Kettős Mérce

  • Munka
  • Szegénység
  • Egészségügy
  • Lakhatás
  • Sajtó
  • K/A
  • Brüsszel+/-

A Mérce legújabb cikkeiért és friss hírekért kattints ide!

Miért van újjászületőben a magyar demokrácia?

Miért van újjászületőben a magyar demokrácia?

Kapelner Zsolt
Tetszik
0
2016. március 4. péntek, 18:15
tüntetés demokrácia tiltakozás

Magyarországon a demokráciát az utóbbi években időről-időre el szokás temetni. A választások nem szabadok és nem tisztességesek, a társadalom legnagyobb része nincs képviselve a parlamentben, sőt esélye sincs arra, hogy képviseletre tegyen szert. Mégis ebben az országban évente ezrek és tízezrek vonulnak utcára abban a szilárd hitben, hogy beleszólásuk kell, hogy legyen az őket érintő közügyekbe. Ahogy én látom, ez sokkal inkább jelenti a magyar demokrácia újjászületését, mintsem a haláltusáját.

eotvos-kockas.jpg

Az Eötvös Gimnázium diákjainak kockás tiltakozása; Forrás: Facebook

A Bohócforradalom 2011-ben, a Milla tüntetések és a diáktüntetések 2012-ben, az alaptörvény-módosítás elleni tüntetések és az éhségmenet 2013-ban, a netadó elleni tüntetés 2014-ben, a tanárok, diákok és szülők lázadása 2015-16-ban. Ezek a megmozdulások mind ezreket és tízezreket vittek utcára, és ahogy látjuk, az utóbbi öt évben folyamatosan zajlanak.

A legtöbbet lezárulta után mégis mély csalódás követett. Sokak szemében a fenti lista egy elkeserítő kudarcsorozat, mivel a tüntetések eredménytelenek maradtak, hisz nem volt folytatásuk.

Hogy mi lenne a folytatás? Már 2011 és 2012 tüntetései után is sokan hangoztatták, hogy a mozgalmak a szélesebb társadalmi szolidaritás elmaradása miatt buktak meg. Szerintük összefogásra lett volna szükség. Az Együtt 2013-as megalakulása jelzi, hogy ezt sokan egészen komolyan gondolták, és bár ez a kísérlet jelenleg egyértelmű kudarcnak tudható, a netadó elleni tüntetés és a tanárlázadás kapcsán újra hallhatóak azok a hangok, amelyek összefogást és össztársadalmi szerveződést követelnek.

A “folytatás” tehát az lett volna, hogy a látszólag szűk bázissal rendelkező megmozdulás széles támogatottságot nyer, és olyan szervezetté duzzad, amely koordináltan képes összefogni és egy egységbe tömöríteni az elégedetleneket, hogy a politikai csatatér minden frontján megküzdjön értük egy egységes ellenzéki ideológia nevében. Magyarul: párttá alakul.

Ezt lényegében még azok is így gondolják, akik “ódzkodnak” a “pártpolitikától”, vagy baloldali lévén “mozgalomnak” becézik a pártot. Az ideáljuk ugyanúgy  egy széles tömegbázissal rendelkező, az ellenzéket egységbe fogó, központi irányítással (vulgáris körökben: karizmatikus vezetővel) rendelkező szervezet.

Akik szerint az elmúlt évek tüntetései bukások sorozata, általában azért gondolják ezt, mert elmaradt a pártalapítás. A megmozdulásokat nem fogta össze egy központi szervezet vagy vezető és nem léptek fel semmiféle egységes, az élet és politika minden területére kiterjedő programmal.

Több oka is van, hogy miért vagyunk ennyire ráfixálódva a pártra (még ha nem is annak hívjuk). Egyrészt megszoktuk, hogy a politikát szervezetek és nem emberek csinálják: hadseregek és kormányok, egyházak és terrorszervezetek. Politikai szempontból alig tudunk értelmezni egy az utcákon összegyűlt embersokaságot, amíg mögéjük nem képzeljük a szocialistákat vagy a nácikat vagy Soros Györgyöt (aki valószínűleg mindkettő egyszerre). Nehéz lenyelni, hogy néhanap a -- különböző kultúrájú, pártállású, színű, szagú -- emberek magukban is képesek politikai értelemben gólt lőni.

A másik ok, amiért a -- burkolt vagy nyílt -- pártalapítás a rögeszménk, egyszerűen gyakorlati: úgy látjuk, hogy az egymástól független és tiszavirág-életű megmozdulások az elmúlt évek alatt nem értek el semmit. Nem értek el semmit? Ezt csak akkor tudhatjuk, ha pontosan értjük, mi is volt a cél, amit el kellett volna érni.

Kétségtelen, hogy nem sikerült százezreket az utcára vinni, a NER szakadatlanul dübörög tovább és kormányváltás sem igen néz ki. De mikor tűzte ki célul bármelyik tüntetés is a kormányváltást, vagy a rendszer teljes körű átalakítását? Azt gondolja talán az egyszeri ellenzéki, hogy a “sajtószabadság”, a “netadó”, a “szabad tankönyvválasztás” csak eufemizmus arra, hogy “Orbán takarodj”? Nem kellene ennél komolyabban vennünk a tisztelt tüntető közönséget?

Az elmúlt öt év megmozdulásainak egyetlen közös nevezője nem a kormányváltás, még csak nem is a kormányellenesség volt. Egy egészen másik gondolat volt az, amelyen mind osztoztak és amely mindegyiknek egyaránt a hátterében állt. Jelesül az, hogy jogunk van beleszólni a társadalmunkat érintő kérdésekbe, hogy a társadalomban az kell, hogy legyen, amit a nép akar, vagy legalább: amit a nép nem akar, az ne legyen. Egyszóval: a demokrácia. Az elmúlt öt év tüntetései egyetlen demokratikus mozgalomként értelmezhetők.

A kormányváltás már csak azért sem lehetett e megmozdulások célja, mert az egyáltalában nem garantálná, hogy Magyarországon kialakulnak a demokratikus viszonyok. Semmi nem garantálja, hogy ha létrejön egy az elégedetleneket összefogó párt (mozgalom), ami még ne adj’ Isten kormányra is kerül, az bármivel is inkább fogja képviselni a népakaratot, mint a mostani garnitúra -- vagy mint az azt megelőzők. Semmi nem garantálja, hogy a mozgalom által mindenki hallatni tudja a hangját, azok is, akik eddig még nem tudták a maguk megmozdulásain: úgy a tanárok, mint az egészségügyi dolgozók, mint a szegények, mint a hajléktalanok.

Ha ezzel szemben a nép tüntetések egymásutánja révén maga el tudja érni, hogy amit nem akar -- mondjuk netadó, mondjuk KLIK, és ki tudja, a jövőben még mi --, az ne legyen, úgy pontosan a fent említett helyzet áll elő: a demokrácia. Minél többször éri el, annál több lesz a demokrácia.

Éppenséggel előfordulhat, hogy egy tömegtársadalomban végső soron a demokrácia csak képviseleti intézményeken keresztül működhet, hogy a közvetlen demokrácia nem megvalósítható. Ez engem mélységesen hidegen hagy. Ami érdekel, hogy itt és most Magyarországon mi szolgálja leginkább azt, hogy a demokrácia visszakerüljön a jogaiba.

Ez itt és most nem más, mint egy robusztus demokratikus kultúra kiépülése. Egy ilyen kultúráért pedig ezerszer többet tesz tüntetések szakadatlan egymásutánja, amely nem idegeníti el magától a népet hiteltelen vezetőkkel és ideológiákkal; és amely minden évben -- még öt év után is -- emberek tízezreinek teszi alapélményévé a demokráciát és plántálja el bennük azt az igényt, hogy a hangjukat meghallják és komolyan vegyék.

Az elmúlt évek tüntetéseinek volt és van folytatása. Azok az egyetemi hallgatók és netadó elleni tüntetők és most az a százezer iskolás a folytatása, akik egyre jobban átérzik és egyre mélyebben elsajátítják a demokráciát mint alapélményt és mint kultúrát. Én is egy ilyen folytatás vagyok, én se értenék ebből az egészből semmit, ha 2012-ben nem lettem volna a tüntetők között.

Ezek a tüntetések a mai magyar demokrácia leghitelesebb letéteményesei. Mindez nem előjáték egy majdani demokratikus párthoz, mozgalomhoz, amely majd valóban elhozza a változást. A változás itt van -- abban áll, hogy sikerekkel és vereségekkel szegélyezve, áldozatok és kitartás árán, de él és épül Magyarországon egy olyan demokratikus kultúra, amelyben a demokrácia iránti igény alapvetés, nem pedig pártállás függvénye.

A magyar demokrácia él, de nem virul:  súlyos és emésztő küzdelemben áll az antidemokratikus erőkkel. A mi támogatásunkra van szüksége. És mindenek előtt az a politikai kötelességünk, hogy a magyar demokrácia valódi képviselőit és csak őket támogassuk.

 

 


Támogass havi 1000 forinttal:
További vállalásaink
és támogatási lehetőségek


A Kettős Mérce csak akkor tud működni, ha te is támogatod!
A Kettős Mérce nem segít pártokat vagy oligarchákat. Ők sem segítenek minket. A Mércét akkor tudjuk hosszú távon fenntartani, ha legalább 600-an támogattok minket. Jelenleg 182 állandó támogatónk van. Ha szerinted is szükség van egy olyan baloldali és független lapra, mint a Mérce, támogass minket!
tüntetés demokrácia tiltakozás Kapelner Zsolt 2016. 03. 04. Tovább →
Tetszik
0
komment

Nyomj egy tetsziket, és olvasd a Kettős Mércét a Facebookon!

Ajánlott bejegyzések:

  • Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyertesei Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyertesei
  • Adjunk hitet magunknak október 23-án! Adjunk hitet magunknak október 23-án!
  • Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi Lillától Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi Lillától
  • Je suis KFC-s munkavállaló Je suis KFC-s munkavállaló
  • A filmrovattal együtt a józan ész is távozott az Origóból A filmrovattal együtt a józan ész is távozott az Origóból

A bejegyzés trackback címe:

https://kettosmerce.blog.hu/api/trackback/id/tr348439588

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Leírás

Ide írhatsz levelet nekünk!

Hirdetés

Legfrissebb cikkeink

  • Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyertesei
    Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyerteseiEstefelé már szinte minden adat beérkezett Csehország választási központjába a voksolásról, így kimondhatjuk, hogy a nyertes a “korrupt elitek” ellen keresztesháborút hirdető, a rendszerváltás után...
  • Adjunk hitet magunknak október 23-án!
    Adjunk hitet magunknak október 23-án!Az október 23-i civil tüntetés valójában nem a rendező Közös Ország Mozgalomról és nem is a pártokról szól, amelyek majd 2018-ban indulnak. Fél évvel a választás előtt az a kérdés, megmutatjuk-e,...
  • Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat össze
    Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat összeA milliárdos Andrej Babiš és populista pártja  az ANO nyeri a cseh választásokat a Europe Elects modellbecslése szerint 26-27%-al az ANO lesz az első, a második helyen a szélsőjobboldali SPD és a...
  • A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasolják
    A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasoljákA néppárti spanyol kormány mai ülésén Katalónia autonómiájának felfüggesztésére tett javaslatot. Ha a jobboldali többségű szenátus rábólint a döntésre, akkor  a régió kormánya által gyakorolt...
  • Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshez
    Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshezA sajtóban nagy visszhangot kapott a Pew Research Center képviseleti demokrácia támogatottságáról szóló globális felmérése. Bombasztikus címeket olvashattunk: a magyarok negyede diktátort akar, csak...
  • A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?
    A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?Csehországban képviselőházi választásokat tartanak október 20-án és 21-én. Bár egyre kevésbé merünk a közvélemény-kutatásokra és felmérésekre szentírásként tekinteni, szinte biztos, hogy az új...
  • A német liberálisok nagy visszatérése
    A német liberálisok nagy visszatéréseA 2013-ra látványosan összeomló német liberális párt, az FDP az évtized európai politikai visszatérését hozta össze a szeptember 24-i német szövetségi választásokon. De milyen ez a párt, mit képvisel,...
  • Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi Lillától
    Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi LillátólPedig lenne miért. Van ugyanis, ami nem hit kérdése. Az ATV valamiért jó ötletnek gondolta, hogy A nap kérdése ez legyen: „Sárosdi Lilla színésznő azt állítja, hogy Marton László Kossuth-díjas...
  • Je suis KFC-s munkavállaló
    Je suis KFC-s munkavállalóPuzsér Róbert szerint proli pofon csattant Szabó Zoltán Indexes újságíró arcán, amelyet maga az újságíró állított elő. A Fidesz publicistája szerint pedig az Indexet ütötték meg a KFC-ben, és a...
  • Újabb sztrájk jön az Operaházban 
    Újabb sztrájk jön az Operaházban Három szakszervezet hirdetett meg munkabeszüntetést a Magyar Állami Operaházban csütörtökön, a dolgozókkal kötött kollektív szerződés hiánya miatt. A sztrájkra A hugenották október 28-i bemutatója...

Kettős Mérce

Támogatónk

A Kettős Mérce részt vesz a „Network 4 Debate” projektben. Támogatónk a Nemzetközi Visegrádi Alap.

Keresés

Archívum

  • 2017 október (55)
  • 2017 szeptember (61)
  • 2017 augusztus (63)
  • 2017 július (68)
  • 2017 június (58)
  • 2017 május (61)
  • 2017 április (68)
  • 2017 március (68)
  • 2017 február (61)
  • 2017 január (64)
  • 2016 december (65)
  • Tovább...
Creative Commons Licenc
Impresszum | Támogasd a Mércét! | About us | Egyesület | Átláthatóság
Facebook Tumblr Twitter Youtube
süti beállítások módosítása
Dashboard