Kettős Mérce

  • Munka
  • Szegénység
  • Egészségügy
  • Lakhatás
  • Sajtó
  • K/A
  • Brüsszel+/-

A Mérce legújabb cikkeiért és friss hírekért kattints ide!

Chávez államszocializmusa szemben a szociáldemokráciával

Chávez államszocializmusa szemben a szociáldemokráciával

Pogátsa Zoltán
Tetszik
0
2016. június 15. szerda, 12:28
külföld dél-amerika ortodoxia Hugo Chávez chavismo

Venezuela katasztrofális gazdasági és társadalmi összeomlása óta a magukat közgazdasági ortodoxiának gondoló libertariánusok triumfálnak. “Lám, lám, ide vezet a baloldali gazdaságpolitika!” – írják kárörvendően.
elcalvario-chavez.jpg

fotó: Reuters/ Jorge Dan Lopez

Valójában azonban szó sincs arról, hogy Venezuela összeomlásával a demokratikus baloldal ideáljai vagy ideái szenvedtek volna vereséget. A venezuelai krízis világosan bemutatta, hogy a bolivárizmus és a nyugati szociáldemokrácia között szakadék tátong. Az egyik a szovjet rendszerek legrosszabb vonásait hozta, a másik a nyugati demokrácia alapfeltétele, szükséges tartóeleme maradt. Venezuela példájából tehát nem azoknak kell levonniuk a tanulságot, akik a társadalmi igazságtalanság és esélytelenség rendszerét kívánják racionális ortodoxiának beállítani, hanem magának a baloldalnak. Számára ugyanis a felszínes propagandánál mélyebb tanulságokkal szolgálhat a káoszba és nincstelenségbe visszazuhant Chavismo.

Melyek ezek a tanulságok?

Először is: a caracasi vezetésnek több mint egy évtizede lett volna a fejletlen Venezuela gazdasági átalakítására. Ráadásul ehhez elképesztő mértékű állami bevételek is társultak a magas olajár korszakában. Azaz egyetlen harmadik világbeli ország sem volt olyan jól pozicionálva az importhelyettesítő iparpolitika megvalósítására, mint Chávezék Venezuelája. Ehelyett azt látjuk, hogy nem csak a gazdaságszerkezet diverzifikációjából, modernizációjából nem lett semmi, de még az ország külső élelmiszerfüggőségét sem sikerült megoldani. Venezuela - az Öböl menti országokhoz vagy Nigériához hasonlóan – petroállam, egyetlen nyersanyag exportjától függ. A mostani válság első számú oka pontosan az olajár zuhanása, ami lecsupaszítva világossá tette a bolivárizmus transzformatív képességének hiányát. Ha maradt volna a magas olajár, Venezuelában nem lenne ugyan válság, az „ortodoxia” osztályharcosai nem triumfálnának, de a venezuelaiak számára sem vált volna világossá gazdaságuk életveszélyes függősége és életképtelensége.

Hasonlítsuk mindezt össze Norvégiával. Amikor ez utóbbi ország rálelt a felbecsülhetetlenül értékes északi-tengeri gázkincsre, már működtek az északi modell intézményei. Ennek köszönhetően a nyersanyagbevételek nem váltak egyetlen vezér házikincstárává, amelyből kénye-kedve szerint pazarolhat. Ehelyett nem csak hogy szétterítették a társadalom tagjai között az erőforrásokat, lehetőséghez juttatva mindenkit, de még a jövő generációk számára is igen bőkezűen félretettek. Egy ilyen felvilágosult, higgadt, konszenzusos és demokratikus megközelítés csak azért jöhetett létre, mert az országban akkorra már kialakultak az észak modell újraelosztásra és társadalmi befektetésre épülő struktúrái, amelyek széles és tájékozott középosztályt hoztak létre. Norvégia és Dánia az ellenpélda. Nem az ásványi kincstől lettek gazdagok (már előtte azok voltak), de szemben gyakorlatilag minden más petroállammal, jól sáfárkodtak vele, és nem egyetlen központi szereplő pozícióját erősítették meg.

Ezzel elérkeztünk a második tanulsághoz: a vezérkultuszhoz. Míg Venezuelában az ottani szocializmus egyetlen vezető teljhatalmú perszonáluralmához kötődött a szovjet rendszerre emlékeztető módon, addig Észak-Európában gyakorlatilag ismeretlenek a politikusok. Szürke, unalmas bürokraták. Mi sem lehetne távolabb egymástól, mint ez a két rendszer. Reagan, Thatcher vagy Blair itt sokkal közelebb áll Chávezhez, mint az északi politikusok, akik közül lehet, hogy egyetlen egyet sem tudna felsorolni a kedves olvasó!

Az északi szociáldemokrácia kifejezetten ellenzi a vezérelvű politizálást, de a központosítást is. Chávez tagadhatatlanul elévülhetetlen érdemeket szerzett a társadalom legalján élők oktatásának és egészségügyének megszervezésében, ám mindezt olyan módon tette, hogy az egész rendszer tőle függött.  Az egy személy köré épülő rendszerek tipikusan összeomlanak az adott személy távoztával. Nem volt ez másképp Venezuelában sem, ahol a tompább és nem eléggé karizmatikus Maduro nem volt képes helyettesíteni a rákban elhunyt Nagy Alapítót. A teljhatalmat biztosító centralizáció tekintetében Venezuela szintén sokkal közelebb áll a jobboldali Thatcherhez, Orbánhoz, Erdoganhoz, mint a nyugat- és észak-európai szocdemekhez. A skandináv modell lényege ennek pont ellenkezője: a sokszínű társadalmi érdekeket figyelmen kívül hagyó centralizácó helyett a létező legnagyobb fokú decentralizáció,  állandó egyeztetés, empowerment, érdekharmonizáció. A kevesek gazdasági fölénye helyett esélyt adni mindenkinek arra, hogy versenyezzen. A chávezi rendszernek tehát nem a neoliberális „ortodoxia” az ellentéte, hanem a nyugat-európai jóléti állami hagyomány, amely széles rétegeket képesség tett a versenyre. Chávez rendszere ezt nem adta meg az embereknek, hanem ugyanolyan függővé tette őket, mint Kádár szocializmusa Magyarországon.

És itt egy újabb ponthoz érkeztünk el. A „szocialista” Venezuela a fejlesztőállami iparpolitika helyett igen komoly államosításokat hajtott végre számtalan szektorban, és mesterségesen kontroll alatt kívánta tartani az árakat, akár csak a szovjet rendszerek. Amikor világossá vált számára, hogy ez képtelenség, akkor racionális belátás helyett az ellenségképzés és az erőszak útjára lépett, ami ismét csak rontani és nem javítani szokta a helyzetet.  A nyugat-európai jóléti állam nem helyettesíteni kívánta a gazdasági versenyt, hanem igazságossá tenni azt. Mindez minden mutató szerint sikerült is neki a hetvenes években kezdődő neoliberális, osztály alapú ellentámadásig. Az addig sokkal magasabb gazdasági növekedés, foglalkoztatás és bérarány ezek után tartósan csökkenni kezdett. Ráadásul az addig alacsony állami és magánhitel állomány a neoliberális ellenforradalom után minden képzelet felülmúlóan emelkedni kezdett. A privatizált keynesiánizmus (az adósságból finanszírozott növekedés) nélkül a thatcheri és reagani rendszerek ugyanúgy összeomlottak volna, mint Chávez Venezuelája. A nyugat-európai baloldal korábbi jóléti kapitalizmusa nem csak hogy nem omlott össze úgy, mint a chávezi államszocializmus, de kifejezetten sikeres volt, sokkal sikeresebb, mint az azt követő új ortodoxia.

A globális baloldalnak tehát a gazdasági jobboldal bugyuta leegyszerűsítésekre és összemosásra alapuló kárörvendése ellenére sem szabad Chávez menthetetlen társadalmi kísérletének apologétájává válnia. Nincs is erre szüksége. A valóságban ugyanis ő az igazi ellenpólus, nem pedig a gazdasági elit által felelős ortodoxiának bemutatott, ám Piketty által a maga nyers igazságtalanságában leleplezett elitkapitalizmus.


Támogass havi 1000 forinttal:
További vállalásaink
és támogatási lehetőségek


A Kettős Mérce csak akkor tud működni, ha te is támogatod!
A Kettős Mérce nem segít pártokat vagy oligarchákat. Ők sem segítenek minket. A Mércét akkor tudjuk hosszú távon fenntartani, ha legalább 600-an támogattok minket. Jelenleg 242 állandó támogatónk van. Ha szerinted is szükség van egy olyan baloldali és független lapra, mint a Mérce, támogass minket!
külföld dél-amerika ortodoxia Hugo Chávez chavismo Pogátsa Zoltán 2016. 06. 15. Tovább →
Tetszik
0
komment

Nyomj egy tetsziket, és olvasd a Kettős Mércét a Facebookon!

Ajánlott bejegyzések:

  • Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshez Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshez
  • A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban? A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?
  • Katalán válság: Nagyon úgy tűnik, a spanyol kormány felfüggeszti a régió autonómiáját Katalán válság: Nagyon úgy tűnik, a spanyol kormány felfüggeszti a régió autonómiáját
  • A felrobbantott máltai újságírónő fia: “Háborúban állunk az állam és a szervezett bűnözés ellen, melyek megkülönböztethetetlenné váltak.” A felrobbantott máltai újságírónő fia: “Háborúban állunk az állam és a szervezett bűnözés ellen, melyek megkülönböztethetetlenné váltak.”
  • A szélsőjobb egyszer már csúnyán megbukott Ausztriában, kérdés, hogy kapnak-e újabb esélyt? A szélsőjobb egyszer már csúnyán megbukott Ausztriában, kérdés, hogy kapnak-e újabb esélyt?

A bejegyzés trackback címe:

https://kettosmerce.blog.hu/api/trackback/id/tr788811740

Trackbackek, pingbackek:

Trackback: Néhány megjegyzés 2016.06.21. 19:45:35

Kettős Mérce - Pogátsa Zoltán: Chávez államszocializmusa szemben a szociáldemokráciával Már vagy két hete olvastam a  blog bejegyzést, de úgy felpaprikáztak az alávaló célozgatással, kvázi vádaskodással (mert más nincs.), hogy heccből kivételesen néhá...

Trackback: Pogátsa Zoltán: Chávez államszocializmusa szemben a szociáldemokráciával 2016.06.15. 12:39:01

Venezuela katasztrofális gazdasági és társadalmi összeomlása óta a magukat közgazdasági ortodoxiának gondoló libertariánusok triumfálnak. „Lám, lám, ide vezet a baloldali gazdaságpolitika!” – írják kárörvendően.

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Leírás

Ide írhatsz levelet nekünk!

Hirdetés

Legfrissebb cikkeink

  • Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyertesei
    Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyerteseiEstefelé már szinte minden adat beérkezett Csehország választási központjába a voksolásról, így kimondhatjuk, hogy a nyertes a “korrupt elitek” ellen keresztesháborút hirdető, a rendszerváltás után...
  • Adjunk hitet magunknak október 23-án!
    Adjunk hitet magunknak október 23-án!Az október 23-i civil tüntetés valójában nem a rendező Közös Ország Mozgalomról és nem is a pártokról szól, amelyek majd 2018-ban indulnak. Fél évvel a választás előtt az a kérdés, megmutatjuk-e,...
  • Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat össze
    Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat összeA milliárdos Andrej Babiš és populista pártja  az ANO nyeri a cseh választásokat a Europe Elects modellbecslése szerint 26-27%-al az ANO lesz az első, a második helyen a szélsőjobboldali SPD és a...
  • A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasolják
    A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasoljákA néppárti spanyol kormány mai ülésén Katalónia autonómiájának felfüggesztésére tett javaslatot. Ha a jobboldali többségű szenátus rábólint a döntésre, akkor  a régió kormánya által gyakorolt...
  • Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshez
    Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshezA sajtóban nagy visszhangot kapott a Pew Research Center képviseleti demokrácia támogatottságáról szóló globális felmérése. Bombasztikus címeket olvashattunk: a magyarok negyede diktátort akar, csak...
  • A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?
    A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?Csehországban képviselőházi választásokat tartanak október 20-án és 21-én. Bár egyre kevésbé merünk a közvélemény-kutatásokra és felmérésekre szentírásként tekinteni, szinte biztos, hogy az új...
  • A német liberálisok nagy visszatérése
    A német liberálisok nagy visszatéréseA 2013-ra látványosan összeomló német liberális párt, az FDP az évtized európai politikai visszatérését hozta össze a szeptember 24-i német szövetségi választásokon. De milyen ez a párt, mit képvisel,...
  • Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi Lillától
    Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi LillátólPedig lenne miért. Van ugyanis, ami nem hit kérdése. Az ATV valamiért jó ötletnek gondolta, hogy A nap kérdése ez legyen: „Sárosdi Lilla színésznő azt állítja, hogy Marton László Kossuth-díjas...
  • Je suis KFC-s munkavállaló
    Je suis KFC-s munkavállalóPuzsér Róbert szerint proli pofon csattant Szabó Zoltán Indexes újságíró arcán, amelyet maga az újságíró állított elő. A Fidesz publicistája szerint pedig az Indexet ütötték meg a KFC-ben, és a...
  • Újabb sztrájk jön az Operaházban 
    Újabb sztrájk jön az Operaházban Három szakszervezet hirdetett meg munkabeszüntetést a Magyar Állami Operaházban csütörtökön, a dolgozókkal kötött kollektív szerződés hiánya miatt. A sztrájkra A hugenották október 28-i bemutatója...

Kettős Mérce

Támogatónk

A Kettős Mérce részt vesz a „Network 4 Debate” projektben. Támogatónk a Nemzetközi Visegrádi Alap.

Keresés

Archívum

  • 2017 október (55)
  • 2017 szeptember (61)
  • 2017 augusztus (63)
  • 2017 július (68)
  • 2017 június (58)
  • 2017 május (61)
  • 2017 április (68)
  • 2017 március (68)
  • 2017 február (61)
  • 2017 január (64)
  • 2016 december (65)
  • Tovább...
Creative Commons Licenc
Impresszum | Támogasd a Mércét! | About us | Egyesület | Átláthatóság
Facebook Tumblr Twitter Youtube
süti beállítások módosítása
Dashboard