Ráfordulunk lassan a kampányévre, Orbán Viktor évértékelőjében ki is jelölte az irányt, öt témát megjelölve, amelyekkel a következő 14 hónapunkat tematizálni akarják. Lesz persze megint harc, Brüsszel ellen és a menekültek ellen is, meg „a civil szervezeteken keresztül folyó átláthatatlan külföldi befolyásolási kísérletek ellen”, de a védelemre is fókuszálunk: a munkahelyeket és a rezsicsökkentést fogjuk körbebástyázni, ha a miniszterelnök szavaiból jól vesszük ki a lényeget. Tényleg olyan értékes számunkra a rezsicsökkentés, hogy védeni kell azt?
Rogán Antal és Németh Szilárd a rezsiharc kellős közepén
Tegyük a szívünkre a kezünket: a 2014-es választásokat megelőző kicsit több mint egy éves kampányidőszak legzseniálisabb fideszes húzása rezsicsökkentés volt. Élen a rezsiharcos Németh Szilárddal, aki rémálmokat okozott minden házmesternek, amikor utasításba adta, hogy ki kell plakátolni hónapról hónapra, hogy a házak közösköltségéből mennyit sikerült a kormánynak megspórolni.
De szép pillanatokkal is megajándékozott, amikor például még törvényt is módosított volna, hogy a számlákon a rezsicsökkentés számai külön erre a célra választott betűtípussal és színekkel jelenjenek meg. Mindegy már, hogy volt pontosan, a habonyi álomgyár biztos kézzel irányította a szavazók kezét a rezsicsökkentés bódulatában az ikszeléskor.
Aztán jött a kijózanodás, ami ilyenkor elkerülhetetlen. Bár előre is tudni lehetett, utólag sokaknak fájt a felismerés, hogy a Fidesz 2010 óta megvalósított programja a gazdagoknak kedvez, elég csak az adópolitikára vagy a családi kedvezményekre gondolni.
Ez a rezsicsökkentésnél is borítékolható volt: azoknál a családoknál, ahol meggondolják, mennyi vizet használjanak, vagy mikor és mennyit fűtsenek, mert nem mindegy, hogy mennyit költenek, jóval kevesebb maradt a zsebekben a rezsicsökkentés után annál, amennyi az életszínvonalat érdemben növelhette volna.
Kattints és kövesd a Kettős Mércét, hogy ne maradj le egyetlen hírről sem!
Mostanra viszont még rosszabb a helyzet (talán nem is véletlen, hogy a kampánykorszak hajnalán Orbán megint elő merte húzni a rezsikártyát). Mert bár amikor 2013 januárjában berobbant a Fidesz a nagy rezsidémon megregulázásával, valóban az volt a helyzet, hogy a világpiaci árak magasak voltak, csakhogy az azóta eltelt években a piaci gázár jóval olcsóbb lett, mint amit a kormányzati rezsicsökkentés hatására a lakosság érzékelhetett. Viszont a Fidesz nem volt érdekelt a reagálásban, mert saját kézben akarják tartani a rezsiügyet. Ezért a gázár mozgása a magyar lakosság számláiban nem jelenik meg.
A rezsilufi mára kipukkadt: a nemrég nyilvánosságra került adatok szerint még annál is nagyobb a baj, ahogy gondoltuk. 2012 után ugyan elkezdett csökkenni a rezsiszámlákkal elmaradt fogyasztók száma, csakhogy mostanra ez az örvendetes trend megfordult. 2016 áprilisához képest novemberre újra nőtt a rezsiszámlákkal elmaradó fogyasztók és a szolgáltatásból kikapcsoltak száma is.
Novemberre a gázt 77.825, az áramot 21.768 háztartásban kapcsolták ki. Tehát ennél lényegesen több ember él gáz és áram nélkül.
A magyar lakosság teljes rezsitartozása novemberben 50 milliárd forint körül volt, ennyivel tartoztak legalább 30 napja a fogyasztók. Köztük akad olyan, aki csak megcsúszott a fizetéssel, de a többség nem ilyen. Több százezren vannak, akik több mint egy éve görgetik maguk előtt rezsitartozásaikat. Csak az áram esetében 300 ezernél is magasabb ez a szám, azok nélkül, akik több irányba tartoznak egyszerre..
Ha azt vesszük, hogy nagyjából 5 millió olyan lakossági fogyasztó van, akinek kell valamilyen rezsit fizetnie, egyáltalán nem meglepő, hogy 2014 után 2018-ban is a rezsicsökkentéssel kell majd operálnia a Fidesznek, ha a lakosság orra előtt mézesmadzagot akar elhúzni.
Érdekes volt mégis a megfogalmazás, amivel Orbán Viktor élt. Mégis kitől kéne megvédeni a rezsit? A világpiactól, amelynek árai már a magyar árak alatt sunnyognak? Érzi valaki úgy, hogy a rezsicsökkentés veszélyben lenne? Hiszen a Fidesz eddig is kénye-kedve szerint csökkentett, nem számolva például azzal, hogy a kéményseprés behúzása miatt konkrétan a lakosság életét veszélyeztetik...
Kérdés, hogy a folyamatos rezsiharcba belefáradt, és tartozásait maga előtt görgető százezrek hisznek-e még abban, hogy ami az elmúlt 4 évben nem sikerült (kikeveredni az adósságból), az 2018 után megvalósulhat?
Az biztos, hogy a Fidesz a rezsiharcban sem tett mást, csak a szokásosat. Két részre osztotta az országot: gazdagokra, akiknek még többet hagy a zsebében, és szegényekre, akik megelégszenek néhány száz forinttal is, a nagy rezsiharc győzelmi sarcaként.
Ha mindez nem lenne elég, akkor most Kósa Lajos még bedobta a tutit is: lesz nemzeti konzultáció a miniszterelnök úr által megnevezett legfontosabb kérdésekben, tehát a rezsicsökkentéssel kapcsolatban is. Hurrá. Hagyjuk is az olyan kicsinyes szempontokat, hogy miért éppen az olimpiaellenes népszavazási kezdeményezés véghajrájában tesz úgy a Fidesz, mintha érdekelné a nép véleménye.
De mégis mit lehet kérdezni a rezsicsökkentésről? Megvédjük? Legyen? Menjünk el a falig? Vagy megint csak arról van szó, hogy kidobunk egy laza milliárdot, hogy a postás szétszórhassa újra a miniszterelnök úr álságos kérdőívét, amelyben biztosít arról minket, hogy a nép szavára hallgatva megvédi nekünk a rezsicsökkentést akár az egész világgal szemben? Most, 2017 tavaszán, amikor nagyon kell a Fidesznek, hogy egy kicsit összerántsa a szétzilált tábort.
Pedig a felháborító menekültellenes nemzeti konzultáció, az agymosásra és pénzherdálásra tökéletesen alkalmas uszító plakátkampány, majd az azt követő népszavazás már megmutathatta volna, hogy nem minden esetben sikerül a kormányzati ideológiát letolni az emberek torkán. Persze, a rezsi más dolog, hiszen a pénzünkről van szó.
Ez a cikk a ti támogatásaitokból készült el, a Kettős Mércét a ti adományaitokból tartjuk fenn!A Kettős Mércét nem támogatják oligarchák. Mi úgy őrizzük meg függetlenségünket, hogy a csak az olvasók támogatásából írjuk cikkeinket.Célunk, hogy a társadalom számára fontos kérdésekről beszéljünk: az egyenlőtlenségekről, a szegénységről, az egészségügyről, az oktatásról, a nők jogairól, és hogy támogassuk azokat az alulról jövő kezdeményezéseket, amelyek egy igazságosabb Magyarországért küzdenek!A Kettős Mérce fennmaradásához és fejlődéséhez 1000 állandó támogatóra van szükségünk. Jelenleg 394 állandó támogatónk van.Legyél te az egyik a hiányzó támogatók közül, támogass minket havi 1000, 2000, 5000 vagy 10000 forinttal, vagy egyszeri átutalással, és járulj hozzá ezzel a független sajtó fennmaradásához Magyarországon!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.