Megjelent Magyarország egyetlen antikapitalista baloldali elméleti folyóiratának, az Eszméletnek az új, 108. (2015. tél) száma. A szám központi témája a nemzetközi migráció - legyen szó akár a háborúk, akár a nyomor elöl menekülő emberekről - geopolitikai, gazdasági és történeti háttere. Nem lehet értelmesen beszélni a mostani eseményekről, ha ezt nem a Közel-Kelet háborús átrendezésének kontextusában tesszük, valamint időben és térben nem hasonlítjuk össze más migrációs trendekkel.
Gareth Dale, Melegh Attila, Böröcz József és Sógor Dániel cikkei bemutatják, az ún. menekültválság nem választható el a centrumállamok nap mint napi külpolitikai lépéseitől (elsősorban a Közel-Keleten), az európai kapitalizmuson belüli hegemóniaküzdelmektől és általában a világgazdaság fejlődésétől. Térben és időben összehasonlítva más migrációs trendekkel a napjainkban zajló események nem mondhatók kivételesnek.
Az uralkodó diskurzus Európában a nemzetállammal, az európai kapitalizmus status quo-jával való automatikus azonosulás kimondatlan parancsára alapul. A kérdés, amiből ez a diskurzus kiindul, az: mennyiben zavarhatják meg a porrá zúzott periféria-államokból menekülők a fennálló rend reprodukcióját? A kimondatlan vagy kimondott konkluzió, ami a standard európai állami politikává válik a szemünk előtt, pedig az: ha bármilyen kellemetlenséget okozhatnak (márpedig ez valószínű), akkor ezért fizessenek az életükkel - a kerítéseken kívül.
Túl ennek az attitűdnek a morális jellegén (kik itt a “barbárok”?), van egy ennél közvetlenebb kérdés is: tulajdonképpen mit ad, mit ígér az európaiaknak napjaink európai kapitalizmusa? Mit tesznek ezek az európai nemzetállamok saját “alattvalóikkal”, amiért “hálából” az utóbbiaknak automatikusan saját állami (vagy uniós) elitjükkel kellene azonosulniuk, és mi is az a status quo amit “meg kellene védeni” a menekültektől?
Ennek a kérdésnek egy tanulságos illusztrációja Görögország példája az utóbbi 5-8 évben; Artner Annamária cikke mutatja be magyar nyelven eddig talán legrészletesebben, mit jelent(ett) az “európai válságkezelés” egy egykori centrumállamban, és hogyan tiporta el belső és külső erők koalíciója a Sziriza-kísérletet, azaz a demokratikus politika újraélesztésének - ma már látjuk: sikertelen - kísérletét. Ennek a történetnek nem elhanyagolható aspektusa az sem, hogy az észak- és kelet-európai közvélemény jó része passzívan vagy lelkesen elfogadta a görögökkel szembeni fajgyűlölő és/vagy nacionalista propagandát, ahelyett hogy a görög társadalom küzdelmében saját küzdelmét, saját érdekeinek védelmét ismerte volna föl. Ez sokadszor mutatta meg, hogy a nacionalizmus, legalábbis Európában, a neoliberális megszorítási-elszegényítési politikának végsősoron nem ellenfele, hanem szükséges feltétele.
További témák a számban:
- Lóránd Zsófia bemutatja, hogyan jelent meg a nyugati feminizmus az 1970-es évek Jugoszláviájában, és hogyan alakult ki – a hivatalos nőpolitika mellett – a két társadalmi nem egyenjogúságának egy másfajta értelmezése.
- Pogátsa Zoltán polemikus-programmatikus írásban érvel az ún. Északi Modell (tkp. a skandináv szociáldemokrácia) relevanciája mellett Magyarországon.
- Ványi Dániel a kritikai szociálpszichológia szemszögéből értelmezi (újra) a társadalmi elnyomás és kizsákmányolás, a hatalmi hierarchiák és egyenlőtlenségek, illetve a férfiuralom vagy a szociális dominancia egyéb jelenségeit.
- Sipos Balázs az európai demokratikus politika válságát, az egykori nemzetállami nacionalizmusok szétesését és a mai új fajgyűlölet történelmi gyökereit elemzi.
A folyóirat kapható a RELAY hírlapüzletekben, az Írók Boltjában, az ELTE BTK Jegyzetboltban (Múzeum krt. 6-8.), a Gondolkodó Antikváriumban (Logodi u. 51.), vagy megrendelhető az eszmeletelofizetes@gmail.com email-címen.
A Kettős Mérce csak akkor tud működni, ha te is támogatod!
A Kettős Mérce nem segít pártokat vagy oligarchákat. Ők sem segítenek minket. A Mércét akkor tudjuk hosszú távon fenntartani, ha legalább 600-an támogattok minket. Jelenleg 125 állandó támogatónk van. Ha szerinted is szükség van egy olyan baloldali és független lapra, mint a Mérce, támogass minket!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.