Kettős Mérce

  • Munka
  • Szegénység
  • Egészségügy
  • Lakhatás
  • Sajtó
  • K/A
  • Brüsszel+/-

A Mérce legújabb cikkeiért és friss hírekért kattints ide!

Zavar a szabadság és a pluralitás értékeinek a hiánya - WTF Baloldal

Zavar a szabadság és a pluralitás értékeinek a hiánya - WTF Baloldal

Kettős Mérce vendégszerző
Tetszik
0
2015. október 14. szerda, 18:06
liberalizmus marx kommunista WTF baloldal

Bár zavarja a nyomor és a szenvedés, és egy igazságosabb, méltányosabb és egyenlőbb társadalmi berendezkedés iránti vágy fűti, Krémer Balázs szociológus, szociálpolitikus mégsem vallja magát fenntartások nélkül baloldalinak. Állítása szerint a kortárs baloldal túlzottan támaszkodik a marxi és kommunista hagyományokra, és emiatt túl sokat foglalkozik az állammal, ahelyett, hogy a szabadság értékére fektetné a hangsúlyt. (A WTF Baloldal sorozatunkban eddig megjelent írásokat lásd itt.)

kremer_balazs-wtfbal.jpg

Nem túlzottan zavar az, amikor engem baloldalinak szoktak besorolni, amint az sem, hogy az erről való gondolataimról az önmagát baloldalinak meghatározó Kettős Mérce is megkérdezett. Azon túl, hogy minek küzdenem ellene, ha már úgyis – azért nem zavar különösebben, mert az önmagukat ekként meghatározókkal sok szempontból azonos érzelmi hozzáállást tanúsítok társadalmi-politikai kérdésekben: engem is zavar mások nyomora és szenvedése, magam is szégyellem magam akkor, amikor ilyeneket tapasztalok, és a saját szégyeneimtől való megszabadulás igyekezete is hajt valamiféle igazságosabb, méltányosabb, egyenlőbb társadalmi berendezkedés vágya és követelése felé. Na meg, ezen túl is, általában tisztességes, derék embereknek szoktam tartani a hasonló érzületeket képviselőket, emiatt nem túl ciki, ha közibük tartozónak sorolnak be.

Azért, ezen túl, a dolog egy kicsit zavar, és magamat legfeljebb vonakodva és nyögve-nyelve szoktam baloldaliként meghatározni. Elmondom, hogy miért…

Egyrészt az „eszme” miatt. Magyarországon a baloldaliság történeti okokból eléggé összenőtt nemhogy Marxszal, hanem a marxizmusok kommunista hagyományaival. Én Marx elemzéseit és kritikáit megkerülhetetlennek vélem a kapitalizmus és annak igazságtalanságainak értelmezéséhez és kritikájához, és annyiban hálás vagyok e hagyománynak, hogy középiskolás koromban magával ragadott a hegelianizmus (és az akkori lukácsizmus) buja folklórja, hogy én ezeken a szövegeken tanultam meg bonyolult filozófiai és bölcseleti szövegekkel megbirkózni – de kora egyetemista éveimre „kiszerettem” Marxból, no pláne mindenféle kommunizmusból.

Hogy a hazai baloldaliság nagyrészt marxi kommunista baloldaliság, azt itt nem fogom tudni kifejteni, legfeljebb érzékeltetni. Mondjuk azzal, hogy már a nem-kommunista, mondjuk szocdem marxizmus sincsen benne a hazai baloldali hagyományban: az emberek (benne a baloldaliak…) maximum az utcanevekről ismernek olyan fontosabb szocialista és szocdem gondolkodókat, mint Frankel Leó, Szabó Ervin vagy Kéthly Anna, és még úgy sem olyan prominenseket, mint Weltner Jakab, Buchinger Manó vagy Gárdos Mariska. És hát akkor még egy szót nem szóltam a szívemhez közelebb álló, nem-marxista „baloldali” eszmei hagyományról, a Henry George eszméit követő liberális anarchistákról (mondjuk a georgista XX. századosokról, Justus Pálon át Liska Tiborig és Kemény Istvánig), vagy a nem-marxistán szocialista, az angolszász világban máig nagy hatású fabianusokig. Ami, ugyebár, nekem szakmai „törzsanyag”, a szociálpolitikai tananyag legalább fele a fabianusok alapította és máig fabiánus London School of Economics professzoraitól származik, a Webb házaspártól Beverdige-en és Marshallon keresztül Dahrendorfig, Nickolas Barrig és talán egészen Giddens-ig.

Hogy miért zavar a marxi és kommunista hagyomány e dominanciája, talán kizárólagossága, ennek több oka van. Eszmeileg és eszmetörténetileg is.

Egyrészt azért, mert ez nem egy demokratikus hagyomány. Mert nem “kapitalizmuskritikus”, hanem “kapitalizmusellenes”. Mert nem bír plurális társadalomban gondolkodni, hanem olyan, mint a jobber populisták: azok azt hiszik, hogy ők a “nép”, emezek meg szeretik azt hinni, hogy ők a tömegek, a 99%, a munkásosztály. Mert csaknem vallásos révülettel a történetfilozófiát az emberi akaratok elébe helyezi, mert képviselői gyakorta felmentve érzik magukat a demokratikus játékszabályok betartása alól, arra hivatkozva, hogy ők a politikájukkal nem az embereket, hanem a történelmi haladást kívánják szolgálni. Ez bizonyosan nem az én világom…
Azután azért sem, mert őket jobban érdekli az, hogy mi jön a kapitalizmus után, mint az, hogy mitől lehetne normálisabb, fejlődőbb, jobban élő a társadalom – addig is. Ma a hagyományos kommunisztikus nézetekhez képest még rosszabb a helyzet: a létező kommunizmusok bukása után még a hívek sem merik explicit módon képviselni azt, ami utána jöhet, de történeti okokból azt sem, hogy mitől lehetne jobb addig is.

Számomra ugyancsak meggyőző Polányi Károly marxizmus-kritikája is, aki azt mondja, hogy bár a marxisták és a manchesteriánus liberálisok más osztályérdekeket képviselnek, de mindketten azonosak abban, hogy a természetük szerint soknemű, összetett és sokszínű emberi és társadalmi természetet primitív módon leegyszerűsítik a kizárólag az anyagi szerzés motívuma által hajtott ember- és társadalomképre.
Végül, és itt összeér az eszmetörténet és a napi politika: én mindkét szinten eléggé problémásnak tartom e sajátos baloldaliság eltúlzottan etatista, és ezzel összefüggésben az emberi szabadsággal számot nem vető hagyományát. A megjelenő értékek szinte kizárólag az állam működésére vonatkoznak, abban fogalmaznak meg ígéreteket, hogy a baloldal politikai hatalomra jutásával miképpen élne az állam politikai hatalmával, miképpen oldaná meg az emberek valamennyi problémáját az állam szabályozó és újraelosztó eszközeivel. Emiatt, hát elég ciki, de a jelenkori baloldaliság – az az én ízlésem szerint eléggé populista: mindent könnyű kézzel és szívvel ígér arról, hogy majd mi.

A „szabadság” mint érték ebben a hagyományban szinte eltűnt, arról érdemi, tartalmi politikai gondolat nem szokott elhangzani. Márpedig, én nem hinném, hogy bármilyen állami hatalom többet tudhatna tenni a társadalom és a gazdaság fejlődéséért, a jólét gyarapodásáért – mint a felszabadult emberi kreativitások és tenni vágyások, az önbizalmak és önbecsülések, a szabad gondolat és a szabad akarat. Amelyekről, a „felszabadító politikáról”, korunk baloldaliságának nincsen túl sok mondandója. Tán még annyi sem.

És akkor vissza az elejére. Mindezen fenntartásaimmal és averzióimmal együtt sem túlzottan zavar az, ha baloldalinak sorolnak be. De, nem vagyok felhőtlenül boldog attól, ha a fenti terhekkel együtt sorolnak baloldalinak – én ezeket a terheket nem kívánnám magamon viselni. Szóval, ha engem kérdeznek, akkor szívesebben sorolom magamat az „egalitárianus liberális” kategóriájába. Akinek az egyenlőség értékeihez való kötődése erősebb és árnyaltabb annál, mint amennyire ezen értékeket több baloldali inkább a politikai hagyományhoz tartozás kellékeként vallja, mint amennyire azt komoly tartalmakkal tartaná a sajátjának. Számomra pl. az egalitariánus hagyomány a klasszikus liberalizmus „törvény előtti egyenlőség” eszményétől eredezik, és anélkül más egyenlőségi gondolat sem ér túl sokat: a törvényeknek mindenkire, és mindenkire egyformán kell(ene) vonatkozniuk. (Magyarország ettől ezidáig mindig eléggé messze volt, ma meg pláne…)

Krémer Balázs

A sorozat korábbi darabjait ide kattintva lehet elolvasni.
Október 17-én Pető Andrea október 19-én Pogátsa Zoltán írását közöljük.
Támogass havi 1000 forinttal:
További vállalásaink
és támogatási lehetőségek
A Kettős Mérce nem segít pártokat vagy oligarchákat. Ők sem segítenek minket. A Mércét nektek írjuk, és fenntartásához a ti támogatásotokra számítunk! Ha szerinted is fontos, hogy legyenek még olyan sorozatok, mint a WTF Baloldal, támogass minket!
liberalizmus marx kommunista WTF baloldal Kettős Mérce vendégszerző 2015. 10. 14. Tovább →
Tetszik
0
komment

Nyomj egy tetsziket, és olvasd a Kettős Mércét a Facebookon!

Ajánlott bejegyzések:

  • Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyertesei Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyertesei
  • Az orosz művész felgyújtotta a francia jegybank épületét Párizsban, hogy a “rabszolgaság” új formái ellen tiltakozzon Az orosz művész felgyújtotta a francia jegybank épületét Párizsban, hogy a “rabszolgaság” új formái ellen tiltakozzon
  • Bagdad átvette az irányitást a kirkuki olajfinomítók felett Bagdad átvette az irányitást a kirkuki olajfinomítók felett
  • Kormányra kerülhet-e újra Ausztriában a szélsőjobb? Percről percre az osztrák választásról! Kormányra kerülhet-e újra Ausztriában a szélsőjobb? Percről percre az osztrák választásról!
  • Túlélhet-e az alternatív színtér? - A budapesti éjszakai élet nehézségei Túlélhet-e az alternatív színtér? - A budapesti éjszakai élet nehézségei

A bejegyzés trackback címe:

https://kettosmerce.blog.hu/api/trackback/id/tr227963208

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Leírás

Ide írhatsz levelet nekünk!

Hirdetés

Legfrissebb cikkeink

  • Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyertesei
    Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyerteseiEstefelé már szinte minden adat beérkezett Csehország választási központjába a voksolásról, így kimondhatjuk, hogy a nyertes a “korrupt elitek” ellen keresztesháborút hirdető, a rendszerváltás után...
  • Adjunk hitet magunknak október 23-án!
    Adjunk hitet magunknak október 23-án!Az október 23-i civil tüntetés valójában nem a rendező Közös Ország Mozgalomról és nem is a pártokról szól, amelyek majd 2018-ban indulnak. Fél évvel a választás előtt az a kérdés, megmutatjuk-e,...
  • Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat össze
    Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat összeA milliárdos Andrej Babiš és populista pártja  az ANO nyeri a cseh választásokat a Europe Elects modellbecslése szerint 26-27%-al az ANO lesz az első, a második helyen a szélsőjobboldali SPD és a...
  • A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasolják
    A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasoljákA néppárti spanyol kormány mai ülésén Katalónia autonómiájának felfüggesztésére tett javaslatot. Ha a jobboldali többségű szenátus rábólint a döntésre, akkor  a régió kormánya által gyakorolt...
  • Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshez
    Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshezA sajtóban nagy visszhangot kapott a Pew Research Center képviseleti demokrácia támogatottságáról szóló globális felmérése. Bombasztikus címeket olvashattunk: a magyarok negyede diktátort akar, csak...
  • A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?
    A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?Csehországban képviselőházi választásokat tartanak október 20-án és 21-én. Bár egyre kevésbé merünk a közvélemény-kutatásokra és felmérésekre szentírásként tekinteni, szinte biztos, hogy az új...
  • A német liberálisok nagy visszatérése
    A német liberálisok nagy visszatéréseA 2013-ra látványosan összeomló német liberális párt, az FDP az évtized európai politikai visszatérését hozta össze a szeptember 24-i német szövetségi választásokon. De milyen ez a párt, mit képvisel,...
  • Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi Lillától
    Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi LillátólPedig lenne miért. Van ugyanis, ami nem hit kérdése. Az ATV valamiért jó ötletnek gondolta, hogy A nap kérdése ez legyen: „Sárosdi Lilla színésznő azt állítja, hogy Marton László Kossuth-díjas...
  • Je suis KFC-s munkavállaló
    Je suis KFC-s munkavállalóPuzsér Róbert szerint proli pofon csattant Szabó Zoltán Indexes újságíró arcán, amelyet maga az újságíró állított elő. A Fidesz publicistája szerint pedig az Indexet ütötték meg a KFC-ben, és a...
  • Újabb sztrájk jön az Operaházban 
    Újabb sztrájk jön az Operaházban Három szakszervezet hirdetett meg munkabeszüntetést a Magyar Állami Operaházban csütörtökön, a dolgozókkal kötött kollektív szerződés hiánya miatt. A sztrájkra A hugenották október 28-i bemutatója...

Kettős Mérce

Támogatónk

A Kettős Mérce részt vesz a „Network 4 Debate” projektben. Támogatónk a Nemzetközi Visegrádi Alap.

Keresés

Archívum

  • 2017 október (55)
  • 2017 szeptember (61)
  • 2017 augusztus (63)
  • 2017 július (68)
  • 2017 június (58)
  • 2017 május (61)
  • 2017 április (68)
  • 2017 március (68)
  • 2017 február (61)
  • 2017 január (64)
  • 2016 december (65)
  • Tovább...
Creative Commons Licenc
Impresszum | Támogasd a Mércét! | About us | Egyesület | Átláthatóság
Facebook Tumblr Twitter Youtube
süti beállítások módosítása
Dashboard