Kettős Mérce

  • Munka
  • Szegénység
  • Egészségügy
  • Lakhatás
  • Sajtó
  • K/A
  • Brüsszel+/-

A Mérce legújabb cikkeiért és friss hírekért kattints ide!

Benépesíti-e egyedül a Momentum Orbán elnéptelenedett pusztáját?

Benépesíti-e egyedül a Momentum Orbán elnéptelenedett pusztáját?

JámborAndrás
Tetszik
0
2017. augusztus 15. kedd, 9:46
momentum választás2018

A Momentum küldöttgyűlése döntött: a párt senkivel sem működik együtt a 2018-as választásokon. Nem lesz közös lista, és egyéni jelöltek szintjén sem kooperálnak másokkal. Nem csupán a DK-val és az MSZP-vel, hanem az úgynevezett Új Pólus pártjaival sem. Bár ahogy korábban az LMP-nél, most is sokan úgy értelmezik, az egyedül indulás egyenértékű a Fidesz mellé való beállással, ez nem biztos, hogy így van. A kérdés az, hogy a Momentum lehetséges szavazói elégedettek lesznek-e ezzel a döntéssel.

14727933_b9efe5fcd5ad6f8d4de1b37aa6aead04_t.jpg

“Orbán Viktor Magyarországa egy elnéptelenedett puszta, közepén egy állítsuk meg Brüsszelt táblával. Innen, ha még van is lejjebb, már nincsen hátrébb. Orbán Viktor putyini mintára a félelem rendszerét építi. De mi nem hagyjuk, hogy sikerrel járjon. Lebontjuk ezt a rendszert és beindítjuk Magyarországot” - mondta május elsején a Momentum tüntetésén Fekete-Győr András, a Momentum elnöke.

Ez az idézet három hónappal később nagyjából annyival módosult a Momentum kongresszusa után, hogy majd mi megoldjuk egyedül.

A kisebb és új pártok a Nemzeti Együttműködés Rendszerében eddig két úttal próbálkoztak. Az LMP, amely még egy pártszakadást is túlélve bent tudott maradni a parlamentben 2014-ben, nem működött együtt senkivel, és identitását megőrizve, kis pártként (4-5-6 százalékra mérve a biztos szavazóknál) jelenleg a parlamenti bejutás küszöbén álldogál.

A másik verzió az Együtt és a PM (ma Párbeszéd) verziója, akik 2014-ben az együttműködés stratégiáját választották, és a kormányváltást elsődleges célként kitűzve próbáltak megküzdeni az ellenzéki térfelet elfoglaló DK-val és MSZP-vel. A tárgyalások során végül megkülönböztethetetlenné váltak a választók szemében a régiektől, a kormányváltást elbukták, és ma 1-2%-on tengődnek.

A kérdés, amit a Momentumnak fel kellett volna tenni, hogy van-e más út? Nem lett volna járható út az MSZP-t és a DK-t kikerülő Új Pólus összefogás? A koordinált jelöltindítás, hogy pár egyéni választókerületben megverhessék a Fideszt, és így megakadályozzák a kétharmadot, esetleg a Fidesz abszolút többségét?

De nem tették fel ezt a kérdést. A Momentum az LMP 2014-es útját választotta.

A probléma csupán az, hogy míg az LMP 2009-ben a kétpolusú magyar politizálással szemben jött létre, addig a Momentum az Orbán-rendszer kihívójaként pozicionálta magát (legalábbis a kezdetben), tehát míg az LMP-től a különutasság egy most már 8 éves identitás része, addig a Momentum esetében a fél éves párt eredeti célkitűzésével megy szembe.

Ezt a döntést méghozzá 8 hónappal a választások előtt hozták meg, amikor még azt se tudhatjuk, nem ezen múlik-e majd a Fidesz kétharmada, abszolút többsége. Persze az is lehet, hogy nem ezen múlik a Fidesz hatalma, és akkor utólag mondhatjuk, hogy minden szempontból jó volt a döntés.

A Momentum döntése ésszerű, ha hosszú távon akarnak felépíteni egy pártot, egy új pólust a magyar politikában, és azt gondolják, a Fidesz hatalmának erejétől függetlenül ez lehetséges lesz majd.

Az is igaz, hogy a Momentum a generációs különbségek miatt képes lehet olyan szavazókat behozni a politikába, akik nélkülük nem mennének el szavazni. Ezáltal 1 vagy 2 plusz mandátummal akár még hozzá is járulhatnak a kétharmad megakadályozásához, 2018-ban. De a másik oldalról kérdés, hogy lesznek-e olyan szavazók, akik a Momentumot választják ahelyett, hogy leszavaznának egy olyan jelöltre, aki megverhetné a Fidesz egyéni jelöltjét. Nem a szavazó, és nem a Momentum hibája lesz, hogy nem a Fideszt megverni képes jelöltre szavaz majd ez a választó (ha lesz ilyen). Ebben az esetben ez a jelölt nem tudta meggyőzni a választót, hogy ne a Momentum jelöltjére, hanem rá, a fideszes jelölttel szemben esélyes jelöltre szavazzon. De ha a Momentum szavazói nagy részét be tudná állítani egy-egy közös jelölt mögé, aki meg tud verni egy fideszes jelöltet, akkor közelebb kerülnénk a párt céljaihoz is. Magyarország beindításához és a rendszer lebontásához.

A kérdés most pont ez, hogy mit szólnak majd a szavazók. Mert az nem tűnik reálisnak, hogy a Momentum egyedül fog választást nyerni, vagy akár egyéni választókerületeket a Fidesszel szemben 8 hónap múlva.

Abból a szempontból a Momentum a könnyebbik utat választotta, hogy erős egyéni jelöltek és ellenzéki együttműködés híján elkerülik majd a Fidesz nehéztüzérségét, sőt, a kormánypártnak az egyedül induló Momentumot érdeke is lesz nyomni, hogy az esetleg valamilyen koordinált formában együtt induló baloldali és liberális pártoktól szívjon el szavazókat, esetleg hogy a káosz látszatát erősítse. Sőt, akár még a feltehetően szintén egyedül induló LMP ellen is kijátszhatják a pártot. Hiszen várhatóan mindkét párt az 5% közelében fog ingadozni, és bár elképzelhető, hogy mindkettő bejut a parlamentbe, ma valószínűbb, hogy mindkettő kiesik.

De a kormányváltás esélyének feladása, és a 2018-as Fidesz-kétharmad vagy az abszolút többség megakadályozásához vezető, legkönnyebbnek látszó út feladása, a koordinált vagy másfajta összefogás feladása a kormányellenes ellenzéki szavazók vonzásának feladásával is jár majd. Aki kormányt akar majd váltani, vagy a Fidesz kétharmadát megakadályozni, az nem a Momentum egyéni jelöltjére fog majd szavazni. Azt pedig tudjuk, nagyon ritkán húz be a választó mást egyéniben, mint listán.

Persze sok múlik a kampányon, és csak remélni tudjuk, hogy az ország sorsának szempontjából jó döntést hozott a Momentum Mozgalom. Reméljük, hogy valaki tényleg beindítja majd Magyarországot, és megtelik élettel a sivatag, ahol ma tényleg csupán egy Állítsuk meg Brüsszelt tábla árválkodik a kormányzás helyett.

Kövesd a szerző bejegyzéseit a Facebookon is!

Ez a cikk a ti támogatásotokból készült el.

A Mérce cikkeit ingyen olvashatjátok, de nem ingyen készülnek, hanem a ti támogatásotokból és a mi munkánkból! A Mércét nem támogatják pártok, oligarchák, hanem 100%-ban az olvasók hozzájárulásából működik, ez biztosítja a függetlenségünket, és pont ezért csak akkor maradhatunk fenn, ha te is beszállsz!

Kattints és támogasd a Mércét rendszeres havi 2000, 5000 vagy 10 000 forinttal, hogy tovább működhessen és még jobb lehessen!

Támogass minket egyszerűen bankkártyával:

Támogatom!

Más támogatási lehetőségekért és több infóért kattints ide.

momentum választás2018 JámborAndrás 2017. 08. 15. Tovább →
Tetszik
0
komment

Nyomj egy tetsziket, és olvasd a Kettős Mércét a Facebookon!

Ajánlott bejegyzések:

  • Adjunk hitet magunknak október 23-án! Adjunk hitet magunknak október 23-án!
  • A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban? A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?
  • A német liberálisok nagy visszatérése A német liberálisok nagy visszatérése
  • Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi Lillától Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi Lillától
  • Katalán válság: Nagyon úgy tűnik, a spanyol kormány felfüggeszti a régió autonómiáját Katalán válság: Nagyon úgy tűnik, a spanyol kormány felfüggeszti a régió autonómiáját

A bejegyzés trackback címe:

https://kettosmerce.blog.hu/api/trackback/id/tr3312748750

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Leírás

Ide írhatsz levelet nekünk!

Hirdetés

Legfrissebb cikkeink

  • Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyertesei
    Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyerteseiEstefelé már szinte minden adat beérkezett Csehország választási központjába a voksolásról, így kimondhatjuk, hogy a nyertes a “korrupt elitek” ellen keresztesháborút hirdető, a rendszerváltás után...
  • Adjunk hitet magunknak október 23-án!
    Adjunk hitet magunknak október 23-án!Az október 23-i civil tüntetés valójában nem a rendező Közös Ország Mozgalomról és nem is a pártokról szól, amelyek majd 2018-ban indulnak. Fél évvel a választás előtt az a kérdés, megmutatjuk-e,...
  • Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat össze
    Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat összeA milliárdos Andrej Babiš és populista pártja  az ANO nyeri a cseh választásokat a Europe Elects modellbecslése szerint 26-27%-al az ANO lesz az első, a második helyen a szélsőjobboldali SPD és a...
  • A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasolják
    A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasoljákA néppárti spanyol kormány mai ülésén Katalónia autonómiájának felfüggesztésére tett javaslatot. Ha a jobboldali többségű szenátus rábólint a döntésre, akkor  a régió kormánya által gyakorolt...
  • Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshez
    Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshezA sajtóban nagy visszhangot kapott a Pew Research Center képviseleti demokrácia támogatottságáról szóló globális felmérése. Bombasztikus címeket olvashattunk: a magyarok negyede diktátort akar, csak...
  • A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?
    A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?Csehországban képviselőházi választásokat tartanak október 20-án és 21-én. Bár egyre kevésbé merünk a közvélemény-kutatásokra és felmérésekre szentírásként tekinteni, szinte biztos, hogy az új...
  • A német liberálisok nagy visszatérése
    A német liberálisok nagy visszatéréseA 2013-ra látványosan összeomló német liberális párt, az FDP az évtized európai politikai visszatérését hozta össze a szeptember 24-i német szövetségi választásokon. De milyen ez a párt, mit képvisel,...
  • Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi Lillától
    Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi LillátólPedig lenne miért. Van ugyanis, ami nem hit kérdése. Az ATV valamiért jó ötletnek gondolta, hogy A nap kérdése ez legyen: „Sárosdi Lilla színésznő azt állítja, hogy Marton László Kossuth-díjas...
  • Je suis KFC-s munkavállaló
    Je suis KFC-s munkavállalóPuzsér Róbert szerint proli pofon csattant Szabó Zoltán Indexes újságíró arcán, amelyet maga az újságíró állított elő. A Fidesz publicistája szerint pedig az Indexet ütötték meg a KFC-ben, és a...
  • Újabb sztrájk jön az Operaházban 
    Újabb sztrájk jön az Operaházban Három szakszervezet hirdetett meg munkabeszüntetést a Magyar Állami Operaházban csütörtökön, a dolgozókkal kötött kollektív szerződés hiánya miatt. A sztrájkra A hugenották október 28-i bemutatója...

Kettős Mérce

Támogatónk

A Kettős Mérce részt vesz a „Network 4 Debate” projektben. Támogatónk a Nemzetközi Visegrádi Alap.

Keresés

Archívum

  • 2017 október (55)
  • 2017 szeptember (61)
  • 2017 augusztus (63)
  • 2017 július (68)
  • 2017 június (58)
  • 2017 május (61)
  • 2017 április (68)
  • 2017 március (68)
  • 2017 február (61)
  • 2017 január (64)
  • 2016 december (65)
  • Tovább...
Creative Commons Licenc
Impresszum | Támogasd a Mércét! | About us | Egyesület | Átláthatóság
Facebook Tumblr Twitter Youtube
süti beállítások módosítása
Dashboard