Kettős Mérce

  • Munka
  • Szegénység
  • Egészségügy
  • Lakhatás
  • Sajtó
  • K/A
  • Brüsszel+/-

A Mérce legújabb cikkeiért és friss hírekért kattints ide!

Hálapénz természetben Kistarcsán

Hálapénz természetben Kistarcsán

Kettős Mérce vendégszerző
Tetszik
0
2016. február 20. szombat, 11:02
egészségügy egyenlőtlenség paraszolvencia hálapénz

A kistarcsai kórház egyik irodáját kifestette Lakatos Norbert, aki így akarta meghálálni, hogy lánya a gyermekosztályon jó ellátásban részesült. A Roma Sajtóközpont találta meg a történetet, ami aztán gyorsan terjedt Facebookon is. A kommentelők és megosztók többsége a szolidaritásról és a hála nem pénzben való kifejezéséről beszél, példaértékűnek tartva az apa tettét. Azt a kérdést azonban senki nem teszi fel, hogy kivel szolidáris az ilyen segítség?

lakatos.jpg

Forrás: Facebook

Sem azt, hogy miért érezte úgy az apa, hogy nem elég a „köszönöm”, hogy pénz-, idő- és munkabefektetéssel kell kifejeznie a háláját? Valóban egyedülálló eset, hogy a beteg vagy annak hozzátartozója úgy fejezi ki elismerését a magyar egészségügyi szolgáltatók felé, hogy javít azok munkakörülményein? Mivel Lakatos Norbert tettét magam is nagyra tartom, ezért szeretném egy másik, jellemző történet alapján megvilágítani, miért szomorított el a hálából végzett munkát kommentelők sora.

A kisnyugdíjas Sz. Júlia bokaműtéten esett keresztül, hónapokon át járt gyógytornára egy magyar nagyváros egyik kórházának fizioterápiás részlegére. Rendszeresen vitt savanyúságot, befőttet és süteményt az osztály dolgozói számára, ezzel kiegészítve a kórházi menza ebédjét. Mivel tudta, hogy égető szükség van rá, férje halála után annak kerekesszékét és járókeretét is az osztálynak adományozta, valamint rendszeresen járul hozzá két-háromszáz forinttal, hogy a gyógytornászok tudjanak fizioterápiás ragtapaszt venni a többi beteg részére. A szolidaritásnak ez a szép példája nem járta meg a médiát.

Nem azért, mert Sz. Júlia nem volt hálás, nem is azért, mert a gyógytornászok ne lettek volna hálásak Sz. Júliának, hanem azért, mert Sz. Júliából nagyon sok van. Úgy is mondhatnám, sokan vagyunk Sz. Júliák, sokan érezzük úgy, hogy az egészségügyben uralkodó munkakörülményeken és az ellátottság gyakran nagyon alacsony színvonalán kötelességünk változtatni. Azt is sokan érezzük, hogy ki kell fejezni a hálánkat a jó ellátásért, és ezt nem elég szóban megtenni. Valóban a szolidaritás hajt minket, vagy egy ki nem mondott elvárásnak engedelmeskedünk öntudatlanul, amikor hálánkat anyagi vagy tárgyi hozzájárulásban – esetleg munkákkal – kifejezzük ki? A paraszolvencia félévszázados rendszerében a kettő közti különbség szinte teljesen elmosódik.

Anyagi támogatásunkkal betömünk egyet a magyar egészségügyön tátongó megannyi lukból. A savanyúság hozzávalóit Sz. Júlia leadózott jövedelméből veszi meg, saját munkaóráját szánja a befőtt elkészítésére. A kórházban mindent elfogadnak, és nem azt mondják neki: „A magyar egészségügyi ellátásért ön havi összeget fizet, és mivel az mindenkinek egyenlően jár, önnek nem kell külön hálásnak lennie. Az nagyon jólesik, ha megköszöni. De amennyiben ön is úgy látja, hogy munkakörülményeink tarthatatlanok és az ellátás rovására mennek, úgy írja alá ezt meg ezt a petíciót, beadványt. Írjon panaszt, jöjjön el a tüntetésünkre, stb.”

Nem, a kórházi osztály vezetésében fel sem merül, hogy teljesen abszurd, hogy Sz. Júlia adja a kerekesszéket a kórháznak, és egészítse ki az aznapi ebédet. A kórház nem kíván határt szabni az Sz. Júliában túltengő hálaérzetnek. Ha nem is tartja természetesnek ezt az aránytalan hálaérzetet, örül, hogy legalább jut majd néhány betegnek fizioterápiás tapasz. És ezzel megerősíti Sz. Júlia meggyőződését, hogy teljesen természetes hálájának anyagiakban való kifejezése. Másodlagos üzenete a kórház hallgatásának az, hogy nagyobb háláért magasabb szintű ellátás jár. És ezt Sz. Júlia nagyon komolyan veszi, mert Sz. Júlia kisnyugdíjas nő, akinek az önérvényesítési ereje és lehetősége igen alacsony, csakúgy, mint Lakatos Norberté, aki roma kétkezi munkás.

Akármilyen alacsonyak is a bérek az egészségügyben, amíg Lakatos Norbert és Sz. Júlia ingyen és bérmentve adja munkáját, hálapénzét, festékét a kórháznak, addig a kórház dolgozói fizetésért látják el őket és gyermekeiket. A savanyúság készítése vagy az iroda kifestése a rendszert tekintve ugyanazt a célt szolgálja, mint a hálapénz. Se nem jobb, se nem rosszabb, bár ennek ellenkezőjét sugallhatja a Roma Sajtóközpont oldalán megjelent cím: „Hála pénz helyett”.

Amikor magasabb erkölcsi értéket tulajdonítunk annak, ha valaki pénz helyett a munkáját fekteti be, sőt az előzőt paraszolvenciának hívjuk, a másikat szolidaritásnak, akkor magunk is áldozatául esünk a rendszer manipulációjának. A kétkezi munka romantizálása teljesen hamis, és annak leértékeléséről szól.

A tény az, hogy elnyomott rétegeknek sokkal nehezebb az önérvényesítés az egészségügyben, ezért érzik úgy, hogy többet kell tenniük azért, hogy ugyanazt az ellátást kapják, mint akiknek futja „saját orvosra”. Ezek a társadalmi csoportok állandó lenézést és gyakran gyűlöletet tapasztalnak, ezért már a legalapvetőbb emberi jogaik érvényesülésére sem tartják érdemesnek magukat. Ha ez mégis bekövetkezik, akkor aránytalanul hálásak. Amikor a rendszer erre nem világít rá, hanem hálájukat szó nélkül elfogadja, akkor azt erősíti meg, hogy alaphangon ők valóban nem érdemesek ugyanarra, mint mindenki.

Természetesen meg kell különböztetni a rendszer elemeit. Ebben a történetben más a felelőssége az alulfizetett ápolóknak, a hálapénzt el nem fogadó orvosoknak vagy azoknak, akik elfogadják, sőt elvárják azt. Az egészségügy mai állapota olyan lehetetlen választás elé állítja dolgozóit, hogy nekik kell eldönteni, hagyják-e, hogy a betegekre hulljon a vakolat, ne legyen fizioterápiás tapasz, vagy elfogadják-e a hálamunkát és hálapénzt, ha jobb körülményeket akarnak az ellátásban, vagy egyszerűen csak meg akarnak élni a munkájukból. Meggyőződésem azonban, hogy létezik egy olyan réteg, amely fenntartja a paraszolvencia rendszerét, mert érdeke fűződik hozzá, és számukra könnyebb a bérkiegészítésnek ezt az útját vállalni, mint belevágni a bérharcba, ahogy teszik azt az ápolók például.

Tény az is, hogy a magyar politikusok évtizedek óta aktívan vagy passzívan támogatják ezt a gyakorlatot, és fenntartják a rendszert, amely a közszolgáltatásokban, így az egészségügyben is érvényesülő egyenlőtlenséget táplálja. Akadtak, akik foltozgattak volna rajta, mások további forrásokat vontak ki belőle, tovább szélesítve a szakadékot a fizetőképes réteg és a többiek, a társadalom zöme között. Mindannyian arra építették stratégiájukat, hogy a magyar társadalomban nem lesz elegendő szervezettség és a rendszer haszonélvezőiben nem lesz elég szolidaritás ahhoz, hogy kiálljanak egy alanyi jogon járó minőségi szolgáltatásért.

Ezért lehetséges, hogy az egészségügyi ellátás a magyar társadalom egyik legsúlyosabban manipulált, legkizsákmányolóbb, legkorruptabb, legegyenlőtlenebb területe. Ha a magunkéval nem is, de szeretteink, különösen gyermekeink egészségével bármikor zsarolhatók vagyunk. Ezért ma Magyarországon, ha a gyerekemről lenne szó, én is kifesteném a kistarcsai kórházat és vödörszámra savanyítanám az uborkát.

Cserháti Éva


Támogass havi 1000 forinttal:
További vállalásaink
és támogatási lehetőségek


A Kettős Mérce csak akkor tud működni, ha te is támogatod!
A Kettős Mérce nem segít pártokat vagy oligarchákat. Ők sem segítenek minket. A Mércét akkor tudjuk hosszú távon fenntartani, ha legalább 600-an támogattok minket. Jelenleg 160 állandó támogatónk van. Ha szerinted is szükség van egy olyan baloldali és független lapra, mint a Mérce, támogass minket!
egészségügy egyenlőtlenség paraszolvencia hálapénz Kettős Mérce vendégszerző 2016. 02. 20. Tovább →
Tetszik
0
komment

Nyomj egy tetsziket, és olvasd a Kettős Mércét a Facebookon!

Ajánlott bejegyzések:

  • Je suis KFC-s munkavállaló Je suis KFC-s munkavállaló
  • Itt az EU új menekültügyi tervezete, az együtt nem működő tagországok büntetésre számíthatnak Itt az EU új menekültügyi tervezete, az együtt nem működő tagországok büntetésre számíthatnak
  • Katalán válság: Nagyon úgy tűnik, a spanyol kormány felfüggeszti a régió autonómiáját Katalán válság: Nagyon úgy tűnik, a spanyol kormány felfüggeszti a régió autonómiáját
  • Végre vezethetnek a szaúdi nők – de az elnyomásuknak még nagyon nincs vége Végre vezethetnek a szaúdi nők – de az elnyomásuknak még nagyon nincs vége
  • Liberálisozva, röhögcsélve gúnyolták ki az Index KFC-ben megvert újságíróját Mészáros Lőrinc tévéjében Liberálisozva, röhögcsélve gúnyolták ki az Index KFC-ben megvert újságíróját Mészáros Lőrinc tévéjében

A bejegyzés trackback címe:

https://kettosmerce.blog.hu/api/trackback/id/tr48400394

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Leírás

Ide írhatsz levelet nekünk!

Hirdetés

Legfrissebb cikkeink

  • Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyertesei
    Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyerteseiEstefelé már szinte minden adat beérkezett Csehország választási központjába a voksolásról, így kimondhatjuk, hogy a nyertes a “korrupt elitek” ellen keresztesháborút hirdető, a rendszerváltás után...
  • Adjunk hitet magunknak október 23-án!
    Adjunk hitet magunknak október 23-án!Az október 23-i civil tüntetés valójában nem a rendező Közös Ország Mozgalomról és nem is a pártokról szól, amelyek majd 2018-ban indulnak. Fél évvel a választás előtt az a kérdés, megmutatjuk-e,...
  • Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat össze
    Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat összeA milliárdos Andrej Babiš és populista pártja  az ANO nyeri a cseh választásokat a Europe Elects modellbecslése szerint 26-27%-al az ANO lesz az első, a második helyen a szélsőjobboldali SPD és a...
  • A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasolják
    A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasoljákA néppárti spanyol kormány mai ülésén Katalónia autonómiájának felfüggesztésére tett javaslatot. Ha a jobboldali többségű szenátus rábólint a döntésre, akkor  a régió kormánya által gyakorolt...
  • Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshez
    Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshezA sajtóban nagy visszhangot kapott a Pew Research Center képviseleti demokrácia támogatottságáról szóló globális felmérése. Bombasztikus címeket olvashattunk: a magyarok negyede diktátort akar, csak...
  • A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?
    A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?Csehországban képviselőházi választásokat tartanak október 20-án és 21-én. Bár egyre kevésbé merünk a közvélemény-kutatásokra és felmérésekre szentírásként tekinteni, szinte biztos, hogy az új...
  • A német liberálisok nagy visszatérése
    A német liberálisok nagy visszatéréseA 2013-ra látványosan összeomló német liberális párt, az FDP az évtized európai politikai visszatérését hozta össze a szeptember 24-i német szövetségi választásokon. De milyen ez a párt, mit képvisel,...
  • Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi Lillától
    Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi LillátólPedig lenne miért. Van ugyanis, ami nem hit kérdése. Az ATV valamiért jó ötletnek gondolta, hogy A nap kérdése ez legyen: „Sárosdi Lilla színésznő azt állítja, hogy Marton László Kossuth-díjas...
  • Je suis KFC-s munkavállaló
    Je suis KFC-s munkavállalóPuzsér Róbert szerint proli pofon csattant Szabó Zoltán Indexes újságíró arcán, amelyet maga az újságíró állított elő. A Fidesz publicistája szerint pedig az Indexet ütötték meg a KFC-ben, és a...
  • Újabb sztrájk jön az Operaházban 
    Újabb sztrájk jön az Operaházban Három szakszervezet hirdetett meg munkabeszüntetést a Magyar Állami Operaházban csütörtökön, a dolgozókkal kötött kollektív szerződés hiánya miatt. A sztrájkra A hugenották október 28-i bemutatója...

Kettős Mérce

Támogatónk

A Kettős Mérce részt vesz a „Network 4 Debate” projektben. Támogatónk a Nemzetközi Visegrádi Alap.

Keresés

Archívum

  • 2017 október (55)
  • 2017 szeptember (61)
  • 2017 augusztus (63)
  • 2017 július (68)
  • 2017 június (58)
  • 2017 május (61)
  • 2017 április (68)
  • 2017 március (68)
  • 2017 február (61)
  • 2017 január (64)
  • 2016 december (65)
  • Tovább...
Creative Commons Licenc
Impresszum | Támogasd a Mércét! | About us | Egyesület | Átláthatóság
Facebook Tumblr Twitter Youtube
süti beállítások módosítása
Dashboard