Kettős Mérce

  • Munka
  • Szegénység
  • Egészségügy
  • Lakhatás
  • Sajtó
  • K/A
  • Brüsszel+/-

A Mérce legújabb cikkeiért és friss hírekért kattints ide!

TGM:  A helyzet a tanársztrájk után

TGM: A helyzet a tanársztrájk után

TamásGáspárMiklós
Tetszik
0
2016. április 23. szombat, 18:50
oktatás külföld tiltakozás

Vessünk előbb futó tekintetet – eltérően a budapesti sajtó szokásaitól – a kelet-európai régió általános helyzetére, amelybe be kell illesztenünk mindazt, amit a mai Magyarországról tudunk. 

31717.jpg

A budapesti sajtó majdnem mindig a Nyugatra koncentrál, rá is csak nagyon szelektíven. Rengeteget írnak az amerikai elnökválasztásról, de arról, ami Brazíliában folyik, egy szó igazat nem olvasunk: arról, hogy a Dilma Rousseff elleni, bizonyítatlan állításokon alapuló vádeljárás milyen erőknek kedvez, egy szót se (vö. Glenn Greenwald, Andrew Fishman, David Miranda cikkével).

A „Nuit debout” mozgalomról Franciaországban: egy szó se. Még arról a bulvárhírről se, hogy a minden éjjel a köztereken folyó (elsősorban az antidemokratikus Munka törvénykönyve ellen [!] szerveződött) népi konzultációk (permanens tüntetések) fő színhelyéről durván elkergették a jobboldali értelmiség sztárját, Alain Finkielkraut médiafilozófust, ami hatalmas botrányt váltott ki.

A budapesti sajtóban Nyugatról csak a jobboldal látszik, s ha mégis muszáj valamiről beszámolni, mint Jeremy Corbyn esetében, akkor marad a savanyú csúfondároskodás, majd a teljes hallgatás. Az igaz, hogy majd mindenütt a jobboldal áll nyerésre, és az egész kontinens – sőt: az egész világ – épp jobbra fordul. De talán a vesztesekre is illenék pár mondatot vesztegetni. (Itt csak regisztráljuk a Sziriza, a Podemos és a portugál baloldali egységkormány csődjét.)

Romániában a korrupcióellenes kampány következtében de facto megszűnt a parlamenti rendszer (vö. írásommal). A Nemzeti Liberális Párt, a választások eddigi esélyese – addig neoliberális/autoritárius hivatalnokkormány van hivatalban – gyorsan fasizálódik, akárcsak az egész közélet. (De talán mégse nyer, és minden marad a régiben.) A (romániai) Szociáldemokrata Párt hipernacionalista zászlótörvényt ver át a funkciótlanná vált parlamenten (az előzményekről lásd korábbi írásomat – az itt ismertetett javaslatot fogadták el most). Koszovó az összeomlás határán: a zűrzavar teljes, a törvényhozásban a képviselők könnygázgránátokat dobálnak, amikor nem verekszenek. A menekültválság „európai megoldásában” kulcsszerepet játszó Macedónia már össze is omlott, „failed state”, akárcsak Líbia (vö. – polgárháború se kizárt).

A szélsőjobboldal kormányoz, mint Lengyelországban vagy Ukrajnában, (ez utóbbit lelkesen támogatja Pesten sok mindenki, pl. az ÉS, vö. az egyre élet- és önveszélyesebb Széky János április 22-ei cikkével), vagy erősödik és részt vesz a kormányzásban (Szlovákia). Az orosz-amerikai szembenállás a Baltikumban és Ukrajnában egyre élesebb, amit még tovább élezne a soviniszta lengyel kormány, ha rajta múlnék. A volt Szovjetunió egykori területén a „polgári demokrácia” minden maradék látszata megszűnt (Észtország atipikus kivételével), az autokratikus Putyin-rezsim a gazdasági nehézségek miatt egyre keményebb, egyre kiszámíthatatlanabbul rögtönöz. Az azeri-örmény konfliktus destabilizálja a Kaukázust, és önmagában is tragikus. A nacionalista szerb Haladó Párt egyedüli kormányzásra készül – választási kampányában (megszegve minden diplomáciai illemszabályt) személyesen vesz részt Szijjártó magyar külügyminiszter Aleksandar Vučić miniszterelnök társaságában –, miközben a Hágában fölmentett Šešelj csetnikvajdát, a népszerű háborús bűnöst tömegek ünneplik. (A szerbiai helyzetről lásd Bódis Gábor gyorselemzését a Magyar Narancs friss, április 21-ei számában. A horvát kultuszminiszternek meg tessék utánanézni. Montenegró szétmállásáról és NATO-tagságáról lásd itt.)

Az Európai Unió és a NATO nem a „demokráciát”, hanem a stabilitást támogatja, ezért bánik kesztyűs kézzel a visegrádi országokkal; a lengyel szélsőjobboldali kormányt se ítélték volna el, ha abszurd túlzásai nem okoznának Lengyelországban is közfölháborodást. Az Egyesült Államok ismeretes régi vonzalma a katonai diktatúrákhoz (a magunkfajta banánköztársaságokban) okozhat még zűrt errefelé is; az orosz állam pedig mindenfelé támogatja és finanszírozza a szélsőjobboldal szélsőjobboldalát is, újabban globális médiahálózatát globális bajkeverésre használja, egészen eredményesen – mert sok lyukat talál a nyugati öncenzúrán és képmutatáson.

A korrupció miatti – jogos – közundor (offshore-botrány, egyebek) is a destabilizálódást szolgálja; a hagyományos, nyugati szabású „liberális, demokratikus” államrendszerek és vezetési módszerek válságban vannak, hovatovább nem szolgálják többé a tőke érdekeit, és épp úgy ejteni fogja őket a nemzetközi nagytőke, amint ejtette őket már sokszor, sokkal keményebb politikák kedvéért.

Ez az a helyzet – amelyhez még hozzátehetnők az osztrák szélsőjobboldal szilárd első helyét a közvélemény-kutatásokban és a „szociáldemokrata” vezetésű osztrák nagykoalíció gyors jobbra tolódását – , amelyben meg kell ítélni a hazai új társadalmi mozgalmak kilátásait. Mindenütt a tekintélyelvű reakció tör előre, és az establishment „haladó” szegmentumai (lásd – „csöpp a tengerben” – a zuglói Fidesz-MSZP „puccsot”) mindenütt hátrálnak, paktálnak, árulásra készülnek, alkalmazkodnak az antidemokratikus és antiszociális trendhez.

Magyarországon csönd van.

A szerdai (2016. április 20-ai) tanársztrájkot a hatályos törvények értelmében – és történetileg példátlanul – zárt ajtók mögött tartották meg, s bár sokan sztrájkoltak, az akció nem lehetett látványos. Nagyon biztató, hogy elég nagy számban voltak szolidaritási gesztusok, öt perces munkabeszüntetések, munkalassítások. Hiába: ránézek a mai (csütörtöki) kezdőlapokra az internetes sajtóban, a tanársztrájk már eltűnt, bár annyiban szó van az iskolákról, hogy a kormány valaminő titokzatos okból meg akarja szüntetni a földrajzoktatást. Médiapolitikai szemszögből a tegnapi tiltakozás: kudarc, hiába volt – önmagában – jelentős. (Szemben a március 15-ei tüntetéssel és a múltkori polgári engedetlenséggel, amelynek volt „története”, s amelyet lehetett filmezni/fényképezni.) A polgári médiák ismét elsősorban gyermekmegőrzési, gyermektárolási problémaként „kezelték” az ügyet, s láthatólag a Klik és az oktatási államtitkárság – egyébként enyhe – fenyegetőzéseinek is volt hatásuk, ami nem vall nagy elszántságra.

(Időközben olvastam Diószegi-Horváth Nóra nagyszerű és lehangoló cikkét – , amelyből megtudtam, szégyenemre csak most, hogy milyen belső viszonyok uralkodnak a tanári szobákban. Hogy milyen csüggesztő az önhibájukon kívül elgyávult kollégák megaláztatása. Ez sajnos semmivel se jobb, mint az 1970-es évek. Csakugyan: mi a fenére volt jó a rendszerváltás, ha még arra se, hogy politikai diszkriminációra ne kelljen számítani. Ennek az orvossága csak a nyilvánosság. A pedagógus-szakszervezeteknek dokumentálniuk kellene minden visszaélést, publikálniuk kellene minden helyi apró zsarnok nevét – a megszégyenítés minden lázadás régi, jól bevált és jogos morális eszköze –, amire még a rendszerváltás előtt is képes és hajlandó volt a néhai TDDSZ, amelynek ezek a szervezetek a politikai utódai.)

A sztrájk céljainak kommunikációja is ellanyhult. A közvélemény nagy része nem tudja, hogy a tanárok nem fizetésemelést kérnek. Az oktatás céljait illető megfontolásokat a neoliberális közszellem mint a „versenyképességet” és a „rugalmasságot” (azaz a fehérgalléros munkapiaci szempontokat) előmozdító reformok sürgetését kezeli (kevesebb műveltség, több programozás). A demokratikus közoktatás kulturális és morális eszményei eltűnnek az „esemény”-centrikus fecsegésben, fölolvadnak az üzleties, trendi „modernség” sekélyes szorgalmazásában. (A legfontosabb, úgy látszik, a pályázatírási készség…)

Mivel a polgári engedetlenség – tehát a nyilvánosság – látványos és mozgósító eleme nem volt jelen (a szakszervezet engedelmeskedett a represszív, elnyomó Munka törvénykönyve korlátozó előírásainak), a társadalmi nyugtalanság megborzolta a fölszínt, majd elült: nem vert nagyobb hullámokat.

Galló Istvánné, a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke azt nyilatkozta, hogy azért mentek bele ebbe a voltaképpen korlátozott sztrájkba – hiszen az iskolákat nem zárták be, a tanulók nem maradtak otthon, amivel szinte nullára csökkent a nyomásgyakorlási potenciál – , mert különben kifutottak volna az időből, és a májusi sztrájk hátrányosan érintette volna az érettségi vizsgákat. De hát pontosan ezt kellett volna tenni! Ha veszélybe kerül vagy elmarad az érettségi, az meggondolkoztatta volna a hatalmat, és tesztelte volna a szolidaritást – bár persze kérdés, hogy a gimnazisták és a szülők kitartottak volna-e a tanárok mellett. Ámde nem lehet mozgalmat szervezni úgy, ha az ember túlságosan nagy súlyt fektet a félelmekre és kétségekre.

„Ha volna pártunk” – ez félig tréfa, úgy értem: ha lenne összefogó, bármilyen laza baloldali mozgalom, akkor a különféle követelések, elsősorban az állami szektorban, mindenekelőtt a tömegközlekedésben, összeállhatnának olyan tendenciává, amely lefékezhetné az egyenlőtlenség, a szociális leépítés és a szegények elleni bürokratikus-rendőri terror politikáját, a keményedő antidemokratizmust és a fajüldöző gyakorlatokat.

De ilyen mozgalom, elsősorban a politikai képzelőerő korlátozottsága és ellaposodása miatt (belátom) nem lehetséges. Kíváncsi vagyok, ha sztrájkol majd esetleg a BKV és a MÁV, lesz-e iránta szolidaritás, vagy legalább együttérzés, vagy a tanármozgalom megmarad a nagyvárosi fiatal középosztály ügyének.

A köznyugalom – nagyjából – érintetlen, pedig a néma elégedetlenség terjed. A xenofóbia (mind a menekülthisztéria, mind az Európa-ellenesség), a cigányellenes rasszizmus, a nemi egyenlőség gyűlölete, az általános antiegalitarizmus (különösen az underclass iránti ingerült és paranoid megvetés) elég erős kohéziós tényezőnek bizonyul egyelőre. Ez biztosítja a jobboldal hegemóniáját, bár a jobboldalnak is vannak nehézségei (lásd a Jobbik válságát). A kapitalizmus ősrégi erkölcsi problémája – az önzés – redukálhatatlan: egyrészt szükség van rá a versenyhez meg a népi többség kialakulásának megelőzéséhez, másrészt viszont akadálya a „nemzeti egységnek”, a társadalom kohéziójának, amely nélkül a hatalom nem lehet szilárd. Minél inkább szítja a jobboldal az etnikai szenvedélyeket, minél energikusabban folytatja „az osztályharcot fölülről”, annál inkább erősödik, ugyanakkor akaratlanul is destabilizál, elbizonytalanít, megoszt. Ezért kell a politikai ellenfelet „idegennek”, „nemzetellenesnek” beállítani, hogy a jobboldal mint nemzetpótlék egységesnek tűnhessék föl.

Az a kérdés, mint a politikában majdnem mindig, hogy ki és mi van „belül” vagy „kívül”.

Szerencsénkre a magyarországi jobboldal ezt nem túl ügyesen írja körül. Különösebb kockázat nélkül engedhetett volna a tanármozgalomnak. A mozgalom számos javaslata csakugyan „szakmai” volt, hozzájárulhatott volna a jelenlegi intézményrendszer simább, hatékonyabb, konfliktusokat inkább kiküszöbölő működtetéséhez. A kormányzat antiszociális alapmeggyőződése azonban ezt aligha teszi lehetővé. Ez a kormányzat egyre konzervatívabb és elitistább (tehát épp hogy nem „populista”), ellenszenvvel nézi a mobilitást (lásd a tankötelezettség korhatárának leszállítását, a közismereti tárgyak tanításának megszüntetését a szakiskolákban), őrzi a szűk „nemzeti burzsoáziának” a válságtól fenyegetett kiváltságait, már nem szélesíteni, hanem csak megerősíteni kívánja a „nemzeti középosztályt”. Már a központi bürokrácia és a lojális szakértelmiség sincs biztonságban, mindenütt elbocsátások készülnek. Hogy mindezt lehet-e pusztán uszító-kirekesztő médiapropagandával pótolni? Nem biztos.

Miután Európa fő erői – kivéve Ferenc pápát és az ultrabaloldalt – a menekültek befogadása ellen fordultak (de a saját rossz lelkiismeretük miatt még mindig támadják Orbánt, aki elsőnek mondta ki, amit ma már minden európai kormány mond), a magyar kormány semmit se kockáztat (a nézeteltérések részletkérdésekre vonatkoznak). Az elégedetlenség egyes szektorokban föl-föllobban, aztán kihuny. Nincs olyan egységes értelmezési (világnézeti) keret, amely ezeket a mozgásokat összefoghatná – ezt nevezték valaha baloldalnak vagy szocializmusnak. Ugyanakkor az európai értelmiség (különösen a társadalomtudományokban) balra tart, míg a közvélemény jobbra. Nem a baloldali elmélet hiányzik (az virágzik, ha nem is mindenütt), hanem a baloldali gyakorlat. A baloldali politika.

Ezt pedig az Empire (mármint Hardt és Negri műve 2000-ben) által megálmodott „sokaság” (multitude) szórt spontaneitása, úgy látszik, nem tudja pótolni.

Kelet-Európa anélkül hullik szét, hogy meg tudna változni.

  


Támogass havi 1000 forinttal:
További vállalásaink
és támogatási lehetőségek


A Kettős Mérce csak akkor tud működni, ha te is támogatod!
A Kettős Mérce nem segít pártokat vagy oligarchákat. Ők sem segítenek minket. A Mércét akkor tudjuk hosszú távon fenntartani, ha legalább 600-an támogattok minket. Jelenleg 228 állandó támogatónk van. Ha szerinted is szükség van egy olyan baloldali és független lapra, mint a Mérce, támogass minket!
oktatás külföld tiltakozás TamásGáspárMiklós 2016. 04. 23. Tovább →
Tetszik
0
komment

Nyomj egy tetsziket, és olvasd a Kettős Mércét a Facebookon!

Ajánlott bejegyzések:

  • A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasolják A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasolják
  • Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshez Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshez
  • Újabb sztrájk jön az Operaházban  Újabb sztrájk jön az Operaházban 
  • Megint Orbánék állhatnak az EU fejlődésének útjába Megint Orbánék állhatnak az EU fejlődésének útjába
  • Bagdad átvette az irányitást a kirkuki olajfinomítók felett Bagdad átvette az irányitást a kirkuki olajfinomítók felett

A bejegyzés trackback címe:

https://kettosmerce.blog.hu/api/trackback/id/tr368652112

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Leírás

Ide írhatsz levelet nekünk!

Hirdetés

Legfrissebb cikkeink

  • Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyertesei
    Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyerteseiEstefelé már szinte minden adat beérkezett Csehország választási központjába a voksolásról, így kimondhatjuk, hogy a nyertes a “korrupt elitek” ellen keresztesháborút hirdető, a rendszerváltás után...
  • Adjunk hitet magunknak október 23-án!
    Adjunk hitet magunknak október 23-án!Az október 23-i civil tüntetés valójában nem a rendező Közös Ország Mozgalomról és nem is a pártokról szól, amelyek majd 2018-ban indulnak. Fél évvel a választás előtt az a kérdés, megmutatjuk-e,...
  • Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat össze
    Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat összeA milliárdos Andrej Babiš és populista pártja  az ANO nyeri a cseh választásokat a Europe Elects modellbecslése szerint 26-27%-al az ANO lesz az első, a második helyen a szélsőjobboldali SPD és a...
  • A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasolják
    A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasoljákA néppárti spanyol kormány mai ülésén Katalónia autonómiájának felfüggesztésére tett javaslatot. Ha a jobboldali többségű szenátus rábólint a döntésre, akkor  a régió kormánya által gyakorolt...
  • Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshez
    Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshezA sajtóban nagy visszhangot kapott a Pew Research Center képviseleti demokrácia támogatottságáról szóló globális felmérése. Bombasztikus címeket olvashattunk: a magyarok negyede diktátort akar, csak...
  • A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?
    A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?Csehországban képviselőházi választásokat tartanak október 20-án és 21-én. Bár egyre kevésbé merünk a közvélemény-kutatásokra és felmérésekre szentírásként tekinteni, szinte biztos, hogy az új...
  • A német liberálisok nagy visszatérése
    A német liberálisok nagy visszatéréseA 2013-ra látványosan összeomló német liberális párt, az FDP az évtized európai politikai visszatérését hozta össze a szeptember 24-i német szövetségi választásokon. De milyen ez a párt, mit képvisel,...
  • Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi Lillától
    Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi LillátólPedig lenne miért. Van ugyanis, ami nem hit kérdése. Az ATV valamiért jó ötletnek gondolta, hogy A nap kérdése ez legyen: „Sárosdi Lilla színésznő azt állítja, hogy Marton László Kossuth-díjas...
  • Je suis KFC-s munkavállaló
    Je suis KFC-s munkavállalóPuzsér Róbert szerint proli pofon csattant Szabó Zoltán Indexes újságíró arcán, amelyet maga az újságíró állított elő. A Fidesz publicistája szerint pedig az Indexet ütötték meg a KFC-ben, és a...
  • Újabb sztrájk jön az Operaházban 
    Újabb sztrájk jön az Operaházban Három szakszervezet hirdetett meg munkabeszüntetést a Magyar Állami Operaházban csütörtökön, a dolgozókkal kötött kollektív szerződés hiánya miatt. A sztrájkra A hugenották október 28-i bemutatója...

Kettős Mérce

Támogatónk

A Kettős Mérce részt vesz a „Network 4 Debate” projektben. Támogatónk a Nemzetközi Visegrádi Alap.

Keresés

Archívum

  • 2017 október (55)
  • 2017 szeptember (61)
  • 2017 augusztus (63)
  • 2017 július (68)
  • 2017 június (58)
  • 2017 május (61)
  • 2017 április (68)
  • 2017 március (68)
  • 2017 február (61)
  • 2017 január (64)
  • 2016 december (65)
  • Tovább...
Creative Commons Licenc
Impresszum | Támogasd a Mércét! | About us | Egyesület | Átláthatóság
Facebook Tumblr Twitter Youtube
süti beállítások módosítása
Dashboard