Kettős Mérce

  • Munka
  • Szegénység
  • Egészségügy
  • Lakhatás
  • Sajtó
  • K/A
  • Brüsszel+/-

A Mérce legújabb cikkeiért és friss hírekért kattints ide!

A rezsidémon felfalta a józan észt

A rezsidémon felfalta a józan észt

Büttl Ferenc
Tetszik
0
2014. szeptember 26. péntek, 11:33
fidesz rogán rezsicsökkentés

Rogán Antal, a Fidesz parlamenti képviselőcsoportjának frakcióvezetője, a Gazdasági és informatikai bizottság elnöke, V. kerületi polgármester, médiaszemélyiség pár napja bejelentette, hogy a kormány két új állami nonprofit közműszolgáltatót kíván létrehozni, amelyek egyetemes szolgáltatóként minden fogyasztó számára hozzáférhetően jelennének meg a piacon és alacsony árakkal kényszerítenék ki a további rezsicsökkentést a szektorban. „Lehetővé kell tenni, hogy az országban – a lakosság körében – bárki választhassa ezt a két nagy nonprofit társaságot, amelyek gyakorlatilag egyetemes szolgáltatók lennének – hangsúlyozta Rogán.” Nehéz elhinni, hogy Rogán Antal komolyan gondolja, amit mond – egyrészt kampány van, másrészt mert közgazdászként pontosan tisztában kell lennie mondandójának abszurditásával. De oda se neki, tudjuk, hogy két különböző dolog a hatalom embereként mondani valamit, és komolyan is gondolni, hogy amit mondunk, az igaz. (Lásd Hofmann Rózsa nyilatkozata, miszerint ő mindig is tudta, hogy az államosított/központosított oktatásirányítás nem fog működni, de államtitkárként ezt kellett mondania.)

rezsi.jpg

Ami a hatékonyan működő állami közműszolgáltatót illeti, ez a kijelentés több mint problémás. A hatékonyság (leegyszerűsítve) azt jelenti, hogy adott erőforrások felhasználásával a lehető legtöbbet hozzuk ki a „helyzetből”. Még elméleti síkon is kérdéses, hogy egy köztulajdonban lévő vállalat képes-e a magántulajdonban lévő vállalatok hatékonysági szintjét elérni, hiszen ez utóbbi esetében a tulajdonos(ok) profitérdeke természetes ösztönzőként hajtja a vállalati menedzsmentet, hogy egyre alacsonyabb darabköltség mellett termeljen/szolgáltasson a vállalat. A profitmotívum nem pusztán a bevételek maximalizását, de a termelési költségek minimalizását is jelenti.

Az állami (köz)tulajdon esetében ugyanakkor eltűnik ez az ösztönző erő! Ez nem jelenti azt, hogy nem lenne előnyös az állami tulajdon, hiszen eltűnik a bevétel maximalizálásában való érdekeltség is, ami egy monopólium esetében például alacsonyabb értékesítési árat és ez által nagyobb fogyasztói jólétet eredményezhet. De ezzel együtt eltűnik a költséghatékonyságra való törekvés is! Könnyen megeshet, hogy miközben az alacsonyabb árak okán a fogyasztók jobban járnak, de a pazarló termelés miatt mégis társadalmi veszteség keletkezik. A költség oldali hatékonyság hiánya miatt ugyanis ezek a vállalatok gyakran veszteségesek, amely veszteséget aztán a tulajdonos állam kénytelen fedezni a közösből, vagyis az adófizetők forintjaiból.

A probléma akkor sem szűnik meg, ha az állam (mint szabályozó hatóság) lehetővé teszi, hogy az érintett vállalat olyan áron értékesítsen, amely ár a teljes működési költségek fedezetét biztosítja. Igaz, ebben az esetben nem képződik veszteség, de továbbra sincs erős ösztönző, amely a vállalati működést a költséghatékonyság irányába mozdítaná. Nem nagyon látunk olyan hazai állami tulajdonú társaságokat, amelyek hatékonyabb működésre képesek, mint az iparágukban tevékenykedő magántulajdonban lévő versenytársaik. Az sem jellemző, hogy az állami tulajdonú vállalatok a gazdaságban megfigyelhető éves átlagos hatékonyságjavulást képesek produkálni. Sok mindentől függ persze, hogy menyire képesek egyáltalán az állami vállalatok hatékonyan működni, de túl az elméleti kérdőjeleken, egyszerűen nem látszik, hogy a magyarországi állami vállalatok a hatékony működés fellegvárai lennének.

Alapvetően nincs gondunk sem a nonprofit működési elvvel, sem az állami tulajdonnal (lásd korábbi írásunk), hiszen sok esetben számos érv szólhat e működési mód mellett, de a jelenlegi magyar valóságban az az állítás, hogy egy állami közműszolgáltató (akár holding, akár nem) hatékonyabb működésre képes, mint a magántulajdonban lévő szolgáltatók, nos ez az állítás egyszerűen nem igaz. Ebből következően az sem igaz, hogy a hatékonyabb állami cégek majd alacsonyabb árakkal tudnak megjelenni a piacon és kényszerítik ki az árversenyben az általános árcsökkentést. Ezzel szemben az lehetséges, hogy az állami szolgáltatók képesek lesznek a jelenlegi piaci ár alatt kínálni szolgáltatásaikat, amennyiben működésük az adófizetők pénzéből évi párszor sok 10 milliárddal meg lesz támogatva. Az állami támogatás lehetővé teszi, hogy a piaci ár alá menjen a vállalat – ez éppen az eladási ár függetlenítését teszi lehetővé a termelési költségektől –, de ez a működésmód (alacsony ár + állami támogatás) nem jelent hatékonyságot. Sőt, nem jelenti fogyasztó jólét növekedését sem, hiszen az állami támogatás forrása az általunk, fogyasztók által befizetett adó.

A rezsicsökkentés persze minden pénzt megér – mármint a Fidesz-KDNP-nek –, de azért az mégis furán veszi ki magát, hogy azért fizessünk több adót, hogy olcsóbb legyen a rezsink… vagy nem?

Még egy gondolat a rezsivel kapcsolatban a poszt végére.

Miközben a hazai háztartások jelentős része számára valóban nagy problémát jelentettek, és jelentenek ma is a magas víz, gáz, csatorna és áramszolgáltatási díjak, miközben sok háztartás cipel magával hatalmasra duzzadt rezsihátralékot, miközben az elrontott privatizáció eredményeképpen valóban jelen volt (van) a hazai piacon a monopólium és az ebből fakadó fogyasztói kiszolgáltatottság, miközben a rossz magánosítás következtében valóban magas szinten ragadtak be az ágazati profitok, és hiányoztak az ösztönzők, amelyek az áremelés helyett a költségcsökkentés felé terelték volna a magánszolgáltatókat, e sok igazság közepette a Fidesz-KDNP rezsipolitikája minden, csak nem a helyes út. A rezsikiadások csökkentésének nem az árak, hanem a fogyasztási mennyiség csökkentése a helyes és hosszú távon fenntartható útja.

Az árak csökkentése zsákutca: csupán rövid távú haszonnal kecsegtet, amelynek egy része nem több illúziónál, hosszú távon azonban káros[1] és fenntarthatatlan[2]. A fogyasztás csökkentésének, túl a háztartási kiadásokra gyakorolt pozitív hatáson, számos pozitív mellékkövetkezménye van a gazdaság legkülönbözőbb területein: javuló hatékonyság, zöldebb gazdaság, új munkahelyek, stb. Persze ez a megoldás lassabb és kevésbé látványos, mint az előírt árcsökkentés vagy éppen a közpénzből finanszírozott közműholding okán kínált olcsó áram, víz vagy gáz. Meg nem is lehet olyan jól kiplakátolni.

------------------------------

[1] Közgazdasági alapismeret (kb. 2 óra anyaga a bevezető kurzuson), hogy az ár csökkentése a keresett mennyiség növekedését eredményezi. Ez a kereslet törvénye. Nesze neked energia, víz és a többi természeti erőforrás csökkenő felhasználása!

[2] Emlékezzünk a gázár támogatásra!

Kattints ide és iratkozz fel a Kettős Mérce hírlevelére

Nyomj egy tetsziket, és olvasd a Kettős Mércét a Facebookon!
fidesz rogán rezsicsökkentés Büttl Ferenc 2014. 09. 26. Tovább →
Tetszik
0
komment

Nyomj egy tetsziket, és olvasd a Kettős Mércét a Facebookon!

Ajánlott bejegyzések:

  • Adjunk hitet magunknak október 23-án! Adjunk hitet magunknak október 23-án!
  • A német liberálisok nagy visszatérése A német liberálisok nagy visszatérése
  • Je suis KFC-s munkavállaló Je suis KFC-s munkavállaló
  • A szélsőjobb egyszer már csúnyán megbukott Ausztriában, kérdés, hogy kapnak-e újabb esélyt? A szélsőjobb egyszer már csúnyán megbukott Ausztriában, kérdés, hogy kapnak-e újabb esélyt?
  • Túlélhet-e az alternatív színtér? - A budapesti éjszakai élet nehézségei Túlélhet-e az alternatív színtér? - A budapesti éjszakai élet nehézségei

A bejegyzés trackback címe:

https://kettosmerce.blog.hu/api/trackback/id/tr56726851

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Leírás

Ide írhatsz levelet nekünk!

Hirdetés

Legfrissebb cikkeink

  • Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyertesei
    Oligarchák, fasiszták, kalózok a cseh választás nyerteseiEstefelé már szinte minden adat beérkezett Csehország választási központjába a voksolásról, így kimondhatjuk, hogy a nyertes a “korrupt elitek” ellen keresztesháborút hirdető, a rendszerváltás után...
  • Adjunk hitet magunknak október 23-án!
    Adjunk hitet magunknak október 23-án!Az október 23-i civil tüntetés valójában nem a rendező Közös Ország Mozgalomról és nem is a pártokról szól, amelyek majd 2018-ban indulnak. Fél évvel a választás előtt az a kérdés, megmutatjuk-e,...
  • Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat össze
    Cseh választások: Vezet Babiš, újabb szociáldemokrata párt omolhat összeA milliárdos Andrej Babiš és populista pártja  az ANO nyeri a cseh választásokat a Europe Elects modellbecslése szerint 26-27%-al az ANO lesz az első, a második helyen a szélsőjobboldali SPD és a...
  • A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasolják
    A spanyol kormány példátlant lépett: a Katalán autonómia felfüggesztését javasoljákA néppárti spanyol kormány mai ülésén Katalónia autonómiájának felfüggesztésére tett javaslatot. Ha a jobboldali többségű szenátus rábólint a döntésre, akkor  a régió kormánya által gyakorolt...
  • Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshez
    Diktatúrát akarnak a magyarok? – megjegyzés egy globális felméréshezA sajtóban nagy visszhangot kapott a Pew Research Center képviseleti demokrácia támogatottságáról szóló globális felmérése. Bombasztikus címeket olvashattunk: a magyarok negyede diktátort akar, csak...
  • A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?
    A helyi Simicska kerül hatalomra Csehországban?Csehországban képviselőházi választásokat tartanak október 20-án és 21-én. Bár egyre kevésbé merünk a közvélemény-kutatásokra és felmérésekre szentírásként tekinteni, szinte biztos, hogy az új...
  • A német liberálisok nagy visszatérése
    A német liberálisok nagy visszatéréseA 2013-ra látványosan összeomló német liberális párt, az FDP az évtized európai politikai visszatérését hozta össze a szeptember 24-i német szövetségi választásokon. De milyen ez a párt, mit képvisel,...
  • Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi Lillától
    Több mint fél nap telt el, de az ATV még mindig nem kért bocsánatot Sárosdi LillátólPedig lenne miért. Van ugyanis, ami nem hit kérdése. Az ATV valamiért jó ötletnek gondolta, hogy A nap kérdése ez legyen: „Sárosdi Lilla színésznő azt állítja, hogy Marton László Kossuth-díjas...
  • Je suis KFC-s munkavállaló
    Je suis KFC-s munkavállalóPuzsér Róbert szerint proli pofon csattant Szabó Zoltán Indexes újságíró arcán, amelyet maga az újságíró állított elő. A Fidesz publicistája szerint pedig az Indexet ütötték meg a KFC-ben, és a...
  • Újabb sztrájk jön az Operaházban 
    Újabb sztrájk jön az Operaházban Három szakszervezet hirdetett meg munkabeszüntetést a Magyar Állami Operaházban csütörtökön, a dolgozókkal kötött kollektív szerződés hiánya miatt. A sztrájkra A hugenották október 28-i bemutatója...

Kettős Mérce

Támogatónk

A Kettős Mérce részt vesz a „Network 4 Debate” projektben. Támogatónk a Nemzetközi Visegrádi Alap.

Keresés

Archívum

  • 2017 október (55)
  • 2017 szeptember (61)
  • 2017 augusztus (63)
  • 2017 július (68)
  • 2017 június (58)
  • 2017 május (61)
  • 2017 április (68)
  • 2017 március (68)
  • 2017 február (61)
  • 2017 január (64)
  • 2016 december (65)
  • Tovább...
Creative Commons Licenc
Impresszum | Támogasd a Mércét! | About us | Egyesület | Átláthatóság
Facebook Tumblr Twitter Youtube
süti beállítások módosítása
Dashboard