Kettős Mérce

  • Munka
  • Szegénység
  • Egészségügy
  • Lakhatás
  • Sajtó
  • K/A
  • Brüsszel+/-

A Mérce legújabb cikkeiért és friss hírekért kattints ide!

A rózsaszín laptop-üzlet története a 12. századtól

A rózsaszín laptop-üzlet története a 12. századtól

Kettős Mérce vendégszerző
Tetszik
1
2017. július 2. vasárnap, 12:02
feminizmus nők technológia

Nemrégiben arról számolt be a 24.hu, hogy Pink-top néven új laptop szaküzlet és szerviz nyílik a Nagykörúton. A laptop-üzlet kifejezetten a női vásárlókat célozza meg, erre kíván utalni a névválasztás, a Barbie-rózsaszín dizájn, és az üzlet szlogenje, mint hogy „Az első női laptop szaküzlet és szerviz”. A 24.hu által közölt interjúrészletek szerint, az üzlet koncepciója, illetve a tulajdonos által megtalált piaci rés abban áll, hogy mivel a nők kevésbé értenek a műszaki dolgokhoz és kevésbé is érdekli őket, ezért szükséges és rentábilis egy üzlet, mely kifejezetten arra szakosodott, hogy a nők igényeit elégítse ki: olyan egyszerűbb nyelvezettel beszéljenek az üzlet alkalmazottai, amelyet a nők is megértenek (sic!), és a laptop kínálatban nagyobb hangsúly kerüljön a külsőségekre, hogy az árucikkek megjelenésükben is nőiesek legyenek. Tehát az első kifejezetten női laptop-üzlet két dolgot kínál: egyszerűséget és nagy hangsúlyt a külsőségeken.

pinktop.jpg

(Fotó: 24.hu)

Egyrészről mivel a laptop-üzlet koncepciójáról – az internetes hozzászólások alapján – sokan érezték, hogy valahogy nem oké, másrészről annak apropóján, hogy májusban a Friedrich-Ebert-Stiftung budapesti irodája a Párbeszéd a nemek közötti egyenlőségről sorozat keretében szervezett konferenciát Fogyasztás és a nők jogai címen, talán érdemes átnéznünk a nőiség társadalmi konstrukcióinak történetét és azt, hogy azok hogyan csatornázódtak a piacba. Avagy egy pár hete nyílt laptop-üzlet több évszázados történetét.

Az erényes nő kapitalista koncepciója

A feudalizmusban a német ajkú területeken az apa teljhatalmú jogát a háztartása tagjai fölött munt-nak, tehát kéznek nevezték. A szolgák, a gyerekek és a feleség a tulajdonát képezték, tehát eladhatta vagy megölhette őket. A házasság szerződés volt két család között, a nő pedig ennek csak tárgya. A nők nagyrészt csak az apjuk vagy a férjük felügyelete és védelme alatt élhettek. Ugyanakkor például Kölnben az 1200-as években, ha egy férjezetlen nőnek saját vagyona volt, kérhette önállóságát a bíróságon. Ennek a lehetőségnek a gazdasági oka egyrészről minden bizonnyal az volt, hogy megnőtt a kereslet a kézzel előállított termékekre, luxuscikkekre, melyek közül sokat tradicionálisan nők állítottak elő. Másrészről pedig a városokban több volt a nő, mint férfi. Így létrejött egy városi üzletasszony társadalmi csoport, amelynek tagjai a férfiakéval közel azonos jogokat élvezhettek.

Később a kapitalizmus hajnalán nagyméretű tömeg áramlott a városokba a rurális térségekről és a szélnek eresztett banderiális hadseregekből. Az így megjelenő népcsoportot ezek a vagabondok alkották, akik egyik napról a másikra éltek egészen addig, míg sokuk munkaerejét az újonnan megjelenő ágazatok fel nem szívták. Sok volt köztük a nő, akik árokásásból, a betegek ellátásából, táncból és prostitúcióból próbálták eltartani magukat. Sok városban a prostituáltaknak saját szövetségük volt.

De a 14. század végén a Meran-i törvény kizárta a prostituáltakat a közterekről és eltiltotta őket a táncosokkal együtt a városi ünnepélyektől, „ahol a polgári nők és más tisztességes asszonyok vannak”. Továbbá a törvény szerint a prostituáltaknak megkülönböztetésül sárga szalagot kellett viselniük. Ezzel pedig elkezdődött egy kampány a független és tisztességtelen nő szimbolikus és térbeli elkülönítésére a családi kötelékekbe integrált tisztességes nőtől.

Ennek a kampánynak a betetőződése volt a boszorkányüldözés, mely egészen a 17. századig tombolt Európában. Áldozatául esett sok ezer független nő, prostituált, gyógyító, vallási szektákba szakadt nő és születésszabályozó bába. A kínzás- és gyilkossághadjárat, amelyben az egyház és az államok együttműködtek, leszámolás volt a független nővel, a fogamzás nélküli szexszel és a születésszabályozással. A hadjárat fizikai terrorral erősítette meg a függő, integrált, tisztességes és a kapitalista termeléshez szükséges munkaerőt újratermelő nő koncepcióját.

szazalek-banner-anim2.gif

Iratkozz fel hírlevelünkre:
Kövess minket Facebookon:

A gyarmatbirodalmak kettős nőiség-koncepciója

A gyarmatbirodalmak kialakulásával a szexualitás és a nőiség kontrollálásának új aspektusai jelentek meg. A gyarmatokról hozott rabszolgák az első periódusban szabadon élhettek szexuális életet. Ebben az időszakban a legelterjedtebb a kisbirtok. Majd a cukorforradalom után, mikor jobban megéri új rabszolgákat hozatni a gyarmatokról, mint felnevelni őket, a rabszolgák számára tilos lesz a szexualitás.

Mindemellett kialakul a gyarmatokról származó nő mint megszelídítetlen természet és az európai nő mint megszelídített természet közötti különbségtétel. Az európai, domesztikált nő annál „értékesebbé” válik, minél inkább különbözik a vad nőktől. Kialakul a gyenge nő koncepciója, akinek lehetőség szerint távol kell maradnia a háztartáson kívüli munkáktól.

A gyarmatbirodalmak utolsó szakaszában a cél sokkal inkább a gyarmatok nyersanyagostul való integrálása lett. Ennek eredményeképpen elkezdték kiszállítani a gyarmatokra is az európai családmodellt és a „gyenge nő” koncepcióját. A holland gyarmatosítók például akkor kezdték bevezetni Észak-Szumátrában az európai családmodellt, a gyenge nő koncepcióját és a prostitúció tiltását, amikor már a gyarmaton élők fele szifiliszes lett, másrészről pedig növekedett a munkaerő-utánpótlásának igénye. Emiatt túl drágává vált a nemi betegek kezelése, és jobban megérte, ha folyamatos a munkaerő-utánpótlás, az európai családmodell bevezetése pedig mindkettőre megoldást kínált.

A polgári intimitás

A 18-19. századra – párhuzamosan azzal, ahogy a termelés a háztartásból egyre inkább a gyárba és az irodába került –  szétvált a munka és a szabadidő. Kialakult a családi intimszféra zárt köre, a jó asszony és jó anya pedig ennek a szférának az őrzőjévé és foglyává vált, gazdaságilag pedig a férj eltartottjává, akinek távol kellett maradnia a gazdaság szférájától.

A polgári intimitás felől nézve minden más női életút deviánsnak számított: a dolgozó asszony, a független nő, a kitartott és a prostituált.

A modern (burzsoá) család vált a normatív mércévé, ugyanakkor a munkásságnak nem volt lehetősége a modell beteljesítésére, ráadásul e csoport számára a gyerek nem is jelentette azt az öregkori biztosítást, mint a burzsoázia számára. A munkásságnak inkább meg kellett fékeznie szexuális energiáit, mert nem tudta etetni az éhes szájakat.

De az ipari kapitalizmus megerősödésével a munkaerő újratermelésének szükségessége miatt az egyház és az állam kampányszerűen kezdte el ráerőltetni a burzsoázia családmodelljét a munkásságra. A rendőrség és az egyház együtt vigyáztak a munkásság erkölcsére. Angliában megszüntetették a törvényt, mely szerint a jövedelem nélküliek nem házasodhatnak. A proletár asszony is háziasszonnyá vált (housewifization), de úgy, hogy ő nem várta tétlenül, míg hazaér a férje. A proletariátus szexuális energiái a burzsoázia kényszerzubbonyába kerültek.

A baktériumok elleni háború kitörése

A munkás nők háziasszonyosításának (housewifization) azonban nemcsak az volt a célja, hogy a tőke és az állam részére biztosítsa a munkások és katonák elegendő számát. A házimunkának és  a háziasszonynak mint a fogyasztás ágensének megteremtése nagyon fontos stratégiává vált a 19. század végén és a 20. század elején.

Akkorra nem csupán felfedezték a háztartást mint fontos piacot az új készülékek és használati tárgyak egész skálája számára, de a tudományos alapú háztartás-menedzsment a nők további háziasításának új ideológiájává is vált.

Nemcsak, hogy a háziasszony feladata lett a munkaerő költségének csökkentése, arra is mozgósították, hogy az energiáit új szükségletek megteremtésére használja. A tisztaságért és higiéniáért folytatott virtuális háború – harc a kosz, a kórokozók, baktériumok stb. ellen – azért indult, hogy új piacot hozzon létre a vegyipar új termékei számára. A tudományos alapú háztartást a férfiak bérének csökkentése melletti érvként is felhasználták, hiszen a bér tovább tart, ha a háziasszony azt gazdaságosan használja fel.

Ezáltal a több évszázada kialakuló tisztességes asszony koncepciója piaccá is vált és megindult a máig tartó háború a baktériumok ellen. Az is piaci szabályozás alá került, ki számít elég jó háziasszonynak, elég odaadó anyának és elég igényes nőnek.

A rózsaszín felemelkedése

A rózsaszín az 1980-as évek közepétől feminizálódott, de először nem lányos szín volt, hanem kifejezetten a kislányok színe. A rózsaszín és a kék megkülönböztetés kialakulása a kisgyerekeknél szoros összefüggésben volt azzal, hogy az 1980-as évektől az orvosok nagy valószínűséggel meg tudták mondani a még meg nem született gyermekek nemét a szülőknek. Ettől az időszaktól kezdve a gyermekükre váró szülők, mikor megtudták a gyermekük nemét, kifejezetten lányos vagy fiús babaholmikat tudtak vásárolni. A termékek individualizálódása pedig új keresletet és kínálatot teremt, így szélesíti a piacot. A rózsaszín kezeslábasoktól és takaróktól kezdve a rózsaszín járókákig, babakocsikig és játékokig új termékek lepték el a piacot, amelyekből, ha a szülők következő gyermeke esetleg fiú volt, vehettek újat kékben.

A több száz éve formálódó nőiség-konstrukciók, melyek a szocializációs folyamatban adódtak tovább, összefonódtak a rózsaszínnel. A kislánykortól kezdődő nővé nevelés, tehát a tisztességes asszonnyá, igényes nővé és jó anyává nevelés színe lett a rózsaszín.

Mi tehát egy rózsaszín laptop-üzlet?

Amellett, hogy az egykeresős háztartási modell a múlté, és hogy a liberális genderpolitika a nők egyre növekvő munkaerőpiaci integrációját segíti elő, a piaci szereplők folyamatosan a nőiség évszázados konstrukcióit termelik újra, hogy piacot kreáljanak a maguk számára. A különböző izzadásgátló-, szőrtelenítő- és illatosítószerek evolúciója arra épül, hogy a nő egyre kevésbé legyen természeti, hogy egyre inkább megszelídített természetté váljon. A 100 éve tartó háború a baktériumok ellen még mindig tart, akkor is, ha már 99,9 százalékra nyerésre állunk, a piaci szereplők által folyamatosan újradefiniálva ezzel az (elég) jó háziasszony mércéjét. A szépség- és divatipar és a popkultúra folyamatosan visszanyúlnak a polgári intimitás háztartásba zárt nőideáljához, aki szépségével és tisztaságával a férje presztízsét növelte, mint a háztartás más luxuscikkei.

A rózsaszín laptop-üzlet is ezt fejezi ki. A rózsaszín laptop-üzlet a nővé szocializált kislány boltja, aki hiába emancipált nő, hidegen hagyja a technika, tehát a természet emberi uralom alá vonása, mert ő maga is (megszelídített ugyan, de) természet. És akit jobban érdekel a munkaeszköz díszítése, mint a teljesítménye, mert hiába a munkaerőpiacba integrált nő, ő maga is a(z egyszer volt polgári) háztartás dísze.

Csányi Gergely

Felhasznált irodalom

Mies, Maria: Patriarchy and Accumulation on a World Scale
Somlai Péter: A „hagyományos háztartások” és a „polgári intimitás
Paoletti, Jo B.: Pink and Blue: Telling the Boys from the Girls in America

Ez a cikk a Ti támogatásotok nélkül nem készült volna el.

A Kettős Mércét nem segítik oligarchák, pártok, nincs reklámbevétele nagy cégektől, a ti támogatásotoknak köszönhetően működik! Ez biztosítja a Mérce függetlenségét.

Kattints és támogasd havi 2000, 5000 vagy 10 000 forinttal a Mércét, és támogatásoddal erősítsd meg a független médiát Magyarországon!

Támogass minket egyszerűen bankkártyával:

Támogatom!

Más támogatási lehetőségekért és több infóért kattints ide.

feminizmus nők technológia Kettős Mérce vendégszerző 2017. 07. 02. Tovább →
Tetszik
1
komment

Nyomj egy tetsziket, és olvasd a Kettős Mércét a Facebookon!

Ajánlott bejegyzések:

  • A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasolják A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasolják
  • Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi Lillától Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi Lillától
  • Je suis KFC-s munkavállaló Je suis KFC-s munkavállaló
  • Az orosz művész felgyújtotta a francia jegybank épületét Párizsban, hogy a “rabszolgaság” új formái ellen tiltakozzon Az orosz művész felgyújtotta a francia jegybank épületét Párizsban, hogy a “rabszolgaság” új formái ellen tiltakozzon
  • Liberálisozva, röhögcsélve gúnyolták ki az Index KFC-ben megvert újságíróját Mészáros Lőrinc tévéjében Liberálisozva, röhögcsélve gúnyolták ki az Index KFC-ben megvert újságíróját Mészáros Lőrinc tévéjében

A bejegyzés trackback címe:

https://kettosmerce.blog.hu/api/trackback/id/tr2212634065

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Leírás

Ide írhatsz levelet nekünk!

Hirdetés

Legfrissebb cikkeink

  • Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyertesei
    Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyerteseiEstefelé már szinte minden adat beérkezett Csehország választási központjába a voksolásról, így kimondhatjuk, hogy a nyertes a “korrupt elitek” ellen keresztesháborút hirdető, a rendszerváltás után...
  • Adjunk hitet magunknak október 23-án!
    Adjunk hitet magunknak október 23-án!Az október 23-i civil tüntetés valójában nem a rendező Közös Ország Mozgalomról és nem is a pártokról szól, amelyek majd 2018-ban indulnak. Fél évvel a választás előtt az a kérdés, megmutatjuk-e,...
  • Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat össze
    Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat összeA milliárdos Andrej Babiš és populista pártja  az ANO nyeri a cseh választásokat a Europe Elects modellbecslése szerint 26-27%-al az ANO lesz az első, a második helyen a szélsőjobboldali SPD és a...
  • A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasolják
    A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasoljákA néppárti spanyol kormány mai ülésén Katalónia autonómiájának felfüggesztésére tett javaslatot. Ha a jobboldali többségű szenátus rábólint a döntésre, akkor  a régió kormánya által gyakorolt...
  • Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshez
    Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshezA sajtóban nagy visszhangot kapott a Pew Research Center képviseleti demokrácia támogatottságáról szóló globális felmérése. Bombasztikus címeket olvashattunk: a magyarok negyede diktátort akar, csak...
  • A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?
    A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?Csehországban képviselőházi választásokat tartanak október 20-án és 21-én. Bár egyre kevésbé merünk a közvélemény-kutatásokra és felmérésekre szentírásként tekinteni, szinte biztos, hogy az új...
  • A német liberálisok nagy visszatérése
    A német liberálisok nagy visszatéréseA 2013-ra látványosan összeomló német liberális párt, az FDP az évtized európai politikai visszatérését hozta össze a szeptember 24-i német szövetségi választásokon. De milyen ez a párt, mit képvisel,...
  • Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi Lillától
    Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi LillátólPedig lenne miért. Van ugyanis, ami nem hit kérdése. Az ATV valamiért jó ötletnek gondolta, hogy A nap kérdése ez legyen: „Sárosdi Lilla színésznő azt állítja, hogy Marton László Kossuth-díjas...
  • Je suis KFC-s munkavállaló
    Je suis KFC-s munkavállalóPuzsér Róbert szerint proli pofon csattant Szabó Zoltán Indexes újságíró arcán, amelyet maga az újságíró állított elő. A Fidesz publicistája szerint pedig az Indexet ütötték meg a KFC-ben, és a...
  • Újabb sztrájk jön az Operaházban 
    Újabb sztrájk jön az Operaházban Három szakszervezet hirdetett meg munkabeszüntetést a Magyar Állami Operaházban csütörtökön, a dolgozókkal kötött kollektív szerződés hiánya miatt. A sztrájkra A hugenották október 28-i bemutatója...

Kettős Mérce

Támogatónk

A Kettős Mérce részt vesz a „Network 4 Debate” projektben. Támogatónk a Nemzetközi Visegrádi Alap.

Keresés

Archívum

  • 2017 október (55)
  • 2017 szeptember (61)
  • 2017 augusztus (63)
  • 2017 július (68)
  • 2017 június (58)
  • 2017 május (61)
  • 2017 április (68)
  • 2017 március (68)
  • 2017 február (61)
  • 2017 január (64)
  • 2016 december (65)
  • Tovább...
Creative Commons Licenc
Impresszum | Támogasd a Mércét! | About us | Egyesület | Átláthatóság
Facebook Tumblr Twitter Youtube
süti beállítások módosítása
Dashboard