Ennek a népszavazásnak csak annyi köze van a demokráciához, hogy jól mutatja: mennyire nincs demokrácia Magyarországon.
Népszavazni a gyakorlatban csak akkor lehet, ha azt a Fidesz szeretné, miközben a népszavazás talán legfontosabb funkciója éppen az volna, hogy a közvetlen demokrácia intézményesítésén keresztül ellensúlyozza a képviseleti rendszer hiányosságait, vagyis gátat szabjon a mindenkori parlamenti többség, illetve a kormányzó pártok hatalmának.
Egy kérdés demokratikus eldöntése ráadásul nem csupán azt jelenti, hogy a többség dönt – akár közvetlenül, akár választott képviselőin keresztül. Hasonlóan fontos az is, hogy mi történik a döntés előtt, vagyis az, hogy az állampolgároknak van-e lehetősége tájékozódni a közös ügyeikről, majd méltányos körülmények között ütköztetni az így kialakított álláspontjaikat. Ehhez pedig valóban szabad – tehát az állam és a nagytőke által nem végletekig eltorzított – nyilvánosságra, tényszerű és tisztességes közszolgálati médiára, valamint a különböző érdekek megjelenítésére alkalmas szervezetekre volna szükség (pártokra is, de nem ilyen ellenzéki pártokra).
Ezzel szemben jelenleg a magyar társadalom jelentős részének esélye sincs rá, hogy a kormányétól eltérő véleményekkel, álláspontokkal találkozzon. Nem annyira az a kérdés tehát, hogy érvényesülnek-e egy demokratikus döntéshozatali eljárás ideális feltételei, hanem az, hogy milyen messzire kerültünk ezektől.
Fényévekre.
A pártállami propaganda (erről van ugyanis szó, ha közhivatalnokokat kényszerítenek a kormánypárt választási propagandájában való részvételre) tömérdek közpénzből vezeti félre saját állampolgárait, a lehető leggátlástalanabb és legaljasabb módon – és nem csupán a népszavazásra bocsátott konkrét kérdéssel vagy általában a menekültüggyel és a nemzetközi migrációval (illetve a nemzetközi szolidaritással) kapcsolatban. A közpénzből folytatott aljas gyűlöletkeltés legfontosabb funkciója ugyanis az, hogy a magyar társadalom erre (nagyrészt önhibáján kívül) fogékony része a „migránsokban”, az „illegális bevándorlókban” vagy általában a „külföldiekben” találja meg a problémáinak a forrását. Rájuk vetítse ki a létbizonytalansággal, munkanélküliséggel, kilátástalansággal, szélsőséges társadalmi egyenlőtlenségekkel és a romokban heverő közszolgáltatásokkal kapcsolatos indulatatait és dühét – vagyis ne arra a politikai uralkodó osztályra, amely mindezekért felelős.
Támogasd a Kettős Mércét, hogy ne csak a kormányzati gyűlöletpropaganda jusson el az emberekhez, hogy a Mérce cikkei még több emberhez eljuthassanak a népszavazás kapcsán. Támogass minket 1000, 2000 vagy 5000 forinttal (ezekből az összegekből plusz 1000, 2500, vagy 7000 emberhez juthatunk el), és írd be a közlemény rovatba, hogy népszavazás; az így beérkező pénzeket a Népszavazással kapcsolatos cikkeinek, posztjaink Facebook-hirdetésére fogjuk fordítani.
támogatás bankkártyávalHa Paypalen vagy banki utalással támogatnál minket, ide kattints.
Ráadásul nehéz volna jó szívvel arra szavazni, hogy ez a magyar állam bírálja el a menekültügyi kérelmét 1294 embernek. Nem azért, mintha ilyesmit – szolidaritást vállalni egy politikai közösségben – csak önkéntes alapon lehetne: a közszolgáltatásokat és az egyenlősítő újraelosztást finanszírozó adózáshoz sincs szükség minden egyes állampolgár jóváhagyására. Nem a „nemzeti szuverenitásunkat” kell tehát megvédeni a brüsszeli bürokratáktól. 1294 embert kellene megvédeni annak a magyar államnak a bürokratáitól, amelyről sorra mondják ki az Európai Unió tagállamainak a bíróságai, hogy nem garantálja a menekültügyi kérelmek jogszerű, tisztességes elbírálását.
Alapvetően emiatt nem jó válasz az „igen” sem erre a manipulatív kérdésre (amellett persze, hogy az „igen” szavazatok is hozzájárulnak a népszavazás érvényességéhez, noha ennek közjogi szempontból semmi jelentősége nincs, mivel ebből a szempontból maga a népszavazás is irreleváns).
A politikai, erkölcsi szempontból helyes válasz a népszavazásra és az állami gyűlöletkeltésre tehát az, ha október 2-án érvénytelenül szavazunk, és utána pedig (vagy akár a szavazáson való részvétel helyett) csinálunk valami szépet és hasznosat: olvasgatunk, például az erőszakmentes ellenállásról (mégiscsak Gandhi születésnapja lesz), elmegyünk a PM délutáni tüntetésére vagy az esti fáklyás békejelre a Hősök terére. Vagy beszállunk a 6. Menet a lakhatáshoz való jogért szervezésébe, és körbeszórólapozzuk a szomszédságunkat – mert szemben 1294 háború elől menekülő emberrel, a lakhatási válság valóban tönkretesz minket.
Ez a cikk a ti támogatásaitokból készült el, a Kettős Mércét a ti adományaitokból tartjuk fenn!A Kettős Mércét nem támogatják oligarchák. Mi úgy őrizzük meg függetlenségünket, hogy a csak az olvasók támogatásából írjuk cikkeinket.Célunk, hogy a társadalom számára fontos kérdésekről beszéljünk: az egyenlőtlenségekről, a szegénységről, az egészségügyről, az oktatásról, a nők jogairól, és hogy támogassuk azokat az alulról jövő kezdeményezéseket, amelyek egy igazságosabb Magyarországért küzdenek!A Kettős Mérce fennmaradásához 600 állandó támogatóra van szükségünk. Jelenleg 297 állandó támogatónk van.Legyél te az egyik a hiányzó támogatók közül, támogass minket havi 1000, 2000, 5000 vagy 10000 forinttal, vagy egyszeri átutalással, és járulj hozzá ezzel a független sajtó fennmaradásához Magyarországon!
A bejegyzés trackback címe:
Trackbackek, pingbackek:
Trackback: Országos Választási Bizottság summák 2016.09.30. 08:05:26
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.