Kettős Mérce

  • Munka
  • Szegénység
  • Egészségügy
  • Lakhatás
  • Sajtó
  • K/A
  • Brüsszel+/-

A Mérce legújabb cikkeiért és friss hírekért kattints ide!

Sötét felhők a balatoni Kékszalag felett

Sötét felhők a balatoni Kékszalag felett

Kettős Mérce vendégszerző
Tetszik
0
2017. július 6. csütörtök, 18:10
történelem második világháború sportolónők

Ma kezdődik a balatoni Kékszalag, az ország legnépszerűbb és legnagyobb médianyilvánosságot élvező vitorlásversenye. A második világháború végéig kimondottan arisztokrata, elit sportnak tekintett vitorlázás a néhány évtizedes szocialista klubosítás után úgy néz ki, újra a tehetősebb középosztály nyári mulatságává lép elő. A vitorlázást nemcsak a sportágat művelők anyagi háttere, de azok neme is meghatározza.

gordon_evelyn.jpg

Gordon Evelyn a Tramontana fedélzetén

A vitorlázás szinte teljesen férfiak uralta világ, nincs ez másképp a magyar tengeren sem. Egyre több nő léphet a fedélzetre, de kormányhoz jutni – különösen nagyobb hajókon – szinte teljesen lehetetlen. A számok magukért beszélnek: 2016-ban a Kékszalagon induló majd 480 csapatból háromnak volt női kormányosa. Ketten vegyes csapatot vezettek, egyikük férfiakból állót – csak nőkből álló csapat nem indult.

Ezen a statisztikán kívántak változtatni a szervezők, amikor 2011-ben megalapították a Gordon Evelyn-díjat, amelyet a legjobb női kormányos kap az abszolút sorrend alapján. Azaz csak gyors hajóval van esély a díj elnyerésére. A nőket vitorlázásra buzdító kezdeményezés első pillantásra nem tűnik szexistának, mint a 2015-ben megrendezett Kékharisnya Regatta, és mindenképp pártolandó, hogy célja egy magyar női vitorlázó mintakép megteremtése. De ki volt Gordon Evelyn? A verseny kiírói szerint sajnálatosan keveset tudunk róla.

A nőkről és vitorlázásról szóló regényem kutatásakor figyeltem fel Gordon Evelyn alakjára, és néztem utána történetének. Az alább leírt információk mind elérhetőek az interneten. A komolyabb levéltári kutatások valószínűleg sok fontos adalékkal szolgálhatnak az új női vitorlázóikon képéhez, de ez is elég ahhoz, hogy megkérdőjelezze, vajon jól döntöttek-e a díj kiírói, amikor Gordon Evelynt választották példaképnek.

Gordon Evelyn (1909-1993) volt az első női kormányos, aki kétszer is megnyerte a Kékszalag versenyt, 1940-ben és 1942-ben. Azóta sem nyert nő a Kékszalagon, ami a női kormányosok részvételi arányát tekintve nem is csoda. Gordon Evelyn a Tramontana nevű hajóval nyert, ami 1926 és 1945 között állt a család tulajdonában. A hajót a mérnök apa vette meg, Gordon Róbert, aki szép karriert futott be a közlekedésügyben. Az 1920-as évek végére több jelentős posztot is betöltött, a Duna-Száva-Adria vasútvonal vezérigazgatói tiszte után 1927-ben a Dunagőzhajózási Részvénytársaság elnöki székébe ült. Kis híján megkapta a MÁV elnöki székét, de mivel egy fővárosi napilap azzal vádolta meg, hogy nincs a munkához megfelelő szakképzettsége, végül nem ő lett a befutó. A vád nem volt teljesen alaptalan, mivel 1908-ban úgy nevezték ki vasúti és hajózási biztossá, hogy felmentették az ehhez szükséges szakképzettség alól. Sikerességét az is mutatja, hogy az elsők között javasolták a Horthy Miklós által 1922-ben alapított Kormányzói Elismerés adományozására.

szazalek-banner-anim2.gif

Iratkozz fel hírlevelünkre:
Kövess minket Facebookon:

Az 1923-as Gellért Szálló márványtermében megrendezett bálon Gordon Róbert már mint a Királyi Magyar Yacht Club alelnöke volt jelen, és aktív is maradt a balatoni vitorláséletben 1928-ban bekövetkezett haláláig. Tehát akit ma a legsikeresebb női kormányosnak hívunk nővérével, Liliannel és húgával, Eszterrel úgy nőtt fel, hogy apja befolyásos személy volt mind a vasút, mind a gőzhajózás, mind a balatoni vitorlázás területén. Anyagi helyzete lehetővé tette, hogy 1926-ban megvegye a Tramontanát, amit nem sokáig élvezhetett. Evelyn tizenkilenc éves, amikor apja meghal, és valószínűleg nem sokkal később oltárhoz is vezetik, mivel a hajóval 1929 augusztusában már férje, Kultsár István versenyzik szintén a K.M.Y.C. színeiben.

A férj, Kultsár István is szép karriert futott be. A közoktatásügyi minisztériumban dolgozott titkárként, és 1936-ban kiérdemelte, hogy Berlinben tanulmányozhassa a német ifjúság „nemzetvédelmi nevelését”. Ennek köszönhető, hogy 1938-ban kormánybiztosi rangot kapott, és rábízták az I. zsidótörvény végrehajtásának ellenőrzését. Kultsár olyan lelkesen végezte munkáját és távolíttatta el a zsidó munkavállalókat olyan pozíciókból is, amelyre a törvény nem adott engedélyt, hogy saját jogi osztályának kellett figyelmeztetnie a visszásságokra.

Kultsár ügybuzgalmát mi sem mutatja jobban, minthogy titkos rendelkezéseket hozott arra vonatkozóan, hogy csak terhelő adatokat szabad ellenőrzéskor felvenni, hogy az mindenképpen szankcióhoz vezessen. Hiába írt azonban antiszemita törvénytervezetet is, Kállay a túlkapások miatt már 1943 elején le akarta váltani, de német tiltakozásra ezt nem érte el. Kultsár maga mondott le néhány hónappal később, mivel korrupciós ügybe keveredett. Nem lehetett teljesen eltávolítani, ezért, a Balatoni Intézőbizottság élére került, a német megszállás után pedig 1944-ben visszakapta a posztját.

Kultsár különös figyelmet szentelt a Balatonfelvidék „tisztogatásának”. 1942-ben listát juttatott el a Honvédelmi Minisztériumba azokról a balatonfüredi zsidókról, akiknek a „magatartása különösen feltűnő”. Tizenegy jómódú zsidó esett áldozatul Kultsár levelezésének. 1942 az az év, amikor felesége, Gordon Evelyn másodszorra nyeri meg a Kékszalag vitorlásversenyt. A férj gondoskodott róla, hogy a balatonfüredi befutóban csak olyanok várják, akik a fennálló ideológia szerint arra érdemesek.

Kultsár 1944 márciusában kapja vissza kormánybiztosi posztját. Május harmadikán mint a Balatoni Intézőbizottság elnöke költségmegtérítést és állami gépkocsihasználatot kap. Biztosan szüksége volt rá, hogy gyorsan be tudja járni a felügyeletére bízott területet, hiszen szűk két héttel később megtörténik a balatonfüredi zsidók deportálása. Júliusban elmaradt a Kékszalag megrendezése, de a Hungária Yacht Club megtartott egy kisebb versenyt. A huszonhárom hajó Balatonfüredről indult alig két hónappal a 153 helyi zsidó deportálása után. A versenyzőket bizonyára bosszantotta, hogy a rajtot el kellett halasztani légiriadó miatt. A 153 balatonfüredi zsidóból mindössze tizenöten kerültek haza a háború után.

A Kékszalag versenyekben szünet állt be, a Tramontana vitorlás története is hiányos 1945 és 1947 között, gazdái ugyanis elhagyták az országot. Etienne (azaz István) Kultsár neve felbukkan az argentin állami közlönyben egy cégalapítás kapcsán 1962-ben. Gordon Evelyn pedig 1993-ben halt meg Argentínában. Nővérei is elhagyják az országot, Lilian Kanadában, Eszter Greewichben halt meg. Anyjukat Pesten érte a halál 1951-ben.

Keveset tudni arról, hogy pontosan mi történt azokkal a vitorláshajókkal, amelyeken az úri közönség múlatta nyári napjait 1944-ben, miközben lángokban állt az ország. A magyar vitorlázás történetét megíró cikkek és könyvek szemérmesen hallgatnak az 1944 után történtekről. Szó esik a vitorlássportot ért hatalmas károkról, az elaknásított nádasokról és zsombékokról, a parancsra felégetett hajótárolókról. Majd később a klubházak és a megmaradt hajóállomány államosításáról.

Kevesebbet tudni arról, hogy az egykori klubtagok egy része külföldre menekült, másokat háborús bűnökért tartóztattak le, hajóikat az Elhagyott Javak Kormánybiztosa vette tulajdonba. Valószínűsíthető, hogy Kultsár István és Gordon Evelyn nem pusztán „kivándorolt” Magyarországról, ahogy azt a legendát teremtő Kékszalag-szervezők írják hírlevelükben, hanem elmenekültek az igazságszolgáltatás elől.

A Kékszalag verseny idén is Balatonfüredről fog indulni. A város zsidó lakosságának kiirtásáért Kultsár István, Gordon Evelyn férje, közvetlenül felelős. Megoszlanak arról a vélemények, hogy a magyar holokausztért felelős politikusok feleségei mennyit tudhattak férjük tevékenységéről, és ha tudtak is, mekkora mozgásterük és cselekvési lehetőségük volt autonóm döntéseket hozni. Akármit is tudott Gordon Evelyn, talán akad más olyan magyar női vitorlázó, akinek a neve nem von sötét felhőket az egyébként ragyogó kék balatoni víztükör fölé.

Talán akad olyan nő a vitorlássportban, akit 1945 után engedtek fedélzetre a hajóépítő műhelyek munkásai és a vitorlásokon addig matrózként szolgáló férfiak, akik az első klubokat alapították a világháború után. Olyasvalaki, aki „addig csak a kerítés túloldaláról nézte e nemes sportot”[1] – legyen az a kerítés valódi vagy a nemek között feszülő.

Cserháti Éva

A Palackposta című regény szerzője

[1] Simon Károly: 140 év A Balatonfüredi Yacht Club története. Balatonfüred, 2007.

Ez a cikk is a ti támogatásaitokból készült el, a Kettős Mércét a ti adományaitokból tartjuk fenn!
Támogass minket bankkártyával:

Ha PayPalen vagy banki utalással támogatnál minket, klikk ide!
A Mércét nem támogatják oligarchák vagy pártpénztárnokok, csupán egyszerű magánemberek. Ez biztosítja a függetlenségünket. Támogass minket rendszeresen havi 1000, 2000 vagy 5000 forint átutalásával, hogy még több ilyen cikket írhassunk, és még több emberhez juttathassuk el, mi történik valójában az országban!
Kattints, és olvasd el, mit értünk el a ti támogatásotokból az előző hónapban!
Kattints, és támogass minket, hogy a Kettős Mérce tovább működhessen!
történelem második világháború sportolónők Kettős Mérce vendégszerző 2017. 07. 06. Tovább →
Tetszik
0
komment

Nyomj egy tetsziket, és olvasd a Kettős Mércét a Facebookon!

Ajánlott bejegyzések:

  • A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasolják A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasolják
  • A német liberálisok nagy visszatérése A német liberálisok nagy visszatérése
  • Itt az EU új menekültügyi tervezete, az együtt nem működő tagországok büntetésre számíthatnak Itt az EU új menekültügyi tervezete, az együtt nem működő tagországok büntetésre számíthatnak
  • Liberálisozva, röhögcsélve gúnyolták ki az Index KFC-ben megvert újságíróját Mészáros Lőrinc tévéjében Liberálisozva, röhögcsélve gúnyolták ki az Index KFC-ben megvert újságíróját Mészáros Lőrinc tévéjében
  • Bagdad átvette az irányitást a kirkuki olajfinomítók felett Bagdad átvette az irányitást a kirkuki olajfinomítók felett

A bejegyzés trackback címe:

https://kettosmerce.blog.hu/api/trackback/id/tr2312645617

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Leírás

Ide írhatsz levelet nekünk!

Hirdetés

Legfrissebb cikkeink

  • Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyertesei
    Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyerteseiEstefelé már szinte minden adat beérkezett Csehország választási központjába a voksolásról, így kimondhatjuk, hogy a nyertes a “korrupt elitek” ellen keresztesháborút hirdető, a rendszerváltás után...
  • Adjunk hitet magunknak október 23-án!
    Adjunk hitet magunknak október 23-án!Az október 23-i civil tüntetés valójában nem a rendező Közös Ország Mozgalomról és nem is a pártokról szól, amelyek majd 2018-ban indulnak. Fél évvel a választás előtt az a kérdés, megmutatjuk-e,...
  • Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat össze
    Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat összeA milliárdos Andrej Babiš és populista pártja  az ANO nyeri a cseh választásokat a Europe Elects modellbecslése szerint 26-27%-al az ANO lesz az első, a második helyen a szélsőjobboldali SPD és a...
  • A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasolják
    A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasoljákA néppárti spanyol kormány mai ülésén Katalónia autonómiájának felfüggesztésére tett javaslatot. Ha a jobboldali többségű szenátus rábólint a döntésre, akkor  a régió kormánya által gyakorolt...
  • Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshez
    Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshezA sajtóban nagy visszhangot kapott a Pew Research Center képviseleti demokrácia támogatottságáról szóló globális felmérése. Bombasztikus címeket olvashattunk: a magyarok negyede diktátort akar, csak...
  • A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?
    A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?Csehországban képviselőházi választásokat tartanak október 20-án és 21-én. Bár egyre kevésbé merünk a közvélemény-kutatásokra és felmérésekre szentírásként tekinteni, szinte biztos, hogy az új...
  • A német liberálisok nagy visszatérése
    A német liberálisok nagy visszatéréseA 2013-ra látványosan összeomló német liberális párt, az FDP az évtized európai politikai visszatérését hozta össze a szeptember 24-i német szövetségi választásokon. De milyen ez a párt, mit képvisel,...
  • Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi Lillától
    Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi LillátólPedig lenne miért. Van ugyanis, ami nem hit kérdése. Az ATV valamiért jó ötletnek gondolta, hogy A nap kérdése ez legyen: „Sárosdi Lilla színésznő azt állítja, hogy Marton László Kossuth-díjas...
  • Je suis KFC-s munkavállaló
    Je suis KFC-s munkavállalóPuzsér Róbert szerint proli pofon csattant Szabó Zoltán Indexes újságíró arcán, amelyet maga az újságíró állított elő. A Fidesz publicistája szerint pedig az Indexet ütötték meg a KFC-ben, és a...
  • Újabb sztrájk jön az Operaházban 
    Újabb sztrájk jön az Operaházban Három szakszervezet hirdetett meg munkabeszüntetést a Magyar Állami Operaházban csütörtökön, a dolgozókkal kötött kollektív szerződés hiánya miatt. A sztrájkra A hugenották október 28-i bemutatója...

Kettős Mérce

Támogatónk

A Kettős Mérce részt vesz a „Network 4 Debate” projektben. Támogatónk a Nemzetközi Visegrádi Alap.

Keresés

Archívum

  • 2017 október (55)
  • 2017 szeptember (61)
  • 2017 augusztus (63)
  • 2017 július (68)
  • 2017 június (58)
  • 2017 május (61)
  • 2017 április (68)
  • 2017 március (68)
  • 2017 február (61)
  • 2017 január (64)
  • 2016 december (65)
  • Tovább...
Creative Commons Licenc
Impresszum | Támogasd a Mércét! | About us | Egyesület | Átláthatóság
Facebook Tumblr Twitter Youtube
süti beállítások módosítása
Dashboard