Kettős Mérce

  • Munka
  • Szegénység
  • Egészségügy
  • Lakhatás
  • Sajtó
  • K/A
  • Brüsszel+/-

A Mérce legújabb cikkeiért és friss hírekért kattints ide!

Európa támadása a görög demokrácia ellen

Európa támadása a görög demokrácia ellen

Kettős Mérce vendégszerző
Tetszik
0
2015. június 29. hétfő, 17:45
külföld megszorítás imf újbal EU Görögország Sziriza Ciprasz

Az európai vezetők még mindig nem látták be, hogy a görögökre kényszerített gazdasági csomag csak még mélyebbre vezet a kilátástalanságban - véli Joseph Stiglitz Nobel-díjas közgazdász. A Project Syndicate portálon megjelent írásában azt jósolja, az évtizedekig húzódó garantált leépülés helyett a görög polgárok vasárnap kezükbe vehetik a sorsukat, és egy nagy kockázatokkal járó, de reménytelibb alternatíva mellett is dönthetnek. Az alábbiakban a szöveg magyar nyelvű fordítását olvashatjátok.

Külső szemlélők számára úgy tűnhet, az Európában egyre erősödő civakodás és keserűség elkerülhetetlen következménye a Görögország és hitelezői közötti keserű végjátéknak. Valójában azonban az európai vezetők most kezdik felfedni a szemünk előtt zajló adósságválság igazi természetét, és a megfejtés nem kellemes: a dolog inkább szól hatalomról és demokráciáról, mint pénzről és gazdaságról.

Persze a trojka által öt évvel ezelőtt Görögországra tukmált program mögötti gazdasági realitás is szörnyű, amely az ország GDP-jének huszonöt százalékos csökkenését eredményezte. Nem jut eszembe olyan korábbi gazdasági válság, amely ennyire szándékos lett volna, és ilyen katasztrofális következményekkel járt volna: például a görög munkanélküliségi ráta a fiatalok körében ma meghaladja a hatvan százalékot.

Elképesztő, hogy a trojka visszautasít bármilyen felelősséget mindezekért, vagy az, hogy nem ismeri be, előrejelzései és modelljei mennyire rosszak voltak. De ami még meglepőbb, hogy Európa vezetői sem tanultak az eddigiekből. A trojka még mindig azt követeli Görögországtól, hogy a GDP 3,5 százalékának megfelelő elsődleges költségvetési többletet produkáljon 2018-ra.

dsk.JPG

Dominique Strauss-Kahn, az IMF volt igazgatója  napokban tette közzé, szerinte milyen hibákat követtek el a "görög válság" kezelésekor

Közgazdászok világszerte elítélték, hogy a kitűzött cél büntető jellegű, hiszen ennek elérése kikerülhetetlenül azt is jelenti, hogy az ország még mélyebbre süllyed. És valóban, még ha a görög adósságot eddig elképzelhetetlen mértékben is átstrukturálják, az ország továbbra is válságban marad, amennyiben a vasárnap sorra kerülő villámnépszavazáson a polgárok elkötelezik magukat a trojka céljai mellett.

Az elmúlt öt évben a világon kevés ország ért el a görögökéhez hasonló méretű sikereket a magas elsődleges hiány többletbe való átfordítása tekintetében. És bár ennek emberi szenvedésben mért ára óriási volt, a görög kormány mostani javaslataival is nagyon próbálkozott megfelelni a hitelezők elvárásainak.

Fogalmazzunk világosan: a Görögországnak adott óriási kölcsönökből szinte semennyi nem landolt ténylegesen az országban. Inkább a magánszektorbeli hitelezők – köztük a német és francia bankok – kifizetésére ment el. Görögország csak egy csekély alamizsnát kapott, ám óriási árat fizetett azért, hogy megőrizze az említett országok bankrendszerét. A Nemzetközi Valutaalap és a többi „hivatalos” hitelezőnek pedig nincs szükségük arra a pénzre, amit most követelnek. A business-as-usual forgatókönyve szerint a befolyó pénzt nagy valószínűséggel újra visszakölcsönözték volna a görögöknek.

De még egyszer, ez nem a pénzről szól. Hanem a „határidőkről”, amelyek értelme, hogy Görögország beadja a derekát, és elfogadja az elfogadhatatlant – nem pusztán megszorító-intézkedéseket, de újabb visszafejlődést hozó és büntető jellegű politikákat is.

De miért tenne ilyet Európa? Miért ellenzik az Európai Unió vezetői a mostani népszavazást, és miért nem hajlandók pár nappal meghosszabbítani a június 30-i visszafizetési határidőt? Elvégre Európa nem a demokráciáról szól?

Januárban a görög polgárok egy olyan kormányra szavaztak, amely a megszorítások befejezése mellett kötelezte el magát. Ha a kormány simán csak a kampányígéreteit szeretné teljesíteni, akkor már rég elutasította volna a hitelezők javaslatait. Mindazonáltal meg akarta adni az esélyt a görögöknek, hogy mérlegeljék az ügyet, amely oly fontos az ország jövőbeli jóléte szempontjából.

Ez a népi legitimitással való törődés azonban nem kompatibilis az eurózóna politikájával, amely sosem volt egy kimondottan demokratikus projekt. A tagállamok kormányainak többsége nem kérte a polgárok jóváhagyását ahhoz, hogy a pénzügyi szuverenitást az Európai Központi Bankra ruházza át. Amikor Svédország mégis megkérdezte polgárait, a svédek nemet mondtak erre. Megértették ugyanis, hogy a munkanélküliség emelkedne, ha az ország pénzügyi politikáját egy olyan központi bank írná elő, amely egyoldalúan az inflációra koncentrál (és így nem figyel eléggé a pénzügyi stabilitásra). A svéd gazdaság ezt megsínylette volna, mivel az eurozóna gazdasági modellje olyan hatalmi viszonyokra alapozott, amelyek a dolgozókat hozták hátrányos helyzetbe.

És amit most látunk, tizenhat évvel azután, hogy az eurozóna intézményesítette ezeket a hatalmi viszonyokat, az nem más, mint a demokrácia ellentéte: sok európai vezető véget szeretne vetni Alekszisz Ciprasz miniszterelnök baloldali kormányzásának. Végső soron ugyanis nagyon kényelmetlen nekik, hogy Görögországnak olyan kormánya van, amely ellenzi azokat a szakpolitikákat, amelyek oly sok fejlett országban növelték az egyenlőtlenségeket, és elkötelezett a gazdagok zabolátlan hatalmának megfékezése mellett. Úgy tűnik, az európai vezetők azt gondolják, képesek megbuktatni a görög kormányt azzal, hogy belekényszerítik a mandátumával ellentétes egyezmény elfogadásába.

Nagyon nehéz tanácsot adni a görögöknek arról, hogyan is szavazzanak július 5-én. Egyik alternatíva – a trojka feltételeinek elfogadása vagy visszautasítása – sem lesz könnyű, és mindkettő óriási kockázatokkal jár. Az igen győzelme egy szinte vég nélküli gazdasági válságot jelentene. A lemerült országnak – amely eladta összes vagyonát, és amelynek fiatal, tehetséges polgárai mind kivándoroltak – talán egyszer végül elengednék az adósságait; talán egy közepes jövedelmű gazdasággá töpörödve Görögország végül kaphatna segítséget a Világbanktól. Mindez megtörténhetne a következő évtizedben, vagy talán az utána következőben.

Ezzel szemben a nem-szavazat legalább megnyitná annak lehetőségét, hogy Görögország, saját erős demokratikus hagyományaira támaszkodva kezébe vegye sorsának irányítását. A görögök lehetőséget kapnának arra, hogy maguk alakítsák azt a jövőt, ami valószínűleg nem lesz annyira virágzó, mint a múlt, de sokkal reménytelibb, mint a jelen esztelen tortúrája.

Én tudom, hogyan szavaznék.

külföld megszorítás imf újbal EU Görögország Sziriza Ciprasz Kettős Mérce vendégszerző 2015. 06. 29. Tovább →
Tetszik
0
komment

Nyomj egy tetsziket, és olvasd a Kettős Mércét a Facebookon!

Ajánlott bejegyzések:

  • Adjunk hitet magunknak október 23-án! Adjunk hitet magunknak október 23-án!
  • Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshez Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshez
  • A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban? A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?
  • Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi Lillától Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi Lillától
  • Itt az EU új menekültügyi tervezete, az együtt nem működő tagországok büntetésre számíthatnak Itt az EU új menekültügyi tervezete, az együtt nem működő tagországok büntetésre számíthatnak

A bejegyzés trackback címe:

https://kettosmerce.blog.hu/api/trackback/id/tr497583404

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Leírás

Ide írhatsz levelet nekünk!

Hirdetés

Legfrissebb cikkeink

  • Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyertesei
    Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyerteseiEstefelé már szinte minden adat beérkezett Csehország választási központjába a voksolásról, így kimondhatjuk, hogy a nyertes a “korrupt elitek” ellen keresztesháborút hirdető, a rendszerváltás után...
  • Adjunk hitet magunknak október 23-án!
    Adjunk hitet magunknak október 23-án!Az október 23-i civil tüntetés valójában nem a rendező Közös Ország Mozgalomról és nem is a pártokról szól, amelyek majd 2018-ban indulnak. Fél évvel a választás előtt az a kérdés, megmutatjuk-e,...
  • Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat össze
    Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat összeA milliárdos Andrej Babiš és populista pártja  az ANO nyeri a cseh választásokat a Europe Elects modellbecslése szerint 26-27%-al az ANO lesz az első, a második helyen a szélsőjobboldali SPD és a...
  • A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasolják
    A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasoljákA néppárti spanyol kormány mai ülésén Katalónia autonómiájának felfüggesztésére tett javaslatot. Ha a jobboldali többségű szenátus rábólint a döntésre, akkor  a régió kormánya által gyakorolt...
  • Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshez
    Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshezA sajtóban nagy visszhangot kapott a Pew Research Center képviseleti demokrácia támogatottságáról szóló globális felmérése. Bombasztikus címeket olvashattunk: a magyarok negyede diktátort akar, csak...
  • A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?
    A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?Csehországban képviselőházi választásokat tartanak október 20-án és 21-én. Bár egyre kevésbé merünk a közvélemény-kutatásokra és felmérésekre szentírásként tekinteni, szinte biztos, hogy az új...
  • A német liberálisok nagy visszatérése
    A német liberálisok nagy visszatéréseA 2013-ra látványosan összeomló német liberális párt, az FDP az évtized európai politikai visszatérését hozta össze a szeptember 24-i német szövetségi választásokon. De milyen ez a párt, mit képvisel,...
  • Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi Lillától
    Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi LillátólPedig lenne miért. Van ugyanis, ami nem hit kérdése. Az ATV valamiért jó ötletnek gondolta, hogy A nap kérdése ez legyen: „Sárosdi Lilla színésznő azt állítja, hogy Marton László Kossuth-díjas...
  • Je suis KFC-s munkavállaló
    Je suis KFC-s munkavállalóPuzsér Róbert szerint proli pofon csattant Szabó Zoltán Indexes újságíró arcán, amelyet maga az újságíró állított elő. A Fidesz publicistája szerint pedig az Indexet ütötték meg a KFC-ben, és a...
  • Újabb sztrájk jön az Operaházban 
    Újabb sztrájk jön az Operaházban Három szakszervezet hirdetett meg munkabeszüntetést a Magyar Állami Operaházban csütörtökön, a dolgozókkal kötött kollektív szerződés hiánya miatt. A sztrájkra A hugenották október 28-i bemutatója...

Kettős Mérce

Támogatónk

A Kettős Mérce részt vesz a „Network 4 Debate” projektben. Támogatónk a Nemzetközi Visegrádi Alap.

Keresés

Archívum

  • 2017 október (55)
  • 2017 szeptember (61)
  • 2017 augusztus (63)
  • 2017 július (68)
  • 2017 június (58)
  • 2017 május (61)
  • 2017 április (68)
  • 2017 március (68)
  • 2017 február (61)
  • 2017 január (64)
  • 2016 december (65)
  • Tovább...
Creative Commons Licenc
Impresszum | Támogasd a Mércét! | About us | Egyesület | Átláthatóság
Facebook Tumblr Twitter Youtube
süti beállítások módosítása
Dashboard