének képviselője fejezi ki szolidaritását a magyar kollégáival. Azt mondja a tüntetés híre nem csak a szerb, de bosnyák, horvát, szlovén és olasz kollégák között. A hír tovább fog terjedni, mert egy igazi nemzetközi csapatot alkotnak.
19.06 Egységben kell fellépnünk, hogy befolyásolni tudjuk a közvéleményt, hogy a társadalom szélesebb rétegei kiálljanak a szociális ágazatban dolgozók megbecsültségéért - véli Prikryl. A megoldást abban látja, ha büszkén felvállalják szakmájukat, és megosztják személyes történeteiket. Be kell bizonyítaniuk, hogy nem csak másokon, de magukon is tudnak segíteni.
19.02 Prikryl Edina kamaszkorában lakásotthonban lakott, az itt dolgozó szociális munkások, elmondása szerint, olyan értékrendet adtak neki, amely alapján ma is éli az életét. Ők segítettek abban, hogy hasznos része legyen a társadalomnak. A szociális munka eredményes és hosszú távon hasznos a társadalomnak - mondja. "Mindannyian büszkék lehetünk magunkra!"
19.00 Egy családgondozó szakember, Prikryl Edina lép a színpadra, aki saját élettörténetén keresztül mutatja be, miért is nélkülözhetetlen a szociális dolgozók munkája. "Szociális szakemberek nélkül ma nem állhatnék itt előttetek, mint kétdiplomás szociális szakember."
18.58 A három szakszervezet vezetője elindul átadni a petíciót.
18.56 2016-tól vezessék be a szociális dolgozó életpályát, és a bérek érje el az egészségügyi dolgozók bérszintjét - követeli a petíció. Az alacsonyabb végzettségű kollégák célzott felzárkóztatása is szerepel a petíció követelései között.
18.55 Magyarország jobban teljesít? - kérdi a petíció. Tüntetők: NEEEM!
18.54 A petíció első része felidézi az elmúlt években a kormány részéről érkező ígéreteket és az ígéretek áthágását. Egyetlen költségvetési tervezet sem tartalmazta az ágazat dolgozóinak a béremelését.
18.52 Kiss László, a Független Egészségügyi Szakszervezet elnöke felolvassa a tüntetők petícióját, amelyet a miniszterelnökhöz akarnak eljuttatni. Elmondja, nem ez az első petíciójuk, de ez lesz az utolsó.
18.50 A szónok szerint eljött a cselekvés ideje. Arra kéri az összes magyar munkavállalót, hogy fogjon össze, és együtt mutassa meg, hogy elég volt a becsapásból.
18.49 A csönd végén együtt kiáltják: Elég volt!
18.47 Nekünk nincs már mit mondanunk, ha az ágazatért felelős államtitkár azt mondja, sokan dolgoznak a szakmában, akik emberek közelébe sem szabad engedni. Itt véget ér a párbeszéd - kiáltja a sztrájkbizottság tagja. Arra kéri a tüntetőket, hogy fél perc néma csöndbe sűrítsenek bele minden panaszukat. "Mutassuk meg a csönd erejét".
18.45 A szociális ágazat dolgozóinak munkája az emberekről, a konkrét emberekről szólnak. Azokról, akik a társadalomban a legkiszolgáltatottabbak - mondja. "Mi a szegénység ellen küzdünk, nem a szegények ellen. Mi a hajléktalanság ellen küzdünk, nem a hajléktalanok ellen. Mi a saját családtagjaink kivándorlása ellen küzdünk, és nem a gazdasági bevándorlók ellen." Vajon ezért nem kellünk a hatalomnak - kérdi a szónok.
18.42 A szervező sztrájkbizottság tagja, Varga Andrea beszél: Nincsenek már szavaink. Elmondtuk a bajainkat, a kétségeinket és félelmeinket, elmondtuk, hogy a létminimum alatti béreket keresünk, és a létbizonytalanság rengeteg kollégánkat gyötri napi szinten. Elmondtuk, hogy az ágazat mind a 93 ezer tagjának szüksége a megbecsülésre.
18.35 Dr. Mészáros Balázs, a Magyar Szolidaritás Mozgalom nevű civil csoport elnökségi tagja lép a színpadra, nem beszédet mond, hanem kollégájával a Ha én rózsa volnék című dalt adják elő.
18.34 Hosszan szólnak a sípos és a dobok.
18.31 A tüntetés konferansziéja, Migács Tibor (a Szociális Munkások Demokratikus Szakszervezetének elnöke, a Szociális Területen Dolgozók Szakszervezetének alelnöke) szerint sokan tüntettek már ezen a helyszínen, de soha nem voltak ennyien. Nagy tapsot kér azoknak, akik ma azért nem jöhettek tüntetni, mert épp dolgoznak.
18.30 Az Alkotmány utca megtelt, és még a tömeg vége nem érkezett meg.
18.15 A menet eleje most érkezik az Alkotmány utcába.
18.05 A menet az Andrássy út - Bajcsy-Zsilinszky út sarkánál tart, és ahogy a kép baloldalán is látszik, az ápolók megmozdulásait beindító Sándor Mária integet és buzdítja a szociális dolgozókat.
17.53 Az Andrássy úton található üzletekből néha dolgozók lépnek ki és buzdítják a tömeget! Az autósok szintén szolidaritásukat fejezik ki - dudálással.
17.45 A Párbeszéd Magyarországért politikusa, Szabó Rebeka is feltűnt a tömegben.
17.36 És Győrből is vannak.
17.35 Sokan érkeztek vidékről is, tudósítónk kalocsaiakat és zalaegerszegieket szúrt ki eddig.
17.30 Már közel 5000 lehetnek a menetben, sokan az ápolók tüntetéséről híressé vált fekete pólót viselik.
17.25 Pár transzparens a menetből:
17.18 A menet elülnézetből. A tolókocsiban ülő bábun a "Gondoskodj rólam!" felirat olvasható.
17.15 Állandó sípszó mellett elindult a menet.
17.10 A fúvószenekar mögé sorakoznak fel az emberek, így vonulnak végig hamarosan az Andrássy úton.
17.05 Még folyamatosan érkeznek demonstrálók a helyszínre, Szél Bernadett az LMP társelnöke is befutott.
17.02 Látássérült tüntető a szociális dolgozók mellett áll ki!
17.00 Egy egész fúvószenekar is ott van, és buzdítja a demonstrálókat. A sípszó sem áll meg egy pillanatra sem.
16.55 A szervezők arra kértek mindenkit, hogy ne hozzanak pártzászlókat. De ettől még pártpolitikusok is vannak a tömegben, tudósítónk a jobbikos Vágó Sebestyént szúrta ki az imént.
16.50 Nem sokkal a kezdés előtt már 1000 ember gyűlt össze a Kodály köröndön, sípokkal és dobokkal felfegyverkezve.
16.40 A Kettős Mérce a kezdetektől figyelemmel kíséri a szociális ágazat dolgozóinak ügyét, felháborítónak tartjuk ugyanis, hogy a kormány szegényellenes politikája utáni katasztrófát eltakarítani próbáló dolgozókat, a társadalmi szolidaritási munkát napi rendszerességgel végző dolgozókat ilyen módon kezeli a kormány.
Ha az elmúlt öt évben volt olyan tüntetés, amelynek követeléseire az ember azt mondta, 101%-ban jogosak, akkor ez lesz az. A szociális ágazat dolgozóinak állami fizetése ennek az egész országnak a szégyene. Az ágazatban az átlagos nettó fizetés 83 ezer forint. Ebből kell nem éhen halni, ebből kell BKV-zni a munkahelyre, felnevelni a gyereket - írtuk nemrégiben.
16.35 A megmozdulást szervező sztrájkbizottság három pontban foglalta össze a dolgozók követeléseit:
1. Az egészségügyi dolgozói illetmény-, illetve bértábla kiterjesztése a szociális ágazatban foglalkoztatottakra (mind a szakdolgozókra, mind a kisegítő dolgozókra), jogállástól függetlenül.
2. A szociális ágazatot érintően rendszeres érdekegyeztető tárgyalások megkezdése és folytatása a kormányzat és az ágazatban érintett érdekképviseleti szervezetek közt.
3. A szociális ágazat egészére kiterjedően a munkaközi szünet legyen a munkaidő része.
16.30 A szociális dolgozók a Kodály köröndön gyülekeznek, innen 5 órakor menet indul az Andrássy úton. Végállomás az Alkotmány utca Kossuth tér felőli része, ahol beszédek hangzanak majd el, a demonstrálók petíciót és leveleket is átadnak a hatalom képviselőinek.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.