Sziasztok, lányok! Biztos ti is hallottatok már róla, hogyan kampányol időről időre Orbán Viktortól Kósa Lajosig a teljes magyar kormány a teljes foglalkoztatottságról mint hamarosan elérhető célról. De valójában mind tudjuk, hogy óriási hiányokkal küzd a magyar munkaerő-piac. Természetesen vannak területi különbségek, és ágazatonként is nagy a szórás. De a lényeg azért jól látható: egyes szakmákba lasszóval is nehéz embert fogni. Most rajtatok a sor!
„Ha nem tudod, mit akar az élet tőled, gyere el te is...”
... gépgyártástechnológiai technikusnak. Mechatronikai technikusnak. Épület- és szerkezetlakatosnak. Villanyszerelőnek… És még sorolhatnánk, főleg mivel a 2015/2016-os év 12 Baranya megyei hiányszakmájához képest idén már 20 hiányszakmát sorol a lista.
Hogy miért pont Baranya megye lehet nektek érdekes?
Mert ott elindult valami… Ha a Baranya Megyei Fejlesztési és Képzési Bizottság honlapját böngésszük, akkor szembetűnő lehet, hogy a (nem kifejezetten szakszerűnek ható) „fiús szakmák” megnevezés alatt futó képzések irányába immár kampányszerűen terelik a lányokat. Egész pontosan a klasszikus fém- és gépipari szakmákban nagy rátok a kereslet, a fiúk mellett, természetesen. És hogy az egész még vonzóbb legyen: aki hiányszakmát tanul (megyénként valamelyest változó ez a lista), az havi 10-50 ezer forint közti ösztöndíjban is részesül, tanulmányi eredményeitől függően, ami erős motivációs tényező. Cserébe módszertani kézikönyv is készült, ami segít eligazodni a lányoknak is ajánlható fiús szakmák közt - igaz, ezek közül a hiányszakmák listáján viszonylag kevés szerepel. Szóval nehéz helyzet ez, de ne adjátok fel!
„Tárt karokkal várjuk a hölgyeket!” – hirdeti egy cikk, a szívélyes invitálás a gépiparból érkezik. De megtudhatjuk azt is, hogy „Lány is lehet sikeres járműfényező”. „Lányok! Gyertek informatikusnak!” üzeni a következő felhívás. Ismeretterjesztő-világnézetfordító jelleggel olvasható a „Hegesztő nők a munka világában – Miért ne?” című írás, megnyugtatásként pedig álljon itt egy interjú summája: „Ne aggódj, nem kell férfivé válnod!”
Szóval Baranya bekeményít, rátok is számít!
De azért nem árt résen lenni. Jobb, ha tudjátok: rendszertünetről van szó, ami mellett nem érdemes elmenni. A probléma ugyanis nem egyszerűen az, hogy kevesen szereznek ma versenypiaci szempontból értékes végzettséget, és nincs kivel feltölteni a megüresedett állásokat.
Hanem egy rossz képzési rendszerről is beszélünk, egy rossz munkaerő-piaci berendezkedésről beszélünk, emellett pedig egy rossz gazdasági irányról is.
Tény és való, hogy a szakképzésben jóval kevesebb lány vesz részt, mint amennyi fiú. De ennél aggasztóbb a trend, miszerint magában a szakképzésben összességében évről évre kevesebben vesznek részt, nemtől függetlenül. És ezen bizony nem fog segíteni az sem, hogy a magyar kormány rendszerszinten veri szét a szakképzést, megakadályozva ezzel, hogy a tanulók versenyképes végzettséggel kerüljenek ki az intézményekből. Azokból az intézményekből, amelyek jelenleg a Nemzetgazdasági Minisztérium szárnyai alatt sorvadoznak, és nem csak létszám-, de forráshiánnyal is küszködnek. És akkor ahelyett, hogy olyan szakmákat nyilvánítanának hiányszakmának, ahol tényleg hiány van, inkább olyanok kapnak ösztöndíjat, ahol amúgy is sok a munkanélküli, míg a tényleges hiányszakmákból nem, vagy csak kis létszámmal indítanak képzést a szakiskolák. Ennyit a tudatos tervezésről...
De ha a lányok és fiúk mégis csak kikerülnek ezekből az intézményekből, végzettséggel a zsebükben, akkor sem maradnak Magyarországon. Miért is tennék, amikor az országhatáron túl jóval magasabb fizetés várja őket – gépiparban, fémiparban vagy bármely más területen? Vagyis képezhetünk lányokat, fiúkat, értelmes életpályát nehezen tudunk adni nekik idehaza.
Félreértés ne essék: Baranya megye jó hely nektek, lányok. Olyan megye, amelyik igyekszik tartani a lépést, a munkaerőhiányt felmérve, és újszerű megoldásokat keresve a problémára. Például azzal, hogy kampányol, méghozzá értetek. Csak hogy egy példát mondjunk: csak tavaly 3000 betöltetlen helyre kerestek informatikust, de a hiány ebben az ágazatban akár 25 ezres is lehet. Vagyis igaza van a fent idézett cikknek: lányok, menjetek informatikusnak! És ha már itt tartunk: menjetek hegesztőnek, forgácsolónak, mérnöknek is.
De azt ne felejtsétek el, hogy ettől a helyzet nem lesz jó, varázsütésre. Ahhoz ugyanis gazdasági fellendülésre lenne szükség, arra, hogy értelmes bérért értelmes munkát végezhessetek. Méghozzá a legjobb tudásotok szerint – de ehhez értelmes szakképzési rendszer is kellene, ahol tényleg megtanítják nektek, hogy hogyan legyetek jó szakemberek. És még az is kéne, hogy ezzel a tudással itthon maradjatok, és ne külföldön helyezkedjetek el. De ehhez értelmes bér kéne, értelmes munkahelyeken. És akkor itt a kör bezárul...
De azért lányok, csak írjatok, jelentkezzetek! Bajban a haza, bajban a gépipar! Van kedvetek megmenteni?
Ez a cikk a ti támogatásaitokból készült el, a Kettős Mércét a ti adományaitokból tartjuk fenn!A Kettős Mércét nem támogatják oligarchák. Mi úgy őrizzük meg függetlenségünket, hogy a csak az olvasók támogatásából írjuk cikkeinket.Célunk, hogy a társadalom számára fontos kérdésekről beszéljünk: az egyenlőtlenségekről, a szegénységről, az egészségügyről, az oktatásról, a nők jogairól, és hogy támogassuk azokat az alulról jövő kezdeményezéseket, amelyek egy igazságosabb Magyarországért küzdenek!A Kettős Mérce fennmaradásához 600 állandó támogatóra van szükségünk. Jelenleg 340 állandó támogatónk van.Legyél te az egyik a hiányzó támogatók közül, támogass minket havi 1000, 2000, 5000 vagy 10000 forinttal, vagy egyszeri átutalással, és járulj hozzá ezzel a független sajtó fennmaradásához Magyarországon!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.