Kettős Mérce

  • Munka
  • Szegénység
  • Egészségügy
  • Lakhatás
  • Sajtó
  • K/A
  • Brüsszel+/-

A Mérce legújabb cikkeiért és friss hírekért kattints ide!

Paks II össztűzben

Paks II össztűzben

Kettős Mérce vendégszerző
Tetszik
0
2016. február 17. szerda, 13:00
atomenergia Orbán Putyin PAks II

Paks II egyre több sebből vérzik. A beruházás uniós jogokat sért, az évtizedekre titkosított projektet kizárólag a kormány tartja gazdaságosnak, és friss hír, hogy az osztrákok sem lelkesednek érte. Egyik fő hátránya Orbán Viktor mai, moszkvai látogatásával válik ismét nyilvánvalóvá: Paks II sokkal inkább politikai, mint energetikai kérdés. Mindeközben a megújulókra alapozó energiapiacok gyorsuló ütemben húznak el mellettünk. Mi is akkor a magyarok érdeke?

orbputy.png

Tavaly novemberben, csaknem két évvel azután, hogy Moszkvában az első vonatkozó megállapodás aláírásával megkezdődött Paks II legújabb kori történelme, az Európai Bizottság felébredt Csipkerózsika-álmából, és több eljárást is indított Paks II ügyében. Ezek közül a legfajsúlyosabbnak az állami támogatás kérdése ígérkezett: a Bizottság Versenypolitikai Főigazgatóságáról nem az a hír járja, hogy munkatársai ijedősek lennének. Nagy európai energiavállalatok tudnának mesélni arról, hogy milyen szintű konfliktusokat hajlandó bevállalni a Főigazgatóság, ha az uniós irányelvekben foglaltak kikényszerítéséről van szó.

Ezért is furcsállták sokan, hogy a magyar állam kockázatos taktikát választott, amikor azzal futott neki az ügynek, hogy bebizonyítja: a 4000 milliárdos állami transzfer dacára sincs állami támogatás a projektben. Szakértők úgy vélték, nyerőbb lenne, ha a kormány elismerné az állami támogatás tényét, de azt megfelelően becsomagolná: megindokolná, hogy miért van szükség állami támogatásra, és kidolgozna egy olyan kompenzációs mechanizmust, ami legalább elvben lehetővé teszi a támogatás mértékének csökkentését.

Ezt tette a brit kormány a Hinkley Point C erőmű tervével, amit a Bizottság, ha nem is könnyen, de végül elfogadott. Más kérdés, hogy Hinkley Point a megtérülést elméletileg lehetővé tévő uniós jóváhagyás ellenére sem épül, mivel az érintetteknek – a francia állam tulajdonában lévő EDF (Électricité de France) és az értelemszerűen ugyancsak állami tulajdonú, kínai Chinese General Nuclear Power nevű cégeknek – egyelőre valamiért nem akaródzik beleönteni a pénzt a projektbe.

Ebben szerepet játszhat az is, hogy a Bizottság döntését többen is megtámadták az Európai Bíróságnál. A tagállamok közül Ausztria és Luxemburg, ezen felül német és osztrák energiaszolgáltató cégek is keresetet nyújtottak be a Bíróságon. A kérdés tehát még nem dőlt el – és a másik oldalon is akadtak beavatkozók: Csehország, Románia, és mint a napokban kiderült, Magyarország is támogatja a brit kormányt az ügyben. Kockázat viszont van benne bőven. Ezt mutatja az is, hogy a beruházás megkezdésének dátuma folyamatosan csúszik. Utoljára január végén halasztotta el a döntést az EDF elnöksége.

Paks II esete még messze nem tart itt. A folyamatban lévő versenypolitikai vizsgálat azonban sokak érdeklődését felkeltette, és miután január közepén a Bizottság nyilvánosságra hozta álláspontját a kérdésben, számos szervezet küldött hivatalos véleményt a 30 napos nyilvános véleményezési időszak során.

Ezek között természetesen támogatókat és ellenzőket egyaránt találhatunk – a Greenpeace is állást foglalt a projekt ellen. Komolyabb figyelmet keltett, hogy az osztrák kormány is beszállt az ügybe. Bár a magyar fél szokásához híven vehemensen reagált, hivatkozva az osztrákok közismert atomellenességére, valamint alulinformáltságára (jó vicc: épp a magyar kormány az, amelyik minden erővel azon van, hogy lehetőleg minden fontos paksi információt eldugjon mindenki elől), a kérdés eldöntésére hivatott Európai Bizottság vélhetően a beadványok szakmai tartalmával fog foglalkozni, és nem a magyar kormány vádaskodásait fogja figyelembe venni.

Persze a legfontosabb a beavatkozás ténye. A paksi projekt értelmezési keretét eddig a Brüsszel-Budapest-Moszkva háromszög adta; az osztrák kormány fellépésével ez megváltozott, új szereplővel egészült ki a játéktér. Az osztrákok beadványukban markáns véleményt fogalmaztak meg Paksról és általában az atomenergiáról. És feltehetőleg nem fognak itt megállni. A Hinkley Point-ügyben játszott szerepükből is levezethető, hogy amennyiben szükség lesz rá, Paks esetében is ki fogják meríteni a rendelkezésükre álló jogi lehetőségeket. Ez pedig nyilván tovább fokozza a paksi projekt kockázatait, politikai és pénzügyi költségeit.

De miért is teszi ezt Ausztria? Egyfelől valóban komolyan gondolják, hogy jobb lenne Európának atomenergia nélkül. Másfelől Paks II, amennyiben a jelenlegi formában valósítják meg, fenyegetést jelent a szabad villamosenergia-piacra. Nem csak Magyarországon, hanem minimum a régióban, de akár azon túl is: az összekötött piacokon folyó áramkereskedelemben résztvevők esélyeit jelentősen rontaná, ha Magyarország állami forrásokból alaposan kistafírozott atomerőművel szállhatna be a versenybe. Ez pedig nyilván nem csak Ausztriának nem érdeke, de még az atomenergiával szorosabb barátságot ápoló további szomszédainknak sem.

Lesz tehát miről beszélgetnie február 17-én, azaz ma Moszkvában Orbán Viktornak és Vlagyimir Putyinnak, amikor a már amúgy is jó pár sebből vérző Paks II kerül szóba. Az orosz elnök számon kérheti a magyar miniszterelnöktől, hogy miért halad olyan lassan az engedélyezés, és hogy  mennyire gondolja komolyan a projektet a magyar fél, ha tavaly év végén a paksi célokra félretett pénzból 8 milliárdot végül inkább a Filmalapnak adott. Orbán pedig azt firtathatja, hogy miután több külföldi energetikai projektet is leállítottak, a Paksot finanszírozó bankot pedig csőd fenyegeti, akkor vajon tényleg van-e pénze az oroszoknak Paksra, vagy már inkább kihátrálnának a projektből.

De persze ne várjunk csodát, nem most fogják lefújni a beruházást. Ahhoz politikai értelemben túl sokat invesztált mindkét fél az ügybe. A kérdés viszont egyre inkább az, mennyi közpénz ég el értelmetlenül, a pusztán politikai veszteségek elkerülése végett. Ebben a helyzetben egy elutasító brüsszeli határozat akár még kapóra is jöhetne a feleknek.

Mindeközben hazánknak további kárai is származnak Paks II-ből. Európában dübörögnek a megújulók: 2014-ben a termelt villamos energia több, mint negyedét szolgáltatták tiszta energiaforrások; tavaly az Unióban üzembe helyezett új erőművek 77%-a volt megújuló alapú! Amit nálunk úgy cimkéznek, hogy “drága”, “nem elég”, “nem süt a nap-nem fúj a szél”, az máshol már régen kézzelfogható, működő valóság. A megújuló Magyarország is az lehetne, de lépnünk kéne. Minden perccel nagyobb versenyhátrányba kerülünk.

 Perger András

A szerző a Greenpeace klíma- és energiakampány-felelőse.

Támogass havi 1000 forinttal:
További vállalásaink
és támogatási lehetőségek


A Kettős Mérce csak akkor tud működni, ha te is támogatod!
A Kettős Mérce nem segít pártokat vagy oligarchákat. Ők sem segítenek minket. A Mércét akkor tudjuk hosszú távon fenntartani, ha legalább 600-an támogattok minket. Jelenleg 160 állandó támogatónk van. Ha szerinted is szükség van egy olyan baloldali és független lapra, mint a Mérce, támogass minket!
atomenergia Orbán Putyin PAks II Kettős Mérce vendégszerző 2016. 02. 17. Tovább →
Tetszik
0
komment

Nyomj egy tetsziket, és olvasd a Kettős Mércét a Facebookon!

Ajánlott bejegyzések:

  • Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat össze Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat össze
  • Je suis KFC-s munkavállaló Je suis KFC-s munkavállaló
  • Katalán válság: Nagyon úgy tűnik, a spanyol kormány felfüggeszti a régió autonómiáját Katalán válság: Nagyon úgy tűnik, a spanyol kormány felfüggeszti a régió autonómiáját
  • Liberálisozva, röhögcsélve gúnyolták ki az Index KFC-ben megvert újságíróját Mészáros Lőrinc tévéjében Liberálisozva, röhögcsélve gúnyolták ki az Index KFC-ben megvert újságíróját Mészáros Lőrinc tévéjében
  • Bagdad átvette az irányitást a kirkuki olajfinomítók felett Bagdad átvette az irányitást a kirkuki olajfinomítók felett

A bejegyzés trackback címe:

https://kettosmerce.blog.hu/api/trackback/id/tr588393724

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Leírás

Ide írhatsz levelet nekünk!

Hirdetés

Legfrissebb cikkeink

  • Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyertesei
    Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyerteseiEstefelé már szinte minden adat beérkezett Csehország választási központjába a voksolásról, így kimondhatjuk, hogy a nyertes a “korrupt elitek” ellen keresztesháborút hirdető, a rendszerváltás után...
  • Adjunk hitet magunknak október 23-án!
    Adjunk hitet magunknak október 23-án!Az október 23-i civil tüntetés valójában nem a rendező Közös Ország Mozgalomról és nem is a pártokról szól, amelyek majd 2018-ban indulnak. Fél évvel a választás előtt az a kérdés, megmutatjuk-e,...
  • Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat össze
    Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat összeA milliárdos Andrej Babiš és populista pártja  az ANO nyeri a cseh választásokat a Europe Elects modellbecslése szerint 26-27%-al az ANO lesz az első, a második helyen a szélsőjobboldali SPD és a...
  • A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasolják
    A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasoljákA néppárti spanyol kormány mai ülésén Katalónia autonómiájának felfüggesztésére tett javaslatot. Ha a jobboldali többségű szenátus rábólint a döntésre, akkor  a régió kormánya által gyakorolt...
  • Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshez
    Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshezA sajtóban nagy visszhangot kapott a Pew Research Center képviseleti demokrácia támogatottságáról szóló globális felmérése. Bombasztikus címeket olvashattunk: a magyarok negyede diktátort akar, csak...
  • A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?
    A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?Csehországban képviselőházi választásokat tartanak október 20-án és 21-én. Bár egyre kevésbé merünk a közvélemény-kutatásokra és felmérésekre szentírásként tekinteni, szinte biztos, hogy az új...
  • A német liberálisok nagy visszatérése
    A német liberálisok nagy visszatéréseA 2013-ra látványosan összeomló német liberális párt, az FDP az évtized európai politikai visszatérését hozta össze a szeptember 24-i német szövetségi választásokon. De milyen ez a párt, mit képvisel,...
  • Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi Lillától
    Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi LillátólPedig lenne miért. Van ugyanis, ami nem hit kérdése. Az ATV valamiért jó ötletnek gondolta, hogy A nap kérdése ez legyen: „Sárosdi Lilla színésznő azt állítja, hogy Marton László Kossuth-díjas...
  • Je suis KFC-s munkavállaló
    Je suis KFC-s munkavállalóPuzsér Róbert szerint proli pofon csattant Szabó Zoltán Indexes újságíró arcán, amelyet maga az újságíró állított elő. A Fidesz publicistája szerint pedig az Indexet ütötték meg a KFC-ben, és a...
  • Újabb sztrájk jön az Operaházban 
    Újabb sztrájk jön az Operaházban Három szakszervezet hirdetett meg munkabeszüntetést a Magyar Állami Operaházban csütörtökön, a dolgozókkal kötött kollektív szerződés hiánya miatt. A sztrájkra A hugenották október 28-i bemutatója...

Kettős Mérce

Támogatónk

A Kettős Mérce részt vesz a „Network 4 Debate” projektben. Támogatónk a Nemzetközi Visegrádi Alap.

Keresés

Archívum

  • 2017 október (55)
  • 2017 szeptember (61)
  • 2017 augusztus (63)
  • 2017 július (68)
  • 2017 június (58)
  • 2017 május (61)
  • 2017 április (68)
  • 2017 március (68)
  • 2017 február (61)
  • 2017 január (64)
  • 2016 december (65)
  • Tovább...
Creative Commons Licenc
Impresszum | Támogasd a Mércét! | About us | Egyesület | Átláthatóság
Facebook Tumblr Twitter Youtube
süti beállítások módosítása
Dashboard