Kettős Mérce

  • Munka
  • Szegénység
  • Egészségügy
  • Lakhatás
  • Sajtó
  • K/A
  • Brüsszel+/-

A Mérce legújabb cikkeiért és friss hírekért kattints ide!

Miért lepődött meg a világ Trump győzelmén?

Miért lepődött meg a világ Trump győzelmén?

Kettős Mérce vendégszerző
Tetszik
0
2016. november 9. szerda, 21:47
közvéleménykutatás elnök trump USA

Mint minden meglepő választási eredmény után, most is divatossá vált a vélekedés, hogy "a közvélemény-kutatás nem szakma" (Heti Válasz), "a kutatók lehúzhatják a rolót", stb. De tényleg hibáztak a kutatók? Nézzük meg alaposabban, hogy miért gondolta szinte mindenki – e sorok írja is –, hogy váratlan volt Trump győzelme. 

483208412-real-estate-tycoon-donald-trump-flashes-the-thumbs-up_jpg_crop_promo-xlarge2.jpg

Állításom az, hogy a megrökönyödéshez nem csak (sőt, nem is elsősorban) a közvélemény-kutatások, hanem azok téves (média)értelmezése vezette el a hírfogyasztókat. A teljesség igénye nélkül nézzünk meg csak néhány számot. Országosan a pártot (jelöltet) választani tudók körében 48,5% (Clinton)-45% (Trump) körül volt a kutatások előrejelzése Nate Silver súlyozott átlaga alapján. A súlyozott átlag figyelembe veszi a kutatóintézet múltját, módszerét, a minta elemszámát, stb. Ehhez képest mindkét jelölt 47,5%-ot kapott, Clinton még egy kicsit többet is, országos összesítésben. Mindkét eltérés hibahatáron belüli, tehát szakmai értelemben megfelelő.

Ha államokra lebontva nézzük, akkor persze rengeteg hibás kutatás volt - de hát hogy a fenébe ne lett volna, ha államonként több tucatot végeztek, összesen tehát jóval több, mint ezret! Mindent egybevetve azonban, ha a kutatások súlyozott átlagából és az ezek alapján készített előrejelzésekből indultunk volna ki (illetve azt is figyelembe vettük volna, hogy a hibahatár - a kisebb minta-elemszámok miatt - 3 százalék helyett 4 százalékra mehet fel), akkor ott tartanánk, hogy az 50 államra vonatkozó becslések többsége pontos volt. Ugyanakkor éppen az a néhány állam (elsősorban Wisconsin, Pennsylvania és Michigan) döntötte el a választást, amelyek eltérése még ebből az intervallumból is kiesett 1-2 további százalékponttal. Még csak az sem igaz, hogy mindenhol alulbecsülték a kutatások Trump támogatottságát, mert a nem kiélezett államokban (California, Texas, Illinois) és a déli régióban Clinton még valamivel jobban is szerepelt a becsült értékénél – csak hát ezekkel nem ment semmire, a rozsdaövezet államai miatt pedig elbukta az elnökválasztást. Összességében tehát valamennyire jogos a közvélemény-kutatók felé irányuló kritika, néhány százalékpontot hibahatáron túl is tévedtek.

Nyilvánvaló tehát, hogy a kutatói szakma önvizsgálatának helye van, ahogy az a Brexit után meg is történt az Egyesült Királyságban. A mintán belüli hibák mellett – ahogy a rozsdaövezet bizonyítja – volt mintán kívüli hiba is: egyszerűen egy jelentős társadalmi csoport nem válaszolt őszintén a felmérésekben, és bizonytalannak könyvelték el, miközben Trumpot támogatta. Az Economist cikke szerint az alulképzett fehér szavazók részvételi hajlandóságát becsülték alul a kutatások, márpedig ők éppen azokban a rozsdaövezeti államokban fordulnak elő a legnagyobb arányban, amely hagyományosan demokratának számítanak, de nem olyan hatalmas többséggel, mint New York vagy Kalifornia. Természetesen a jelenség okait és hátterét mélyebben meg kell vizsgálni, azonban néhány alternatív hipotézist már talán most is fel lehet vázolni.

Az őszintétlenség mellett a probléma lehetséges okai a nem megfelelő reprezentativitás és a súlyozás, valamint a növekvő elzárkózás lehetnek - illetve talán az, hogy egyszerűen túl sok kutatást végeznek az Egyesült Államokban. Olyan intézetek is bekapcsolódnak az előrejelzési versenybe, amelyeknél hiányzik a megfelelő szakmai háttér, vagy amelyek nyilvánvalóan rossz módszerrel dolgoznak: a SurveyMonkey online felmérésekkel jelentkezett, miközben interneten még az Egyesült Államokban sem lehet teljesen reprezentatív felmérést készíteni. A hazai kutatásokban is tetten érhető, hogy míg személyesen átlagosan 10 megkeresett interjúalanyból három-négy, addig telefonon csak 10-ből egy áll a kérdezők rendelkezésére (márpedig az USA-ban a kutatások elsöprő többsége telefonos). A felhígulás igencsak rontja a szakma presztízsét, mivel megtéveszti a témában járatlan közvéleményt: nem véletlen, hogy a Nate Silver szofisztikáltabb (ám korántsem tökéletes) modellje jóval reálisabban prognosztizált, mint a Huffington post súlyozatlan ’poll of polls’-a, amely 47-42 százalékos előny mutatott Clinton javára. Ez utóbbi ugyanis nem válogatott a személyes és az internetes, a nagymintás és a pár százas elemszámú, a bizonyított és a gyakorlatlanabb intézetek között.

Ugyanakkor a kutatások azt is jelezték, hogy korábbi választásokhoz képest a bizonytalanok (tehát a fenti statisztikákba bele sem számító polgárok) száma szokatlanul magas volt, azonban ez is szinte csak Nate Silver blogját intette óvatosságra.

Végső országos közvéleménykutatás átlag

Év

Demokrata jelölt

Republikánus jelölt

Bizonytalan/ más

2000

Gore

43.6%

Bush

46.8%

Bizonytalan/ más

9.6%

2004

Kerry

47.4%

Bush

48.9%

Bizonytalan/ más

3.7%

2008

Obama

52.1%

McCain

44.5%

Bizonytalan/ más

3.4%

2012

Obama

48.8%

Romney

48.1%

Bizonytalan/ más

3.1%

2016

Clinton

45.7%

Trump

41.8%

Bizonytalan/ más

12.5%


Forrás: RealCLEARPOLITICS (2000-2012), FiveThirtyEight Polls-only Model (2016), Nate Silver (2016).

Az igazán nagy hibát véleményem szerint nem általában a mérésekben, hanem sokkal inkább azok értelmezésénél követték el: a hibahatárt és a szokatlanul sok bizonytalant figyelmen kívül hagyva, majdnem minden fogadóiroda, véleményvezér és hírműsor magabiztos Clinton-fölényt valószínűsített – nem ritkán mindenfajta fenntartás nélkül. Az ilyen jellegű „prognosztizálások” még akkor is teljesen megalapozatlanok lettek volna, ha a felmérések tűpontosak. Szintén irreális volt a fogadóirodák oddsa, mely Trumpnak 10 százaléknyi esélyt adott. Az átlag hírfogyasztótól talán nem várható el, hogy tisztában legyen Nate Silver súlyozott modelljeivel vagy a hibahatár nagyságát meghatározó tényezőkkel, de az erről tudósító média és a témában megnyilatkozó elemzők felelőssége semmivel sem kisebb, mint a közvélemény-kutatóké.

A közvélemény-kutatásokban százalékban megadható a statisztikai bizonytalanság, és azt túllépő speciális eseteket is több hónapos nyilvános szakmai önmarcangolás szokta követni (a 2002-es magyar kudarc esetében például itt és itt). Véleményem szerint a hasonló nyilvános és belső szakmai kontroll a politikai elemzők és a médiamunkások tevékenységével kapcsolatban is kívánatos lenne.

Róna Dániel, politológus

Ez a cikk a ti támogatásaitokból készült el, a Kettős Mércét a ti adományaitokból tartjuk fenn!
Támogass minket bankkártyával:

Ha PayPalen vagy banki utalással támogatnál minket, klikk ide!
A Kettős Mércét nem támogatják oligarchák. Mi úgy őrizzük meg függetlenségünket, hogy a csak az olvasók támogatásából írjuk cikkeinket.
Célunk, hogy a társadalom számára fontos kérdésekről beszéljünk: az egyenlőtlenségekről, a szegénységről, az egészségügyről, az oktatásról, a nők jogairól, és hogy támogassuk azokat az alulról jövő kezdeményezéseket, amelyek egy igazságosabb Magyarországért küzdenek!
A Kettős Mérce fennmaradásához 600 állandó támogatóra van szükségünk. Jelenleg 330 állandó támogatónk van.
Legyél te az egyik a hiányzó támogatók közül, támogass minket havi 1000, 2000, 5000 vagy 10000 forinttal, vagy egyszeri átutalással, és járulj hozzá ezzel a független sajtó fennmaradásához Magyarországon!

 

közvéleménykutatás elnök trump USA Kettős Mérce vendégszerző 2016. 11. 09. Tovább →
Tetszik
0
komment

Nyomj egy tetsziket, és olvasd a Kettős Mércét a Facebookon!

Ajánlott bejegyzések:

  • Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshez Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshez
  • A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban? A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?
  • Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi Lillától Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi Lillától
  • A Filmművészeti Egyetem 114 hallgatója kéri a szexuális zaklatással vádolt Marton László felfüggesztését A Filmművészeti Egyetem 114 hallgatója kéri a szexuális zaklatással vádolt Marton László felfüggesztését
  • Kormányra kerülhet-e újra Ausztriában a szélsőjobb? Percről percre az osztrák választásról! Kormányra kerülhet-e újra Ausztriában a szélsőjobb? Percről percre az osztrák választásról!

A bejegyzés trackback címe:

https://kettosmerce.blog.hu/api/trackback/id/tr10011946253

Trackbackek, pingbackek:

Trackback: Nyílt levél Újbuda polgármesteréhez 2016.11.10. 10:16:08

Az utóbbi időben több olyan fontos ügy is volt, amiben Dr. Hoffmann Tamás, a XI. kerület polgármestere nem szólalt meg, pedig ki kellett volna állnia a kerület érdekeiért. Az ellenzéki véleményeket, a kényes témákat mellőző Újbuda újságtól hiába várjuk...

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Leírás

Ide írhatsz levelet nekünk!

Hirdetés

Legfrissebb cikkeink

  • Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyertesei
    Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyerteseiEstefelé már szinte minden adat beérkezett Csehország választási központjába a voksolásról, így kimondhatjuk, hogy a nyertes a “korrupt elitek” ellen keresztesháborút hirdető, a rendszerváltás után...
  • Adjunk hitet magunknak október 23-án!
    Adjunk hitet magunknak október 23-án!Az október 23-i civil tüntetés valójában nem a rendező Közös Ország Mozgalomról és nem is a pártokról szól, amelyek majd 2018-ban indulnak. Fél évvel a választás előtt az a kérdés, megmutatjuk-e,...
  • Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat össze
    Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat összeA milliárdos Andrej Babiš és populista pártja  az ANO nyeri a cseh választásokat a Europe Elects modellbecslése szerint 26-27%-al az ANO lesz az első, a második helyen a szélsőjobboldali SPD és a...
  • A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasolják
    A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasoljákA néppárti spanyol kormány mai ülésén Katalónia autonómiájának felfüggesztésére tett javaslatot. Ha a jobboldali többségű szenátus rábólint a döntésre, akkor  a régió kormánya által gyakorolt...
  • Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshez
    Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshezA sajtóban nagy visszhangot kapott a Pew Research Center képviseleti demokrácia támogatottságáról szóló globális felmérése. Bombasztikus címeket olvashattunk: a magyarok negyede diktátort akar, csak...
  • A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?
    A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?Csehországban képviselőházi választásokat tartanak október 20-án és 21-én. Bár egyre kevésbé merünk a közvélemény-kutatásokra és felmérésekre szentírásként tekinteni, szinte biztos, hogy az új...
  • A német liberálisok nagy visszatérése
    A német liberálisok nagy visszatéréseA 2013-ra látványosan összeomló német liberális párt, az FDP az évtized európai politikai visszatérését hozta össze a szeptember 24-i német szövetségi választásokon. De milyen ez a párt, mit képvisel,...
  • Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi Lillától
    Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi LillátólPedig lenne miért. Van ugyanis, ami nem hit kérdése. Az ATV valamiért jó ötletnek gondolta, hogy A nap kérdése ez legyen: „Sárosdi Lilla színésznő azt állítja, hogy Marton László Kossuth-díjas...
  • Je suis KFC-s munkavállaló
    Je suis KFC-s munkavállalóPuzsér Róbert szerint proli pofon csattant Szabó Zoltán Indexes újságíró arcán, amelyet maga az újságíró állított elő. A Fidesz publicistája szerint pedig az Indexet ütötték meg a KFC-ben, és a...
  • Újabb sztrájk jön az Operaházban 
    Újabb sztrájk jön az Operaházban Három szakszervezet hirdetett meg munkabeszüntetést a Magyar Állami Operaházban csütörtökön, a dolgozókkal kötött kollektív szerződés hiánya miatt. A sztrájkra A hugenották október 28-i bemutatója...

Kettős Mérce

Támogatónk

A Kettős Mérce részt vesz a „Network 4 Debate” projektben. Támogatónk a Nemzetközi Visegrádi Alap.

Keresés

Archívum

  • 2017 október (55)
  • 2017 szeptember (61)
  • 2017 augusztus (63)
  • 2017 július (68)
  • 2017 június (58)
  • 2017 május (61)
  • 2017 április (68)
  • 2017 március (68)
  • 2017 február (61)
  • 2017 január (64)
  • 2016 december (65)
  • Tovább...
Creative Commons Licenc
Impresszum | Támogasd a Mércét! | About us | Egyesület | Átláthatóság
Facebook Tumblr Twitter Youtube
süti beállítások módosítása
Dashboard