Kettős Mérce

  • Munka
  • Szegénység
  • Egészségügy
  • Lakhatás
  • Sajtó
  • K/A
  • Brüsszel+/-

A Mérce legújabb cikkeiért és friss hírekért kattints ide!

Így néz ki egy magyar baloldali fiatal

Így néz ki egy magyar baloldali fiatal

Kettős Mérce vendégszerző
Tetszik
0
2015. június 23. kedd, 8:39
mszp tüntetés baloldal ifjúság dk LMP Fidesz PM

Szinte már közhelyszerűnek hangzik a kijelentés, hogy a magyar baloldal válságban van. Pártjai nem találják önazonosságukat, szerepüket, választóikat, illetve pozíciójukat a magyar politikai palettán belül. Ez az állítás ugyanakkor csak részben legitim, hiszen a rendszerváltás óta felnőtt egy nemzedék, amely a magyar baloldal újjászületésének záloga is lehet. A radikális, jobboldali attitűdökkel rendelkező kuruc.info nemzedék mellett az új baloldal, a „Critical Mass” tagjai is egyre markánsabban reprezentálják magukat a fiatal társadalomban.

Legalábbis erre mutatnak rá a jövő értelmiségei, az egyetemisták és főiskolások körében végzett legújabb, az Aktív Fiatalok Kutatócsoport által végzett 2015-ös kutatás eredményei. A vizsgálat adatai alapján ebben a társadalmi csoportban a Jobbik a legnépszerűbb párt (22 százalék), de az LMP-t is a válaszadók majd 15 százaléka választotta, így téve a második legnépszerűbb formációvá. A kérdés tehát joggal merülhet fel, hogy mit lehet tudni erről az új nemzedékről? Melyek a legfontosabb jellemzői? Kik a tagjai?

A következőkben helyesen vagy helytelenül, de a „Critical Mass”-nemzedék elnevezéssel fogom illetni azoknak az értelmiségi fiataloknak a csoportját, akik így vagy úgy, értékorientáció, esetleg pártpreferencia szintjén, de kötődnek a baloldali értékekhez, szervezetekhez. Vágjunk is a közepébe, és röviden foglaljuk össze, hogy a kutatás eredményei alapján mit is kell róluk tudnunk:

1. Ahogy már említettük, köreikben az LMP a legnépszerűbb párt a maga majd 15 százalékával, amely legfőképp annak köszönhető, hogy erős anti-establishment jellemzi politikai gondolkodásukat. Ennek alapvető következménye, hogy a hagyományos, konvencionális értékeket képviselő pártok (pl. MSZP - 3 százalék, DK - 2 százalék) egyáltalán nem népszerűek, támogatottságuk lényegében elhanyagolható ebben a társadalmi csoportban. A kutatás 2013-as eredményeihez képest az LMP vezető szerepe elsősorban az Együtt-PM pártszövetség „kinyiffanásának” köszönhető, hiszen két évvel ezelőtt e tömörülés aratta le a babérokat a hallgatók között. Amennyiben a parlamenti küszöböt vesszük alapul, akkor még a PM 4 százalékos támogatottsága értékelhető lehet, főleg úgy, hogy a biztos szavazó, pártot választók között 8 százalékponton állnak.

2. Amennyiben azoknak a hallgatóknak az értékpreferenciáit nézzük, akik az LMP-vel vagy a PM-el szimpatizálnak, akkor elmondhatjuk, hogy az ideológiai skálán egyértelműen a baloldalra helyezik el önmagukat, továbbá mérsékeltek és liberálisok.

3. A gondolkodásukat leginkább egy egyfajta liberális szabadgondolkodás, européer tudat jellemzi. Az LMP szimpatizánsainál továbbá előkerül a környezetvédelem, illetve a rend és stabilitás fontossága. Meglepő módon nem tartják önmagukat szociáldemokratának, e gondolkodásmód csak az MSZP-t preferálók körében jelent meg, ugyanakkor az ő számarányuk kifejezetten alacsony.

4. A pártpreferenciával rendelkező hallgatók között (illetve a teljes populációhoz képest is) ők a leginkább demokrácia-elkötelezettek, majdnem kétharmaduk egyértelműen demokrácia-párti.

5. Ugyanakkor ők a legelégedetlenebbek a mai magyar demokrácia működésével (LMP szavazók esetében 76 százalékuk elégedetlen, a többi bal-balközép szavazó esetén ez az arány 82 százalék).

6. Külön érdekesség, hogy a 2014. évi őszi, illetve 2015. évi téli kormányellenes-tüntetéseken e nemzedék tagjai aktív szerepet vállaltak. Mintegy 21 százalékuk mondta azt, hogy ténylegesen részt vett a megmozdulásokon, illetve ugyanekkora arányuk jelezte, hogy bár nem volt jelen a tüntetéseken, de szeretett volna elmenni rájuk. Nem meglepő módon ez a fideszes hallgatók esetében csak 6, illetve 5 százalék, tehát ők lényegében izolálták magukat a történésektől. Az említett kormányellenes-tüntetések baloldali jellegét mutatja az is, hogy a Jobbik szimpatizánsai is kimaradtak a megmozdulásokból, mintegy 8 százalékuk vallotta csak azt, hogy ott volt e tüntetések egyikén.

7. A Fidesz-szimpatizánsok és a Critical Mass nemzedék között éles cezúra érzékelhető, amely elsősorban a társadalmi valóság teljesen eltérő érzékelésében ölt testet. Míg a fideszesek szerint a magyar demokráciával minden rendben van, hiszen 76 százalékuk elégedett annak működésével, addig a CM-nemzedék esetén pont fordított trend jelenik meg. Úgy látszik, létezhet egy országban két valóság. A különbségek persze ennyiben nem merülnek ki: a fideszesek körében fontos a vallásosság, illetve az ideológiai tengelyen sokkal inkább jobboldali, konzervatív irányban helyezik el önmagukat, de ők is mérsékeltek. A politikai érdeklődés intenzitása kapcsán ugyanakkor nincs differencia. A fideszesek politikai gondolkodása sokkal heterogénebb. Annak ellenére, hogy 17 százalékuk elsősorban konzervatívnak és hagyománytisztelőnek, illetve 14 százalékuk kereszténydemokratának tartja önmagát, a Critical Mass-nemzedék köreiben tetten érhető gondolatiság, vagyis a liberális szabadgondolkodás (14 százalék) és az européer tudat (12 százalék) is jellemző rájuk. A két hallgatói csoport érdekes közös metszéspontja a rend és stabilitás említése, melyet a fideszesek 12 százaléka mondott. Továbbá az is elgondolkodtató, hogy az erős nemzeti érzés nem jellemző rájuk, csak 6 százalékuk vallotta azt, hogy elsősorban ez a gondolkodásmód vall rá (szemben a jobbikos hallgatókkal, akiknek 22 százaléka mondta önmagáról ugyanezt).

8. Továbbra is jellemző a Budapest-központúság, az LMP szimpatizánsainak 28 százaléka Budapesten él, amely bőven meghaladja az átlagot, 50 százalékuknak megyei jogú vagy más városban van az állandó lakhelye, míg 22 százalékuk lakik csak községben. Csak érdekességképpen a Jobbik szavazóinak körében ez a következőképpen néz ki: 11 százalékuk budapesti, 56 százalékuk vidéki városban él, illetve 33 százalékuknak község az állandó lakhelye (fontos megjegyezni, hogy itt állandó lakhelyről beszélünk, amely az egyetemisták körében elég képlékeny, nem mindig esik egybe a tartózkodási hellyel).

9. A családi hátterüket tekintve szüleik magasan iskolázottak, a szülők nagyjából 50 százalékának (az LMP szimpatizánsok esetében) főiskolai, egyetemi végzettsége van. Az összehasonlítás kedvéért ez a jobbikosok kapcsán 30 százalék (a teljes populáció átlaga pedig 44 százalék).

10. Az anyagi helyzetüket tekintve 28 százalékuk az vallotta, hogy gondok nélkül él, 57 százalékuk pedig pénze okos beosztásával jól kijön a jövedelmeiből. Tehát összességében egy jó anyagi körülmények között élő hallgatói csoportról beszélhetünk, ugyanakkor az átlaghoz képest ezek az arányok nem kirívóak (pl. a fideszesek esetén 30-57 százalék az arány).

Az adatok rengetegében persze elveszhet az ember, és arról sem szabad elfeledkeznünk, hogy minden adat csakis annyira megbízható, amennyire a válaszadó az volt. Mindenesetre a homályos kép talán tisztult valamelyest, és ha arra az egyszerű kérdésre szeretnénk egyszerű és tömör választ adni, hogy milyen a mai magyar baloldali fiatal, akkor azt mondhatnánk, hogy: túllépett a hagyományos politikai eliten és pártokon, gondolkodását pedig a szabad, nyugatias, demokratikus progresszió elvei határozzák meg.

Kovács Tamás
Ifjúságkutató

mszp tüntetés baloldal ifjúság dk LMP Fidesz PM Kettős Mérce vendégszerző 2015. 06. 23. Tovább →
Tetszik
0
komment

Nyomj egy tetsziket, és olvasd a Kettős Mércét a Facebookon!

Ajánlott bejegyzések:

  • Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat össze Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat össze
  • A német liberálisok nagy visszatérése A német liberálisok nagy visszatérése
  • Újabb sztrájk jön az Operaházban  Újabb sztrájk jön az Operaházban 
  • Itt az EU új menekültügyi tervezete, az együtt nem működő tagországok büntetésre számíthatnak Itt az EU új menekültügyi tervezete, az együtt nem működő tagországok büntetésre számíthatnak
  • Liberálisozva, röhögcsélve gúnyolták ki az Index KFC-ben megvert újságíróját Mészáros Lőrinc tévéjében Liberálisozva, röhögcsélve gúnyolták ki az Index KFC-ben megvert újságíróját Mészáros Lőrinc tévéjében

A bejegyzés trackback címe:

https://kettosmerce.blog.hu/api/trackback/id/tr187565262

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Leírás

Ide írhatsz levelet nekünk!

Hirdetés

Legfrissebb cikkeink

  • Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyertesei
    Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyerteseiEstefelé már szinte minden adat beérkezett Csehország választási központjába a voksolásról, így kimondhatjuk, hogy a nyertes a “korrupt elitek” ellen keresztesháborút hirdető, a rendszerváltás után...
  • Adjunk hitet magunknak október 23-án!
    Adjunk hitet magunknak október 23-án!Az október 23-i civil tüntetés valójában nem a rendező Közös Ország Mozgalomról és nem is a pártokról szól, amelyek majd 2018-ban indulnak. Fél évvel a választás előtt az a kérdés, megmutatjuk-e,...
  • Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat össze
    Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat összeA milliárdos Andrej Babiš és populista pártja  az ANO nyeri a cseh választásokat a Europe Elects modellbecslése szerint 26-27%-al az ANO lesz az első, a második helyen a szélsőjobboldali SPD és a...
  • A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasolják
    A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasoljákA néppárti spanyol kormány mai ülésén Katalónia autonómiájának felfüggesztésére tett javaslatot. Ha a jobboldali többségű szenátus rábólint a döntésre, akkor  a régió kormánya által gyakorolt...
  • Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshez
    Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshezA sajtóban nagy visszhangot kapott a Pew Research Center képviseleti demokrácia támogatottságáról szóló globális felmérése. Bombasztikus címeket olvashattunk: a magyarok negyede diktátort akar, csak...
  • A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?
    A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?Csehországban képviselőházi választásokat tartanak október 20-án és 21-én. Bár egyre kevésbé merünk a közvélemény-kutatásokra és felmérésekre szentírásként tekinteni, szinte biztos, hogy az új...
  • A német liberálisok nagy visszatérése
    A német liberálisok nagy visszatéréseA 2013-ra látványosan összeomló német liberális párt, az FDP az évtized európai politikai visszatérését hozta össze a szeptember 24-i német szövetségi választásokon. De milyen ez a párt, mit képvisel,...
  • Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi Lillától
    Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi LillátólPedig lenne miért. Van ugyanis, ami nem hit kérdése. Az ATV valamiért jó ötletnek gondolta, hogy A nap kérdése ez legyen: „Sárosdi Lilla színésznő azt állítja, hogy Marton László Kossuth-díjas...
  • Je suis KFC-s munkavállaló
    Je suis KFC-s munkavállalóPuzsér Róbert szerint proli pofon csattant Szabó Zoltán Indexes újságíró arcán, amelyet maga az újságíró állított elő. A Fidesz publicistája szerint pedig az Indexet ütötték meg a KFC-ben, és a...
  • Újabb sztrájk jön az Operaházban 
    Újabb sztrájk jön az Operaházban Három szakszervezet hirdetett meg munkabeszüntetést a Magyar Állami Operaházban csütörtökön, a dolgozókkal kötött kollektív szerződés hiánya miatt. A sztrájkra A hugenották október 28-i bemutatója...

Kettős Mérce

Támogatónk

A Kettős Mérce részt vesz a „Network 4 Debate” projektben. Támogatónk a Nemzetközi Visegrádi Alap.

Keresés

Archívum

  • 2017 október (55)
  • 2017 szeptember (61)
  • 2017 augusztus (63)
  • 2017 július (68)
  • 2017 június (58)
  • 2017 május (61)
  • 2017 április (68)
  • 2017 március (68)
  • 2017 február (61)
  • 2017 január (64)
  • 2016 december (65)
  • Tovább...
Creative Commons Licenc
Impresszum | Támogasd a Mércét! | About us | Egyesület | Átláthatóság
Facebook Tumblr Twitter Youtube
süti beállítások módosítása
Dashboard