Kettős Mérce

  • Munka
  • Szegénység
  • Egészségügy
  • Lakhatás
  • Sajtó
  • K/A
  • Brüsszel+/-

A Mérce legújabb cikkeiért és friss hírekért kattints ide!

Szétrobbantja a Brexit a brit munkáspártot?

Szétrobbantja a Brexit a brit munkáspártot?

Tóth Csaba Tibor
Tetszik
0
2016. július 1. péntek, 9:21

Az EU-népszavazás után az elmúlt években élőhalottnak tetsző munkáspárti közép- és jobbszárny most ismét föltámadtak, és végre elszánták magukat arra, hogy az általuk „szektavezérnek” és „megválaszthatatlannak” bélyegzett munkáspárti vezetőt, Jeremy Corbynt eltávolítsák. Ezzel azonban minden bizonnyal végveszélybe sodorják saját pártjukat is.

corbyn_1.jpg

A gondosan összehangolt képviselői, PR- és médiaakció már hónapok óta készen állt, a szerdai sikeres bizalmatlansági szavazáson 81% utasította el Corbynt), a hatalomátvétel mégis akadozik. Hiába egyértelmű ugyanis, hogy a gyenge EU-párti kampány miatt a képviselők bizalma megrendült a vezetőben, kihívót nagyon nehezen találnak. Pedig épp azért, mert a népszavazás a munkásosztály lázadásaként is értelmezhető, gyorsan rendezni kellene a baloldal sorait, ha egyáltalán parlamenti erő akar maradni egy talán közelgő előrehozott választáson.

Az ellenzék EU-párti parlamenti képviselőcsoportja mindig is egészen más világot képviselt, mint Jeremy Corbyn (akit eddig sosem látott, 59,5%-os többséggel választottak meg) és az őt tavaly ősszel a párt élére repítő alternatív baloldali mozgalmak. A Munkáspárt vezetőjelölési rendszere azonban rendkívül bonyolult. Miután Ed Miliband párvezető lett 2010-ben,, épp a párt jobbszárnya kívánta jobban bevonni a tagságot is a döntésekbe, azaz demokratizálni. Ennek eredményeként a jelenleg több mint 200 fős baloldali képviselőcsoport (nagyrészt a Tony Blair és Gordon Brown miniszterelnökök fémjelezte neoliberális és globalizációpárti vonal másod- és harmadvonal) legalább 40 tagja, illetve 10 uniós képviselő jelölésével indulhat el valaki hivatalosan az elnöki posztért. Ezek után azonban a Munkáspárt teljes tagsága egyszerű többséggel választ vezetőt a jelöltek közül.

A mostani pártválságot az okozza, hogy a Brexit az átléphetetlenségig szélesítette az eddig is elég mély árkot a parlamenti alsóházi képviselőcsoport (pártarisztokrácia) és a párt egyszerű, 3 font tagdíjat fizető bázisa között. Az ún. „baloldali” (valójában polgári-liberális) média már a szavazás másnapján Jeremy Corbyn ellen fordult. A BBC tényfeltáró anyagot jelentetett meg arról, hogyan „szabotálta” Corbyn és híres-hírhedt szürke eminenciás jobbkeze, Seumas Milne, a munkáspárti képviselők és aktivisták EU-párti kampányát. Egyrészt Corbyn eleve nagyon későn jött ki a farbával, csupán idén áprilisban mondta el egy sajtótájékoztatón, miért kellene a maradás-kampányt támogatni. A kampány aktivistái azonban állítólag képtelenek voltak Corbyn irodájával kommunikálni, vagy bármit egyeztetni vele, és a legkritikusabb időkben a munkáspárti vezető szabadságot vett ki. A népszavazáson a Tory párt szavazóinak 58%-a állt a kilépés mellé, de így tett a munkáspártiak kb. egyharmada is. A párt alsóházi Corbyn-ellenzékének vezetője, Hilary Benn ezért már szombaton lépett: kifejezte bizalmatlanságát Corbynnal szemben, aki elbocsátotta kabinetjéből. Benn ezek után rekord-nézettségű BBC-interjúban közölte, hogy Corbyn „nem igazi vezető”, hozzátéve viszont azt is, párttársai arra kérték, ne induljon a vezetőválasztáson.

Benn távozása lavinát indított a Corbynt addig is épp csak megtűrő árnyékkabinetben, egymás után születtek a felmondólevelek, és a Westminsterben a pártvezetőnek alig 20 nyílt híve maradt. Eközben azonban az őt megválasztó munkáspárti szervezet, a Momentum, és a pártonkívüli trockista Alliance for Workers Liberty, de még az EU elhagyását pártoló Socialist Workers Party is a londoni parlament elé vonult egy hétfő esti tüntetésen, ahol kiálltak Corbyn mellett.

Szerdára a helyzet valóban tarthatatlanná vált: a Munkáspárt parlamenti képviselői – a szélsőbalos tagok kivételével – egyesült erővel álltak ki a szocialista Corbyn ellen, mondván, hogy politikájával talán „egy szűk klikknek” megfelel a párton belül, de új többséget képtelen létrehozni. A Munkáspárt vezetői most szinte mind azon a véleményen vannak, hogy a Brexit utáni Anglia „erős ellenzéki vezetőt kíván”. Ez ugyan bújtatott nyelv, de akik használják, minden bizonnyal úgy értik, ahogy Zoe Williams Guardian-publicista: jobbra kell tolni a Munkáspártot, nemzeti köntöst kell neki adni. Ugyanakkor össze kell fogni a Skót Nemzeti Párttal és a Liberális Demokratákkal – amelyek tagsága a hirtelen támadt EU-párti szimpátia miatt most megnőtt – és egyfajta „progresszív” (értsd: jobb-liberális) szövetség alapját kell képezni. Mások már egyenesen arról írnak, hogy a Munkáspárt „baloldali kísérletének” vége, liberális kapitalista irányba kell fordulnia, és a maradásra szavazó tömeget bevonzania.

Corbynék persze irgalmatlanul dühösek a puccs után. Alapvetően baloldali-szocialistákként természetes, hogy abban hisznek, politikájuk a válság vagy akármilyen gyökeres kataklizma ellenére továbbra is alapvetően helyes. A Munkáspárt kezdi teljesen elveszíteni az északi munkásosztályt, akik a György-keresztes zászlók alatt sorakoznak fel Farage UKIP-jában, ahol a kisvárosi középosztály radikális „kisangol” nemzeti sovinizmusához csatlakoznak. Jeremy Corbyn, Andy Burnham (árnyékbelügymniszter) és John McDonnell természetesen úgy gondolják, őket kell megszólítani, őket kell visszaszerezni, attól függetlenül, hogyan szavaztak a népszavazás során. Nem lehet folytatni azt a politikát, ami hátat fordít nekik.

A munkáspárti képviselők puccsa azonban élő bizonyítéka annak: ők észak- és dél-angliai parlamenti helyeik birtokában is inkább a teljes hátraarcra szavaznak: piacpárti, nacionalista, és sokkal hevesebben EU-párti mozgalmat kívánnak építeni, épp az EU elutasításának pillanatában. Az új mozgalom élére most úgy tűnik, Gordon Brown volt miniszterét, Angela Eagle-t kívánják állítani. Eagle a 400,000-es munkáspárti tagság legutóbbi választásán 4%-ot ért el, míg Corbyn felmérések szerint ma is 59%-ot kapna.

A cikk írásának pillanatában még nagyban folyik a krízis, nem tudni még, mi lesz a vége. Gordon Brown épp néhány perce azonban igen őszinte nyilatkozatot tett: miután a Guardianen egy esszében kifejtette, hogy „olyan globalizmus kell, amely a többség számára is működőképes”, most Edinburghben azt nyilatkozta, „Jeremy Corbynnak mennie kell, és menni fog, mert nem érdekli a hatalom”.

Valóban lehet, hogy kevésbé érdekli a hatalom. Viszont talán pontosan tudja, hogy őt megpróbálhatja kicserélni a pártelit, de a szavazókkal ezt nem tudja megtenni.


Támogass havi 1000 forinttal:
További vállalásaink
és támogatási lehetőségek


A Kettős Mérce csak akkor tud működni, ha te is támogatod!
A Kettős Mérce nem segít pártokat vagy oligarchákat. Ők sem segítenek minket. A Mércét akkor tudjuk hosszú távon fenntartani, ha legalább 600-an támogattok minket. Jelenleg 256 állandó támogatónk van. Ha szerinted is szükség van egy olyan baloldali és független lapra, mint a Mérce, támogass minket!
Tóth Csaba Tibor 2016. 07. 01. Tovább →
Tetszik
0
komment

Nyomj egy tetsziket, és olvasd a Kettős Mércét a Facebookon!

Ajánlott bejegyzések:

  • Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyertesei Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyertesei
  • Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat össze Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat össze
  • Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi Lillától Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi Lillától
  • Je suis KFC-s munkavállaló Je suis KFC-s munkavállaló
  • Végre vezethetnek a szaúdi nők – de az elnyomásuknak még nagyon nincs vége Végre vezethetnek a szaúdi nők – de az elnyomásuknak még nagyon nincs vége

A bejegyzés trackback címe:

https://kettosmerce.blog.hu/api/trackback/id/tr688856750

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Leírás

Ide írhatsz levelet nekünk!

Hirdetés

Legfrissebb cikkeink

  • Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyertesei
    Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyerteseiEstefelé már szinte minden adat beérkezett Csehország választási központjába a voksolásról, így kimondhatjuk, hogy a nyertes a “korrupt elitek” ellen keresztesháborút hirdető, a rendszerváltás után...
  • Adjunk hitet magunknak október 23-án!
    Adjunk hitet magunknak október 23-án!Az október 23-i civil tüntetés valójában nem a rendező Közös Ország Mozgalomról és nem is a pártokról szól, amelyek majd 2018-ban indulnak. Fél évvel a választás előtt az a kérdés, megmutatjuk-e,...
  • Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat össze
    Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat összeA milliárdos Andrej Babiš és populista pártja  az ANO nyeri a cseh választásokat a Europe Elects modellbecslése szerint 26-27%-al az ANO lesz az első, a második helyen a szélsőjobboldali SPD és a...
  • A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasolják
    A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasoljákA néppárti spanyol kormány mai ülésén Katalónia autonómiájának felfüggesztésére tett javaslatot. Ha a jobboldali többségű szenátus rábólint a döntésre, akkor  a régió kormánya által gyakorolt...
  • Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshez
    Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshezA sajtóban nagy visszhangot kapott a Pew Research Center képviseleti demokrácia támogatottságáról szóló globális felmérése. Bombasztikus címeket olvashattunk: a magyarok negyede diktátort akar, csak...
  • A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?
    A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?Csehországban képviselőházi választásokat tartanak október 20-án és 21-én. Bár egyre kevésbé merünk a közvélemény-kutatásokra és felmérésekre szentírásként tekinteni, szinte biztos, hogy az új...
  • A német liberálisok nagy visszatérése
    A német liberálisok nagy visszatéréseA 2013-ra látványosan összeomló német liberális párt, az FDP az évtized európai politikai visszatérését hozta össze a szeptember 24-i német szövetségi választásokon. De milyen ez a párt, mit képvisel,...
  • Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi Lillától
    Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi LillátólPedig lenne miért. Van ugyanis, ami nem hit kérdése. Az ATV valamiért jó ötletnek gondolta, hogy A nap kérdése ez legyen: „Sárosdi Lilla színésznő azt állítja, hogy Marton László Kossuth-díjas...
  • Je suis KFC-s munkavállaló
    Je suis KFC-s munkavállalóPuzsér Róbert szerint proli pofon csattant Szabó Zoltán Indexes újságíró arcán, amelyet maga az újságíró állított elő. A Fidesz publicistája szerint pedig az Indexet ütötték meg a KFC-ben, és a...
  • Újabb sztrájk jön az Operaházban 
    Újabb sztrájk jön az Operaházban Három szakszervezet hirdetett meg munkabeszüntetést a Magyar Állami Operaházban csütörtökön, a dolgozókkal kötött kollektív szerződés hiánya miatt. A sztrájkra A hugenották október 28-i bemutatója...

Kettős Mérce

Támogatónk

A Kettős Mérce részt vesz a „Network 4 Debate” projektben. Támogatónk a Nemzetközi Visegrádi Alap.

Keresés

Archívum

  • 2017 október (55)
  • 2017 szeptember (61)
  • 2017 augusztus (63)
  • 2017 július (68)
  • 2017 június (58)
  • 2017 május (61)
  • 2017 április (68)
  • 2017 március (68)
  • 2017 február (61)
  • 2017 január (64)
  • 2016 december (65)
  • Tovább...
Creative Commons Licenc
Impresszum | Támogasd a Mércét! | About us | Egyesület | Átláthatóság
Facebook Tumblr Twitter Youtube
süti beállítások módosítása
Dashboard