Kettős Mérce

  • Munka
  • Szegénység
  • Egészségügy
  • Lakhatás
  • Sajtó
  • K/A
  • Brüsszel+/-

A Mérce legújabb cikkeiért és friss hírekért kattints ide!

Miért lenne előnyös és szükséges a központi vagyonadó bevezetése?

Miért lenne előnyös és szükséges a központi vagyonadó bevezetése?

Büttl Ferenc
Tetszik
0
2017. február 27. hétfő, 9:24
gazdaságpolitika egyenlőtlenség vagyonadó adópolitika

Botka László, Szeged polgármestere pár napja évértékelő és egyben kampányindító beszédet mondott a Szabad Sajtó Alapítvány rendezvényén. Erős beszéd volt, hangsúlyos baloldali programelemekkel, amelyben Botka nem csupán a hatalmon lévő Fideszt támadta, de elhatárolódott a Gyurcsány-korszaktól is.

lazar2_1.jpg

Lázár János egy makói utcafórumon 2014 májusában; Fotó: Botos Tamás, 444.hu

Az MSZP miniszterelnök jelöltje többek között arról is beszélt, hogy „Azoknak a nagyvállalatoknak és oligarcháknak, akik az elmúlt 27 évben a mi rovásunkra halmozták fel vagyonukat, tágra kell nyitniuk a pénztárcájukat, és a társadalmi igazságérzetének megfelelően kell kivenniük részüket a közteherviselésből.” Illetve arról, hogy „A nagy vagyon nagyobb felelősséget, nagyobb hozzájárulást jelent. A százmilliós villák, vagy több tízmilliós autók tulajdonosai számíthatnak a különadóra.” Botka első idézett mondata egy speciális, oligarcha-adóra utal, míg a második idézett egy általános vagyonadó bevezetésének szándékát vetíti előre. Ebben az írásban ez utóbbival, az általános vagyonadóval kívánunk foglalkozni.

Először is tisztázzunk egy félreértést! Ma Magyarországon van vagyonadó. A vagyon meglehetősen összetett fogalom. Magába foglalja az ingatlan (lakóingatlan, kert, szántó, erdő, stb.), valamint az ingó vagyont (gépjármű, műkincs, értékpapírok, stb.). A felsorolást áttekintve a hazai vagyonadó tárgyai a laikus számára is egyértelműek:

  • helyi adóként fizetünk építmény- és telekadót (önkormányzati hatáskör mértékének meghatározása);
  • ugyancsak helyi adó a gépjármű teljesítményadó, amely esetében a bevétel 40%-a marad az önkormányzatoknál, 60% a központi költségvetést gyarapítja;
  • helyi adóként egyéb, vagyoni jellegű adók is megjelentek az utóbbi években – 2015. óta saját jogon és ötlet alapján vethetnek ki adót az önkormányzatok. Népszerű és egyre terjed a földadó: Csopakon, Súron, Füzesgyarmaton, mintegy 50 településen vezették be;
  • valamint ehhez a körhöz sorolhatjuk a nem adónemként számon tartott örökösödési illetéket is.

Ami a hazai adórendszerből hiányzik, az a központi vagyonadó. 2009-ben a Bajnai-kormány megkísérelte központi vagyonadó bevezetését (Oszkó Péter jegyezte a törvényjavaslatot pénzügyminiszterként), de miután az Alkotmánybíróság a törvény nagy részét megsemmisítette, Bajnaiék elálltak a bevezetéstől. Bár az AB által kifogásolt részek javíthatóak lettek volna, de már sem elég idő (2010 január vége), sem politikai akarat nem volt az ismétléshez.

Jelenleg sem ingatlan, sem ingó vagyontárgyaink birtoklása okán nem fizetünk adót a központi költségvetésbe. Pedig a hazai adórendszer elbírná a központi vagyonadót, sőt igen fontos szerepe lehetne nem csupán egy igazságosabb közteherviselés kialakításában, de a feketegazdaság elleni fellépést is erősítené, ráadásul bevezetése lehetővé tenné egyéb adók csökkentését.

vagyonado-m.jpg

Adatok forrása: OECD, ábra: BF

A vagyonok, különösen az ingatlanban megtestesülő vagyon nyilvántartási rendszere és adóztatása felderítené a bevallott jövedelmek nélkül „képződött” vagyont (legalábbis egy részét), és utólag bevonná annak tulajdonosát a közteherviselésbe. És amennyiben például a jövedelemadó befizetés levonható lenne az ingatlanadó mértékéből, akkor nem terhelné a jövedelmeik után tisztességesen adózókat. A plusz költségvetési bevétel mozgásteret biztosítana  egyéb adók csökkentéséhez, ami hozzájárulna a gazdasági növekedéshez és a foglalkoztatás valódi bővüléséhez (pl. munka adóterheinek csökkentése).

Nemzetközi összehasonlításban a vagyonadó Magyarországon jelenleg kevés adóbevételt termel, szerepe alacsony. A GDP százalékában 1,297%-ot – az OECD országok átlaga 1,878%; az összes adóbevételnek pedig 3 százalékát adja – az OECD országok esetében ez ennek duplája: 6%.

Kattints és kövesd a Kettős Mércét, hogy ne maradj le egyetlen hírről sem!

A feketegazdaság elleni fellépés és az egyéb adók csökkentésének lehetősége mellett, a vagyonadó (elsősorban ingatlanadó) bevezetésének további pozitívuma az is, hogy ez csökkenti legkisebb mértékben a gazdasági hatékonyságot. Más szóval ez az adótípus a legkedvezőbb a gazdasági növekedés szempontjából: „a vagyonra kivetett adó kevésbé hátrányos hatású a teljesítmény növekedésére, mint a folyó jövedelmet terhelő adók” – Erdős 2014.

A vagyonadó előnyeiről és hátrányairól (bevezetési, kivetési nehézségeiről) átfogóbb képetad Elek-Kiss 2010-es tanulmánya, illetve John Norregaard 2013-as írása (IMF working paper). Ez utóbbiban meglehetősen hangsúlyosan javasolja a szerző a vagyonadó szerepének jövőbeni növelését[1].

Adószerkezet Magyarországon és az OECD országokban, OECD 2014

vagyonado2.jpg

Forrás: OECD

A nemzetközi gyakorlat általában nagyobb szerepet szán a vagyonadónak. Nem véletlenül kapja a magyar kormány immár évek óta azt a tanácsot így-úgy becsomagolva, hogy növelje a hazai adórendszerben a vagyonadó szerepét.

2013-ban a konvergenciaprogram értékelésében a Bizottság sajnálkozik, hogy „az adóteher energiaadókra vagy vagyonadókra való áthelyezését javasolta, de a kormányzat szakpolitikái más irányt vettek”. Majd hozzáteszi, hogy „A kormányzat azonban mindeddig elvetette egy központilag előírt rendszeres vagyonadó bevezetését.” 2016-ban már csupán utalást találunk: „Az adózás súlypontját a munkát terhelő adók helyett a növekedésre nézve kevésbé torzító területekre lehetne áthelyezni.” (2015-ös országspecifikus ajánlás, Brüsszel, Európai Bizottság). De ez nem az adónem leértékelődését, hanem Brüsszel beletörődését mutatja az Orbán-kormány adópolitikájába.

Az Orbán-kormány ellenállása egy központi vagyonadóval szemben nem véletlen. A Fidesz-KDNP kormány adópolitikája mindig a gazdagok javát szolgálta. Az egykulcsos jövedelemadó 2012/13-as bevezetésétől egészen a mostanában kitalált vadhús ÁFA-csökkentésig számos példa világít rá, hogy Orbán a vagyonosok, a gazdagok pártján állt és áll. Nem egy esetben a közjó rovására maga a kormány segítette elképesztő magánvagyonok kialakulását (lásd korábban Simicska Lajos, ma Andy Vajna, Mészáros Lőrinc meggazdagodása). Ne csodálkozzunk tehát azon, hogy Orbán Viktor kormánya nem akarja megadóztatni a vagyonokat!

Az önazonos és hiteles baloldal azonban nem mehet el szó nélkül a növekvő vagyoni egyenlőtlenségek mellett, nem állhat a gazdagok pártjára. Vagyis a vagyonadó bevezetése, a gazdagok így-úgy megszerzett vagyonának megadóztatása, a fenti érvekkel is megtámaszthatóan, a baloldal programjának szerves része kell, hogy legyen.

[1] In summary, efficiency and equity considerations combine in providing a strong case for exploring ways to further strengthen the role of property taxes, and in particular recurrent taxes on immovable property – lásd idézett tanulmány.

Ez a cikk is a ti támogatásaitokból készült el, a Kettős Mércét a ti adományaitokból tartjuk fenn!
Támogass minket bankkártyával:

Ha PayPalen vagy banki utalással támogatnál minket, klikk ide!
A Mércét nem támogatják oligarchák vagy pártpénztárnokok, csupán egyszerű magánemberek. Ez biztosítja a függetlenségünket. Támogass minket rendszeresen havi 1000, 2000 vagy 5000 forint átutalásával, hogy még több ilyen cikket írhassunk, és még több emberhez juttathassuk el, mi történik valójában az országban!
Kattints, és olvasd el, mit értünk el a ti támogatásotokból az előző hónapban!
Kattints, és támogass minket, hogy a Kettős Mérce tovább működhessen!
gazdaságpolitika egyenlőtlenség vagyonadó adópolitika Büttl Ferenc 2017. 02. 27. Tovább →
Tetszik
0
komment

Nyomj egy tetsziket, és olvasd a Kettős Mércét a Facebookon!

Ajánlott bejegyzések:

  • A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban? A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?
  • A német liberálisok nagy visszatérése A német liberálisok nagy visszatérése
  • A Filmművészeti Egyetem 114 hallgatója kéri a szexuális zaklatással vádolt Marton László felfüggesztését A Filmművészeti Egyetem 114 hallgatója kéri a szexuális zaklatással vádolt Marton László felfüggesztését
  • Itt az EU új menekültügyi tervezete, az együtt nem működő tagországok büntetésre számíthatnak Itt az EU új menekültügyi tervezete, az együtt nem működő tagországok büntetésre számíthatnak
  • Végre vezethetnek a szaúdi nők – de az elnyomásuknak még nagyon nincs vége Végre vezethetnek a szaúdi nők – de az elnyomásuknak még nagyon nincs vége

A bejegyzés trackback címe:

https://kettosmerce.blog.hu/api/trackback/id/tr6112280767

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Leírás

Ide írhatsz levelet nekünk!

Hirdetés

Legfrissebb cikkeink

  • Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyertesei
    Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyerteseiEstefelé már szinte minden adat beérkezett Csehország választási központjába a voksolásról, így kimondhatjuk, hogy a nyertes a “korrupt elitek” ellen keresztesháborút hirdető, a rendszerváltás után...
  • Adjunk hitet magunknak október 23-án!
    Adjunk hitet magunknak október 23-án!Az október 23-i civil tüntetés valójában nem a rendező Közös Ország Mozgalomról és nem is a pártokról szól, amelyek majd 2018-ban indulnak. Fél évvel a választás előtt az a kérdés, megmutatjuk-e,...
  • Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat össze
    Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat összeA milliárdos Andrej Babiš és populista pártja  az ANO nyeri a cseh választásokat a Europe Elects modellbecslése szerint 26-27%-al az ANO lesz az első, a második helyen a szélsőjobboldali SPD és a...
  • A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasolják
    A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasoljákA néppárti spanyol kormány mai ülésén Katalónia autonómiájának felfüggesztésére tett javaslatot. Ha a jobboldali többségű szenátus rábólint a döntésre, akkor  a régió kormánya által gyakorolt...
  • Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshez
    Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshezA sajtóban nagy visszhangot kapott a Pew Research Center képviseleti demokrácia támogatottságáról szóló globális felmérése. Bombasztikus címeket olvashattunk: a magyarok negyede diktátort akar, csak...
  • A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?
    A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?Csehországban képviselőházi választásokat tartanak október 20-án és 21-én. Bár egyre kevésbé merünk a közvélemény-kutatásokra és felmérésekre szentírásként tekinteni, szinte biztos, hogy az új...
  • A német liberálisok nagy visszatérése
    A német liberálisok nagy visszatéréseA 2013-ra látványosan összeomló német liberális párt, az FDP az évtized európai politikai visszatérését hozta össze a szeptember 24-i német szövetségi választásokon. De milyen ez a párt, mit képvisel,...
  • Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi Lillától
    Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi LillátólPedig lenne miért. Van ugyanis, ami nem hit kérdése. Az ATV valamiért jó ötletnek gondolta, hogy A nap kérdése ez legyen: „Sárosdi Lilla színésznő azt állítja, hogy Marton László Kossuth-díjas...
  • Je suis KFC-s munkavállaló
    Je suis KFC-s munkavállalóPuzsér Róbert szerint proli pofon csattant Szabó Zoltán Indexes újságíró arcán, amelyet maga az újságíró állított elő. A Fidesz publicistája szerint pedig az Indexet ütötték meg a KFC-ben, és a...
  • Újabb sztrájk jön az Operaházban 
    Újabb sztrájk jön az Operaházban Három szakszervezet hirdetett meg munkabeszüntetést a Magyar Állami Operaházban csütörtökön, a dolgozókkal kötött kollektív szerződés hiánya miatt. A sztrájkra A hugenották október 28-i bemutatója...

Kettős Mérce

Támogatónk

A Kettős Mérce részt vesz a „Network 4 Debate” projektben. Támogatónk a Nemzetközi Visegrádi Alap.

Keresés

Archívum

  • 2017 október (55)
  • 2017 szeptember (61)
  • 2017 augusztus (63)
  • 2017 július (68)
  • 2017 június (58)
  • 2017 május (61)
  • 2017 április (68)
  • 2017 március (68)
  • 2017 február (61)
  • 2017 január (64)
  • 2016 december (65)
  • Tovább...
Creative Commons Licenc
Impresszum | Támogasd a Mércét! | About us | Egyesület | Átláthatóság
Facebook Tumblr Twitter Youtube
süti beállítások módosítása
Dashboard