Magyarországi baloldali szervezetek nyilatkozatot tettek közzé, melyben Európa felelősségét és ezért cselekvési kötelességét fogalmazzák meg a menekültválság kapcsán. A helyzet nem csupán politikai kihívásokkal és veszélyekkel van teli, de ezek mind szorosan kapcsolódnak az emberiesség elvéhez, szociális- és munkaügyi kérdésekhez. Nyilvánvaló, hogy a válságot rövid távon nem sikerült kezelni, de hogy legalább középtávon a megoldás irányába mozduljunk el, ahhoz járulnak hozzá az alábbi követelések. A nyilatkozathoz várják az érdekképviseleti- és szakszervezetek csatlakozását.
A nyilatkozat angolul itt olvasható, magyarul pedig alább tesszük közzé.
Kép a Twitterről szeptember 12-éről, amely napon ezrek és tízezrek gyűltek össze európai és más nagyvárosokban, hogy kiálljanak a menekültek jogaiért.
Nyugat-Ázsia és Észak-Afrika válsága egyre mélyül. A másfél évtizede zajló fegyveres konfliktussorozat amerikai, európai kulcsszereplői és térségbeli szövetségeseik továbbra sem hajlandóak lemondani a brutális beavatkozások nemzetközi jogi szempontból védhetetlen politikájáról. A politikai erőszak fenntartásának célja világos: a fegyverpiac, a kereskedelmi utak, valamint a nyersanyagforrások, mindenekelőtt az olaj feletti kontroll megszerzése.
A NATO-t és a nagyhatalmakat nem csak a válság kirobbantásáért, de a harcok civil áldozataiért és a menekülők több milliós áradatáért is felelősség terheli. Ennek ellenére nem csak, hogy nem mutatnak komoly elszántságot a válság következtében megindult veszélyes folyamatok megfékezésére, de a több évszázados koloniális hagyományokhoz híven megpróbálnak a nagyhatalmi beavatkozások Európát érintő negatív következményeitől is megszabadulni.
A válság és a beavatkozások hatására útnak indult embertömeg egy része az Európai Unióba próbál eljutni és ott menekült státuszt kérni. A menekülőket az EU és Délkelet-Európa egyre több államában éri üldöztetés és megaláztatás. Calais-tól Röszkéig rendőri és hatósági brutalitások sorozatáról hallani. Az európai jobboldal és szélsőjobboldal, valamint az általuk felhergelt tömegek lelkes tetszésnyilvánítása közepette pengés kerítések épülnek - többek között - Bulgáriában, Magyarországon és a francia-angol határterületen. A nemzetközi és nemzeti alapjogi-, illetve menekültjogi szabályozással szöges ellentétben álló rendelkezéseket foganatosítanak többek között Magyarországon. A politikai hatalmat kiszolgáló sajtó sokszor megalázó és embertelen hangon beszél a menekült emberekről, az Unió több országában uszító jellegű plakátokkal, központilag kiküldött, idegenellenes válaszokat sugalló kérdőívekkel találkozhatunk, és nem ritkák a menekülő emberek fizikai megsemmisítését követelő megnyilatkozások sem. Mindeközben az érintett államok képtelenek a közös és összehangolt fellépésre, csupán a menekültek egy kis részének kívánnak menekültjogi státuszt adni, és lehetséges és kielégítő megoldásnak tartják emberek tízezreinek tetszőlegesen megállapított kvóták szerinti „osztogatását”. Aimé Césaire 1950-ben megfogalmazott örök érvényű szavaival: „Európa morálisan és spirituálisan védhetetlen”.
Ezen folyamatokat látva a magyarországi baloldali szervezetek nevében követeljük, hogy a nyugati és európai katonai hatalmak, illetve térségbeli szövetségeseik haladéktalanul hagyjanak fel minden olyan katonai és politikai beavatkozással, amelyek nem a háborús konfliktus csillapítását és az adott államok békéjének és stabilitásának megteremtését szolgálják. A beavatkozó államok hozzanak létre a rombolás mértékének függvényében megállapított nemzetközi helyreállítási alapot. E lépések hiányában nemzetközi tiltakozóakciók megszervezését tartjuk szükségesnek.
Az USA és az Európai Unió, illetve a beavatkozó államok haladéktalanul utaljanak jelentős összegeket Libanonnak, Jordániának, Törökországnak, Iránnak és Pakisztánnak az ott élő több mint ötmillió határon túli menekült tisztességes ellátása céljából.
Az Európai Unió, Észak-Amerika és Délkelet-Európa államai a menekültjogi szabályozás más formái mellett kínálják fel a kollektív, automatikus és időszakos védelem lehetőségét a folyamatos háborús erőszaknak kitett területek valamennyi menekültje számára annak érdekében, hogy mind a befogadó államok, mind pedig a menekültek időt nyerjenek a hosszabb távú lehetőségek átgondolására. A jelenlegi kaotikus helyzetben képtelenség felelős döntéseket hozni. A kapcsolódó ellátások színvonalát egységesíteni kell, a befogadó országok között e tekintetben nem lehet tartósan fennálló különbség.
Követeljük, hogy a befogadó térségekben az állami szervek maradéktalanul tegyenek eleget a szociális ellátások tekintetében rájuk háruló kötelezettségeiknek. Az adott államok hozzanak létre a segítő civil szervezetek számára hozzáférhető pénzügyi alapokat. Ezen fiskális terheket a geopolitikai csatározásokból legnagyobb hasznot húzó tőke fedezze saját jövedelmeiből annak érdekében, hogy a befogadó társadalmak szociális ellátórendszerei emiatt ne szenvedjenek kárt, és ne indulhasson áldatlan küzdelem a különféle kiszolgáltatott társadalmi csoportok között. Nagy veszélyét látjuk annak, hogy a jobboldali és szélsőjobboldali erők a helyi lakosságot a nacionalista hisztériakeltés taktikájával élve megpróbálják a más országokból érkező menekültekkel szembefordítani, hogy ezáltal eltereljék a figyelmet a fennálló szociális- és osztályellentétekről.
A kiszolgáltatott migráns csoportok számára hozzanak létre közösségi alapon működő termelői és szolgáltatói szervezeteket, amelyek kielégítő munkafeltételek mellett biztosítanak számukra munkát. Ily módon talán elkerülhető, hogy a nyugati vállalatok az újonnan érkező és minden tekintetben kiszolgáltatott helyzetben lévő migránsok foglalkoztatásával tovább rontsák a transznacionális migráns munkásosztály amúgy is rendkívül kedvezőtlen munkakörülményeit.
Mindezen törekvéseinkben számítunk az észak-amerikai és európai szakszervezetek és más baloldali elkötelezettségű érdekképviseleti szervezetek támogatására."
AZ ALÁÍRÓK VÁRJÁK TOVÁBBI CIVILSZERVEZETEK CSATLAKOZÁSÁT
- ATTAC Magyarország Egyesület
- Baloldali Alternatíva Egyesülés
- Balmix internetes portál
- Civil Parlament Szövetség
- Eszmélet folyóirat
- A Mi Időnk hírportál
- Le Monde Diplomatique magyar kiadás
- Magyar Egyesült Baloldal Egyesület
- Magyar Szociális Fórum Hálózat
- Marx Károly Társaság
- Május Elseje Társaság
- 4. Internacionálé magyarországi hívei
- Transform európai folyóirat magyar kiadása
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.