Kettős Mérce

  • Munka
  • Szegénység
  • Egészségügy
  • Lakhatás
  • Sajtó
  • K/A
  • Brüsszel+/-

A Mérce legújabb cikkeiért és friss hírekért kattints ide!

2018 tétje az, hogy lesz-e parlamenti többsége a Fidesznek

2018 tétje az, hogy lesz-e parlamenti többsége a Fidesznek

JámborAndrás
Tetszik
0
2017. március 22. szerda, 9:18
mszp fidesz gyurcsány ferenc vona gábor kétharmad dk valasztas 2018

Gyurcsány Ferenctől Vona Gáborig mindenkitől azt halljuk, hogy az ellenzéki pártok célja a kormányváltás. De ki hiszi el ezt ezeknek a pártoknak? Vajon hányan akarnák igazán, hogy Vona Gábor vagy Gyurcsány Ferenc vezesse az országot? Ez a centrális erőtér logikája, és ezt kell meghaladni akkor, ha változást akarunk elérni a 2018-as választásokkal. Márpedig lehet változást elérni, ha hiszünk benne. Akkor leverhetjük a Fidesz pökhendiségét, kontrollt gyakorolhatunk a kormányzásuk fölött, és 50 százalékos parlamenti többség alá szoríthatjuk a kormánypártot.

ulesterem.jpg

Fotó: parlament.hu

Kormányváltás kell?

A kormányváltás nem motiválja az Orbánt leváltani akaró tömegeket, nem cél nekik, hiszen ha akartak volna, eddig is választottak volna maguknak pártot. De úgy érzik, a jelenlegi kínálatból senki se elég jó, és senki se elég erős ahhoz, hogy érdemes legyen mellettük elköteleződni.

Az Orbán által létrehozott centrális erőtérnek ez a lényege. Mindig a Fidesznek kell a legerősebbenek maradni, és meg kell akadályozni, vagy hitelteleníteni kell mindenféle összefogást, ellenzéki erőt. Márpedig a Fidesz nem váltható le az általa létrehozott választási rendszerben, csupán akkor, ha létrejön egy nála lényegesen, akár 100-200 ezerrel több szavazóval rendelkező politikai bázis, amelynek szavazói el is mennek szavazni.

Ha a kormányváltást tűzzük ki célként 2018-ra, akkor ezt a szavazóbázist kell létrehozni, de ha megnézzük a közvélemény-kutatásokat, akkor látszik, hogy ez egy év alatt reménytelen vállalkozás. Már csak azért is, mert a Fidesz kezében van a média nagy része, az állami költések tengere, és az államhatalom is, amellyel könnyen keresztbe tud tenni egy-egy felfejlődő ellenzéki erőnek.

Ne legyen kétharmad, ne legyen a Fidesznek parlamenti többsége

De egy választás célja, főleg egy ilyen rendszerben nem csupán a kormányváltás lehet. 2018-ban, a választások után már azt is győzelemként értékelhetjük, ha nem lesz meg a Fidesz kétharmada, azt pedig óriási győzelemként, ha 50 százalékos többséget sem szerez.

Kattints, és kövesd a Kettős Mércét, hogy ne maradj le egyetlen hírről sem!

Ha szerinted is fontos, hogy ezt megírtuk, támogass minket, hogy tovább működhessünk!

Ha megnézzük az elmúlt éveket, látjuk, hogy milyen kétharmados törvények buktak el. A kormánynak teljhatalmat adó terrorellenes törvény, amely minden ellenzéki párt és szakértő szerint egyfajta diktatorikus rendszer kiépítéséhez vezethetett volna, vagy az igazságszolgáltatást átalakítani hivatott törvény, amely egy új bírósági ággal a Fidesz embereit ültette volna be a jövendő közigazgatási bíróság tagjai közé. A kétharmad még mindig korlátlan hatalom, és az elmúlt évekből láthatjuk, mihez kezd egy ilyen korlátalan hatalommal a Fidesz.

Még ennél is fontosabb lenne, hogy a kormánypárt ne szerezze meg a parlamenti mandátumok 50 százalékát. Ha ez nem lenne meg, akkor a Fidesz tárgyalásra, demokráciára, a más vélemények meghallgatására, a pökhendiségének leadására lenne kötelezve. Akkor is tudna kormányozni a Fidesz, de már csak kisebbségben, vagy valódi koalícióban. Nem egyedül nevezné ki az embereit az állami pozíciók élére, így szép lassan visszaszorulna a mindent elfojtó fideszes leuralás. De csökkenne a korrupció is, hiszen egy parlamenti többség nélkül sokkal nehezebb lenne áttolni a korrupciót előkészítő törvényjavaslatokat, a parlamentben leszavazhatnák a korrupt állami intézmények vezetőit.

Itt a korábbi verzióban tévesen írtuk, hogy Polt Péter megválasztása 50%-os többséghez van kötve, de a költségvetés elfogadása, a miniszterelnök megválasztása, bármilyen törvény meghozatala 50%-os többséghez van kötve, ha itt alkura kényszerül a Fidesz, akkor visszanyeshető a hatalma.

Hogy szorul vissza a Fidesz?

A Fidesz mandátumainak 50 százalék alá szorítása lehet nemzeti minimum. Egyetérthet benne egy DK-s és egy fideszes, ha más-más indokból is. Nyilvánvalóan a Fidesz szavazóinak egy részének se tetszik minden, amit a kormánypárt csinál, és ők is hisznek a demokratikus működésben. 2018-ban ők is tudják egyszerre a kormánypártot támogatni, és azt, hogy kontrollt kapjon azzal, hogy listán a Fideszre szavaznak, de egyéniben nem szavaznak, vagy egy elleznéki jelöltre átszavaznak.

Ugyanis a kétharmadot és az 50 százalékot az egyéni körzetek fogják eldönteni, mivel a Fidesz által kialakított választási rendszerben sokkal nagyobb súlya van egy egyéni választókerületi győzelemnek (és az egyéni választókerületek határait a Fidesznek kedvezően húzták meg), mint egy listásnak. De érdemes azt is tudni, hogy az országos, tehát a listás eredmény mindig összhangban van az egyéni választókerületivel. A legbalosabb XIII. kerülettől a legjobbosabb felé haladva annál több választókerületet szerez meg a baloldal, minél magasabb pártjainak támogatottsága (kivéve ha egymás ellen indítanak jelöltet a pártok).

A különböző számítások szerint a kétharmad elkerüléséhez az ellenzéki pártoknak (a Jobbikot is beleértve) 11-13, míg a Fidesz 50 százalékos mandátumarány alá szorításához, 40-43 egyéni körzetet kell megnyerni. Ez Róna Dániel politikai elemző számításai szerint listás eredményre lebontva úgy néz ki, hogy a Fidesznek a kétharmadhoz mind a Jobbikot, mind a baloldali pártokat 19-19 százalékkal meg kell előznie, a mandátumok 50 százalékos többségéhez pedig a baloldalt 5, a Jobbikot 7 százalékkal - ha valamelyik nem teljesül, akkor nincs meg az 50 százalékos többség.

kvkr.png

Reális forgatókönyv?

Persze ha megnézzük most a közvélemény-kutatásokat, ettől messze vagyunk még. A Fidesz jelenleg 22 százalékkal előzi a 2014-es összefogás pártjait, és 31-el a Jobbikot, ahogy azt szintén Róna Dániel összegyűjtötte. Csakhogy ha megnézzük az előző két országgyűlési választást, azt láthatjuk, hogy a kormánypártot rendere felülmérik a közvélemény-kutatók: 2010-ben majdnem 14, míg 2014-ben is 5 százalékkal mérték felül a Fideszt a választások előtt. De azt is tudjuk, hogy a Fidesz szavazói sokkal elkötelezettebbek, mint az ellenzéki pártok szavazói, és azt is, hogy rengeteg pártot nem választó, bizonytalan kormányellenes szavazó van, sokkal több, mint kormánypárti.

valoszinu.pngForrás:kozvelemenykutatok.hu

 

Persze nem szeretnék belemenni semmilyen béljóslásba, hogy vajon mennyivel mérik felül a Fideszt, és mit jelentenek ezek a közvélemény-kutatások, de az látszik, hogy a Fidesz kétharmada még legrosszabb esetben is neccesen lesz meg, míg legjobb esetben van lehetőség a kormánypárt 50 százalék alá szorítására.

A koordinált indulás a minimum

Persze ez mind csak akkor lehetséges, ha a legerősebb baloldali és liberális pártok nem állítanak egymás ellen egyéni választókerületi jelölteket, vagy megfordítva, ha minél több párt megegyzik egymással az egyéni választókerületi jelöltek koordinált indulásában, hogy nagyobb esély legyen az egyes választókerületek megnyerésére. Amennyiben nincs ilyen koordinált jelöltállítás (ebből a szempontból a közös lista/külön lista kérdés másodlagos), akkor a Fidesz minden valószínűség szerint kétharmaddal nyer.

Hit és magas részvétel

Mi kell ahhoz, hogy a Fidesz kétharmad vagy akár az 50 százalék alá szorítása sikerüljön? Mindenek előtt magas részvétel. Mivel a Fidesz szavazói sokkal elkötelezettebbek, mint az ellenzéki választók, így minél többen mennek el szavazni, annál nagyobb az esély arra, hogy az ellenzéki pártok jobban szerepelnek. Egy 70 százalékos részvétel mellett (2002-ben és 2006-ban meg is haladtuk ezt) majdnem biztos lesz, hogy nincs kétharmada a Fidesznek, és nagyon valószínű, hogy az 50 százalékos mandátumtöbbsége sem lesz meg. De persze ez is csak tippelés, hiszen addig még nagyon sok minden alakulhat a magyar politikában.

Tehát az elsődleges feladat, amit nekünk, választóknak meg kell tennünk, hogy kontrollt gyakoroljunka Fidesszel szemben, korlátozzuk a hatalmát és kiüssük az olyan figurákat, mint Polt Péter a pozíciójukból, az az, hogy elmegyünk szavazni, és listán behúzzuk az x-et valamelyik számunkra szimpatikus párt mellé. Lényegében mindegy, melyik mellé.

Az viszont már nagyban csökkenti a Fidesz esélyét, ha minél többen a legerősebb helyi ellenzéki jelölt neve mellé húzzuk az x-et az egyéni szavazólapon, és ezzel még akkor is, ha egy számunkra nem szimpatikus emberre szavazunk, növeljük az esélyt a Fidesz helyi választókerületi vereségére.

Tehát valahogy úgy kell elképzelni, hogy listán behúzzuk az x-et annak a pártnak a neve mellé, amelyik leginkább képviseli azt, amilyen országot szeretnénk, egyéniben pedig a Fidesz ellen, a legerősebb ellenzéki jelöltre szavazunk.

Sőt, ebbe még az is belefér, hogy ha Fidesz-szavazóként nem akarjuk, hogy a Fidesz kikerüljön a hatalomból és visszajöjjenek a komcsik, de nem tetszik nekünk az a mentalitás, ahogy a párt kormányoz, akkor listán leszavazunk rájuk, egyéniben pedig nem szavazunk, vagy átszavazunk az ellenzékre, hogy kontrollt gyakoroljunk a Fidesz kormányzása fölött.

Az egész csak azon múlik, hiszünk-e benne, és el tudjuk-e hitetni ismerőseinkkel, barátainkkal, polgártársainkkal. Hogy meg tudjuk-e törni a Fidesz győzhetetlenségének hitét, és képesek vagyunk-e mozgósítani azt a nagyjából egymillió embert, aki elégedetlen a kormánnyal, de még nem választott magának pártot. Hogy elhisszük-e, hogy megverhető a Fidesz a választáson. Én azt gondolom, hogy igen, és ha tényleg hiszünk benne elegen, hogy ez a cél fontos, 2018-ban meg is fogjuk csinálni.

Ez a cikk is a ti támogatásaitokból készült el, a Kettős Mércét a ti adományaitokból tartjuk fenn!
Támogass minket bankkártyával:

Ha PayPalen vagy banki utalással támogatnál minket, klikk ide!
A Mércét nem támogatják oligarchák vagy pártpénztárnokok, csupán egyszerű magánemberek. Ez biztosítja a függetlenségünket. Támogass minket rendszeresen havi 1000, 2000 vagy 5000 forint átutalásával, hogy még több ilyen cikket írhassunk, és még több emberhez juttathassuk el, mi történik valójában az országban!
Kattints, és olvasd el, mit értünk el a ti támogatásotokból az előző hónapban!
Kattints, és támogass minket, hogy a Kettős Mérce tovább működhessen!
mszp fidesz gyurcsány ferenc vona gábor kétharmad dk valasztas 2018 JámborAndrás 2017. 03. 22. Tovább →
Tetszik
0
komment

Nyomj egy tetsziket, és olvasd a Kettős Mércét a Facebookon!

Ajánlott bejegyzések:

  • A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasolják A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasolják
  • Az orosz művész felgyújtotta a francia jegybank épületét Párizsban, hogy a “rabszolgaság” új formái ellen tiltakozzon Az orosz művész felgyújtotta a francia jegybank épületét Párizsban, hogy a “rabszolgaság” új formái ellen tiltakozzon
  • Végre vezethetnek a szaúdi nők – de az elnyomásuknak még nagyon nincs vége Végre vezethetnek a szaúdi nők – de az elnyomásuknak még nagyon nincs vége
  • Liberálisozva, röhögcsélve gúnyolták ki az Index KFC-ben megvert újságíróját Mészáros Lőrinc tévéjében Liberálisozva, röhögcsélve gúnyolták ki az Index KFC-ben megvert újságíróját Mészáros Lőrinc tévéjében
  • A felrobbantott máltai újságírónő fia: “Háborúban állunk az állam és a szervezett bűnözés ellen, melyek megkülönböztethetetlenné váltak.” A felrobbantott máltai újságírónő fia: “Háborúban állunk az állam és a szervezett bűnözés ellen, melyek megkülönböztethetetlenné váltak.”

A bejegyzés trackback címe:

https://kettosmerce.blog.hu/api/trackback/id/tr412360979

Trackbackek, pingbackek:

Trackback: Bírók megfigyelése? 2017.03.23. 07:23:33

Végül is, ha ezt a bírói bűncselekmények felszámolása miatt született az új megfigyelési törvény, akkor még megbocsátható és érthető is. Persze a kameráktól a bírók félnek a legjobban, mert úgy nem tudnának jegyzőkönyveket hamisítani.

Trackback: Örök élet, ingyen sör ... 2017.03.23. 07:23:04

Magyar Kétfarkú Kutya Párt; "Program alapú együttműködéseket tudunk csak elképzelni, de sajnos nemhogy örök életet de egy közepes hegyet sem ígér egyik párt sem." - de hiszen ezen semmi sem múlik. Lám ígérjük.

Trackback: Templomi pitiztetés 2017.03.23. 07:22:11

Állj fel! Imádkozz! Ülj le! Térdepelj le! Imádkozz! Állj fel! Gyere ide! Jól idomítható vagy! Itt van érte egy süti.

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Leírás

Ide írhatsz levelet nekünk!

Hirdetés

Legfrissebb cikkeink

  • Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyertesei
    Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyerteseiEstefelé már szinte minden adat beérkezett Csehország választási központjába a voksolásról, így kimondhatjuk, hogy a nyertes a “korrupt elitek” ellen keresztesháborút hirdető, a rendszerváltás után...
  • Adjunk hitet magunknak október 23-án!
    Adjunk hitet magunknak október 23-án!Az október 23-i civil tüntetés valójában nem a rendező Közös Ország Mozgalomról és nem is a pártokról szól, amelyek majd 2018-ban indulnak. Fél évvel a választás előtt az a kérdés, megmutatjuk-e,...
  • Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat össze
    Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat összeA milliárdos Andrej Babiš és populista pártja  az ANO nyeri a cseh választásokat a Europe Elects modellbecslése szerint 26-27%-al az ANO lesz az első, a második helyen a szélsőjobboldali SPD és a...
  • A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasolják
    A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasoljákA néppárti spanyol kormány mai ülésén Katalónia autonómiájának felfüggesztésére tett javaslatot. Ha a jobboldali többségű szenátus rábólint a döntésre, akkor  a régió kormánya által gyakorolt...
  • Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshez
    Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshezA sajtóban nagy visszhangot kapott a Pew Research Center képviseleti demokrácia támogatottságáról szóló globális felmérése. Bombasztikus címeket olvashattunk: a magyarok negyede diktátort akar, csak...
  • A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?
    A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?Csehországban képviselőházi választásokat tartanak október 20-án és 21-én. Bár egyre kevésbé merünk a közvélemény-kutatásokra és felmérésekre szentírásként tekinteni, szinte biztos, hogy az új...
  • A német liberálisok nagy visszatérése
    A német liberálisok nagy visszatéréseA 2013-ra látványosan összeomló német liberális párt, az FDP az évtized európai politikai visszatérését hozta össze a szeptember 24-i német szövetségi választásokon. De milyen ez a párt, mit képvisel,...
  • Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi Lillától
    Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi LillátólPedig lenne miért. Van ugyanis, ami nem hit kérdése. Az ATV valamiért jó ötletnek gondolta, hogy A nap kérdése ez legyen: „Sárosdi Lilla színésznő azt állítja, hogy Marton László Kossuth-díjas...
  • Je suis KFC-s munkavállaló
    Je suis KFC-s munkavállalóPuzsér Róbert szerint proli pofon csattant Szabó Zoltán Indexes újságíró arcán, amelyet maga az újságíró állított elő. A Fidesz publicistája szerint pedig az Indexet ütötték meg a KFC-ben, és a...
  • Újabb sztrájk jön az Operaházban 
    Újabb sztrájk jön az Operaházban Három szakszervezet hirdetett meg munkabeszüntetést a Magyar Állami Operaházban csütörtökön, a dolgozókkal kötött kollektív szerződés hiánya miatt. A sztrájkra A hugenották október 28-i bemutatója...

Kettős Mérce

Támogatónk

A Kettős Mérce részt vesz a „Network 4 Debate” projektben. Támogatónk a Nemzetközi Visegrádi Alap.

Keresés

Archívum

  • 2017 október (55)
  • 2017 szeptember (61)
  • 2017 augusztus (63)
  • 2017 július (68)
  • 2017 június (58)
  • 2017 május (61)
  • 2017 április (68)
  • 2017 március (68)
  • 2017 február (61)
  • 2017 január (64)
  • 2016 december (65)
  • Tovább...
Creative Commons Licenc
Impresszum | Támogasd a Mércét! | About us | Egyesület | Átláthatóság
Facebook Tumblr Twitter Youtube
süti beállítások módosítása
Dashboard